RU

Шувалов: Відчуваю відповідальність за те, що накоїв Янукович

02.04.2014, 10:38
Шувалов: Відчуваю відповідальність за те, що накоїв Янукович - Фото
Ігор Шувалов (фото - polittech.org)

Один з найбільш скритих політтехнологів минулої влади - про стосунки з Льовочкіним, групу Фірташа, події на Інтері, Майдані і побіжного Януковича

В Україні політичного технолога Ігоря Шувалова прийнято асоціювати з цензурою і медійними спецопераціями Банкової часів роботи там Сергія Льовочкіна, з яким він співпрацює вже багато років. Шувалову приписували роботу на Кремль, називали агентом ФСБ і в цілому представником російського пропагандистського лобі в Україні. Він працював з багатьма політиками. Діяльність політконсультанта починав з співпраці з Віктором Пінчуком в 1998 році на виборах до парламенту, коли бізнесмен балотувався по мажоритарному округу в Дніпропетровську ще за  Павла Лазаренка. "Ми тоді перемогли", - згадує він. Потім з 2002 по 2004 рік серед його клієнтом був нинішній кум президента РФ Віктор Медведчук: "Співпраця закінчилася після Помаранчевої революції - ми просто знизали плечима і роз'їхалися. У цьому була прагматична складова - треба ж на щось жити".

Шувалов не приховує минулої дружби з застреленим у Києві авторитетом Максимом Курочкіним , який представляв в Україні лужніківські угруповання - людей, за даними ЗМІ, близьких до Володимира Путіна. У бесіді він виглядає скоріше не як агент впливу, а як людина, яка звикла за свою роботу отримувати хороші гроші. Швидко переходить на "ти". Як громадянин Росії, за 15 років життя в Україні він постійно плутає "у вас" і "у нас", не приховує захоплення Майданом, критикує Володимира Путіна  за анексію Криму і бажає Україні бути в складі Європейського Союзу.

Свого часу президент Леонід Кучма  підписав указ, яким Шувалов став громадянином України. За президента Віктора Ющенка указ скасували. Наприкінці правління Віктора Януковича за раптовий і недовгий період об'єктивності телеканалу Інтер, де працював Шувалов, йому намагалися заборонити в'їзд в країну. Тоді питання вдалося зам'яти за допомогою Льовочкіна, який ще не встиг покинути кабінет на Банковій. Але нова команда яструбів Януковича відсторонила Шувалова від роботи на Інтері, швидко повернувши канал в його звичний стан, після короткого періоду об'єктивних новин. Після падіння Януковича Шувалов повернувся на Інтер, але не встиг пропрацювати і тижня - через півгодини після цього інтерв'ю для ЛІГАБізнесІнформ, 27 березня, СБУ вручила йому постанову про видворення на три роки з України в Росію за нанесення збитку національній безпеці, втручання в сферу інформації та сепаратизм. А всього через п'ять днів в СБУ раптово відмовилися від претензій і скасували рішення про видворення. Опоненти Шувалова стверджують, що така мінливість спецслужби пов'язана з тим, що власники Інтера зробили правильний вибір, підтримавши тандем Порошенко - Кличко.

- У січні тебе і Шустера намагалися не пустити в Україну. Що за історія?

- Мені справді заборонили в'їзд на п'ять років по "списку Царьова". Я дізнався про це заздалегідь. Було формулювання, згідно з яким я представляю небезпеку для держави. Щоб скасувати це рішення, Сергію (голові Адміністрації президента Сергію Льовочкіну - ред.) довелося відвідати Віктора Януковича і пообіцяти, що я не буду займатися політикою, виборами, новинами, а буду займатися розвитком групи Інтер в її телевізійному вигляді - кіно, серіали. Після розмови мені відкрили в'їзд в Україну і я приїхав.

- А хто підказав Царьову внести тебе в список, а екс-голові СБУ Якименку - затвердити рішення?

- Царьов носить не своє утримання. Йому, звичайно, могли підказати. Штаб очолював Саша Янукович. Хтось із його оточення міг. Захарченко (екс-міністр внутрішніх справ) - легко міг підказати. Він ніяк не міг пробачити нам сюжети на Інтері з Врадіївки.

- У яких ти відносинах з Льовочкіним зараз?

- Я його персональний радник вже багато років, на Інтері - член наглядової ради медіа групи DF.

- Когось крім Льовочкіна в Україні консультуєш?

- Ні. Це мій якийсь особистісний контракт вже більше семи років.

- Хто тебе вигнав з Інтера і як ти повернувся?

- Ми саме зняли новорічне привітання Януковича. Мене попросили припинити займатися новинами - сказали, що не варто.

- Це було пов'язано з позицією Льовочкіна по розгону Майдану?

- Звичайно. Україна була в кроці від асоціації з Європейським Союзом. Це повинно було стати базою виборчої кампанії Януковича. Нам хотілося здійснити цю мрію. Але історія пішла по-іншому.

- А хто міг змусити Януковича йти іншим шляхом ?

- Все було б інакше, якби Янукович не став домовлятися в Сочі про якісь гроші. Януковича переконали, що після асоціації країна опиниться під якимсь зовнішнім контролем, а багато нечесних речей робити буде вже важко. Крім того, захід і центр нібито все-одно за нього не проголосують. Янукович повірив.

- Ти три роки тому говорив, що Янукович адекватний і стабільний політик без якого існування Партії регіонів під питанням. Думка не змінилася?


- Звичайно, змінилася. Давайте повернемося в лютий 1917 року. Хлопці, які зробили Керенського прем'єром (Олександр Керенський - російський політичний і громадський діяч, міністр, міністр-голова тимчасового уряду), ходили з червоними бантами - хіба вони думали, що через півроку їх розстріляють? Ні, звичайно. Хтось із європейських політиків у Судетах бачив Освенцим? Тому, коли Янукович вигравав вибори - це була складна виборча кампанія. Сама Партія регіонів сьогодні без голови і живе за інерцією. Але вона цілком здатна відростити собі голову або голівку. Хоча може і розділитися на декілька течій. Остаточно все стане ясно на парламентських виборах.

- Ти відчуваєш особисту відповідальність за все, що накоїв Янукович?


- Складно сказати. Все пішло не туди, куди ми хотіли. Все пішло х ... знає куди. Це було видно в грудні, коли процеси перейшли в інший сценарій. Не відчуваю відповідальності за вибори 2009. Нормальна була історія і чесні вибори. Відповідальність за телевізійні ефіри й систему, в якій провів кілька років - звичайно, далеко не все там було добре. Але ми створювали певну реальність європейської мрії, асоціації з Євросоюзом. За це точно почуття сорому немає. За нескінченну кількість крадіжок і корупції - це питання не зовсім до мене. Але якщо говорити про те  чим все закінчилося в грудні - так, безперечно відчува .

- Майдан без політиків - твоя технологія?


- Ні, звичайно. Я дійсно знайомий з великою кількістю людей. Я знав, що буде 21-го числа на Майдані. Хіба це складно? Чи знав я людей, які там були? Знав, звичайно.

- У чому очевидна помилка Януковича?

- Крім страху і жадібності у політика повинні бути ще й інші мотивації. Три роки вся політика була спрямована на європейську асоціацію. Скільки разів в Києві були керівники Євросоюзу і скільки - Росії? І в один момент раптово Україна починає грати в чужу гру. Вау, а чому - запитують люди. Ідіть нафіг, зараз не час - відповідає влада. Вам ще щось потрібно запитати? Ну, тоді ми вас кийком по голові. Народ справедливо вирішив це свавілля усунути.

Якщо говорити про Майдан грудня, то він був дивним. Графіка, вірші, поезія. Це така собі український Монмартр. Далі почався січень, де переломна точка - 16 число. Чи можна побудувати в Україні Росію за 20 хвилин? Хороше питання. Пан Лукашенко будував свою країну 20 років. Пан Путін скільки будував Росію? А у нас Янукович вирішив це все зробити за 20 хвилин. Диктатуру не будують на страху до себе, її будують на любові або на страху перед зовнішньою загрозою. Лукашенко, наприклад, забезпечив громадянам соціальне щастя. А в Україні для цього зроблено не було абсолютно нічого. А коли почалися смерті - шляху назад для Януковича вже не було. Як можна було, маючи шанс увійти в історію як людина, що відкрила Україні шлях до Євросоюзу, перетворитися на якийсь суб'єкт, рівень зради якого ні з чим не порівнянни ...

- Думаєш Янукович мислить подібними категоріями - увійти в історію?


- Та Бог його знає. Не знаю, як він мислить. Підписував би асоціацію, жив би собі спокійно. Помста за 2004 рік? Дивний мотив, погодься. Я не психіатр і не психоаналітик - не готовий ставити йому діагноз. Але правити країною як корпорацією можна. З іншого боку, якби ти народився не в Києві, а я - не в Москві, обидва ми провели дитинство в Єнакієвому - то як би ми зараз виглядали і мислили? Це важке запитання.

- Який прогноз щодо ситуації з Партією регіонів? Очевидно, що одна з концепцій була в тому, щоб партію очолив Сергій Тігіпко і якимось чином її реформував. Тігіпко йде на вибори сам, значить, договірняк з партійцями не вдався.

- Закінчилася якась епоха. Це потрібно визнати. 2004 рік виглядав наступним чином. Був Ющенко, герой Заходу. Він став президентом і через деякий час перестав бути героєм. Після того, як Янукович гідно пережив поразку 2004 року, він зміг відправити партію на вибори і перемогти - ставши героєм південного сходу. І більше там нікого не було - ніхто ж не може повірити, що Симоненко стане президентом. Героєм Янукович залишався до президентських виборів та історії з Межигір'ям . І зараз ніяких героїв на південному сході знову немає. Є розгубленість і купа страхів. Той, хто зможе перемогти розгубленість і ці страхи - стане новим героєм південного сходу.

- Об'єднання
Кличка і Порошенка буде достатньо, щоб протистояти Тимошенко?

- А тут по-іншому стоїть питання: що повинна зробити Тимошенко, щоб виграти вибори? Судячи з рейтингів - а у мене немає підстав сумніватися в результатах консорціуму з чотирьох соціологічних центрів - переможець очевидний. Що має статися за два місяці, щоб щось змінилося? Не знаю. Ставиться питання, навіщо Юлія Володимирівна балотується?

- Може, вона щось знає?

- Напевно, щось буде відбуватися. Дуже цікаво буде спостерігати.

- Роль Медведчука, Андрія Клюєва?

- Широка коаліція ніколи не зникала з порядку. Клюєв завжди був прихильником цієї ідеї, а Путін не раз давав зрозуміти, що Тимошенко йому зручна. За деякими даними, Медведчук цьому процесу зараз сприяє . У нього достатньо зв'язків.

- Запис нібито розмови Шуфрича і Тимошенко - це що?

- У мене відчуття, що це в одному кабінеті записували, а сценарій писали в Москві. Ти взагалі уявляєш, щоб так говорили по телефону? Я не уявляю. Вони ніколи не говорять про це і в тій формі, в якій це все було подано.

- Тимошенко може виграти вибори?


- Якщо вірити соціологам, її рейтинг - 9%. До виборів залишилося два місяці. Без шансів. Але все це лише в тому випадку, якщо ми говоримо про чесну виборчу кампанію. Тим більше, вона не вміє вигравати з влади. Вона прекрасний оратор, приголомшливий опозиціонер. Все чудово. Але за 15 років трошки набридла. Тексти - то ті ж, а бажання вибудувати країну за прозорими і зрозумілими правилами там ніколи не було. Вона просто прагне до влади. Все інше її не цікавить.

- Порошенко - наступний президент?


- Голоси Порошенка - це багато в чому голоси південного сходу. Це викликано кризою в країні і традиційною тягою до стабільності. Тому люди вибирають того, хто в їх уявленні може бути лідером, захистом і якоюсь системою порядку. З'явилася загроза, що все завалиться. Тому і такий високий рівень підтримки на південному сході. Але питання в реформах.

Українське суспільство вимагає правил і реформ. Не можна бити людей. Не можна красти у розмірі національного бюджету. Не можна перейменувати міліцію в поліцію, не змінюючи суті. Потрібні реформи Збройних Сил. І змінювати ситуацію потрібно прямо зараз. Сьогодні існують проблеми військового конфлікту, сепаратизму, бардака всередині країни. Але при цьому Україна на піку міжнародної уваги і підтримки. Ця підтримка - дуже складне питання. Україна може звалитися в хаос, втратити ще якісь території - і побудувати звичне "те ж саме, що було". Або ж спробувати нарешті побудувати якусь країну, яка стане найбільшим кошмаром для російських шовіністів. Немає нічого страшнішого для шовіністів з Росії, ніж процвітаюча Україна. Якщо тут буде успішнежиття - це круто. Чи можна це зробити? У нас є шанс. Питання в тому, як ми цим шансом скористаємося. Якщо знову почнуть красти гроші і будувати палаци - нічого не зміниться, шанс буде втрачено. Тоді, можливо, буде наступний Майдан.

Майдан - він в головах. Люди попередньої влади цього не розуміли. Євромайдан - це не проплачений мітинг, чи не дії ЦРУ. Це студенти, яким 16-20 років. Це дівчатка, які ввели моду на євроманікюр в кольорах ЄС. За це безглуздо платити. Це тренд. Це життя . Це те, чого вони хочуть. І боротися з цим безнадійно. Це нагадує середину 80-х, коли нам в школу забороняли ходити в джинсах.

- Вибори президента мають пройти зараз або за сценарієм Москви - через півроку?


- На мій погляд, тільки зараз. Весь світ говорить про Україну. Але вже в травні в Європейському Союзі вибори. Та й у всієї решти світу є проблеми, кризи, реформи. А зараз у фокусі ми. І або ми просто зараз з ними і собою щось робимо, або говоримо, що нам потрібні тільки гроші, а далі ми нібито почнемо щось робити. Так от далі - цього часу може і не бути.

- Що змінилося для тебе і для Льовочкіна з арештом Фірташа?

- Є якийсь факт, є якась претензія, яку висунула американська сторона, є роз'яснення із цього приводу самого Дмитра Васильовича. Я б не хотів йти в деталі з простої причини - я їх не знаю.

- Якась загроза особисто Льовочкіну сьогодні існує?

- Я думаю, що ні. Він спокійно пересувається по Україні, літає в Європу і США. Ніяких проблем немає.

- Група Фірташа-Льовочкіна-Тігіпка ще існує?

- Треба розуміти, що це завжди якась форма домовленостей. Ніколи це не було якоюсь армією. Якщо подивитеся на депутатів, яких регулярно пов'язують з нами, то вони всі суб'єкти, з якими у нас є різні типи відносин. Але це не офіс когось перенесений кудись.

- Як ваша група бачить своє майбутнє? Кажуть, що у вас є контакти з Кличком і Порошенком.

- Я займаюся Інтером.

- Якщо ми побачимо Порошенка в новинах Інтера - це просто збіг?

- З таким же успіхом ви побачите там і Юлію Тимошенко.

- Тебе і команду зачистили з Інтера під тим, що туди зайшла керувати Безлюдна і люди Фірташа. І раптом Фірташа заарештовують, а ти з командою повертаєтеся на Інтер. Щось тут є.


- Логіка невірна. Це історія груднев , коли в Адміністрації президента з'явився Юра Чмирь  з набором абсолютно чудових радників - Мішею Погребинським і Сашею Гурбичем, який з часів губернаторства - особистий медіа менеджер Віктора Януковича, а в 2013 році саме він керував усім медіа-холдингом Сім'ї.

21 листопада 2013 року, коли Майдан виявився в ефірі Інтера - це одна історія. Коли в ніч з 29 на 30 вони влаштували цю вакханалію з побиттям студентів - історія стала іншою. Сергій Льовочкін подав у відставку і запропонували негайно покарати винних. У грудні вже ніхто з нас не брав участі в нарадах. Ми, звичайно, щось пропонували. Але після демонстрації, що ти не підтримуєш і осуджуєш дії - в рамках тієї системи цінностей і координат, яка там склалася, ти йдеш " відпочивати".

Можна було рухатися різними сценаріями, але є якась риса, після якої гра перестає бути грою. Риса була перейдена. Не можна бити студентів заради китайських інвестицій. Було підготовлено публічну заяву президента, що складалося з декількох пунктів. Янукович його підписав, але скоротивши рівно наполовину - з нього зникло покарання винних. Було це зроблено у зв'язку з конструкцією "не визнаємо своїх помилок" або з великої любові до тих, хто все це накоїв - не знаю.

- Чи буде цензура на Інтері?


- Є купа речей, які належать якимось іншим часам. У цензурі немає сенсу. Вона не працює. І діяльність хлопців з команди Чмиря це тільки підтвердила.

- Є плани повернути Шустера на Інтер? Буде якесь суспільно-політичне шоу?

- Працюємо над цим. Найближчим часом дещо запустимо. Деталі - пізніше.

- А що ж  Євген Кисельов?

- Він саме зараз повинен повернутися в країну. Він радник групи DF, легенда телеящику, розумна людина. Вміє робити розумне телебачення.

- Хто насправді керує телеканалом Інтер?

- Фірташ і Льовочкін. Решта 29% належать російським. Але це просто конструкція з 1990-х. Російські ні на що не впливають. Там навіть грошей немає. Коли прибуток є - є гроші. А так - ні. Росіяни не входять в управління.

- Що скажеш про законопроект про націоналізацію Інтера?

- Ідея Княжицького. Думаю, проект і зараз в роботі. Але не думаю, що це відбудеться . Це якийсь правовий волюнтаризм. Хоча з точки зору революційної необхідності можна взагалі всіх нафіг заарештувати. У цьому плані історія захоплень і знищення каналів в Росії, звичайно, талановитіша. У Росії кінця 1990-х - початку 2000-х було явно талановитіше, ніж діяльність Княжицького.

- Ти добре про Ернста відгукувався. А ти розумієш, що багато в чому він і винен у тому, що сьогодні відбувається в Росії?

- Так.

- Тобто тобі це не заважає?

- Треба визнавати, що він робить талановиті речі - відкриття Олімпіади, серіал "Відлига", "Діалоги з Євтушенком" .

- Казали, що у тебе є бізнес у Криму і зв'язки з Максом Курочкіним.

- Ні, бізнесу немає. Він був у моїх друзів. Я дружив з Максимом, чого ми ніколи не приховували. У Максима там був ряд бізнесових історій. Максима вбили - історія закінчилася.

- Дружба з Максом - чи це не привід для того , щоб українській владі щось пригадати? Ти співпрацював з Курочкіним , які входили в Російський клуб - кремлівську мережу фактично . І ти входив до цієї групи лужніківських.

- Ага, лужниківська група - в компанії голів адміністрації на той момент - Медведєва і Медведчука. Крута з них лужниківська мережа. Були вибори 2004 року, де з Глібом Павловським і Маратом Гельманом придумали цю історію. Максим в Україні займався цілком легальним бізнесом. Ми з ним були по-людськи дружні. Ніхто нікуди не ховався. Не бачу проблеми. У чому мережева ознака? У тому, що в Прем'єр Паласі тоді було проведено кілька засідань (Російського клубу, створеного Курочкіним. - ред.)?

- Чому Медведчук сьогодні так вільно себе почуває, плакатами його руху завішані міста, він активно веде піар-кампанію у ЗМІ. Чому досі не посадили жодного пособника агресора?

- А хіба у нас взагалі хтось сидить?

- Наприклад, Бакулін.

- Але він менеджер. А де Ставицький? Де інші? Хтось із них заарештований? Здається, все цілком ясно.

- Про Росію. Ти розумієш, що відбувається в голові у Путіна?

- Вони програли Україну в 2004 році. Далі була якась спроба 2009 створити об'єднання Партії регіонів і БЮТ з обранням президента в парламенті, причому в якості архітектора - Віктор Медведчук. Але нічого не вийшло. Далі виграє вибори Янукович. І що він робить? Відправляється асоціюватися з Євросоюзом. Це круто. Найсмішніше, що Ющенко не міг цього зробити, тому що був потрібний консенсус сходу і заходу.

Зараз рейтинг Путіна 82 %. Є чітка різниця між Росією та Україною. Для України так само, як для Словаччини, Чехії, Польщі важливо щось національне - мова, література, поезія, гімн. Для Росії головним є територія та її прирощування значно важливіше, ніж мова, якою там говорять. У Росії можуть не знати нових слів гімну. На символічному рівні з'єднати орла імперії з червоними прапорами армії - легко. Це все не проблема, якщо вирішується перше питання.

Якщо говорити про російське телебачення, то воно безперечно займається пропагандою. Цього ніхто не приховує. Але в російській пропаганді дуже точно підбирають слова. Як називають у Росії анексію Криму? Возз'єднання. Цей термін в російській історії використовувався тільки один раз - стосовно Богдана Хмельницького. Так що анексія Криму для них - возз'єднання з Україною. Чи розуміють вони, що втрачають країну в цілому? Не знаю.

- Путін по суті оголосив війну Україні і анексував Крим. Він піде на вторгнення в східні регіони?

- Імовірність існує. Хочеться вірити, що цього не станеться. Крим - це єдине місце, де це сталося. Але я скажу непопулярну річ. Якщо запитати моїх ліберальних друзів у Москві, які дивляться Дощ, не є прихильниками режиму, чий Крим, вони дадуть відповідь, що російська. Звичайно, референдум у Криму - це було шоу, бо нікого переконати не змогли у зворотному. Але те, що величезна частина населення Криму зустріла це з радістю - це правда. І це теж такий собі вердикт.

- Заява Путіна вустами Януковича про необхідність референдумів в кожному регіоні і невизнання виборів - це що?


- Все, що вимовляється в Ростові-на-Дону - це не набір фантазій Януковича. Це до питання президентських виборів в Україні. Росіяни мають кілька шарів у своїх меседжах з приводу України. Треба поставити пам'ятник Верховній Раді за те, що вони змогли зібратися і завдяки їм Янукович втратив те, чим міг легітимізувати свої рішення. Тепер або в Україні вийде щось побудувати, або буде новий Майдан. Або хаос-хаос, або щось справжнє, сильне і надовго.

- Хто консультує Путіна?

- Не знаю. Але я в принципі не знаю, хто здатний в Росії заперечити Путіну. Творчість Діми Кисельова обговорювати безглуздо. Але в Росії це працює. Коли Андрій Макаревич каже, що в Москві його ледь не побили за жовто блакитну стрічку - це яскраве свідчення ефективності пропаганди. Але, наприклад, мене в Києві за московський акцент ніхто бити не намагається. Це до того, в чому відмінність роботи журналістів там і тут.

Я, як громадянин Росі , а також безліч інших громадян РФ - проти анексії Криму. Нічого подібного не відбувалося з часів Другої світової війни. Розумниця Макфол (колишній посол США в Росії, професор Стенфордського університету) пише в New York Times про те,  що відносини між західним світом і світом пострадянським, постперебудовним закінчені. Грань перейдена. Зараз буде новий тип відносин. Який саме? Важко сказати. Але буде система, при якій Російська Федерація несе скажені ризики.

- Що думаєш про Путіна ?


- Ми з ним не знайомі. Він керує внутрішньою і зовнішньою політикою Росії, а вся зовнішня політика залежить від внутрішньої. Безлічі моїх друзів і знайомих нинішній режим неприємний. Але Росія дуже велика країна і думки різні. Але коли якісь події відбуваються в Києві, то, наприклад, на захід від Києва є області і люди  які ці події підтримують. Коли якісь події відбуваються в Москві, то найближче місце, де їх будуть підтримувати - Санкт-Петербург, а далі - Єкатеринбург. У Росії подібна ситуація була в 1991 році, коли розвалився СРСР. Для цього потрібна людина калібру і масштабу Єльцина, який здійснює якусь дію, яка буде не художньою, а реальною.

- Ти підтримуєш Путіна?

- У анексії Криму? Ні, звичайно. Я, Ігор Шувалов, громадянин Росії, не підтримую анексію Криму.

- За це інтерв'ю в Москві тебе назвуть українським націоналістом.

- Я, корінний москвич, коли приїжджаю до Москви, мене сприймають виключно як хохла. Це зневага до українців огидна. А якщо додати, що їм дуже часто розважаються ті, хто сам народився в Україні - виглядає це дуже погано. Це велика проблема мегаполісів. Найбільші москвичі - ті, хто вчора приїхав з Рязані.

Весь цивілізований світ підтримує Україну. Майдан інтуїтивно зібрав геніальну символіку - жовто-блакитні національні прапори і прапори Євросоюзу. При цьому головна пісня - гімн, який буквально знайшов сенс, як і скандування "героям слава". Футбольні фанати вивішують це гасло на своїх плакатах в Росії. Україна стала символом свободи. Це дорогого коштує.

За всі роки життя в Україні я жодного разу тут не чув "Україна - для українців  Київ - для киян". Це класичне формулювання з Москви. Ідеальний варіант для України - якась вітрина демократії і свободи. Тоді сюди будуть прагнути приїжджати жити і працювати росіяни. Це допоможе Росії змінитися.

- Громадянство України отримати не хочеш?

- Я тут живу вже близько 15 років. У Росію повертатися не планую. Віктор Янукович в особі пана Якименка (екс-голова СБУ) хотів мене туди повернути. Причому я абсолютно не виключаю, що Олександр Турчинов силами не знаю кого захоче зробити те ж саме. Але я сам їхати не збираюся. Мені тут цікаво, я тут нескінченно довго, тут моя сім'я.

- Є що втрачати в Росії?

- Втрачати є що. При цьому я зовсім не хочу бути частиною української публічної політики. Тут і без мене політологів вистачає. Але є підозра, що все вже вирішено. Як колись хлопці Саші ЯнуковичаАндрія Клюєва чи хто там грузив Якименка, забороняли мені в'їзд - так сьогодні може вчинити нова влада. І навіть пояснювати нічого не потрібно - заборонять і все. Хіба сильно змінилися особи в СБУ і МВС? Там в основі сидять все ті ж хлопці.

27 березня, через півгодини після інтерв'ю, Шувалову пред'явили постанову СБУ про видворення на три роки з України в Росію за нанесення збитку національній безпеці, втручання в сферу інформації та сепаратизм. А через п'ять днів відомство відмовилося від претензій і скасувало рішення. Зараз Шувалов проходить як свідок у справах проти Януковича в прокуратурі.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини