RU

Сергій Тігіпко: Я теж готовий платити за спійманих диверсантів

25.04.2014, 10:42
Сергій Тігіпко: Я теж готовий платити за спійманих диверсантів - Фото
Сергій Тігіпко

Кандидат у президенти розповів, чому не критикує Росію, відповів на звинувачення і визнав відповідальність за дії Януковича

Політичний шлях Сергія Тігіпка тісно пов'язаний з Віктором Януковичем. У 2004 році він керував штабом нині побіжного екс-президента, працював в уряді часів Януковича, а в 2012 з готовністю злив свою партію Сильна Україна заради об'єднання з Партією регіонів. У критичні дні Євромайдану Тігіпко міг у Верховній Раді переламати ситуацію, зупинити режим Януковича і не допустити крові. Однак цього не зробив. Тепер політик йде на президентські вибори. Особистий рейтинг не дозволяє йому перемогти, але дає шанси на парламентську кампанію - політик знову відновлює Сильну Україну і не вважає зрадою злив партії. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ відповіді Тігіпка виглядають щирими і досить відвертими. Але є нюанси. В останні місяці він регулярно критикує українську владу, абсолютно уникаючи давати оцінки Володимиру Путіну і діям Росії. В інтерв'ю він таки дав оцінку - назвав російського президента противником України. Але після вичитування матеріалу цю репліку в прес-службі попросили прибрати.

- Ви впевнені, що 25 травня в Україні відбудуться президентські вибори?

- Вибори відбудуться. Перешкодити можуть тільки нинішні влади, якщо загострять ситуацію на південному сході і не будуть робити жодних кроків, придумають якусь провокацію. Тоді - так, вибори можуть бути зірвані. Інших варіантів я не бачу.

- Ви багато критикуєте українську владу, але уникаєте критикувати Росію...

- Росія зробила величезну помилку, анексувавши Крим. Рано чи пізно це призведе до ізоляції. У підсумку Москва набагато більше втратить, ніж придбає. Питання Криму буде вічно нас роз'єднувати. Крим цього не коштував. В іншому, якщо говорити про критику Росії... Ну, якщо нам від цього легше - давайте критикувати. Але м'яч - то на нашій стороні. Це наша країна і наші проблеми. Необхідно швидко ці проблеми вирішувати. Якщо піариться на критиці Росії, то ніяких проблем ми не вирішимо.

- Чи повинні українці в самому широкому сенсі об'єднатися перед лицем ворога?

- Однозначно. Але робити це складно - необхідно шукати компроміс, а це означає, що кожен повинен чимось пожертвувати. Потрібно зробити крок назустріч південному сходу. Влада відмовляється що-небудь робити. Я розумію, чому - вони бояться втратити рейтинги на заході і в центрі України. Вони бояться, що кроки назустріч сприймуть як слабкість. Цей страх не дозволяє консолідувати країну.

- Якщо ви вітаєте об'єднання, то чому конкретно ви допомогли, крім критики? Що саме зробили для того, щоб країна була єдина?

- Я перебуваю в опозиції і веду себе в цій ролі конструктивно. Виникла проблема по південному сходу - я відразу підготував зі Світланою Фабрикант законопроект про місцевий референдум. Це був би крок вперед, тому що можна було б приїхати і сказати: ось, ви отримали інструмент вирішувати свої питання. Крім того, ми підготували зміни до закону про мови, запропонувавши зробити російську мову офіційною .

- Ці ініціативи не мають сенсу без політичного діалогу з владою. Ви пробували говорити?


- Як тільки було сформовано уряд, я передав свою програму дій по п'яти напрямах: боротьба з корупцією, дерегуляція економіки, спрощення надання послуг державою населенню, кроки з європейської інтеграції. Я запропонував їм свої напрацювання.

- Хто для вас Путін?

- Дуже розумний і жорсткий конкурент. Конкурент для України, для політиків України, тонко відчуває слабкі місця в країні і давить на них. При цьому прикро, що ми частково навіть розуміючи цю гру, не можемо оперативно на неї реагувати, не можемо випереджати, даємо можливість перегравати нас.

- Ви згодні з твердженням, що Путін - агресор, який напав на Україну?


- Стосовно Криму - точно.

- Крим - українська земля?


- Так, однозначно. І вічно буде залишатися. Думаю, рано чи пізно Крим повернеться під нашу юрисдикцію. Ключове питання в тому, які стандарти ми зможемо побудувати в Україні в бізнесі, інвестиціях, демократії. Якщо це буде краще, ніж у Росії - упевнений, що повернення Криму буде лише справою часу.

- Російськомовних гноблять в Україні?

- Сказати, що є якийсь серйозний утиск - думаю, немає. Але по деяких позиціях є проблеми. Є деякі речі, які ми можемо зробити назустріч російськомовним громадянам. Наприклад, судові засідання проходять виключно українською мовою. Чому б у деяких регіонах це не змінити? Те ж саме стосується досудового слідства і етикеток на медикаментах. Для медикаментів потрібно інструкції друкувати двома мовами.

- Чи потрібно робити російську другою державною мовою?

- Я б зробив це. Я вважаю, що це по-людськи і по-європейськи. Якщо люди реально розмовляють цією мовою, то це нормально, це комфорт людини, це те, що західна цивілізація намагається зробити для своїх громадян - зробити їх життя комфортним. Не потрібно це сприймати як тиск чи неповагу по відношенню до української культури.
Я причетний до того, що накоїв Янукович. Відчуваю образу і жаль за своє голосування за закони 16 січня 
- Ви голосували за скандальні закони 16 січня. Що ви відчуваєте у зв'язку з цим?

- Тоді ніхто не розумів, за що ми голосуємо. Чи не пророблялися ці закони. Їх не було у Верховній Раді, вони не розглядалися більшістю. Їх внесли, як я розумію, з Адміністрації президента. Того ж дня вони були якимось чином зареєстровані. Ви можете опитати 100 депутатів Партії регіонів - ніхто не скаже, що ці закони десь бачили або обговорювали...

- Тим не менш, ви віддали свій голос  "за".

- Так, голосування відбулося. Голосували руками. Прикро, що проголосували невідомо за що. Просто в запалі бійки, звалища, яке виникло - "за всяку ціну голосувати". Дуже прикро, що це сталося. Відчуваю образу і жаль.

- Ви відчуваєте відповідальність за дії Януковича на посту президента?


- Треба чесно говорити. Я був членом Партії регіонів, хоч і вступив туди лише навесні 2012 року і не мав якогось великого впливу, бо так і не зміг інтегруватися до кінця в партію і отримати якісь серйозні можливості впливати на процеси. Проте, раз я там був, значить, я причетний, нехай і частково.

- Де ви були 18-20 лютого, коли на Майдані розстрілювали людей?


- Я був у Києві, у Верховній Раді.

- 20-го вас в парламенті не було, хоча ви особисто вимагали скликати позачергове засідання. Його відкрили, але ви не прийшли. Чому?

- Що стосується 20-го, то в цей час до країни прибули міністри закордонних справ з Євросоюзу. У цей день ми створили депутатську групу всередині фракції Партії регіонів зранку в цьому залі (зал нарад на п'ятому поверсі ТАСКОМБАНКА, - ред.). Ми заявили, що якщо ми не будемо стороною переговорів, якщо цією стороною буде виключно Єфремов, то ми відмовимося голосувати у Верховній Раді і будемо приймати рішення самостійно. Після цього я провів переговори з Кличком і Яценюком, щоб зрозуміти, що вони пропонують в плані вирішення конфліктної ситуації, тому що вони раніше почали вести переговори з главами МЗС ЄС. Після цього ми працювали з міністрами закордонних справ до шести ранку, виробляючи відому платформу, яку потім підписав Янукович, представники ЄС і опозиціонери.

Я вважаю, що тоді був знайдений правильний вихід. Якби Янукович підписав закон про зміни до Конституції, який ми прийняли, якби Янукович не поїхав з країни - ситуація могла б розвиватися трохи по-іншому сценарію.
Якщо ми зробимо кроки назустріч, а радикали не складуть зброю - треба застосовувати силу. Ніхто не має права від'єднати територію України і приєднувати її до Росії 
- Озброєні люди , ледь не лінчували міліціонерів у Горлівці. Вбивство оперативника "Альфи" і поранення інших офіцерів СБУ. Звіряче вбивство депутата. Озброєні люди на українських БТРах . Вам не здається, що "мирний мітинг" на Донбасі зайшов занадто далеко?

- Він заходить далеко. Це я визнаю. Як вирішувати? Я сьогодні читаю заяви пана Лаврова... Я бачу  що всі загострюється. Я вже місяць кричу, як вирішити цю ситуацію. Якщо ми хочемо вирішити це питання силою, не зробивши жодного кроку по відношенню до тих і людей і вимог, які висуваються на південному сході - я проти такого силового вирішення питання.

Люди задають прості питання - додаткові повноваження регіонів. Чому нічого не зроблено? У Луганську та Донецьку кажуть про розширення прав російської мови. Чому нічого не зроблено? Кажуть про переформатування уряду. Я казав - вводите міністрів без портфелів, які займатимуться вирішенням цих питань, підбирайте людей, які будуть сприйматися. Нічого не зроблено. Тому, коли сьогодні кажуть про силовий варіант, то я запитую - а в Києві всі приміщення звільнені? Але ніхто ж не каже про силове звільнення. А там ці питання задають. Ми хочемо реально вирішити проблему? Тоді треба робити кроки назустріч.

З іншого боку, якщо ми зробимо кроки назустріч, а у відповідь на Донбасі нічого не зміниться - тоді інше питання. Але кроків назустріч немає. Я б призначив референдум з проблемних питань - виборність губернаторів і розширення прав місцевої влади, російська мова, федералізація.

- Ви говорили не про всіх людей. Є ще ті, хто з автоматами в руках вимагають приєднати Донбас до Росії.

- Якщо ми зробимо кроки, про які я говорю, то, вибачте, від'єднатися і йти в Росію - це проти Конституції, це радикали. До всіх радикалів, які знаходяться і в Києві, і на Донбасі, повинна застосовуватися сила.

- У соцмережах обговорюють, що на зустрічі в Луганську під час спілкування "оффрекордс" ви нібито заявили наступне: "Тримайтеся, мужики, через два місяці будемо в Росії".


- Це брехня. Ніколи жодного кроку я не зроблю, який би вів до сепаратизму, до того, щоб хоча б один квадратний метр передати Росії.

- Як ви вважаєте, російські диверсанти є на Донбасі?


- Думаю, так. Не можу сказати, що впевнений. Але все говорить про те, що там є вплив Москви. Спецслужби повинні виловлювати диверсантів і показувати по телевізору для того, щоб люди розуміли, що йде провокація.

Росія причетна до дестабілізації на південному сході. Чиїми руками вона це робить - спецслужб або тих людей, хто виїхав з України - не настільки важливо. Але без російського початку ця явно добре організована дестабілізація на південному сході не спрацювала б.

- Хіба сьогодні існує "південний схід"? За фактом бачимо тільки проблеми на Донбасі.

- Ви маєте рацію. Треба розділяти. Південні і східні регіони справді по-різному реагують на багато речей. Іноді і я грішу "південним сходом". Але правильно, звичайно, говорити про ситуацію на сході.
Якщо у Коломойського будуть проблеми зі сплатою винагороди за диверсантів з Росії - готовий додати свої гроші 

- Ваш колишній партнер
Ігор Коломойський проводить акцію "10 тисяч за диверсанта". Готові допомогти?

- Якщо буде проблема з грошима - можемо додати.

- Чому вашу кандидатуру на вибори президента не підтримала Партія регіонів?

- Тому що я відмовився від конфігурації "бути підтриманим". Я міг би стати єдиним кандидатом. Але мене не влаштовує те, що цією партією керуватиме одна людина. Я відмовився від приватного підприємства "Партія регіонів". Йти від такої партії - не дуже велика честь.

- Висування Добкіна означає, що господарі Партії регіонів домовилися з фаворитами президентських перегонів і вирішили підіграти їм? Добкін не користується популярністю.

- Було б дивно, якби ті люди, яким партія сьогодні належить, не вели таких переговорів. Переговори ведуться, звичайно.

- Бойко і Королевська - ваші технічні кандидати?

- Ні, точно ні.

- Хто дає вам гроші на виборчу кампанію?

- Ми ведемо самостійну кампанію. Поки що я повністю сам все фінансую.
Об'єднуючи Сильну Україну і Партію регіонів, я вірив, що Янукович буде працювати в ім'я людей. Ніяких звинувачень у зраді я не боюся. За мною немає корупційних скандалів. А все інше я переживу 
- Що з Сильною Україною?

- Я зібрав всю колишню Сильну Україну, яка із задоволенням зі мною працює. Днями оголосили, що будемо робити проект Сильна Україна і відновимо партію. На наступні парламентські вибори підемо з цією партією на вибори. Багато партійців так і не змогли інтегруватися в Партію регіонів. Як ви знаєте, до цих пір залишилися групи і фракції Сильної України в місцевих радах. Люди із задоволенням повернуться. Крім того, я думаю, велика частина членів Партії регіонів перейде в нашу партію.

- Ви створили Сильну Україну, потім фактично віддали її Партії регіонів, тепер знову реаніміруете. Вас називають зрадником.

- Ми дуже предметно обговорювали вступ до Партії регіонів. Це був публічний процес. Ми не ховалися і обговорювали до хрипоти. Ми повірили, що це буде партія, яка займатиметься реформами. Ну, так. Ми винні, що повірили. Точно так само, як і майже половина країни, яка віддала свої голоси за  Януковича. Люди вірили, що людина, яка отримує такі можливості, працюватиме в ім'я людей.

Знаєте, ніяких звинувачень я не боюся. Я намагався вести себе коректно на всіх своїх посадах, намагався робити необхідні реформи. За мною немає корупційних скандалів, я не біг до Партії регіонів, щоб заробити грошей на державній службі - ось це мене б лякало. А все інше я переживу. Є ідея, а партія для мене - інструмент реалізації цих ідей. Якщо ідеї залишаються - так, організуємося і знову підемо на вибори.

- Ви збираєтеся конкурувати з Партією регіонів, спираючись на виборців сходу України?

- Я вважаю, що сучасна партія повинна бути центристська. Є правильні ідеї у лівих і правих. Треба брати найрозумніше і створювати партію для всієї країни. Важливо, щоб ця партія була південно-східною, а всеукраїнською. Ми будемо працювати у всіх областях.

- Соціологія говорить, що у вас немає шансів на президентських виборах. Навіщо вам ці вибори?

- Що стосується рейтингів, то все досить ненепохитно. Ситуація може змінитися швидко. Мої рейтинги побудовані на явці, яка є. Тому що основні рейтинги - Донецьк, Луганськ, Запоріжжя, Одеса , Дніпропетровськ. Поки що там явка близько 50%. Тільки буде 70 % - багато що зміниться. Крім того, я вважаю, що на вибори президента йдуть тоді, коли не можуть не йти. Є ідеї, є план, є пропозиція для країни - ось і все. Паралельно з цим, звичайно, є потреба зібрати прихильників, які потім разом з партією підуть на парламентські вибори.

- Наші опитування бізнесменів показують, що всі старі тіньові схеми в економіці продовжують діяти. Які кроки потрібно зробити, щоб виправити ситуацію?

- Треба зробити один крок - змінити уряд.

- Це нічого не гарантує.

- Чому? Треба міняти людей, тому що схеми кришуються нагорі, в тому числі людьми, які створюють коаліцію у Верховній Раді. Це певні домовленості. Чи не поміняєте людей - нічого не зробите. Будете писати закони, змінювати статті, когось звільняти. Але нічого не поміняється. Справа в тому, що реформи роблять люди. Умовно кажучи, що заважає сьогодні нормально відшкодовувати ПДВ? Що заважає накрити 12 конвертаційних центрів? Уряд не знає, де вони знаходяться? Що заважає? Заважають люди, які не в змозі цього зробити. Хто заважає прибрати вертикалі, які займаються реєстрацією землі, нерухомості? Все залежить від людей. Змінюватися ситуація почне лише тоді, коли буде щирість у намірах. Сьогодні щирості немає.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини