RU

Приборкувач Майдану. Інтерв'ю з бійцем Внутрішніх військ МВС

26.12.2013, 14:29
Приборкувач Майдану. Інтерв'ю з бійцем Внутрішніх військ МВС - Фото
Загородження з бійців ВВ на вулиці Банковій, біля адміністрації президента

Як служить і що думає солдат, який охороняє владу від учасників акцій протесту

Більше місяця у Києві на Майдані тривають акції протесту. За цей час влада кілька разів намагалася розігнати мітингувальників, поки безуспішно. Але це не означає, що таких спроб не буде в майбутньому, ознак діалогу влади з Майданом поки немає. Головним знаряддям в її руках опинився міліцейський спецназ "Беркут" і солдати Внутрішніх військ МВС. Один з бійців ВВ строкової служби на умовах анонімності розповів кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ про те, що відбувається по той бік Майдану, що переживають і відчувають 19-20-річні хлопці в чорній солдатській формі.

- Солдати внутрішніх військ - що за люди?

- Все як і в житті - є хороші, з якими в розвідку можна йти, а є відстій. Є розумні хлопці, а є й такі, що два на два не помножать. Бувають мажори з батьками- генералами.

- Яке ставлення до солдатів з боку командирів?

- Є справжні офіцери, але їх меншість. В армії ти - гарматне м'ясо. Цього не приховують і навіть підкреслюють. Постійно лякають поганою характеристикою. Для тих, хто після армії планує працювати в правоохоронних органах, вона важлива. Постійно тиснуть на свідомість. Відпустку, яка надається за законом, потрібно заслужити.

- Як вас тренують?

- Раз на тиждень виїжджаємо на полігон на стрільби. Зі зброї - автомати, снайперські гвинтівки, гранатомети. Але основний упор на тренуваннях - розганяти натовп. Відпрацьовуємо різні побудови - черепаха, моноліт, клин. Тренуємося у повному обмундируванні зі щитами. "Кийком зверху бий!" - за командою наносимо удар уявному противнику. Можуть вночі по тривозі підняти, видати спорядження і марш - відпрацьовувати розгін натовпу. Ганяють так, щоб зайвих думок у голові не залишалося.

- А як ти думаєш, чому так відбувається?


- Мені здається, стоїть завдання: підготувати покірних виконавців для розгону людей - бери щит, кийок і бий.

- Солдат досі використовують для будівництва генеральських дач?

- Ремонт зробити капітану або майору, город скопати - це в порядку речей. Якщо ти в чомусь спеціаліст - краще це приховувати.

- Як годують?

- Жахливо. Хлопці бачили процес приготування квашеної капусти. У бочку закинули нормальну і гнилу упереміш - погане викидати не прийнято. Потім зверху брудними берцями все це спресували. Смердючу рибу дають, їсти неможливо. Тушонку зі стратегічних запасів 1970-х років. Печиво, якому невідомо скільки років. М'ясо - я б такого собаці не дав. З усього видно, що на тендерах хтось добре заробив. Єдине, що їстівне - каші. "Доганяємося" простим хлібом.
Статут прямо забороняє наносити удари по голові, кінцівкам, спині. Застосовувати силу можна в розумних межах - по м'яких частин тіла. Не можна бити берцями лежачих. Пручається - одягни наручники 
- Як вас збирають на виїзд?

- Видають екіпіровку в залежності від цілей і завдань. Іноді - з щитом, шоломом, бронежилетом і КЗРН (комплексний захист рук і ніг, - ред.), іноді - без. Видають пеєри (ПР - палиця гумова, - ред.), наручники та газові балончики. Якщо виїзд на мітинг, то, звичайно, видають повний комплект. За кожну річ розписуєшся. Іноді спимо прямо в обмундируванні в очікуванні команди. Потім - вантажать в автобус і відправляють на місце.

- Вогнепальну зброю видають?


- Ні , ніколи.

- Вас привозять на акцію. Що далі?

- Сидимо в автобусі до надходження команди "на вихід". Якщо акція масова, то беремо щити. Але не обов'язково використаємо - додатковий захист може залишатися в автобусі, якщо в ній немає потреби. Дають команду - йдемо туди, куди скажуть. Шикуємося, поділяємо мітингувальників, захищаємо підходи до адміністративних будівель.

- Що відчуваєш, дивлячись на людей перед собою?

- Що я можу відчувати? Стоїш, як ідіот, в повній броні, а міг би спокійно спати в цей час. Єдине бажання - усіх послати. Але я розумію, що ті, хто стоїть зараз на Майдані - вони не хочуть заворушень, вони не провокатори. Провокатори кидалися камінням на Банковій, таранили грейдером. А ті, хто на Майдані - вони просто хочуть іншу країну. Так от ми - ті, хто в оточенні - теж хочемо іншу країну і хочемо до Європейського Союзу. Я такий же, як і вони. Я був по той бік барикад. А зараз мене призвали. Це не означає, що я когось зрадив чи у мене змінилися життєві пріоритети і цінності. Але я прийняв присягу. Коли співають гімн - в душі співаю разом з ними.

- А підспівувати вголос не можна?

- Заборонені будь контакти. Хіба що, якщо ніхто не бачить.
Я був по той бік барикад. А зараз мене призвали. Це не означає, що я когось зрадив чи у мене змінилися життєві цінності. Але я прийняв присягу. Коли співають гімн - в душі співаю разом з ними 
- Ти бачив, як били людей на Майдані, на Банковій?

- Статут прямо забороняє наносити удари по голові, кінцівкам, спині. Застосовувати силу можна в розумних межах по м'яких частин тіла. Це все прописано в законах і статуті. Не можна бити берцями лежачих. Пручається - одягни наручники. Бити не можна.

- За яких обставин можна застосувати силу?

- Спеціальні засоби дозволяється використовувати лише у разі загрози твоєму життю. При цьому ти повинен попередити порушника, що ти зараз застосуєш силу, якщо він не виправиться.

- Якби була команда стріляти в людей?

- Однозначної відповіді бути не може. Накази обговоренню не підлягають. Але все залежить від обставин. Якби дали команду стріляти по мирних демонстрантах - ні, ніколи. Це вбивство.

- Ті, хто застосовував зайву силу проти мітингувальників, - вони повинні понести покарання?

- Вони порушили закон, порушили людські норми. Якщо вони можуть побити студента на Майдані, розбити йому голову - хіба можна їх вважати після цього нормальними? Ми присягали на вірність народу, а не політикам , які це дозволили. Але на службу закликають різних людей. Хтось приходить і з пеером в руках тішить свої комплекси. Такі люди тут теж є. Але іншим важливо пам'ятати, що рано чи пізно все закінчиться і ми повинні залишатися людьми.

- Що можеш сказати про "Беркут"?

- Іноді разом патрулюємо. Зустріти адекватну людину серед них - рідкість. Ми - служимо, вони - працюють. Ось і все. Вони ввечері їдуть додому, ми - в частину.

- Як вас годують на виїзді?


- Іноді видають сухий пайок, зазвичай це хліб і сало. Перед виїздом на кухню відправляють когось, хто приготує . Потім - заносять в автобус, роздають. Коли стоїмо довго, можуть привезти польову кухню з гарячою їжею - перше, друге  У кожного є свій персональний казанок, кухоль і ложка.

- У туалет як і куди ходите на акціях?

- Як доведеться. Але зазвичай скрізь, куди їздимо, є туалети, так що без крайнощів. По одному ходити не можна - тільки якщо хоче більша частина групи. Тоді старший веде групу справити нужду. Якщо більшість в туалет не хоче, то доводиться терпіти.

- Що в службі найважче?

- Відсутність справедливості. У всьому. Маса ситуацій, коли тебе змішують з лайном. Це не має відношення до тренувань і виховання духу. Якщо ти намагаєшся боротися з цим - ламають нарядами, принижують. У результаті ти голодний, хочеш спати, все тебе злить. Програмування ненависті. Тебе ламають, поки ти не змиришся і не станеш без роздумів робити все, чого від тебе хочуть. Мені здається, що змінити ситуацію знизу неможливо. Читаєш статути, закони - все відмінно. Але це все не виконується. Треба міняти не солдата, а систему.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини