RU

Постпред України в ООН: Треба шукати військовий захист від Росії

06.03.2014, 13:15
Постпред України в ООН: Треба шукати військовий захист від Росії - Фото
Юрій Сергєєв (фото - un.org)

Військова агресія Російської Федерації змушує Україну шукати захист. Що робити і хто готовий допомогти Києву захищатися

Постійний представник України при Організації об'єднаних націй Юрій Сергеєв в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів про процеси всередині Ради безпеки ООН, деструктивну позицію Росії та можливі шляхи захисту України від територіальних зазіхань Москви.

- Які позиції України в ООН? Світ на чиєму боці?

- Однозначно на боці України. Це було видно з виступів членів Ради безпеки, з кількості листів і дзвінків, які ми отримуємо від усіх своїх колег. Підтримка сильна.

- Це може проявитися в якісь конкретні рішення ООН?

- Вона може проявитися в конкретних рішеннях самої Росії, яка ще може повернутися назад, одуматися. Підтримка миру може повернути їх до мудрості, адже протистояти всьому світу - нелогічно.

- Чи потрібно міняти статут Радбезу ООН, враховуючи, що Росія може заблокувати будь-яке рішення? Чи може Україна ініціювати це питання?

- Уже кілька років ООН знаходиться в процесі пошуку реформ в Раді безпеки, реформ Генеральної асамблеї, всієї системи в цілому. Неефективність системи очевидна не лише в нашому випадку, але і в багатьох інших. Наприклад, з питання Сирії, де блокувалися багато хороші рішення.

Агресія Росії проти України шокувала членів Радбезу ООН грубим порушенням статуту, грубим порушенням принципів Ради безпеки з боку постійного члена ООН. Розмови йдуть про те, яким чином тепер повернути дискусію про реформи в ООН в практичне русло, тому що необхідність такої реформи абсолютно очевидна - вторгнення російських військ в Україну є яскравим підтвердженням. Процес уже ініційований тими, хто бачить, що відбувається неподобство.

- Чи буде Радбез ООН найближчим часом збиратися знову?

- Збори Радбезу проходитимуть до тих пір, поки криза не завершиться. Наше питання на постійному порядку денному. Ми його ініціювали і можемо зібрати Радбез в будь-який час, навіть вночі, якщо обставини будуть того вимагати.
Що стосується військових можливостей ООН. Механізми існують, але ви бачили, що відбулося в Сирії 
- Яка ваша позиція щодо дій Росії в Криму та у зв'язку з рішенням Ради Федерації про введення військ в Україну?

- Ми вже провели три екстрених засідання Ради безпеки ООН. Питання на цю тему задавалися російській стороні. Ніякої осудної відповіді, яка могла би задовольнити членів Радбезу, не послідувало. Більше того, члени Радбезу цитували документи ООН, які стосуються акту агресії, коментували реальними фактами з Криму, де російська присутність в декількох випадках порушила положення ООН і цим підтвердила, що ці дії є актом агресії. Порушивши договір про принципи і місце тимчасового перебування ЧФ РФ в Україні, солдати вийшли за межі зони обмеження, що саме по собі є актом агресії. До того ж, без попередження Росія почала збільшувати кількість солдатів, почала без узгодження з Україною перетинати кордон і підвозити техніку, яка не передбачена угодами, в тому числі бойові вертольоти. Все це акт агресії. Члени Радбезу ООН зажадали від Росії припинити ці дії і негайно прибрати війська з території України.

- Яка позиція Китаю щодо українсько-російського конфлікту? На цю тему багато спекуляцій.


- На всіх трьох засіданнях, які ми скликали, китайська сторона закликала до збереження територіальної цілісності України. Це дуже сильна заява. До того ж, Китай закликав до того, щоб цей конфлікт був вирішений виключно дипломатичними заходами. Китай закликав Росію вирішувати з Україною всі проблеми за столом переговорів.

- Що має статися, щоб в Україні з'явилася миротворча місія ООН?

- По-перше, будь-яка військова присутність в Україні може бути визначена виключно в рамках нашої Конституції і тільки за рішенням Верховної Ради України. У цьому сенсі дуже часто коментується в Радбезі абсолютно нелегітимне звернення екс-президента  Януковича до  Путіна ввести війська. Це виключно прерогатива Верховної Ради. Парламент і уряд вже звернулися до тих, хто нам гарантував територіальну цілісність, хто давав гарантії по Будапештському меморандуму. Російська сторона від своїх зобов'язань відмежувалася. Це викликало жах у делегатів. Така позиція Москви - виклик всьому процесу ядерного нерозповсюдження. Але інші чотири гаранта нашої безпеки розуміють свою відповідальність.

Тобто у нас є механізм захисту в рамках Будапештського меморандуму. Питання в тому, який обсяг допомоги може бути наданий. Те, що ми вже знаємо з боку деяких гарантів - США, Великобританії, Франції - дуже сильні сигнали були з боку керівників цих держав, представники побували в Україні, що саме по собі - політична маніфестація. До того ж, нам гарантували фінансову та економічну допомогу, вона нам зараз вкрай необхідна. Що стосується військової допомоги, то в разі ускладнення ситуації, якщо агресор продовжить свої дії, керівництво України зможе звернутися до гарантів нашої безпеки із закликом надати Україні військову допомогу. Сподіваюся, до цього не дійде.

Що стосується військових можливостей ООН. Механізми існують, але ви бачили, що відбулося в Сирії. Радбез неодноразово пропонував ввести миротворчий контингент, щоб зупинити бійню в цій країні, але російська сторона питання постійно блокувала  Тобто це питання пов'язане з реформою ООН. Першим, хто запропонував відмовитися від принципу вето у випадку очевидних військових конфліктів, був президент Франції . Виступаючи на Генасамблеї в минулому вересні , він запропонував не застосовувати право вето у випадках, коли є кровопролиття, відкрита загроза життю тисячам людей. Але по Сирії цей механізм не спрацював - Росія виступила проти. Сьогодні Росія сама заявляє, що її дії в Україні - миротворча місія. Однак про це свій намір Москва навіть не повідомила Раді безпеки ООН і не отримала на це мандат. Це кричуще порушення принципів Ради безпеки.

- Чи дає агресивна російська інформаційна пропаганда ефект?

- Оцінка дій Росії в світі однозначна - це агресія. Пропаганда неймовірна, дуже жорстока і побудована на брехні. Всі основні світові медіа розуміють, що всі повідомлення ЗМІ Росії потрібно перевіряти ще. Зараз ця російська пропагандистська машина намагається будь-яким чином виправдати свою агресію.

- У парламенті зареєстрований законопроект, яким пропонується повернутися на шлях інтеграції України в НАТО. Це може нам допомогти в захисті від агресора?

- За своїм статусом я не можу коментувати парламентські ініціативи. Однак вважаю, що у тих, хто вносив цю пропозицію, є аргументи. Ми бачимо, що опинилися наодинці з проблемою. Що стосується НАТО. Юридично ми не є членами альянсу, тому питання надання військової допомоги - це питання, яке має вирішуватися в рамках самого НАТО. У той же час ми знаходимося в партнерських відносинах з Альянсом, так що навіть політична підтримка з його боку в цей момент дуже важлива. Кілька засідань формату Україна - НАТО, які пройшли в ці дні, продемонстрували повну солідарність альянсу з Україною і алогічність позиції Москви. Правда на нашому боці. Як з'ясувалося, всі гарантії захисту, які колись були нам надані Росією, нічого не значать і не стоять. Сьогодні нам треба шукати форму нашого захисту, в тому числі і військового.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини