RU

Посол ЄС: Процеси у відношенні Тимошенко і Луценка - ганебні

07.02.2012, 16:40
Посол ЄС: Процеси у відношенні Тимошенко і Луценка - ганебні - Фото
Тейшейра впевнений, що лідери ЄС чекають від України звернення назад ганебних процесів, продемонстрованих світу

Ключ від політичної асоціації та вільної торгівлі України з Євросоюзом перебуває в камері Юлії Тимошенко

Голова представництва Єврокомісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ дипломатично пояснив, чому Євросоюз розчарований Віктором Януковичем і чого чекають від офіційного Києва лідери ЄС.

- Чи можна сказати, що після засудження Тимошенко і грудневого саміту, ЄС знизив рівень контактів з Україною?

- Починаючи з помаранчевої революції, у ЄС були великі позитивні очікування щодо України. Ми сподівалися, що вона відійде від пострадянського світу і стане європейською країною, що розділяє ті ж цінності і формально пов'язаної з ЄС. Переговори щодо угоди про асоціацію ми вели майже п'ять років. І парадокс полягає саме в тому, що при Ющенку стояло питання про те, коли ми їх закінчимо. Ніяких перешкод до підписання угоди тоді не було. Тепер ми закінчили переговори, але незрозуміло, коли ця угода буде підписана або ратифікована. В ЄС 27 країн-членів, і при вирішенні певних питань вони повинні приймати рішення одноголосно.

Під час переговорів відбулося декілька подій, що турбують ЄС, які поставили під питання те, чи поділяє України європейські цінності. Але все-таки органи ЄС, діючи за мандатом країн-членів ЄС на ведення переговорів, продовжували цей процес, стверджуючи, що переговори повинні бути завершені, так як в нього вже було вкладено чимало зусиль.

І зараз питання полягає в тому, чи погодяться країни-члени ЄС на підписання цієї угоди. Деякі країни-члени ЄС, поряд з вищими посадовими особами ЄС - президентом Ван Ромпеєм, головою Єврокомісії Баррозу,, верховним представником Ештоном чітко висловлювали свою стурбованість, відзначивши, що виборче використання правосуддя проти членів минулого уряду - Тимошенко, Луценко та інших - є серйозною перешкодою для продовження процесу асоціації.

- Чи буде угода парафована в цьому році?

- Парафування може відбутися досить скоро. Парафування - це просто підтвердження того, що переговорні команди згодні з текстом угоди. Це технічна, а не політична процедура. Парафування відбудеться, як тільки будуть завершені деякі юридичні формальності. Не скажу точно коли, але принципових перешкод немає. Але парафування, як я вже сказав, - це формальність. Важливими політичними віхами є підписання, на яке повинні дати згоду всі 27 країн-членів, і після цього - ратифікація угоди парламентами країн-членів ЄС, українським парламентом і Європарламентом.

- Ви не побоюєтеся, що офіційна України за допомогою пропаганди перетворить формальне парафування у величезну перемогу Віктора Януковича?

- Ми усвідомлюємо можливість спотвореної трактування цієї події. Але наша і ваша роль як журналістів полягає в тому, щоб інформувати громадськість про реальність. Парафування - це не підписання. Парафування - це просто підтвердження того, що переговорний процес завершено. Ми отримали безліч звернень представників громадянського суспільства і самої пані Тимошенко з її камери про те, що ми повинні формально завершити переговорний процес. Тому якщо переговорний процес завершено, Україні залишається прив'язаною до нинішнього тексту. І навіть якщо в майбутньому відбудеться зміна влади, не треба буде знову починати переговори заново. Незважаючи на ризики того, що суспільство могло б бути введено в оману повідомленнями про те, що це - величезний успіх і що влада досягли всіх намічених цілей у відносинах з ЄС, нам треба просто пояснювати, що це не так. Так, це успіх, тому що переговори завершені. Але це не старт процедури асоціацію з ЄС і всього супутнього, в тому числі інтеграції України в європейський ринок. Тільки тоді, коли угода буде підписана і ратифікована, воно вступить в силу. І до цього країни-члени ЄС займуть сувору позицію щодо дотримання Україною європейських цінностей.

- У Давосі ми бачили, що, незважаючи на зусилля голови українського МЗС Грищенко і голови АП Льовочкіна, ніхто з керівників ЄС не зустрівся з Януковичем. Він вже в ізоляції?

- Я б міг пояснити це тим, що за останні роки була достатня кількість зустрічей Януковича з керівниками ЄС та країн-членів ЄС на вищому рівні. Але саме в 2011 році ми побачили, що всі заклики і прохання до президента Януковича - не продовжувати рух по сьогоднішньому шляху, не використовувати правосуддя в політичних цілях для усунення політичних конкурентів, не були почуті. Тому, коли ти приходиш до висновку, що діалог не приносить плодів і ознак поліпшення ситуації в Україні не спостерігається, який в ньому залишається сенс?

- Яких знаків від України ви очікуєте?

- Не мені вирішувати, яких знаків чекають лідери ЄС та країн-членів ЄС. Але як мені видається, вони чекають чітких сигналів про розворот в протилежному напрямку ганебних процесів, які Україні демонструвала світові. Щодо Тимошенко, Луценка та інших. Це повинні бути видимі ознаки змін в Україну.

- Контактів лідерів ЄС з Януковичем не буде до звільнення Тимошенко?

- Цього я сказати не можу. Не мені вирішувати, коли лідери ЄС вважатимуть необхідними зустрічі. Я знаю, що є велике розчарування після інтенсивного діалогу і спроб розгорнути назад почалися в країні процеси. Якщо говорити про Давосі, то якщо мені не зраджує пам'ять, голова МЗС Швеції Карл Білдт заявив про те, що ключ до підписання угоди знаходиться в камері пані Тимошенко. Швеція - країна-член ЄС і теж великий друг України. Одна з ініціаторів програми Східного партнерства, що визначає Україну і весь регіон як пріоритетний напрям зовнішньої політики. Мені здається, що міністр Білдт ясно показав настрій шведської влади. І наше з вами завдання - демонструвати подібні позиції, щоб президент Янукович зрозумів, наскільки серйозно імідж України в Європі і світі (адже США і Канада також висловлюють подібні погляди) постраждав через названі події. І до яких серйозних наслідків це призведе.

- Сказане вами фактично підтверджує інформацію про те, що між Януковичем і лідерами ЄС йшли переговори щодо долі Тимошенко. Ви можете сказати, як Янукович реагував на ці прохання під час переговорів?

- Тут було дві фази. Перша, яка тривала до половини жовтня, коли представникам ЄС давали зрозуміти, що є певна готовність якось вирішити ситуацію. Ви, напевно, чули розмови про зміни до Кримінального кодексу, про усунення статей 364 і 365. Ніяких зобов'язань ніхто на себе не брав, але створювалося чітке враження, що є бажання знайти спосіб вирішення проблеми, і це викликало певні очікування.

За кілька днів до візиту Януковича, який повинен був відбутися 20 жовтня, була зроблена ще одна спроба знайти рішення проблеми: відбувся візит двох депутатів Європарламенту - пана Брока і пана Свободи. І тоді відповідь президента Януковича була дана за допомогою ЗМІ - в інтерв'ю західним журналістам президент сказав, що у нього не було наміру знайти якесь рішення даної ситуації. Після чого пішов каскад нових справ проти Тимошенко.

- Янукович прямо обіцяв щось під час таких зустрічей?


- Принаймні, на зустрічах, на яких був присутній я, конкретних обіцянок не було дано. Спочатку й протягом певного часу перед нами створювали враження і очікування, що може щось можна буде зробити. Потім же позиція стала більш конкретною: він почав говорити про те, що в Україні є незалежна судова влада, що не може втручатися в роботу правосуддя і що не може змусити депутатів парламентської більшості схвалити законодавчі зміни, необхідні для вирішення проблеми.

- Ви йому повірили?

- Моє завдання полягає не в тому, щоб вірити або не вірити. Моя роль - слухати. Я відповім вам зустрічним питанням: ви вірите в незалежність української судової системи від влади і в те, що парламентська більшість не дотримується інструкцій  з Банкової?

- Не вірю, звичайно.

- Не вірите. От ви самі це і сказали. Але ви вільна людина, а я дипломат і не можу висловлювати оцінні судження. Я в Україні вже чотири роки, тому певне враження про ситуацію, яка тут склалася, в мене є.

- В Україні існує досить чітка думка про те, що ЄС може застосувати відносно України санкції. Наскільки мені відомо, подібні ідеї вже звучать в кулуарах Європарламенту та Єврокомісії. Є така ймовірність?


- Не мені спекулювати з цього приводу. Я знаю про те, що всередині українського суспільства постійно йдуть розмови про деяких високопоставлених чиновників, залучених до ганебних, з точки зору цінностей ЄС, подій: велику корупцію, рейдерські захвати компаній, використання державних ресурсів у власних цілях. Багато цих людей тримають свої гроші і власність в країнах ЄС. Багато представників громадянського суспільства звертаються до нас зі словами про те, що спосіб припинити таку поведінку - перервати цим людям за кордоном процес насолоди тим, що вони незаконно здобули в Україні. Але з боку ЄС та країн-членів ЄС у мене немає інформації про те, що така можливість сьогодні обговорюється. Дискусія про санкції - це, скоріше, внутрішньоукраїнська дискусія. Це дискусія тих, хто розчарований ситуацією в Україні і хто очікує певних кроків з боку ЄС.

Як я вже сказав, в ЄС немає на даний момент такої дискусії. Я не можу передбачити, які рішення прийме ЄС в майбутньому. Нам треба буде стежити за розвитком ситуації в Україні та за розвитком наших відносин.

- ЄС чекає, що Янукович передумає, і все ще вірить в нього?

- Я думаю, що санкції застосовуються в дуже екстремальних ситуаціях. Наприклад, в Білорусі. Але Україна поки що не на такому рівні. Наприклад, ви можете прийти до мене, взяти інтерв'ю у відносно вільній обстановці. Так що, я думаю, заходи, які ЄС застосовує до певних країн, повинні бути виправдані. В Україні ситуація поки що не така. І нам треба утриматися від таких дій, і сподіватися на те, що нинішня практика України буде змінена.

- Діалог з Януковичем продовжиться?


- Є діалог між ЄС та Україною на різних рівнях. Не тільки з Януковичем. Ми знаємо, що рішення приймаються не на цих рівнях, але продовжуємо діалог, щоб спробувати позитивно вплинути на Україну.

- Близько року тому ЄС заморозив фінансову допомогу Україні. За моїми даними, вона не буде відновлена. Це рішення було політичним?

- Ні. Наша програма допомоги по здійсненню реформ та бюджетна підтримка пов'язана не з політичними складнощами у відносинах України та ЄС. Вона пов'язана з нездатністю української влади адмініструвати нашу фінансову допомогу. Приймати законодавство, засноване на стандартах ЄС. Слідувати європейським процедурам, в тому числі процедурам і стандартам фінансового менеджменту. Наприклад, у нас є програма на 70 мільйонів євро, присвячена реформі держуправління. Ми працювали за цією програмою кілька років. Президент Янукович запустив, крім інших реформ, і реформу держуправління. До кінця минулого року парламентом України був прийнятий, а президентом Януковичем підписаний закон про держслужбу. Цей закон не відповідає європейським стандартам. Ми наполягали на тому, що він не повинен бути підписаний. Тепер ми призупинили програму на 70 мільйонів євро, тому що не можемо здійснювати її, коли навіть основне законодавство не відповідає нашим стандартам. Це тільки один приклад.

- У чому не відповідає?

- Ми виробили і представили звіт про ці невідповідності. Один з аспектів пов'язаний з тим, що замість встановлення незалежності держслужби від політичної влади закон робить її ще більш залежною. В ЄС це неприпустимо.

- На якій стадії перебуває процес візової лібералізації?

- Процес спрощення візового режиму зараз зводиться до плану дій. Він описує, що саме потрібно від української влади. Таким чином, процес лібералізації візового режиму більше не залежить від політичної волі ЄС. Зараз все залежить від можливості української влади вжити все те, що від них вимагається в рамках плану дій. Цей процес почався більше року тому. Прогрес у певних сферах є. Але Україна повинна впровадити весь спектр вимог.

- Тобто сказати про конкретний термін спрощення візового режиму неможливо?

- Ні. Тому що це залежить від української влади. Я не можу передбачати їх дії.

Досьє на Жозе Мануеля Пінту Тейшейру >>>
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини