RU

Посол Долгов: НАТО має можливості повернути Росію до переговорів

04.03.2014, 09:45
Посол Долгов: НАТО має можливості повернути Росію до переговорів - Фото
Ігор Долгов

Голова місії України при НАТО розповів про те, на яку допомогу Північноатлантичного Альянсу може розраховувати Україна в умовах російської агресії

Ситуація навколо військового вторгнення Росії в Україну загострюється: за інформацією Міністерства закордонних справ, на російській території на кордоні з Донецькою, Харківською та Луганською областями спостерігається скупчення військової техніки, в Ростовській області відкриваються пункти для біженців, що може свідчити про планування подальшого вторгнення. Військова інтервенція триває на тлі досить жорстких заяв найбільших світових гравців, зокрема, США та Європейського Союзу, які вимагають від Росії припинити порушення Будапештського меморандуму та інших міжнародних угод - і вивести війська з території України.

Надзвичайне засідання по ситуації України провело і НАТО, від перспективи членства в якому офіційний Київ руками Віктора Януковича відмовився в 2010 році. Члени Альянсу засудили військову ескалацію Росії в Криму і закликали Москву поважати свої обов'язки відповідно до статутів ООН та ОБСЄ.

Про те, що означає ця заява і чи може Альянс надати Україні допомогу не тільки словом  а й ділом, в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів голова місії України при НАТО, посол України в Бельгії Ігор Долгов.

- Чи можна розраховувати на щось більше від НАТО, ніж заяви про заклопотаність Альянсу?


- Все залежатиме від розвитку ситуації. А ситуація, на жаль, розвивається в бік ускладнення. Ми бачимо протягом останніх годин, які пройшли з моменту заяви НАТО - ситуація не поліпшилася. Навпаки, збройні сили Російської Федерації продовжують утримувати об'єкти, які вже знаходяться під їх контролем, і навіть збільшувати свою присутність. Таким чином, очевидно, що відсутність позитивної реакції на всі заклики і на всі можливі інші способи політичного впливу поки що на Російську Федерацію не вплинули. З розвитком в такому негативному ключі і ООН, і ОБСЄ, і НАТО, і Європейський Союз будуть змушені шукати інші способи впливу.

- Які це можуть бути способи впливу?


- Ці способи буквально зараз обговорюються, зокрема, у Раді міністрів закордонних справ країн-членів ЄС. Це способи, які можуть бути використані по лінії Європейського Союзу. Вчора було засідання ОБСЄ. Ви знаєте, що Рада безпеки ООН також двічі обговорювала це питання, і там теж тривають консультації.

У НАТО теж триває робота над пошуком більш дієвих, ніж заяви, заходів - щоб зупинити військову експансію і спробувати, поки ще не пізно, повернути ситуацію в русло політичного діалогу.
Альянс здатний висунути свої умови і зробити тактичні кроки, щоб продемонструвати серйозність ситуації і змусити Росію повернутися до переговорів 
- Чи можна очікувати силової допомоги від НАТО?

- НАТО - це військово-політична організація, яка діє на основі статуту, чітко окреслює можливості і засоби, які є в розпорядженні Альянсу. Україна сьогодні не є членом НАТО, тому нам складно розраховувати на те, що весь потенціал НАТО може бути використаний для того, щоб захистити суверенітет і цілісність України. Разом з тим, є інші, які зараз в терміновому порядку відпрацьовуються.

- Що це може бути?

- НАТО, на жаль, не та організація, яка може вводити економічні санкції. Але в Альянсу достатній інструментарій для того, щоб висунути свої умови і зробити тактичні кроки, щоб продемонструвати серйозність ситуації і змусити Російську Федерацію повернутися до переговорів.

- Навколо ситуації в Україні розв'язана інформаційна війна, в російських ЗМІ - потік недостовірної інформації про події в Україні. Чи отримують Європа і НАТО повну і правдиву інформацію про те, що відбувається?

- Для цього зараз відкриті всі можливі канали зв'язку, за якими ми з України - Міністерства оборони, МЗС, Держприкордонслужби - всю інформацію, яку тільки можемо отримати в режимі онлайн, передаємо нашому партнеру. Тому очевидно, що факти важать більше, ніж не завжди коректні повідомлення російських засобів масової інформації. Хотів би навести яскравий приклад. Йтьсяде не тільки про ЗМІ. Хочу звернути вашу увагу на сьогоднішній коментар департаменту інформації і преси МЗС Російської Федерації, пов'язаний якраз із заявою ради НАТО щодо ситуації в Україні . Якщо ви подивитеся на цей коментар, то там дослівно, цитую: "Очевидно, що існуюча загроза суверенітету і територіальної цілісності України викликана виключно внутрішньополітичною кризою в країні". Якщо це очевидно МЗС Російської Федерації, то чому російські Збройні Сили знаходяться там? Якщо вони самі визнають, що це внутрішньополітичні проблеми.

- Озвучені в останні дні позиції США, Китаю, G7 можуть вплинути на Путіна?

- У вашому питанні вже міститься частина відповіді. Ви сказали: G-seven - тобто, вже не G-eight. Це дуже потужний сигнал, на який, сподіваюся, Москва якщо і не відреагує, то хоча б замислиться, куди йде Російська Федерація. Ми не хочемо війни, ми не хочемо напруженості, ми хочемо переговорів і політичного врегулювання, а не той шлях, яким, як ми зараз бачимо, йде Росія. Це шлях до ізоляції країни, яка протиставила себе міжнародному праву.

- Чи актуальний позаблоковий статус України , і як він може бути змінений в найближчому майбутньому?


- Відносини Києва з Альянсом розвиваються на основі Хартії про особливе партнерство України і НАТО. Підтвердження цьому ми бачимо щодня, в тому числі, і в самому факті проведення надзвичайного засідання комісії Україна - НАТО. Надалі ми повинні в рамках чинного правового поля ці відносини розвивати і поглиблювати. Але що стосується більш відповідальних та вагомих кроків - хотів би відзначити, що рішення належить українському народу. Це ми повинні вирішувати, як бути далі, як забезпечувати далі безпеку нашої держави.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини