RU

Пайфер: У Януковича переоцінюють важливість України для Заходу

12.02.2013, 09:41
Пайфер: У Януковича переоцінюють важливість України для Заходу - Фото
Пайфер вважає, що вирок Тимошенко у справі Щербаня у Вашингтоні сприймуть як політичний

На думку екс-посла США, загроза вступу Києва до Митного союзу не змусить Захід закрити очі на політичні репресії та корупцію в Україні

Нещодавно три колишніх посла США в Україні закликали нового голову Держдепартаменту Джона Керрі не зустрічатися з президентом Януковичем. Серед них - Стівен Пайфер, який працював у 1994-1996 роках начальником управління Росії, України та Євразії в Раді безпеки США, а в 1998-2000 роках - послом США в Україні. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ Пайфер, який зараз займає посаду старшого наукового співробітника Інституту Брукінгса, прокоментував причини охолодження відносин між між Києвом і Вашингтоном.

- Як змінилося ставлення США до Януковича і Україні за останні три роки?


- Коли пан Янукович був обраний у 2010 році, здавалося, що пройшли відносно вільні та чесні вибори. Це забезпечило йому демократичну легітимність. Влада США була повністю готова до співпраці з ним, поряд з європейськими країнами. На жаль, останні три роки показали стабільний регрес у питаннях демократії в Україні: тиск на ЗМІ, які не відповідають стандартам ОБСЄ місцеві вибори і парламентські вибори-2012, виборче правосуддя для чиновників колишнього уряду. Все це, поряд з враженням про те, що корупція збільшилася, заплямувало репутацію Януковича на Заході.

Що стосується ставлення США до України в цілому, мені здається, що влада США і американці досі хочуть бачити Україну в якості сучасної європейської демократії з міцною ринковою економікою. Однак регрес в демократії, який спостерігається за останні три роки, викликав сильне розчарування. Україні, що прямує в бік ще однієї Білорусі замість другої Польщі, буде складно привернути до себе увагу адміністрації Обами. Особливо, враховуючи пріоритетні напрямки в зовнішній політиці, з якими доводиться сьогодні розбиратися Білому дому.

- Вашингтон може ввести санкції відносно України або представників її влади?

- У даний момент уряд США не обдумує санкції щодо України або окремих українських громадян. Однак санкції вже активно обговорюються в Конгресі, після резолюції, прийнятої в минулому вересні в Сенаті. Торішня дискусія в Конгресі щодо можливості введення санкцій проти України - це приголомшливий поворот подій: за минулі 20 років Конгрес - як демократи, так і республіканці - завжди був дуже проукраїнським. Такий розворот у відношенні повинна стурбувати українська влада.
Україні, що прямує в бік ще однієї Білорусі, замість другої Польщі, буде складно привернути до себе увагу адміністрації Обами 
- Чи можуть українські чиновники потрапити під санкції в рамках Закону Магнітського?

- Поки що Закон Магнітського застосовується тільки щодо Росії. Але дехто з конгресменів пропонує розширити його застосування і на інші країни.

- Яка процедура застосування санкцій?

- Влада США поки тільки виробляє способи застосування санкцій у рамках Закону Магнітського.

- Як можуть США вплинути на українську владу на неофіційному рівні?

- Влада США сфокусована на контактах з владою України. Так працюють міжнародні відносини. Звичайно, США застосовують більш широкі підходи, схиляючи еліти і громадська думка на бік США і їх політики. Але впливати на українську еліту на неофіційному рівні складно. Декого з представників еліти може стурбувати заборону на в'їзд в США або інші санкції. Але, як я вже говорив, влада США поки не планує введення санкцій.

- Ваш прогноз: як адміністрація Обами прореагує на осуд Тимошенко у справі Щербаня?

- Арешт, процес і засудження пані Тимошенко в 2011 році різко негативно відбилося на ставленні США до української влади. Підписання газових контрактів 2009 року, може, й було помилкою, але ніхто ні у Вашингтоні, ні в Європі не розцінював цю подію як таку, що підлягає кримінальному переслідуванню. Офіційні особи в США завжди вважали процес над Тимошенко політично мотивованим і були вельми однозначні у своїй критиці. Фарсовий характер процесу не додав очок і без того низькій репутації української судової системи. Якщо українська влада пред'явить Тимошенко звинувачення у зв'язку з убивством і засудить її, це також буде розцінено як політично мотивована дія. Це точно не допоможе взаєминах Києва з США і Європою.

- Як США відреагують, якщо Тимошенко не буде допущена до виборів-2015?

- Складно передбачити, що буде через два роки. Однак висновок до в'язниці ключового опозиційного лідера по політично мотивованим звинуваченнями матиме істотний вплив на запитання визнання подібних виборів вільними і чесними.
Фарсовий характер процесу над Тимошенко не додав очок і без того низькій репутації української судової системи. Якщо українська влада пред'явить Тимошенко звинувачення у зв'язку з убивством і засудить її, це також буде розцінено як політично мотивована дія 

- Адміністрація Януковича лякає Захід дрейфом у бік Митного союзу, якщо Україну не приймуть такою, як є. Це взагалі можна вважати загрозою? Україна так багато значить для Заходу, як прийнято вважати в Києві?

- Мені здається, що оточення Януковича переоцінює важливість України для Заходу. Можливо, ми на Заході ненавмисно зміцнили їх у цьому переконанні. Але мені видається сумнівним, щоб Захід відійшов від своїх цінностей заради того, щоб прийняти Україну, яка  відступає від демократичних стандартів. Загроза проросійського розвороту, можливо, вплинула б на ефект в 1990-х, коли Захід і Росія перетягували Україну на геополітичному канаті. Але мені не здається, що президент Обама разом з багатьма лідерами ЄС мислить такими категоріями. І подібна загроза не злякає Захід настільки, щоб відмовитися від своїх цінностей. Більш того, невже президент Янукович готовий настільки повернутися убік Росії, щоб поставити під сумнів український суверенітет? Подібна загроза виглядає пустою.
Президент Обама дуже зайнятий, а яких-небудь невідкладних питань, які змусили б його зустрітися з Януковичем, поки не виникає 

- Ви разом зі своїми колегами, екс-послами Хербстом і Міллером, закликали держсекретаря Керрі  не зустрічатися з Януковичем - щоб в української влади не було можливості використовувати такі зустрічі в пропагандистських цілях. Ваші заклики почули у Вашингтоні?

- Я заявив, що США повинні підтримувати нормальні дипломатичні відносини з Україною, але президент Обама не повинен зустрічатися з президентом Януковичем до поліпшення в питаннях демократії. Я не можу говорити від імені влади США, але на даний момент президент Обама дуже зайнятий, а яких-небудь невідкладних питань, які змусили б його зустрітися з Януковичем, поки не виникає. Так що, я не став би припускати подібну зустріч у найближчому майбутньому.

- Враховуючи ваш досвід роботи в нашій країні: в чому ви бачите причину упущених можливостей України - у створенні сучасної економіки, некорупційної правової держави, в євроінтеграції і підвищенні життєвих стандартів?

- Це дуже велике питання, що вимагає такого ж великого відповіді. Я можу відзначити лише кілька причин. По-перше, побудова сучасної економіки вимагає прийняття складних і політично хворобливих рішень. Наприклад, ключова економічна реформа - підвищення цін на енергію для того, щоб вони покривали витрати на енергопостачання. Подібна реформа буде політично непопулярною. Реформа відкладається, економіка страждає. Це не тільки українська проблема - подивіться на складнощі, з якими стикався американський Конгрес при спробах скоротити бюджетний дефіцит. По-друге, занадто часто українське керівництво ставило особисті, сімейні, кланові чи партійні інтереси вище інтересів країни і вище інтересів громадян. Це заважає Україні реалізувати свій багатий потенціал.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини