Пашинський: Мене демонізують, значить я роблю все правильно

03.10.2016, 15:30
Пашинський: Мене демонізують, значить я роблю все правильно - Фото
Сергій Пашинський. Фото - прес-служба

Інтерв'ю з одним із реальних лідерів правлячої коаліції

Сергій Пашинський - один з ключових гравців в нинішній системі влади, який представляє собою гримучу суміш патріотів і корупціонерів, професіоналів і популістів, волонтерів і пристосуванців. Колишній в.о. глави Адміністрації президента тепер один з лідерів Народного фронту. Але на відміну від Арсенія Яценюка йому вдається непогано комунікувати з командою Петра Порошенка. Пашинський - глава парламентського комітету з питань нацбезпеки і глава наглядової ради концерну Укроборонпром, який об'єднує підприємства оборонно-промислового комплексу. Практично всі інші значущі посади в українській оборонці займають представники близького оточення президента. Тим же Укроборонпромом керує Роман Романов - креатура найближчого соратника і бізнес-партнера президента Олега Гладковського. Незважаючи на зайнятість, Пашинський встигає стежити за подіями на енергетичному ринку. Саме впливом Народного фронту скептики пояснювали участь компаній старого знайомого Пашинського - Сергія Тищенка - в збуті заарештованих нафтопродуктів Одеського НПЗ Сергія Курченка. Через небезпечну близкість до мільярдних фінансових потоків опоненти часто звинувачують Пашинського в рейдерстві і тіньовому контролі над держкомпаніями. У відповідь політик стверджує, що його демонізують і детально описує джерела поширення чуток.

В інтерв'ю ЛІГА.net глава парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони та глава наглядової ради Укроборонпрому розповів про всі деталі освоєння оборонного бюджету і складнощі цього сектора економіки, пообіцяв прийняття закону про спецконфіскацію і поділився тонкощами політичної агітації і пропаганди, а також специфікою відносин ключових підприємств і їх власників.

Про коаліцію і партнерів з БПП

- Давайте почнемо з коаліції. Вона є чи ні?

- Коаліція, звичайно, є - це не обговорюється. Проблема в іншому - вона фактично створена двома політичними силами - Народним фронтом і БПП, плюс в ній з десяток позафракційних депутатів. На папері у нас близько 235 депутатів, але жодного разу 235 голосів за голосування коаліція не дала. Ось в чому головна проблема, і вона складається з двох блоків. Перший - це низька дисципліна членів коаліції. У БПП за списком 143 людини. Всі вони одностайно голосували лише один раз - за бюджет, і то, коли були мобілізовані "і мертві, и живі, и ненароджені"... Зазвичай вони дають 110 голосів. У нас у фракції 81 чоловік, ми більш дисципліновані і зазвичай даємо 74-75 голосів.

Другий блок проблем пов'язаний чисто з БПП - сьогоднішнє голосування про так звану спецконфіскацію (22 вересня - ред.) - його чітко проявило. Група депутатів від УДАРу чомусь не проголосувала, я навіть не розумію чому. Очевидно, поки не голосувати їм сказав сам Кличко. У БПП проблема в тому, що це політична сила, яка створювалася на підйомі рейтингу Петра Олексійовича з метою залучити якомога ширші, але при цьому дуже різні верстви.

- Чому ж ви з ними не домовилися: БПП голосує за закон про спецконфіскацію, а НФ - за закон про НКРЕКП (Нацкомісмія регулювання електроенергетики і комунальних платежів - ред.)?

- Ми домовилися про спільну роботу, коли ставили свої підписи під коаліційною угодою. Чому вони не відповідають за свої підписи - це питання. Чому депутат від БПП, який голосує проти волі свого президента і почесного лідера своєї фракції, одночасно не пише заяву про вихід з фракції, я не розумію.

- Це ви зараз про кого?

- Про всі, хто не голосує. Більш того, не голосують люди, які особисто обіцяли проголосувати президенту.

- Чи правда, що відповідальний за всі голосування від АП -  Борис Ложкін?

- Ні, не правда. Так ось, повертаючись до закону про спецконфіскацію. У залі зареєстровано 143 депутати БПП. 13 відсутні. За - 94, і я дуже вдячний президенту  Порошенку - він виконав колосальну роботу для того, щоб підготувати всі експертні висновки щодо проекту. 5 - утрималися (це ж треба якісь, так?), 31 - не голосували. Ось яскрава ілюстрація проблем коаліції. Хоча, деякі з відсутніх дуже розумні - вони картки в момент голосування повитягали, щоб їх за хвіст потім схопити не можна було.

- Виходить, не голосувала квота Сергія Льовочкіна в БПП?

- Ну, знаєте... не голосувала група УДАРу. Всі звернулися до Кличка з проханням пояснити таку поведінку - відповіді немає.

- Кличко залишається її реальним лідером?

- Звичайно. Взагалі, це навіть не проблема коаліції, а більше проблема тих фундаторів, які створювали БПП. Були ж якісь люди, які сіли і вирішили створити іменний блок. Думаю, у них вистачить політичної мудрості і відповідальності перед країною навести порядок у своїй фракції і зняти ці казуси.

- Який ваш прогноз щодо майбутнього законопроекту?


- Закон буде прийнятий, в цьому немає ніяких сумнівів. Навіть Мустафа Найєм його підтримав, продемонстрував державницьку позицію. Я зараз не кепкую. Думаю, в наступний пленарний вівторок (4 жовтня - ред.) закон буде прийнятий. Голоси є. І  Самопоміч його підтримує, шкода тільки, що партія Ляшка дала всього 8 голосів "за", хоча сам Олег Валерійович неодноразово висловлювався за прийняття спецконфіскації. Так теж буває.

- Може це пов'язано з частою появою Ляшко на телеканалі Україна?

- Не думаю, що власник телеканалу Україна (Рінат Ахметов - ред.) має заморожені кошти, які потрапляють під конфіскацію.

- Чи допомагають коаліції групи Відродження і Воля народу? Де-факто вони теж з вами?

- Я не контролюю голосування в Раді, а очолюю комітет з нацбезпеки і оборони. Але я, так само, як і ви, бачу результати голосувань і теж знаю, як кожен раз ці групи діють ситуативно. Думаю, по ключовим голосуванням з ними можна знайти спільну мову. У Відродження, звичайно, своя специфіка, але Воля народу завжди намагається демонструвати державну позицію.

Про складну долю Народного фронту

- Хто в Народному фронті сьогодні реальний лідер: Яценюк, який пішов у тінь, чи Аваков, який набрав серйозний вплив?

- Не шукайте чорну кішку в темній кімнаті. На цю тему вкидається купа всяких інформпровокацій - і дешевих, і дорогих. Я багато років в парламенті і мені є з чим порівнювати. Переконаний - найдисциплінованіша, найзгуртованіша і сама некорумпована фракція за всі скликання - це Народний фронт.

Тут якісь політтехнологи а-ля Столярова (депортована з України співробітниця телеканалу Інтер - ред.) починають вкидати, що Аваков вже головний не тільки в НФ, але і підім'яв під себе Кабмін. Або що є якась угода - поміняти Авакова на Турчинова. Або про те, що Яценюк відійшов від справ. Ніхто нікуди не відійшов! У НФ є певна структура управління, яка взагалі не змінилася. Засідання фракції все так же веде Яценюк в більшості випадків. Працює політрада, в яку входжу і я. Є Турчинов, як один з батьків-засновників, і є Аваков - глава МВС, політик, державний діяч і член нашої команди. Але говорити, що Аваков або Турчинов посунули Яценюка - це смішно.

- Вся ваша команда зараз має рейтинг близько 1%. Яке майбутнє для неї і для себе особисто ви бачите?


- Ситуація з рейтингом була абсолютно прогнозованою. Яценюк, коли став прем'єром вдруге... Я не сказав би, що пішов на жертовний вогонь, але він точно розумів, що піде з посади при нульовому рейтингу. Тому що народ, який переміг на Майдані, вимагав швидких результатів. І не хотів чути аргументи, що, вибачте, після Майдану ми отримали війну і втратили 20% промисловості. Я нікого не звинувачую, це було прогнозовано.

І ось ці чинники, плюс підвищення тарифів не могли не позначитися на рейтингу партії прем'єр-міністра. Ви ж журналісти і розумієте, наскільки живучі фейки, які вкидаються в суспільство на тлі кризи. Ось якийсь ідіот, вибачте, ляпнув що Яценюк зняв $1 млрд кешем і це пішло гуляти - всі повірили. Хочеться відповісти: хлопці, про що ви говорите? Покажіть де цей мільярд - я сам піду до нього вимагати...

Ще один фейк - з трибуни парламенту кричали що Яценюк вкрав 7 млрд гривень (звинувачення на адресу команди екс-прем'єра озвучив колишній глава Держфінінспекції Микола Гордієнко - ред). Створили якусь комісію, бігали клоуни з телеканалу Інтер, щось розповідали. Упевнений - все, що лилося два роки на Яценюка - сплановане, абсолютно цинічне інформаційне цькування з чіткими цілями. Поки вони свого домоглися. І на мене багато всілякого бруду ллється - мені теж прикро, це все читає моя сім'я.

- І яким своє подальше політичне життя бачить Народний фронт і особисто ви? Знову переформатування, об'єднання, новий бренд?

- Життя продовжується. Я допускаю, що народ України може вибрати собі нових лідерів з числа тих, хто пообіцяє йому не чесність і високі тарифи, а молочні ріки і кисільні береги на додачу до пенсій по тисячі євро.

- Це ви про Юлію Тимошенко зараз?

- Не одна ж Юлія Володимирівна це обіцяє. Якщо так трапиться, значить треба це пережити. Я пишаюся останніми трьома роками і впевнений, що якщо Яценюк, Турчинов, Пашинський або Аваков назавжди підуть з політики, того, що ми зробили за цей час вже досить, щоб увійти в підручники історії. А що буде з рейтингами через час - невідомо. Громадська думка в Україні - це великий маятник, який повільно розгойдується в різні боки. Люди створюють собі кумирів, а потім витирають ноги об їх портрети.

- І все ж, як піде на вибори Народний фронт, коли б вони не відбулися? Час від часу з'являються чутки про те, що партія веде переговори з Банковою навколо формату об'єднання з БПП.


- Таких переговорів немає. І навіщо? Ви хочете, щоб фракція складалася не з 154, а з 225 депутатів? І так управляти важко. По-перше, дострокових виборів не буде. Афери, які розігруються на наших очах - в тому числі за російські гроші і під російським впливом - з вимогою розігнати парламент, не пройдуть. По-друге, я не виключаю, що на чергові вибори в Раду Народний фронт піде самостійно. І не виключаю, що він не пройде в парламент - нічого страшного, буває. Наше завдання зараз - сформувати таку країну, в якій зміна влади не призводила б до зміни політичного курсу, створити правильну систему. Ось Саакашвілі формував Грузію, а тепер не може чомусь повернутися в свою країну - хоча він сформував там справедливі суди. Мабуть, чогось боїться.

Я навіть мрію про той період, коли не буду народним депутатом і зможу...

- На рибалку ходити?

- До речі так. З риболовлею у мене проблема - немає часу.

Про цькування Сергія Лещенка

- Але поки ви депутат. Ви задоволені результатами кампанії проти
Сергія Лещенка? Хто, до речі, її замовник? З вами пов'язують Андрія Дзиндзю, який першим опублікував інформацію про квартиру.

- Кого тільки зі мною не пов'язують. Я знаю реальних активістів Майдану, а Дзиндзя ним був. Я ніяк не брав участі в цькуванні Лещенка.

Перший фоторепортаж про Межигір'я, до речі, він зробив з мого катера!

І додому я до себе його запрошував - інтерв'ю записували. Не хочу нікого ображати - я добре ставився і до Мустафи, і до Лещенка. Але це та ситуація, коли людина переплутала формат журналіста і формат народного депутата. Ставши політиком, ти повинен розуміти ціну свого слова.

Проблема в тому, що після Майдану якась група осіб, що не мала до цього Майдану ніякого відношення, раптом привласнила собі титули моральних авторитетів громадянського суспільства. Поки ми захищали барикади і їздили на фронт, вони сиділи по посольствах і розповідали, як будуть формувати громадянське суспільство. Їм відкрили доступ до величезних фінансових ресурсів, які, на жаль, явно не направлялися на побудову держави і боротьбу з корупцією...

Так, коли ми почали досліджувати фінансування програми електронного декларування, то побачили, що вони з'їли $1,4 млн на це декларування. З цієї суми компанія Міранда (розробник системи електронного декларування - ред) отримала лише $96 000 і не зробила того, за що їм заплатили.

Крик стояв на всю країну - Україна зриває електронне декларування! Але те, що зробили отримувачі грантів - злочин. Тому що це б'є по нашому зовнішньому іміджу. А потім щоб ними не займалися і не розслідували, вони бігають і кричать, що в Україні нічого не можна побудувати.

Член нашого парламентського комітету і депутат БПП Іван Винник провів зустріч з послом Данії в Україні, оскільки саме уряд Данії виділяв гроші на впровадження електронного декларування, та передав послу всі матеріали, які підтверджують фактичне розкрадання цих грошей. Я думаю, тут повинна бути реакція як Генеральної прокуратури України, так і прокуратури Данії.

- Хто замовник квартирної справи?


- Я не думаю, що там є замовник. Йому ж квартиру не купили спеціально, щоб скомпрометувати. Думаю, просто спрацював закон бумеранга - коли ти всіх постійно звинувачуєш, будь готовий теж жити під мікроскопом і до того, що і твої провини і помилки вдарять по тобі.

- Ви сказали про монолітність команди НФ. Ось від вас пішов
Микола Мартиненко, ви хотіли б, щоб він повернувся в політику? В майбутньому скликанні, може бути?

- Мартиненко вступив гідно і по-чоловічому. Його звинувачували, бруд лився на Яценюка і Народний фронт. Мартиненко склав мандат.

Це дійсно перший випадок в українському парламенті, коли депутат, якого звинувачували в якихось порушеннях, сам ініціював відмову від депутатських повноважень. До сих пір, через рік, ніяких звинувачень Мартиненку так і не висунули.

Причому тут Курченко


- Питання, пов'язане зі спецконфіскацією. У серпні затвердили реєстр вимог кредиторів Одеського НПЗ і в ньому нібито опинилися компанії Сергія Курченка...

- Це, на жаль, не пов'язане з законом про спецконфіскацію. Закон про спецконфіскацію поширюється виключно на гроші і цінні папери держави. По суті, цей закон буде поширюватися на заарештовані кошти в рамках розслідування кримінальних справ Януковича і його оточення в Ощадбанку, банках Прибалтики, Швейцарії і так далі. Звертаю увагу, що за аналогічним законом, суд Латвії вже конфіскував у латвійський бюджет близько 50 млн євро, які раніше незаконно належали Арбузову (екс-глава НБУ Сергій Арбузов - ред.).

- Тим не менше, в разі ОНПЗ є ризик, що Курченко виведе активи заводу через процедуру банкрутства?

- Звичайно. Через "справедливий" одеський суд приймається рішення в інтересах двох офшорів Курченка, за яким кредиторами підприємства на 14 млрд гривень стають компанії взагалі без єдиного первинного документа. Наскільки я пам'ятаю, прокуратура у цій справі почала провадження, і, спостерігаючи правильний азарт Юрія Віталійовича Луценка, я можу спрогнозувати, що цей суддя скоро буде притягнутий до відповідальності.

- А як цей завод в принципі можна запустити? Була мова про те, щоб переробити технологічну нафту Укртранснафти, яка зберігалася на НПЗ групи Приват. Це реальний проект?

- Сьогодні в Україні фактично працює тільки один НПЗ - Кременчуцький. Більше половини нафтопродуктів ми імпортуємо і, звичайно, запуск Одеського НПЗ значно посилить нашу енергетичну безпеку. Тим більше що у Укртранснафти є майже мільйон тонн нафти для переробки на цьому заводі.

Інтерес до функціонування заводу є і з боку близькосхідних держав. Одеський завод - це своєрідний плацдарм для їх входу на ринки Європи.

Процес повернення вкраденого Курченком підприємства в державну власність потрібно було закінчити ще в 2014-му році. Але вже два роки йде посилена піар-кампанія за гроші Курченка і Роснафти про рейдерство і про нібито мої спроби захопити завод.

Спеціально найняті люди типу Добродомова і Капліна, під чуйним керівництвом Ігоря Шувалова, його близької колеги Марії Столярової, яку видворили недавно з України в Москву, і іншої нечисті, на каналі "Інтер" і в інших ЗМІ щодня поширюють провокаційні і неправдиві відомості. Одна з основних їх цілей - зберегти цей завод у власності Курченка і його подільників. Сподіваюся, що держава Україна все-таки поставить крапку і за рішенням суду завод буде переданий в державну власність і успішно запущений в експлуатацію.

- Ви також вели кампанію з протидії контрабанди нафтопродуктів в південних областя ...

- І зараз веду.

- Але ви ж не поставили ситуацію на контроль?


- Чому? Прошу надати мені хоч один факт триваючої контрабанди.

- І хто там займався контрабандою?


- Практично 40% вартості палива, яке ми з вами купуємо - це акцизи і ПДВ. І звичайно завжди були спроби завозити паливо без сплати податків, що приносило мільярдні доходи. Спочатку це була компанія Бізон, через яку йшов весь імпорт світлих нафтопродуктів, потім - легендарна Лівела, а потім зійшла зірка Сергія Курченка. Без перебільшення, ці схеми завдали прямих збитків державі на десятки мільярдів доларів. Сьогодні, завдяки чіткій позиції СБУ, МВС і особливо податкової міліції, таких кричущих схем вже немає. Хоча регулярні спроби відродити такі схеми спостерігаються, системно вони вже не працюють.

Кадри і гроші в ВПК


- Ви задоволені оборонними витратами, які закладені в проекті бюджету?

- Грошей для армії ніколи не буває багато. Скажу про те, що вдалося зробити в цьому бюджеті. Пункт перший: хотів би розвіяти міф, що 5% бюджету в 129 млрд гривень на оборону - це багато. Ця сума включає в себе і пожежних, і прикордонників, і МНС, і поліцію.

Зростання фінансування (з 55,5 у 2016 році до 64 млрд грн у проекті 2017 року - ред.) в бюджеті на Міноборони - це позитивне зростання. Це дало нам можливість набрати 50 тис. контрактників і демобілізувати мобілізованих. Темпи створення сильної армії не можна знижувати, це питання життя і смерті. До речі, інформую вас, що на найближчому Кабміні будуть затверджені зміни до бюджету - 6 млрд гривень додадуть на поточний рік, з них 4 млрд гривень піде грошове утримання Збройних сил.

Що стосується бюджету на майбутній рік: є таке поняття, як стандарти НАТО. Це не просто слова, а бюджетний норматив. Це означає, що мінімум 25-30% бюджету Збройних сил повинні йти на модернізацію і закупівлю нової техніки. У нас в бюджетах, наприклад, 2013 роки року 95% всього оборонного бюджету йшли на грошове утримання та матеріальне забезпечення. Зараз же ми майже 15 млрд гривень виділяємо для державного оборонного замовлення і модернізацію техніки. І якщо ми доб'ємося, що їх виділять і витратять за призначенням - це і буде головний елемент реформи Збройних Сил за стандартами НАТО.

Я ж так емоційно реагую на покидьків і корисних ідіотів, які захищають гроші Януковича саме тому, що в бюджеті цього року програми з модернізації армії повинні були реалізовуватися саме за рахунок коштів, отриманих від спецконфіскації. В результаті ми програму по гособоронзаказу і модернізації озброєнь в цьому році виконаємо, в кращому випадку, на 20-25%. І це персональна відповідальність тих, м'яко кажучи активістів, які вилазять на трибуну і телеефіри і розповідають, що Пашинський придумав закон про спецконфіскацію, щоб якусь корупцію прикрити.

- Чи вдасться відстояти закладену цифру на оборону в бюджеті-2017? Адже в останній момент бюджет можуть змінити на користь різкого збільшення соцвиплат для підйому рейтингу влади?

- Комітет нацбезпеки і оборони одноголосно прийняв рішення про те, що буде або так, або ніяк. Це ми гарантуємо всім військовим.

- Коли потрібно прийняти бюджет, щоб не було проблем із затвердженням оборонзамовлення?

- Ми приймемо оборонзамовлення відразу після прийняття бюджету. Це ж не парламент затверджує. Державне оборонне замовлення з наступного року буде прийматися в рамках трирічної програми.

- Хто керує кадровою політикою в Міноборони і Укроборонпромі?

- Це різні речі.

Давайте почнемо з Укроборонпрому. Я неодноразово говорив, що сам по собі Укроборонпром в 2010-2011 роках Янукович створив з однією метою - взяти під контроль всі корупційні потоки в сфері оборонної політики. Укроборонпром - це 129 погано структурованих між собою підприємств, і деякі туди були включені з незрозумілих причин. Такого ось монстра ми отримали. Своїм головним пріоритетом після затвердження держоборонзамовлення і програми модернізації армії на майбутній рік я бачу реформування Укроборонпрому.

Він не може перебувати в такому стані. Треба приділяти увагу проблемним підприємствам. Наприклад, завод Малишева українська влада за 25 років вбила практично повністю - якщо терміново не почати фінансування, ми втратимо унікальне підприємство.

- Питання про кадрову політику стосувався і заводу Малишева. Там директором призначили брата депутата від БПП, який раніше керував консервним заводом (Олександр Хлань - ред).

- Я як голова наглядової ради ніяк не впливаю на кадрову політику.

- А хто впливає?

- Є генеральний директор - Романов Роман Анатолійович, він несе за це персональну відповідальність. Чи задоволений я в цілому кадровою політикою як глава парламентського комітету і наглядової ради Укроборонпрому? Ні, але бачу, що щось змінюється.

Наступного року вперше планується замовити на заводі м. Малишева танки Оплот для нашої армії. Цифра узгоджена, сума погоджена, Держоборонзамовлення сформуємо  

- У 2015 році Укроборонпром підписав експортних контрактів на $1,3 млрд. На яку суму Україна експортувала зброї в 2016 році?

- Підписання контрактів ще не означає фактичний експорт. Великий обсяг продажів до 2014 року нам давало радянське озброєння. Причому були кричущі випадки. Наприклад, брали комплекс ППО C-300, який коштує мінімум $50 млн. Міноборони переводило його в некомплект і продавало за $2,5 млн спецекспортеру. А спецекспортер продавав за $25 млн. Ось вам живий приклад продажу озброєння, якого нам зараз на фронті не вистачає як повітря. Танки продавали по $40 000, артилерійські гармати - взагалі за ціною металобрухту. І ось за рахунок цього ми робили експорт в $1 млрд.

- Скільки танків і БТР в оборонзамовленні на наступний рік?


- Це державна таємниця. Можу сказати одне: в наступному році вперше планується замовити на заводі ім. Малишева танки Оплот для нашої армії. Цифра узгоджена, сума погоджена, Держоборонзамовлення сформуємо.

- СБУ звинувачує керівництво Харківського тракторного заводу у вивезенні документації. Це приватне підприємство, нещодавно Олександр Ярославський купив його у російського інвестора, і там є військове виробництво. Ви розумієте, в чому конфлікт?

- Так, я вивчав це питання. Я вважаю, що держава Україна зобов'язана знайти компроміс, і я зроблю все можливе, щоб запрацювала та частина заводу, яка випускає ті ж САУ. Цим я займаюся і сподіваюся, що в наступному році це підприємство запрацює як у військовому сегменті, таки і в цивільному.

Про конфлікт інтересів у військових поставках

- Чому армія закуповує МАЗи, а не КрАЗи? Тому що МАЗи збирають на Богдані, який належить заступнику секретаря РНБО Олегу Гладковському?

- Ні, не тому. Є дуже багато рекламацій з боку Міноборони на низька якість КРАЗів. Статус національного виробника - це не індульгенція, щоб робити дорого і погано.

- Можете підтвердити або спростувати вплив на оборонну галузь, який приписують Олегу Гладковському?


- Гладковський - перший заступник секретаря РНБО. Він координує ВПК згідно з посадовими обов'язками.

- Ви не бачите тут конфлікту інтересів? Він же так і не продав свою частку в Богдані?

- Його підприємства, наскільки я знаю, в армію нічого не поставляють.

- А ті ж МАЗи?


- Якщо МАЗи з Богдана дорожче, ніж МАЗи з Мінська, то давайте документи - будемо змінювати ситуацію. Конфлікт інтересів - це коли ти використовуєш свій інтерес не на благо служби. Крім МАЗів я не знаю жодного факту, щоб підприємства Гладковського або Порошенка щось поставляли в армію. (Завод Ленінська кузня Петра Порошенка та Ігоря Кононенка також робить для Міноборони катери Гюрза-М - ред.)

Про приватизацію Антонова і Південмашу

- Укроборонпром отримав контроль над заводом Антонов. Чому в оборонному замовленні немає літаків з цього заводу?

- Сьогодні Рада мала голосувати за надання держгарантій, в тому числі на замовлення трьох транспортних літаків Антонова - Ан-148. Сподіваюся, проголосують. Вони є в оборонзамовленні, але на них немає фінансування.

Завод Антонов - це величезне підприємство, і, на жаль, проблеми там теж величезні. Замовленням трьох літаків ми проблему цього підприємства не вирішимо. Там треба приймати кардинальні рішення. Я впевнений, що український ВПК ми не піднімемо без залучення не тільки іноземних інвестицій, а й іноземних технологій. Ми дуже відстали. 25 років в це ми не вкладали, і сьогодні всередині країни у нас немає ресурсів, щоб наздогнати ту ж Росію. Але, слава Богу, є інтерес у іноземних партнерів. У нас є досвід, з яким всі рахуються. Та ж армія США після початку війни в Донбасі зробила для себе серйозні висновки.

- Як ви ставитеся до приватизації підприємств оборонної промисловості?

- Категорично позитивно. Без приватних інвестицій, як фінансових, так і технологічних, наш ВПК не зможе розвиватися. Аксіома - приватний інвестор в державне підприємство ніяких інвестицій не робитиме. Ми повинні на законодавчому рівні забезпечити такі схеми співпраці в ВПК, які б захищали як приватних інвесторів, так і інтереси держави. І гарантували б розвиток ВПК. Поки не буде конкуренції, буде низька якість і висока ціна.

- Хто повинен займатися цим питанням?

- Гладковський, Пашинський та Бровченко (заступник міністра МЕРТ з оборонного комплексу Юрій Бровченко - ред.). Інформую: займаємося. Написаний закон - всі будуть кричати "зрада" звичайно, але ми його приймемо.

- Розкажіть про нього.

- Це те, про що ви запитували: ми передбачаємо не так приватизацію, скільки державно-приватне партнерство. Ми ж не хочемо приватизувати - нам потрібні іноземні інвестори. Не буду розкривати військову таємницю, але нашими заводами цікавляться міжнародні збройові концерни. Розповім один випадок: у нас катастрофічна ситуація з системами зв'язку. Півтора роки тому я заявив: давайте залучимо в цю галузь іноземних інвесторів. У світі є чотири компанії, які роблять 60% світового ринку: з США, Ізраїлю, Франції та Туреччини. Хто дасть кращі умови і займеться зв'язком на території України - той і переможець. Ви знаєте, поки що виходить.
Як тільки Лакшмі Міттал дізнається, що ми збираємося замовляти 10 тисяч тонн броні, він, пролітаючи з Люксембургу в Індію, приземлиться в Україні і ми з ним домовимося про випуск якісної броні в Україні. Але за 200 тонн броні він навіть в ілюмінатор не буде дивитись  

- А що таке державно-приватне партнерство в даному випадку? Є ж кілька варіантів.

- Наприклад: я сподіваюся, що через 5 місяців я прийду в Раду і скажу: "Ось закон, а ось компанія зі світовим ім'ям, яка хоче купити 51 або 41% - неважливо - заводу Антонов. Якщо ми дамо добро, то сума інвестицій буде $4 млрд. Прошу вас підтримати".

Я недавно відвідав Південмаш і у мене є розуміння, що там відбувається. Тому відповідально заявляю: якщо прийде компанія Боїнг і скаже, що вона готова інвестувати в Південмаш, я особисто буду це категорично підтримувати.

- І купити його і порізати на металобрухт, щоб якась частина Південмашу не працювала на Росію. А так було. І це не секрет.

- Ні, щоб працювати. Це дуже просто перевіряється. Боїнгу металобрухт не потрібен. І там нічого вже немає - ні на Росію, ні на Україну.

- Що ви думаєте про роботу Мотор Січі? Компанію підозрюють в тому, що вона продовжує працювати на російський ринок, і її співвласник В'ячеслав Богуслаєв їздить на заходи за участю Володимира Путвна.

- Думаю, що у нас є тільки одне підприємство на цьому ринку, яке випускає якісну продукцію і платить зарплату співробітникам. І в бюджет платить більше, ніж інші підприємства ВПК разом узяті. Так, мені як громадянину не подобається, що член мого комітету (Богуслаєв - ред.) їздить на Валдай і обіймається там з Путіним.

- І ринок його теж в Росії.

- Ні, ринок його, слава Богу, не там, і саме тому я досить толерантно ставлюся до Мотор Січі. Більш того, він почав нове, актуальне для нашої країни виробництво.

Звичайно, компетентні органи повинні відстежувати пересування як власника цього підприємств, так і його продукції. Та, на сьогодні завод працює, незважаючи на спад виробництва. Мотор Січ - один з локомотивів машинобудування в Україні.

- На полігоні не так давно вибухнув міномет виробництва заводу Маяк. Загинув військовослужбовець. Це проблема якості продукції? Міноборони буде закуповувати альтернативні моделі мінометів?

- Я звик оперувати фактами, а результати експертизи говорять, що причина тієї трагедії не в мінометі, а в міні. Її випустили в 1965 році. Проблема боєприпасів у нас колосальна. Боєприпасів, а не патронів - мін, далекобійних снарядів і так далі.

Якщо по 120 мм міномету буде пропозиція національного виробника кращої якості і з ціною нижче - звичайно, я підтримаю.

- Що робити зі старими боєприпасами, якщо вони такі небезпечні?

- Тут кілька програм. По-перше, треба ще раз провести інвентаризацію технічного стану наших боєприпасів. По-друге, якщо брати ту ж міну - проблема часто в детонаторі. Швидше за все, можна замінити детонатор, щоб він не був небезпечним для наших же воїнів. А щоб снаряд був більш потужним, можливо, варто вийняти тротил і залити замість нього щось більш серйозне. Проблем тисячі - ось ви берете одну проблему, а вона тягне за себою десятки інших: детонатори, наприклад, Україна не виробляє.

- Де зараз виробляють броню? Раніше це був Алчевський меткомбінат, який знаходиться в зоні АТО.

- Були Алчевськ і Маріуполь. Зараз ми імпортуємо броню з чотирьох країн - Польщі, Бельгії, Швеції, Фінляндії. Нормальну броню у нас ніхто не робить - не та в'язка, не ті шви, зварювання. Якщо економіка країни буде підніматися, будемо робити самі. Повірте, як тільки Лакшмі Міттал дізнається, що ми збираємося замовляти 10 тис. тонн броні, він екстрено, пролітаючи з Люксембургу в Індію, приземлиться в Україні, і ми з ним домовимося про випуск якісної броні в Україні. Але за 200 тонн броні він навіть в ілюмінатор не буде дивитись.

Про рейдерство

- Вас звинувачували в захопленні заводу Житомирські ласощі. Ви заперечуєте причетність, але один з фігурантів конфлікту - Тетяна Етенко - ваш помічник і при цьому представник однієї з компаній-акціонерів підприємства.

- Мене шість років звинувачували у захопленні цієї фабрики - причому спочатку американські інвестори, у яких забрали завод Портнов та Ігор Бойко, а потім вже самі Портнов і Бойко - коли американці виграли нарешті суди і повернули власне підприємство. У 2010 році я був керівником Житомирської обласної  Батьківщини. Тетяна Етенко була моєю помічницею до 2010 року. З того часу, коли вона чомусь вирішила працювати з паном Бойком і компанією, ми не працюємо разом і не спілкуємося. Вона хороший юрист і займається зараз, напевно, своїми справами.

Ситуація там дуже проста. Про все це ще в 2013 році Голос Америки зробив журналістське розслідування "Анатомія одного рейдерського захоплення".

У 1998 році швейцарська компанія Дельта Кепітал сконцентрувала у себе 95% акцій кондитерської фабрики ЗАТ Житомирські Ласощі. Громадянин США, пан Лещинський (Юрій Лещинський - ред.), головний акціонер Дельти, в своїх інтерв'ю розповідав, як в 2007 році він запросив Ігоря Бойка, громадянина РФ і США, менеджером цього підприємства, а потім він став і акціонером. Після чого той вирішив, що американські партнери йому не дуже-то і потрібні і захопив підприємство абсолютно бандитським способом, за допомогою заступника глави адміністрації президента Януковича - Андрія Портнова.

У 2014 році, коли я прийшов на роботу в АП, я попросив свою команду зробити список найрезонансніших тем і журналістських розслідувань часів правління Януковича. Після чого ініціював створення міжвідомчої комісії з виявлення ознак фактів рейдерства ряду підприємств. У цю комісію увійшли заступники керівників всіх правоохоронних органів і громадські активісти. У перелік підприємств, захоплених в період правління Януковича, комісія включила і ЗАТ Житомирські ласощі.

І я так розумію, що це допомогло Лещинському в судових спорах щодо захисту його інтересів. Ось і вся історія конспективно. Коли справжні власники зайшли на фабрику, Бойко почав справжню інформвійну проти мене. Наприклад, заявив, що в 2010 році за захоплення цієї фабрики у законного власника заплатив мені $10 млн. Показував всім якісь пачки документів. Я зібрав всі ці документи, заніс  до НАБУ і попросив порушити кримінальну справу, що і було зроблено. Мене кілька разів довго і докладно в рамках цієї справи допитували, і на сьогодні, наскільки я розумію, ніяких звинувачень на мою адресу немає.

Про бізнес, помічників, Тищенка, Кононенка і ОПЗ


- У вас є свій бізнес чи ні?

- Коли я став депутатом у 2006 році, то продав весь бізнес, яким займався з 1991 року.

- Типова історія для народного депутата.


- Типова. Отримав досить пристойну суму, і це мені дає змогу забезпечувати сім'ю.

- Ми подивилися на список ваших помічників, і виявилося, що у відразу декількох є якісь компанії або підприємства. Наприклад, є серед них акціонери і співробітники Агрокомбанку.

- Я вам більше скажу: за 10 років у мене було більше 100 помічників. Хтось залишився зі мною, хтось давно вже займається своїми справами.

Один з моїх колишніх помічників зараз працює у  Фірташа. Так і напишіть. Але це ж не привід звинувачувати мене у співпраці з Фірташем.

- Валерій Соболевський - директор компанії Точні системи, яка випускає, зокрема, зброю. Він теж один з ваших помічників.

- Зустріньтеся з ним самі. Копати так копати. Я дам вам його телефон.

Набирає номер, каже по телефону: "Валера, у мене тут журналісти. Кажуть, що мій помічник поставляє зброю в силові структури і у мене тут конфлікт інтересів. А, у тебе ліцензія тільки на мисливську...".


Це мій позаштатний помічник. У нього є ліцензія на мисливську зброю. Якщо вам цікаво - зателефонуйте. (Дає номера) Він порядна людина, вам все розповість.

- Вас часто пов'язують з Сергієм Тищенком. Крім того, що ви земляки, як ще перетинаєтеся? Ваші колеги по парламенту, коли описують ОПЗ, кажуть, що в цьому підприємстві співвідношення Кононенко/Пашинський - 75% на 25%.


- Співвідношення чого?

- Збуту продукції ОПЗ.

- Прекрасно, ви другі після Михайла Саакашвілі, хто про це говорить. На Михайла я подав до суду, до речі. Михайло бреше, а ви повторюєте. Ніколи ніякого відношення до ОПЗ я не мав. Тищенка знаю дуже добре. Я давав багато інтерв'ю з цього питання і, більш, того, він давав інтерв'ю Українській правді, але вони чомусь його не опублікували. Хочете, ви у Тищенка інтерв'ю візьміть.

- Ми намагались. Він дав контакт якоїсь дівчини, яка спочатку відповідала на питання, а потім пропала.


- Ну він такий... творча людина. Наберіть його ще раз. Ми познайомилися з ним на виборах Ющенка 2005 року. Підтримуємо комунікацію, але до ОПЗ я не маю ніякого відношення. Тищенко, до речі, дуже активна людина і, наприклад, ідея збору з АЗС 5% до бюджету - це його ідея і його заслуга.

- Один його колишній менеджер пов'язаний з компанією, яка брала участь в збуті карбаміду з ОПЗ - Newscope Estates Limited.

- Я про це взагалі нічого не знаю. Колишній менеджер, Тищенко ... У пресі ще писали, що інший колишній менеджер займається реалізацією нафтопродуктів Курченко.

- Ви маєте на увазі Одеський НПЗ і компанію Укртранснафтопродукт.

Так, там мене теж звинувачували в якійсь участі. За той час помінялися три міністра, і, повірте, якщо мене теоретично можна було звинуватити, що я впливав на Продана, оскільки я з ним знайомий ще із Блоку Тимошенко, то з Демчишиним я навіть знайомий.

Мене спеціально демонізують, і значить я все роблю правильно. Чому - я вам поясню. Перше: закон про спецконфіскацію. Ви розумієте, що таке, наприклад, 2% від цих коштів? Це $30 млн. Як ви думаєте, чи можуть власники арештованих коштів виділити 2% на дискредитацію цього закону, на кампанію проти його ініціаторів і лобістів? Легко, і я вам кажу - вони ці гроші туди направили.

Друге - якщо ви не знаєте, то першим на мене заяву написав якийсь пан Онищенко, у минулому менеджер газових схем Курченка, а нині знаходиться в Лондоні. У січня 2015 року він написав заяву генпрокурору Шокіна про те, що "Пашинський вкрав нафтопродукти Курченка, і Пашинського треба терміново садити в тюрму".

Я посміявся над цим, а потім в квітні того ж року, як по команді, зграя капліних та добродомових починають ту ж кампанію у всіх ЗМІ. Онищенко мав величезні корупційні схеми в енергетичній сфері. Той самий Онищенко через партію Батьківщина просунув свого партнера Шевченка в міністри екології (екс-міністр екології Ігор Шевченко - ред.). Я звертаю вашу увагу і на те, що заява на мене пішла буквально через три дні після того, як ще одного помічника Онищенка Яценюк не пропустив в керівники служби, яка підписує ліцензії на надра.

А взагалі, після опублікування листування Столярової, механізми роботи деяких особливо незалежних ЗМІ і депутатів - яскравих і непідкупних борців з корупцією, в нашій країні вже всім стали зрозумілі.

- Наскільки я пам'ятаю, ви стали відомим депутатом році в 2007-2008. Там була історія з Укртатнафтою. Вас тоді Приват демонізував.

- Так, класна історія була.

- Які ваші зараз відносини з групою Приват?


- Після 2014 року, після того, що вони зробили, я вважаю, що ім'я Ігоря Коломойського також буде вписано в підручники з історії. І Коломойський, і Корбан - досить суперечливі фігури. Але як громадянин і патріот своєї країни я ніколи не забуду як в той важкий час ми стояли пліч-о-пліч на захисті України. Таке не забувається.
Андрій Самофалов
Роман Чернишев

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини