Після Яроша. Інтерв'ю з новим лідером Правого сектора

23.03.2016, 07:45
Після Яроша. Інтерв'ю з новим лідером Правого сектора - Фото
Андрій Тарасенко

В інтерв'ю ЛІГА.net лідер ПС Андрій Тарасенко розповів, що втратив ПС від того, як Ярош пішов, і скільки бійців чекають вироків судів за гратами

Правий сектор 19 березня на своєму з'їзді визначився з новим лідером партії. На зміну Дмитру Ярошу, який в кінці минулого року оголосив про складання з себе повноважень лідера ПС, прийшов його заступник, 33-річний Андрій Тарасенко. Він і раніше курирував політичні питання в партії, хоча встиг побувати і в бойовому крилі Правого сектора - у вересні 2014 року воював у ДУК під Пісками, отримав тяжке поранення, довго лікувався в Естонії.

"Мені так щастить, що я навіть не встиг як слід повоювати. Міна прилетіла. Півроку в лікарнях, інвалідна коляска, милиці, тепер уже сам ходжу", - говорить Андрій. Ми зустрічаємося в невеликому офісі в центрі Києва. Біля вхідних дверей до сих пір табличка "Приймальня народного депутата Дмитра Яроша". Зараз тут - штаб однієї з сотень ПС.

Це друге інтерв'ю Тарасенко ЛІГА.net: в січні 2014 року, коли Правий сектор проявився на Майдані, заступник Яроша вперше розповів про організацію і цілі. ПС (Детальніше - Правий сектор: хто вони і чего добиваються).

Тепер Андрій Тарасенко розповів, чим обернулося для Правого сектора те, що Ярош пішов, хто несе відповідальність за "радикалізм правосеків" і скільки представників руху чекають вироків судів за гратами.

- 19 березень з'їзд Правого сектора обрав вас керівником. Чому так довго тягнули, майже три місяці - не могли визначитися з кандидатом?

- Менше трьох місяців. Заява Яроша з'явилася перед Новим роком. Потім свята, ніхто нічого не робив. Але проблема в основному полягала в тому, що велика кількість організаційних структур, керівників обласних організацій повинні були визначитися (йдуть вони з Ярошем або залишаються в ПС - ред.). Ніхто ні на кого не тиснув, не змушував, не оголошував ворогом. Відповідно, кожен сам собі визначався. Плюс, ми працювали над повним реформуванням всієї структури, над партійною програмою. Це був великий організаційний процес. Треба було їздити по областям, говорити з людьми, проводити збори. Насправді, все було готове ще в лютому. Останній місяць пішов на узгодження зауважень. Абсолютно нормальна ситуація. Не сказав би, що сильно затягувалося.

- Зараз процес розколу Правого сектора, судячи з усього, вже завершено?

- Так, вже повністю визначилися і бойові частини, і цивільні, і політичні.

- Скільки партійців пішло з Ярошем?

- Не можу сказати, скільки це в кількісному еквіваленті. Не знаю, правда.

- Що тепер являє собою ПС як військова і політична організація?


- Є два крила: політичне представництво, як ми його називаємо, і військове - ДУК ПС. У ДУК - резервні та бойові частини. Раніше були запасні батальйони, тепер вони за українською традицією перейменовані в резервні сотні. На даний момент по Україні їх налічується 15, в кожній від 100 до 250 чоловік. Що стосується бойових частин, то це перша окрема штурмова рота, окрема тактична група імені капітана Воловика, друга тактична група, контррозвідка. Вони зараз в процесі об'єднання в батальйонно-тактичну групу. Це все буде під одним командуванням, під одним штабом, як і належить.

- У минулому році ми намагалися порахувати, скільки людей в ваших батальйонах. За нашими даними - близько 2 тис, з яких 700 на фронті (близько 1% чисельності сил АТО - ред.) Наскільки я пам'ятаю, ситуація змінилася: частина бійців ДУК пішла за Ярошем.

- Звичайно, змінилася. П'ятий і восьмий батальйони перейшли до Яроша. Залишилися штурмова рота, дві окремі тактичні групи, контррозвідка. Тобто бійців Правого сектора в зоні АТО зараз менше. Але це питання краще задати командиру ДУК.

2.jpg


- Ярош в інтерв'ю ЛІГА.net в лютому сказав, що  переоцінив організаційні можливості і ресурси ПС, і це його помилка. Нібито він не володів всією ситуацією щодо стану політичних осередків в регіонах.

(Читайте повний текст інтерв'ю з Дмитром Ярошем)

- Це мене, до речі, зачепило. Тому що я цим тоді займався. Він мав на увазі референдум (влітку 2015 року після подій в Мукачевому Ярош оголосив, що ПС буде збирати підписи за референдум про недовіру владі, - ред). Змушений йому нагадати: коли він оголосив референдум, ні з ким не порадившись, до речі, тому що це для всіх було як грім серед ясного неба, то поїхав на реабілітацію. З ним не було зв'язку мінімум два тижні. Я йому і дзвонив, і писав, вже коли він повернувся - теж говорив, що наші люди не розуміють, навіщо референдум. Люди не хочуть цього робити, але ви їм поясніть, розкажіть, поїдьте і переконайте. Я спілкувався з партійцями, вони так і говорили: переконайте нас, що це треба, і ми зробимо. Але він не захотів, а потім сказав, що переоцінив наші організаційні можливості.

- У Правом секторі, коли коментували те, що Ярош пішов, повідомили, що цьому передувало "неприйняття революційної стратегії". Що за стратегія?

- Після Майдану ми зіткнулися з тим, що революція в нашому розумінні, - а це зміна системи, структури і людей у ​​владі, - не відбулася. Була тільки зміна людей, і то умовна, оскільки всі вони свого часу вже були при владі. Системних змін немає. Ми наполягаємо на тому, що змінити систему можна тільки революційними методами.

У цьому і полягала відмінність. Ярош тепер каже, що треба використовувати політичні методи, вибудовувати широку структуру по типу Руху, і займатися перебудовою країни. Ось така серйозна розбіжність.

- А Правий сектор як це бачить? Похід на Київ і коктейлі Молотова?

- Революція може відбутися як завгодно. Це не обов'язково військові дії в столиці і закидання гранатами. В першу чергу, йдеться про революційну пропаганду, революційну риторику. І коли ми говоримо, що тільки революційними методами можна щось змінити, то інших не сприймаємо.

- Риторика і дії - зовсім різні речі. Революційна риторика - це інформаційний супровід, не більше того.

- Будь-яка революція починається з пропаганди. Неможливо повести за собою революційно налаштованих людей, якщо ми будемо говорити про розхитування ситуації або загрозу нападу Путіна. Якщо ти хочеш пиячити, то навколо тебе будуть збиратися алкоголіки. Хочеш піти в політику і ставиш собі за самоціль пролізти в парламент - збереш виборців під обіцянки змінити країну. А якщо ти хочеш зробити революцію, то повинен про це постійно говорити і не петляти. Наше завдання - об'єднати навколо себе революційно налаштованих ідейних людей.

- Це може бути небезпечно. На цьому ж полі довго працювала Свобода, і чим все закінчилося в серпні 2015 року під Радою? Фактично їх пропаганда призвела до того, що один з бійців АТО кинув гранату.


- У разі Свободи все трохи інакше. Свобода вела таку пропаганду, щоб подобатися нинішньому електорату. Вони намагалися всі свої дії підлаштувати під те, щоб якомога більше людей за них проголосували тут і зараз.

- А тепер за це буде відповідати один боєць АТО.

- Мені здається, людина з гранатою там з'явилася скоріше всупереч їх діяльності, а не завдяки. Але це їм і допомогло. Якщо подивитися на їхні рейтинги до гранати і після гранати - різниця суттєва. Вони виросли в кілька разів.

- Ви гарантуєте, що ваші бійці, перебуваючи під вашою революційною пропагандою, не нароблять дурниць, нехай і з власної ініціативи?

- Цього не може гарантувати ніхто, крім Господа Бога.

- Але як мінімум моральна відповідальність буде особисто на вас.


- Звичайно. І не тільки моральна. Якщо ми говоримо, що це наші люди, то ми за них відповідаємо. Тут інших варіантів немає.

- Чи може Україна дозволити собі зараз вишукувати і боротися з внутрішніми ворогами, та ще й революційними способами, поки не переможений зовнішній?


- Це те кардинальне питання, в якому ми розійшлися (з Ярошем, - ред). Ми вважаємо, що, не вирішивши ситуацію всередині країни, не вирішивши проблему з цією владою, ми ніколи не зможемо вирішити нічого ні в Криму, ні в Донбасі. Вони все роблять для того, щоб конфлікт тягнувся десятиліттями. Зараз масово працюють на те, щоб у нас був так званий мир. Але ніхто не замислюється над тим, що кожен день один-двоє-троє військовослужбовців гинуть. І якщо так буде тривати десятиліттями, то загиблих буде набагато більше, ніж якщо це зробити відразу.

- Чи вважаєте, що і  Порошенку, і Путіну вигідна ситуація в Донбасі?

- Звичайно, вони на це працюють. Не знаю, чи на сто відсотків Порошенку це вигідно, але він змушений. Українська влада, на жаль, не є українською.

- Чи можливі політичні, міжнародні способи вирішення конфлікту?

- Ніколи у нас нічого не вирішувалося таким чином. І ніколи не вирішиться.

- Тобто Правий сектор за нарощування військових дій в Донбасі?


- І за перемогу.

- Ви з Ярошем після розколу контактуєте?

- Так, говоримо про наших людей, яких зараз масово саджають. За останні два роки посадили близько п'ятдесяти наших представників. Найгучніші справи - Драгобрат, всі про нього чули; один сидить в Маріуполі; п'ятеро хлопців, які на Оболоні в Києві захищали жінку від родича рейдера; а ще буквально днями намагалися закрити Барса (позивний - ред.) з нашої дуківської розвідки. Ми вважаємо, що якщо людина скоїла проступок, то суд має обрати для неї покарання. Але це зовсім не означає, що люди повинні сидіти в очікуванні суду. Елементарний приклад з тим же Драгобратом. Побилися, хуліганка. І чого вони повинні сидіти за це? Вінницького мента, який в державній зраді підозрюється, відпустили, а наші люди сидять за якусь бійку.

- Ви вважаєте це політичним переслідуванням?

- Звичайно. У нормальній ситуації, коли притягують до відповідальності, то ходять на допити, на слідчі дії, в суди, а потім отримують вирок. У нашому ж випадку обов'язково закривають. І роздмухують з цього такі гучні справи, ніби вони там ядерною бомбою розмахували на Драгобраті.

- Чому між державою і ПС настільки напружені відносини?


- Тому що ми ставимося до них як до ворогів. І вони до нас так само, напевно.

- До судів надійшла "рекомендація" садити бійців ПС - або вони підлаштовуються під ситуацію?

- Все почалося майже одночасно. Перед Новим роком ми дізналися, що плануються такі дії. І що в першу чергу їх спрямують проти тих, хто займався блокадою Криму. Потім стало зрозуміло, що всі справи, які були відкриті протягом двох років, але люди не сиділи, почали витягати наверх і затримувати. Першим таким показовим випадком став Драгобрат. Далі був Хорват, який від ПС керував громадянської блокадою Криму. Потім, до речі, Краснов, який блокував від Азова. Тобто інформація, яку ми отримали, підтвердилася.

І почали закривати всіх, за ким були справи. Наприклад, Людожер. Він, виявляється, рік був в розшуку. І весь цей час спокійно жив удома, лікувався після поранення, їздив час від часу на передову - ніяких проблем. А потім в один прекрасний момент приїхали, забрали, закрили, і тепер він сидить в Маріуполі.

- Останнім часом Правий сектор не раз опинявся залучений в скандали. Крім інциденту на Драгобраті, була ще перестрілка в Мукачево в липні минулого року. Що це: частина плану з дискредитації добровольців або проблеми з дисципліною в ПС?

- Ви називаєте абсолютно різні випадки. Якщо говорити про Мукачево, то там була боротьба з контрабандою, за якою стояли всі в області, від бандитів до силовиків. А справа Драгобрату - це як раз дисципліна. Якщо завинили, то повинні бути покарані. Нами, наприклад, вони вже покарані за те, що зробили. І більше такого не повториться. Але це не означає, що вони повинні сидіти у в'язниці.

- А перестрілку в Мукачево ви вважаєте прийнятною, яка б добра ціль не переслідувалася?


- Там у них не було вибору. Вони не збиралися влаштовувати стрілянину, планували поговорити. Але їх підставили, по них відкрили вогонь.

- Чим все закінчилося?

- Нічим не закінчилося. Частина представників Правого сектора, з тих, хто ховався по лісах, виїхала на схід в зону АТО, деякі хлопці вже і загинули. Двоє сидять тут, в Києві, і двоє серйозно поранених - там, на Закарпатті.

3.jpg

- Чи буде Правий сектор брати активну участь у політичному житті? Чи плануєте брати участь у дострокових парламентських виборах, якщо їх оголосять?

- Ми обов'язково будемо брати участь у всіх виборах: і в місцевих, і в довиборах, і в дострокових парламентських. Але для нас це не самоціль. Ми не хочемо обіцяти людям, що зайдемо в парламент або облраду і відразу змінимо ситуацію в країні на краще. Це брехня, а брехати людям ми не збираємося. Будемо балотуватися, щоб мати можливість вести свою революційну пропаганду. Йдучи на вибори, ми будемо говорити про те, що тільки революція може щось змінити.

- Кого вважаєте головним конкурентом на таких виборах?

- Головний конкурент - державна влада, якій підпорядковується ЦВК.

- Як змінилася система і джерела фінансування ПС після розколу?


- Зараз нас ніхто не фінансує. У нас із цим реально велика проблема.

- Малий і середній бізнес, який раніше допомагав ПС, пішов з Ярошем?

- Так. Всі ці контакти були на ньому заточені. Нам насправді треба зовсім небагато. Цим ми відрізняємося від тих партійок, в яких люди сидять на зарплатах і витрачають десятки мільйонів на передвиборну кампанію. Якщо до розколу у нас частково були неідейні партійці, то тепер залишилися тільки ідейні. Елементарно кошти потрібні на приміщення, інтернет, телефон, якесь пересування. І, звичайно, левова частина коштів потрібна на бойові частини.

- Раніше частково Коломойський допомагав забезпечувати бійців Правого сектора в АТО.

- Швидше за, не Коломойський, а Корбан. Все це залишилося з Ярошем, до нас ніякого відношення не має. Це його особисті контакти і зв'язки.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини