RU

Піскун: Політичних шансів на виправдання у Тимошенко немає

07.10.2011, 11:26
Піскун: Політичних шансів на виправдання у Тимошенко немає - Фото
e282824eb5f0564509b18550e6b71bd2.jpg

У справі Тимошенко слідство припустилося помилок, але є склад злочину... Раніше вона була бойовитішою, знімала з мене годинник, кидала камені у вікна СІЗО, а зараз здала... Після арешту Тимошенко і Луценка ті, хто зараз при владі, також під ковпаком

На наступному тижні суд оповістить вирок Юлії Тимошенко. Екс-генпрокурор і народний депутат від Партії регіонів Святослав Піскун впевнений, що вирок буде обвинувальним. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ політик, що має власний досвід кримінального переслідування лідера БЮТ, зізнається, що йому шкода Тимошенко, але в тому, що лідери опозиції опинилися під арештом, є і плюс. Каже, якщо процес над Тимошенко політичний, то рано чи пізно Україна про це дізнається. Згадує, як Юлія Володимирівна називала його наркоторговцем, знімала з нього годинник і кидала камені у вікна Лук'янівського СІЗО.

"Є прорахунки органів слідства, але є і склад злочину"

- Рада провалила голосування по декриміналізації "статті Тимошенко". Що це означає для Юлії Володимирівни?

- По даній справі можливі три варіанти. Повернення справи на дорозслідування. Виправдальний вирок. Обвинувальний вирок. Так що, суд буде визначатися. Яке буде прийнято рішення - виправдальне або обвинувальне - ми не знаємо. Суддя знаходиться в дорадчій кімнаті і тільки він приймає рішення. Яке - складно сказати. Раптом він ухвалить виправдальний вирок?

- Ви правда вірите в те, що кажете?

- Важко залізти в голову пану Кірєєву.

- Але місяць тому ви однозначно заявляли про те, що Тимошенко буде сидіти. Змінили свою точку зору, значить?

- Ні. Судячи з того, яку позицію зайняла сторона обвинувачення і як іде процес, мені здається, що, скоріш за все, буде обвинувальний вирок.

- Політично ви як оцінюєте шанси на виправдальний вирок?

- Політично шансів немає. Але суд і політика - речі невзаємопов'язані. Я сподіваюся.

- Та ну?!

- Скажімо так. Якщо це політичний процес, то рано чи пізно це стане явним. Через рік, два роки, п'ять років. Повірте, правда завжди виходить назовні. Тому я думаю, що якщо це політичний процес, то через пару років всі, хто був в ньому замішаний, дадуть свідчення про те, як події розвивалися насправді. Але я все ж сподіваюся, що це суто правовий процес.

- Добре. Зайві підписи на протоколах, документи, датовані неіснуючим 31 квітня. Вам не здається як колишньому генпрокурору, що такі речі доводять деякі дивацтва в поведінці слідчої групи?

- Те, що в справі Тимошенко є прорахунки органів слідства - очевидно. Але в процесі дуже важливо те, чи вплинули недоліки слідства і помилки слідчого на об'єктивність розгляду справи в суді. Чи вплинуло це на збір доказів. Чи вплинуло це на кваліфікацію злочину. Це тільки суддівський критерій. Питати треба: чи міг суддя ухвалити вирок з урахуванням тих недоліків, які були встановлені? Сьогодні взагалі немає кримінальних справ, до яких неможливо не присіктися. Тому що всі папери пишуть люди. Розумієте? Не роботи.

- Давайте тоді пофантазуємо. Ось ви генеральний прокурор. До вас приходить за підписом слідчий з протоколом або постановою, датованою неіснуючим числом. Ви його куди пошлете?

- Далеко пошлю. В цей же день він вже працювати не буде.

- Значить, слідчий, який написав таке, некваліфікований для ведення подібної справи?

- Так, можливо, недостатньо кваліфікований. Але, на жаль, в Генеральній прокуратурі не так вже й багато слідчих. Вибираємо з того, що є. Все, що ви назвали - це недбалість. За недбалість треба карати. Але чи вплинула ця недбалість на збір доказів? Ось в чому питання, і це питання зобов'язаний вирішити суддя Кірєєв.

- Але якщо ці докази зібрані недійсним числом, про що тоді говорити?

- Значить, ці докази не можуть бути використані в суді. Якщо суддя так вирішить. З цього моменту починається оцінка роботи судді Кірєєва. Його потім будуть оцінювати. Якщо він прийняв такі докази, значить, таке його внутрішнє переконання. У нас згідно із законом і суддя, і прокурор, і слідчий оцінюють докази по своєму внутрішньому переконанню. У нас з вами переконання може бути одне, а у Кірєєва інше.

- Виходить, можна в прокуратурі датувати документ неіснуючим числом, поставити неіснуючий підпис і відправити людину під суд?

- Не можна. Я впевнений, що за озвучені вами порушення слідчий, який вів цю справу, буде покараний.

"Режим засідань у справі Тимошенко ненормальний"

- Прокуратура розслідувала справу Тимошенко в рекордні терміни. Суд засідав по 10-12 годин в день. Чи не є такий блискавичний темп розгляду справи непрямою ознакою політичного замовлення?

- Ви як журналіст оцінюєте все це з негативного боку. А я як прокурор оцінюю це позитивно. Тому що люди провели слідство швидко. Я кожний раз на нарадах до хрипоти кричав на всіх підлеглих за зволікання. Питав у них, чому вони повільно розслідували справи. Карав. Дуже важливо, щоб справи розслідувались швидко і об'єктивно.

- Як Тимошенко могла реалізувати своє право на захист, якщо її п'ять днів на тиждень підіймали о 5 ранку і привозили назад у СІЗО в пізно ввечері?

- Наскільки мені відомо, Тимошенко дозволили зняти копії з матеріалів кримінальної справи. Це безпрецедентний випадок в історії прокуратури. Якщо чесно, я б їй такого права не давав. Я би, згідно із законом, вимагав би від неї ознайомлення з матеріалами справи, а не з копіями.

- Що це означає?

- Коли почався суд, у захисту Тимошенко вся справа була на руках. Заяви про те, що вони не встигали читати його, - неправда.

- Припустимо. Але адвокати не могли до неї банально потрапити в СІЗО через графік.

- Це все перебільшення. Було б дивно, якби адвокати почали хвалити слідство. У них робота така - випинати недоліки і критикувати слідчих.

- Чисто по-людськи, ви вважаєте, що такий режим засідань - це нормально?

- Ні, ненормально. Чисто по-людськи я співчуваю і підсудній, і її адвокатам, і прокурорам. Повірте, вони себе також незатишно почувають під тиском присутніх політиків, відеокамер. Люди соромляться, люди плутаються, оскільки вони розуміють: те, що вони говорять, буде використано проти них, через 15 хвилин це буде на всіх телеканалах. Це також впливає на об'єктивність розгляду справи. Люди стають злими, заангажованими. Вони хочуть якнайшвидше закінчити суд, щоб не сидіти під таким пресом. Так що, я також багато чого не розумію. Не розумію, чому не можна було вести процес у великому приміщенні, в якому могли б вміститися всі бажаючі, з окремою ложею для преси, родичів. Але не варто забувати, що накручувати все почала сама Юлія Володимирівна. Вона почала тиснути на суддю навіть до того, як він встиг відкрити рот. Він ще нічого не сказав, нічого не зробив, а вона вже почала його обзивати, кричати, що він заангажований, що вона його не визнає суддею.

- Але якщо вона говорить, що це політичний процес, то логічно і поводитися, як політик.

- Суд, яким би він ні був, діє від імені України. Так, про суддю Кірєєва можна говорити, що завгодно. Але він вдягнув мантію і вершить правосуддя від імені України. Поважай його посаду. Не можна себе так поводити. Склочна поведінка, до речі, серйозно зашкодила іміджу самої Тимошенко. Вона відразу ж зіпсувала стосунки з прокурорами, з суддею. Через це Кірєєв і пішов на безпрецедентні заходи.

"Ми могли б без цього процесу обійтися"

- Ви вважаєте, що арешт Тимошенко - самостійне рішення Кірєєва?

- Хто вам зараз скаже, що на Кірєєва хтось тиснув? Якщо ми через деякий час дізнаємось, що хтось Кірєєва попросив це зробити, щоб підняти Юлії Володимирівні рейтинг, що ми тоді будемо робити? А раптом колись з'ясується, що існувала таємна домовленість про арешт Тимошенко? Що ви тоді скажете? Кірєєв молодець, підняв рейтинг, спровокував європейських політиків звернути більш пильну увагу на Україну?!

- Тобто цією фразою ви фактично визнаєте, що процес над Тимошенко невигідний владі?

- Так, невигідний. Жодна влада не може задовольнити всі бажання людей. Тому сподіватися на те, що виборець любить владу, безглуздо. Не любить. І те, що зараз на фоні несприятливої економічної ситуації в Україні відбувається ще й політичний судовий процес (як говорять наші опоненти) - це погано, передусім, для нас. Ми могли б без цього процесу обійтися. Але! Є склад злочину. А як інакше? Хіба має право прокурор ради політичної доцільності закрити справу, він що - повинен її з'їсти?

- Добре. Ви - генеральний прокурор. Вам приносять матеріали для порушення кримінальної справи проти Тимошенко. Ви порушили б справу? Або подали у відставку?

- Я спочатку цю справу вивчив би. Взагалі, генпрокурор не повинен вивчати справи. Але цю справу я б спочатку вивчив обов'язково. Якби я і мої колеги були переконані, що там є склад злочину, я направив би справу до суду.

- Але ви ж свого часу кримінальні справи проти Тимошенко вели. І нічим їх не завершили. Кажуть, зв'язуватися не захотіли.

- Ну, приїхали! Я з нею не просто зв'язувався: я двічі подавав звернення на її арешт у Верховну Раду в 2003 році! Ми арештували всіх членів ЄЕСУ, привезли їх з Туреччини, екстрагували, арештували чоловіка Тимошенко. Ми вважали, що тоді в діях Юлії Володимирівни був склад злочину. Але оскільки прокуратура за дев'ять років розслідування цієї справи - з 1996 по 2005 рік - не вийшла на спрямування справи до суду, а в 2002-му Тимошенко стала народним депутатом, ми частково в 2005 році припинили розслідування цієї справи.

- Зараз багато порівнюють часи Кучми і Януковича. Нинішній президент говорить про те, що він не впливає на суди. І йому мало хто вірить. Тоді ви намагалися засудити Тимошенко за дорученням Кучми?

- Ні. Абсолютно без якихось обговорень з ним. Він навіть мені сказав після того, як побачив моє звернення в Раду про арешт Тимошенко: "Ну ти зовсім озвірів, тобі б всіх арештувати!".

- Тимошенко тоді від вас відбивалася так само завзято, як зараз від людей Пшонки?

- Що ви! Вона була набагато бойовитішою. Зараз здала. Вона мені в обличчя говорила дуже образливі речі. При особистих зустрічах. Вона була депутатом і говорила мені те, що про мене думала. Заявляла, що я наркоторговець, знімала з мене годинник. Слава Богу, справа до білизни не дійшла! Вона інстинктивно розуміла, що головна небезпека виходить від мене, ось і мочила. Коли її чоловік був у в'язниці, вона набирала каменів, підходила до СІЗО і кидала у вікна. З нею було дуже важко працювати. І сьогодні вона поводиться набагато більш толерантно, ніж тоді.

- Вам Тимошенко не мстилася після приходу до влади?

- Ні. У нас з нею конфліктів не було. Коли вона стала прем'єр-міністром, я зустрічався з нею один раз. Говорили ми про збільшення фінансування прокуратури - людям треба було купити квартири. Ми з нею поговорили хвилин 15, попили чай. І вона дала команду переглянути фінансування Генпрокуратури у бік збільшення.

- І ось що цікаво. Ви Тимошенко намагалися посадити, але після її приходу до влади ви з нею спокійно пили чай. А зараз ваша влада своїх попередників садить у в'язницю. Вас не непокоїть, що рано чи пізно ця озлоблена опозиція прийде до влади?

- "Платон мені друг, але істина дорожче". Я, можливо, особисто і добре ставлюся до Тимошенко. Але правова істина мені дорожче.

- А як ви ставитеся до Луценка?

- Також добре.

- Луценко - відверто хвора людина, його ж в СІЗО просто вбивають...

- Це питання до суду.

- А сама ситуація хіба нормальна?

- Послухайте. Суд вважає, що, перебуваючи на волі, Луценко буде впливати на хід процесу. Що ви можете сказати суду? Дати чесне слово, що Луценко не буде цього робити? Я по-людськи розумію, що це все погано. Що Юрій Віталійович хворий, що йому не місце в камері. Що так робити не треба. Але суд вперся, і все. Прийде час, і цього суддю хтось викличе на допит і спитає: "Чому ви арештували Луценка?". І суддя відповість.

"У нас сидять не ті, хто вкрав, а кого спіймали"

- Вам не здається абсурдним притягнення міністра по обвинуваченню в тому, що він організував пенсію своєму водію, вибив йому квартиру і закотив на День міліції корпоратив?

- А ви подивіться, скільки зараз людей сидять по п'ять років і по яких статтях. Один вкрав два мішки картоплі. Інший - три мішки буряка. Машину зерна. Залізли в сарай і вкрали 10 курок. Потягли з шахти півкамазу вугілля. У нас таких людей сидять тисячі. Чому вони повинні за 2000 гривень сидіти, за дрібні гроші такі? Або ми всіх саджаємо однаково, або не саджаємо.

- А ви впевнені, що такі огріхи, розміром в 40 тисяч гривень, не можуть знайтися і у вас, тому що ви очолювали відомство з 800-мільйонним бюджетом? Не можуть виявитися у кожного міністра? Тому що, перебуваючи в такій посаді, не порушити регламент за декілька років на 40 тисяч гривень просто неможливо.

- Але у нас же сидять не ті, хто вкрав, а ті, кого спіймали.

- І чому ловлять тільки представників минулої влади?

- Всіх ловлять! Волга сидить. Анатолій Гриценко з Криму сидить. Просто преса про це не пише.

- Волга і Гриценко - це боротьба за владу всередині влади.

- А ви подивіться на це з точки зору боротьби з корупцією. І побачите, що жодного виборчого правосуддя немає.

- Чия людина Кірєєв?

- Якщо я вам скажу, що Кірєєв - людина закону, ви мені повірите?

- Ні!

- Якщо чесно, я про нього взагалі нічого не знаю.

- Чому таку недосвідчену людину поставили на розгляд головної справи країни?

- Так ніхто його не ставив. Зараз суддів призначає електронна система.

- Мені здається, що ви чудово знаєте, як її обійти.

- Ні, не знаю. Я в прокуратурі вже сім років не працюю. Ви думаєте, Кірєєв хотів розглядати цю справу? Я думаю, що не хотів. А що поробиш. Захворіти ж спеціально він не міг.

- В Партії регіонів розуміють, що в'язниця для Тимошенко поставить точку на будь-яких відносинах Януковича з Заходом?

- Зустрічне питання. Що ви зараз пропонуєте робити Януковичу? Давайте пограємо. Я президент. Ви мій радник. Що нам треба робити?

- Я би вам радив взагалі не відкривати цю справу.

- Справа вже є. Що треба зробити? Набрати суддю Кірєєва, запросити його на Банкову?

- Ні. Набрати Портнова.

- Добре. Набрати Портнова і сказати: "Ти знаєш, у мене є така думка, що Юлю треба відпустити"? Добре, команда буде виконана. Ніхто в цьому не сумнівається. Проходить півтора-два роки. Виникає якась нова ситуація, при якій проти Тимошенко порушують ще одну кримінальну справу. Ведеться розслідування. Слідчий і прокурор питають: "На якій підставі була припинена минула справа?". І отримують відповідь: "На підставі команди президента України". Все. Ви підставили під кримінальну статтю президента. А якщо ще люди з оточення дадуть свідчення про те, кому він це говорив. А якщо з'явиться аудіозапис. Навіщо це Януковичу треба? У мене був такий випадок з одним із президентів України. Я розслідував одну справу. Мене викликає президент і питає: "Навіщо ти розслідуєш цю справу?". Я йому відповідаю: "Вважаю, що там є склад злочину". Він мені говорить: "Ти в цьому впевнений?". "Так, впевнений". "А я ось, - каже, - думаю, що там немає складу злочину". Я йому відповідаю: "Пане президент, а що ви мені пропонуєте? Припинити справу або з'їсти матеріали разом із заявами?". "Ні, ну ти подумай, приймай рішення". Я кажу: "Я вже рішення прийняв. Якщо у вас є інша думка - дайте мені письмову вказівку". "Чого це я тобі повинен давати письмову вказівку? Це незаконно". На що я сказав: "Отож".

"Ми прийшли на 15 років, але розуміємо, що потім буде ревізія"

- Ви згодні з тим, що нинішня влада може скоро змінитися?

- Не вірю.

- Чому?

- Ми прийшли на 15 років.

- Ну добре. 15 років закінчаться. Потім що?

- Прийде наступник. Людина, яку ми висунемо і виховаємо. Тому що за 15 років ми будемо жити в суспільстві, яке оцінить наші труди.

- Як? Владу зараз ненавидить буквально вся країна.

- Та я й сам владу часом не люблю. Хоча і сам при владі.

- Ви не побоюєтеся як людина при владі наслідків за ті рішення, які влада ж приймає? Не боїтеся, що завтра вдячний народ може закидати вас каменями?

- Звичайно боюся! Зрозуміло, що переживаю. Тому вам і інтерв'ю даю. Щоб мене прочитала і опозиція, і влада. У кожної влади є недоліки. Ну що, у помаранчевої влади не було недоліків? Пригадайте Ющенка, який незаконно розігнав парламент 2 квітня 2007 року. Всі знають, що він вчинив злочин. Але до нього ще руки не дійшли, а дійдуть обов'язково.

- Ось вам і ілюстрація виборчого правосуддя. Тимошенко сидить, а Ющенко - ні.

- Це якраз свідчить про те, що наша влада не зводить рахунки зі своїми опонентами. Повірте мені, що для завоювання електорального поля на сході України влади було б дуже вигідно почати кримінальне переслідування щодо колишнього президента і багаторічного ідеологічного і політичного противника. А як ви думаєте, якби комусь прийшло в голову арештувати Ющенка, який би був рейтинг у партії влади на сході України? Відсотків 90-95? Однак, як ми бачимо, такого переслідування немає.

- Ви не вважаєте, що якщо зараз сяде колишній прем'єр-міністр, то через 5, 10 років сядуть нинішні міністри, прем'єр, президент?

- Вони можуть сісти тільки в тому випадку, якщо вчинять злочин. Я не сумніваюся в тому, що дії нинішнього уряду будуть точно так само, а може, й глибше, піддані ревізії, як і дії колишнього. Ця тепер особиста справа членів нашого уряду. Що з кожним з них потім буде. Тому що скриньку Пандори відкрито. Те, чого ніколи не відбувалося, ревізії минулої влади, сталося. Я впевнений, що наступна влада проведе точно таку ж ревізію. І якщо будуть виявлені порушення закону, люди, що порушили закон, точно так само будуть сидіти у в'язниці.

- Так ви ж сказали, що влада прийшла мало не навіки!

- Я за! Якщо вона навіки, то і я також разом з нею. Але якщо серйозно, то хто його знає, як там все може бути. Напевно, цинічно прозвучить, але, можливо, це і добре, що Тимошенко і Луценко арештовані. Тому що ті, хто зараз при владі, розуміють, що вони тепер також під ковпаком.

- Вони це точно розуміють?

- Таке не розуміють тільки ідіоти. А ідіотів у владі зазвичай небагато.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ

Святослав Піскун: біографія, новини>>>
Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини