RU

Олександр Попов: Вибори мера - це не вибори в Раду. Подивимось...

21.11.2012, 15:54
Олександр Попов: Вибори мера - це не вибори в Раду. Подивимось... - Фото
Олександр Попов

Голова Київської міськадміністрації Олександр Попов - про провал Партії регіонів на виборах у Києві і про шанси на виборах мера в 2013 році

- Як ви оцінюєте підсумки парламентських вибори в Києві?

- З точки зору процедури влада серйозно поставилася до організації виборів. Були забезпечені всі умови для роботи дільничних і окружних виборчих комісій. Процес в цьому плані пройшов організовано. Треба віддати належне членам виборчих комісій. Тисячі людей працювали без сну, на шкоду здоров'ю, але впоралися. Те, що на деяких дільницях були конфлікти - в цьому ще мають розібратися ЦВК, правоохоронні органи. Але в цілому організація виборів була хорошою.

- Чому гучні конфлікти на дільницях сталися саме в Києві?

- Це результати роботи штабів кандидатів. Що стосується виборів по загальнонаціональному округу, конфліктних ситуацій не було. Запитання виникли по мажоритарці. На ділянках, на яких голосування йшло голос в голос, не витримували нерви у штабів кандидатів. Тому і сталася вся ця напруженість. У підсумку все стало на свої місця. ЦВК прийняла відповідне рішення. Залишився один спірний округ по Києву.

- Керівник Києва завжди відігравав ключову, нехай часом і неофіційну, роль в політичних процесах в місті. Ви впливали на процес хоча б на рівні переговорів?

- Я не втручався у виборчий процес. Нашим завданням було забезпечити належні приміщення та інші матеріально-технічні умови для нормальної роботи комісій та проведення виборів в Києві з дотриманням закону.

- Чому ж міліція підтримувала тільки провладних кандидатів?

- За моїми спостереженнями і тією публічною інформацією, яку мав я і всі кияни, міліція діяла адекватно до ситуації, що склалася. Не бачив і не бачу підстав стверджувати, що міліція ставала на той чи інший бік.

- Ось, наприклад, по 211 округу міцні спортивні хлопці, яких пов'язують з кандидатом Лисовим, фізично захопили ОВК. Міліція в це не втручалася. Провладний кандидат програв Терьохіну від Батьківщини.

- Місцева влада, згідно з чинним законодавством, не наділена функцією контролю за дотриманням законності роботи комісій та міліції. Такий контроль був би прямим використанням адмінресурсу і незаконного втручання виконавчої влади у виборчий процес. Співробітники міліції, за законом, мали право і були зобов'язані бути присутніми в приміщенні, де працювала комісія, виключно за зверненням самої комісії або інших суб'єктів виборчого процесу для запобігання будь-яких протизаконних дій. Такі випадки, наскільки мені відомо, мали місце. У випадку 211 округу, як і будь-якого іншого округу, міліція могла втрутитися в ситуацію тільки в порядку, визначеному законом.

- Але погодьтеся, захоплення ОВК організованою групою людей - це не те ж саме, що присутність на ділянці одного порушника порядку.

- Вважаю, що вся метушня документувалася і штабами, і членами комісії, і спостерігачами. Далі повинен йти процес з'ясування, хто в цих ситуаціях був правим, а хто винним. Є поле дії для встановлення істини з точки зору закону. Це не моя функція як голови держадміністрації, я не відповідаю за це і не можу коментувати.

Вчинок Галини Федорівни мені симпатичний. Вона була впевнена у своїй перемозі. І я їй вірю, коли вона каже, що мала перевагу в 100 голосів. Ми з нею ситуацію потім обговорювали, і я сказав їй, що вчинив би так само 

- Формально не відповідаєте, але неформально ви не могли не брати участі. Я не повірю, якщо ви скажете, що не телефонували Герезі й не обговорювали з нею сформовану на її 215-му окрузі ситуацію.

- У Галини Федорівни був свій штаб. Заважати штабу - це шкодити. А чужі поради роботі заважають. Я вже не перші вибори пережив у своєму житті. У тому числі, коли балотувався сам. І, до речі, завжди перемагав. Так що знаю, про що говорю.

- Це означає, що рішення Довгого визнати перемогу Чумака, а рішення Гереги - визнати перемогу Іллєнка, було їх самостійними рішеннями?

- Це були їхні самостійні рішення. У мене немає підстав вважати інакше.

- І Банкова на них не тиснула?

- Спитайте у Гереги і Довгого. Я думаю, що ні. Але взагалі вчинок Галини Федорівни мені симпатичний. Вона була впевнена у своїй перемозі. І я їй вірю, коли вона каже, що мала перевагу в 100 голосів. Ми з нею ситуацію потім обговорювали, і я сказав їй, що вчинив би так само. Тому що для людини, яка хоче бути політиком, перемога будь-якою ціною - не перемога.

- Герега залишиться секретарем міськради?

- А чому вона має піти? Вона гідно пройшла виборчу кампанію. Багато зустрічалася з людьми. Розуміє ситуацію в місті. Треба віддати їй належне: якщо вона за щось береться, то робить це відповідально. Такого секретаря міськради треба ще пошукати. Вона патріот міста. Мені її нема в чому дорікнути. Більш того, я б її приводив у приклад іншим депутатам.

На період "після Євро" ми будемо робити наголос на приватні інвестиції 

- Два роки тактика влади щодо Києва полягала в підвищеному фінансуванні з центрального бюджету, реалізації інфраструктурних проектів. Не спрацювало. Чому Київ так і не полюбив владу Партії регіонів? У 12 з 13 округів перемогла опозиція, за партсписками Батьківщина, УДАР і Свобода набрали близько 80% голосів киян.

- Ви все зводите до політики. А є нормальна робота влади. Тим більше, що ми готувалися до Євро-2012. І більшість інфраструктурних проектів були завершені якраз до початку чемпіонату...

- Даруйте, але ж це не мої слова. Це ж прямим текстом говорив Микола Азаров, заявляючи, цитую: "Наближаються вибори. Це якраз дає можливість киянам оцінити, чи потрібна їм ця робота. Може, не потрібна? Може, ми дарма з Олександром Павловичем стараємося?.. А ось ми у киян на виборах і запитаємо".

- Київ розвивався і розвивається, тому що так має бути. Це столиця. Звичайно, до її розвитку можна прив'язати політичну складову виборів до Верховної Ради. Але ж насправді життя Києва на парламентських виборах не починається і на них не закінчується. Так само, як не почалася і не закінчилася з підготовкою та проведенням Євро-2012. Тим не менше, міська влада скористалася шансом і отримала значні державні інвестиції в період підготовки до Євро. Але можливості держбюджету не безмежні. Тому на "після Євро" ми будемо робити наголос на приватні інвестиції. Для цього задовго до виборів ми підготували і затвердили програму стратегічного розвитку Києва до 2025 року та проводимо активну діяльність по залученню ресурсів приватних компаній в міське господарство. Це повинно стати головним акцентом нашої роботи.

- І все-таки про політику. Олександр Павлович, але ж вам крити нічим. Це прямі слова прем'єр-міністра.

- Я не можу коментувати слова прем'єр-міністра. Це його думка і його слова, і тільки він має право коментувати ним сказане.

- А пояснити йому, що таку думку киянам перед виборами показувати не варто, ви намагалися?

- Я повторюся: не можу коментувати прем'єр-міністра. Так в політиці не прийнято. Глава уряду може коментувати себе сам.

- Жоден з кандидатів влади в столиці не пройшов. Чому вибори у Києві пройшли для влади так невдало?

- Я не вважаю, що вибори пройшли вдало або невдало з точки зору інтересів Києва. Про тих, хто пройшов у Верховну Раду і наскільки вибір киян справедливий, можна буде говорити тільки через деякий період часу. Якщо депутат, який переміг на окрузі, займає активну позицію не тільки у лобіюванні своїх політичних інтересів і інтересів своєї партії, але й у лобіюванні інтересів Києва і киян, значить, це нормальний депутат. Яка різниця, до якої партії він належить? З моєї точки зору, Київ може і повинен об'єднувати всі політичні сили країни.

- Ось майбутній депутат Бригинець - хороший чи поганий?

- Він принципова людина. Я готовий з ним сперечатися по деяких питаннях, але він завжди принципово відстоює позицію захисту архітектурних пам'яток, культури.

- При цьому вас постійно критикує.

- А я йому завжди кажу за це спасибі. Запитайте в нього, він підтвердить. Якщо у нього неконструктивна критика, я готовий з ним дискутувати. Але якщо він показує мені проблему або помилку, треба реагувати. Це нормально.

- Очевидно, владі потрібно, щоб столиця її полюбила. Інакше владу можна втратити. Як буде змінюватися тактика по відношенню до Києва?

- Я ці два роки роботи намагався уникати політики як партійної боротьби за владу. З моєї точки зору, необхідна реалізація об'єднуючих проектів. Ми повинні покінчити з політичними конфліктами на рівні Києва і країни. Але це можна зробити, тільки коли з'являються правильні, широкомасштабні проекти. Напевно, в цьому і полягає суть нашої міської політики та роботи.

- Не спрацювало. Євро-2012 всіх об'єднав. І нічого.

- Я не хочу говорити про політику. Я займаюся забезпеченням життя міста. Мене для цього на посаду призначив президент. Щось вдається з більшим успіхом. Щось з меншим. Але хочу нагадати, що виборець завжди правий. Якщо на наступних, і наступних, і ще одних виборах влада буде незадоволена результатами голосування, вона повинна буде коригувати свої дії. Це нормально. Треба просто працювати чесно. І рано чи пізно все стане на свої місця.

- Мститися за програш на виборах влада киянам буде?

- Та про що ви говорите! Упевнений, це навіть в голову нікому прийти не могло. Не те, щоб обговорюватися.

Згоден, що шанси кандидата, підтримуваного усіма опозиційними партіями, великі 

- Ви зараз сидите на вершині київського пагорба. При цьому городяни вас не обирали. Київ відкинув вашу партію. На прямих виборах ви, швидше за все, не будете обрані. Жодної краплі реальної легітимності в цій всій ситуації немає. Ваша влада в столиці легітимна тільки формально. По-людськи, як ви себе відчуваєте?

- Сказати що мені легко працювати, не скажу. Важко. Так важко, що ви й не уявляєте. Але ж комусь треба це робити. Максимум через півроку у нас за законом мають відбутися вибори до Київради. Мені здається, що Верховна Рада може призначити і вибори Київського міського голови через півроку. Так що час покаже. Є різниця між виборами в політичний орган - Верховну Раду, і у місцеву владу. Аргументи для обрання абсолютно різні. Я все-таки вважаю, що нарівні з симпатіями до політичних партій буде враховуватися і потенціал тієї чи іншої людини, його адміністративного, менеджерського досвіду. Я буду готуватися до цих виборів, і буду знаходити аргументи, буду дискутувати з кандидатами на посаду мера. І мені здається, що коли почнеться відкрита розмова, можна вже буде говорити і про мої перспективи.

- А ви впевнені в тому, що вибори будуть через півроку? Кажуть, що їх взагалі перенесуть на 2015-й.

- У мене немає сумнівів, що наступний склад Верховної Ради поставить питання виборів у Києві одним з перших. І впевнений, що вибори будуть наступного року. Це моє особисте переконання.

- Ви відстежуєте свої рейтинги?

- Останні місяці півтора - ні. У зв'язку з активною виборчою кампанією в Раду це було неактуально. До цього відстежував.

- Що вони показували?

- Рейтинги, які я бачив, говорили, що близько 25% виборців були готові голосувати за мене. З числа тих, хто прийде на вибори, цей рейтинг піднімався до 30%.

- Як показали вибори, членство в Партії регіонів різко знижувало шанси на перемогу кандидата в Києві та Київській області. Що ви з цим будете робити?

- Відмовлятися від своєї партії неправильно в моральному плані. Я послідовна людина. Але я давно казав, що керівник, якого обирають на місце столичного мера, не повинен належати до жодної політичної партії. Якщо у мене буде шанс на обрання, я буду просити партію призупинити моє членство на період роботи міським головою.

- Завжди головним вашим супротивником по Києву вважався Кличко. Отже, завдання було зрозумілим: перемогти Кличка. Зараз же вибори показали, що навіть склянка чаю, якщо вона буде єдиним узгодженим кандидатом від опозиції, переможе. Так?

- Згоден, що шанси кандидата, підтримуваного усіма опозиційними партіями, великі.

Київ не може розвиватися в антагонізмі з центральною владою. Це тупикова ситуація, яка може закінчитися невідомо чим 

- Як влада може перемогти за таких умов?

- Складно. Але шанси у всіх однакові. А якими вони будуть через 4-5 місяців - подивимось. Ще раз повторю - це різні вибори. Навряд чи депутата місцевої ради обиратимуть через його приналежність до тієї чи іншої партії.

- А мера?

- Аналогічно. Моє глибоке переконання - Київ не може розвиватися в антагонізмі з центральною владою. Це тупикова ситуація, яка може закінчитися невідомо чим.

- У Батьківщину вступати не будете?

- У мене є принципи. Я не метелик, який скаче з квітки на квітку.

- Що ви будете робити, якщо мером Києва оберуть представника опозиції?

- Це питання поки зарано обговорювати. Я особисто налаштований на перемогу. Це непросто. Але є час поборотися.

- Скажіть, а сценарій щодо обрання мера в Київраді зараз не розглядається?

- Ні, не розглядається. Через 10-15 років це може стати актуально. Багато європейських міст застосовують таку практику. Але зараз кияни цього не зрозуміють.

Досьє на Олександра Попова

Вибори-2012: досьє партій
Вибори-2012: всі новини та аналітика

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини