RU

Олексій Хмара: На рівень корупції вплинуло і Межигір'я

07.12.2012, 09:23
Олексій Хмара: На рівень корупції вплинуло і Межигір'я - Фото
Хмара вважає, що бажання протидіяти корупції у президента Януковича було, але згасло (фото - toro.org.ua)

Президент Transparency International Україна - про місце нашої країни в міжнародному Індексі сприйняття корупції та роль Януковича

Україна міцно закріпила своє становище в непрестижному клубі найкорумпованіших країн світу. Згідно з Індексом сприйняття корупції 2012 року, який підготувала і оприлюднила впливова міжнародна організація Transparency International, за рівнем корупції Україна займає 144-е місце з 176 країн, охоплених дослідженням - між Конго і Папуа-Новою Гвінеєю. Про те, чому українська держава опинилася на краю корупційної прірви, яка роль президента Віктора Януковича в цьому процесі і скільки коштує боротьба з корупцією, в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів президент Transparency International Україна Олексій Хмара.

- Згідно з останнім рейтингом сприйняття корупції, Україна опинилася на 144-му місці зі 176 можливих - ситуація виявилася навіть гіршою, ніж в Росії. Що це означає для країни?

- Це означає, що українська влада за минулий рік не робила реальних кроків для боротьби з корупцією. Гучних заяв вистачало, показових актів розправи над політичними опонентами - теж, а ось копіткої щоденної роботи зі зниження рівня корупції не було. Генератором ідей по національній боротьбі з цим явищем повинен був виступити Національний антикорупційний комітет при президенті. В останній раз він зібрався в жовтні 2011-го, вирішив засідати кожен місяць, і з тих пір більше року - жодного зібрання. А це означає, що імпульсу, від якого повинні розходитися хвилі по всій країні, немає.

- Можна сказати, що боротьба з корупцією нецікава Януковичу?

- Я думаю, що Януковичу цікаво. Проблема в іншому - це не першочерговий інтерес. У нього інші пріоритети. Тому нікому не зрозуміло конкретно: що робити і як. Ну, добре, прийняли ми якусь стратегію дій, назвали державною антикорупційною програмою. Ця програма дуже амбітна, в ній більше 130 заходів по боротьбі з корупцією, бюджет перевищує 800 млн.грн. Але вона майже не виконується - відсутнє централізоване фінансування, виконавцям пропонують боротися з корупцією за свій рахунок.

- Чому не виділяються кошти? В уряді є явні супротивники боротьби з корупцією?


- Однозначно так. Але, крім того, державна програма спеціально написана так, щоб не закладати певні кошти під її статті. Вона писалася в Міністерстві юстиції, а у них дуже простий аргумент: нам не потрібен цей геморой з адміністрування великих бюджетних проектів, нехай цим виконавець займається.

Перший, хто виступає проти боротьби з корупцією - бюрократ зі стажем, який знає, що зайва робота - це зайві години в офісі. Другий супротивник - ви не повірите, це силові органи: якщо в Україні з'являться незалежні інституції з боротьби з корупцією, то їм доведеться ділитися повноваженнями, а цього не хочеться. І третя група противників - окремі лобісти, які контролюють великі фінансові потоки. Так, у нас всі хочуть показових фасадних реформ - наприклад, табличку на двері причепити англійською мовою, а от перебудувати документообіг в якомусь міністерстві, зробити його електронним - це набагато важче, адже за кожним підписом стоять сотні тисяч доларів.
Якщо я відкриваю The Guardian або Bild і читаю, що президент великої європейської країни користується золотим унітазом, то розумію: перше, що в мене запитають у цій країні - скільки я дам відкату 
- Крім відсутності коштів, що ще заважає виконувати програму, нехай навіть частково?

- Відсутність чіткої координації антикорупційної політики. За це відповідає Міністерство юстиції. У цьому році воно дуже багато працювало над іншими законами - змінами до Конституції, законами про референдум, мовами та іншими. Коротше, руки у нього не дійшли до боротьби з корупцією. А якщо немає ні координації, ні ресурсної підтримки, то цілком очевидно, що все робиться за залишковим принципом, коли є вільний час.

На високий рівень корупції в цьому році вплинули і вибори. Обіцяно було дуже багато, особливо на мажоритарці, а вона дуже витратна. Відомо, які мільйони доларів вкладалися в кампанію. А значить, виникла потреба десь ці гроші взяти. Тому не дивно, що влітку парламент прийняв сумно відомі зміни в тендерне законодавство, які третину тендерів практично вивели з-під дії закону.

Є й інші чинники, які впливають на рівень корупції. Наприклад, той же скандал з Межигір'ям. У нас-то до цього давно звикли, але останнім часом він набирає обертів за кордоном, це топ-тема європейських передовиць.

- Локальні скандали на зразок Межигір'я теж впливають на місце України в Індексі сприйняття корупції?


- Індекс сприйняття корупції прямо не призначений для використання бізнесменами. Але кожна поважаюча себе транснаціональна корпорація обов'язково відкриває рейтинг і дивиться, яке місце займає країна. Якщо вона не потрапила до першої сотні, то це означає, що корупція в ній - велика проблема, і ведення бізнесу там буде дорожче як мінімум на 20%. Що стосується пана президента ... Якщо я відкриваю британську газету The Guardian або німецький Bild і читаю на першій сторінці, що президент великої європейської країни користується золотим унітазом, то я чудово розумію: перше, що в мене запитають у цій країні - не як розвивається мій бізнес, а скільки я дам відкату.

- При Януковичі ситуація з корупцією погіршилася? Чи не варто все валити на нього, оскільки в Україні ніколи не було традиції боротися з корупцією?

- Так, це дійсно не проблема виключно Януковича. Корупція останні двадцять років в Україні була, цвіла і пахла. Причому в розумінні того, що ллється по каналізації. Просто раніше це були струмочки, які потроху стікали загальною вулицею у велике море корупції. А зараз все по-іншому: йде бригада, образно кажучи, будівельників, бачить, що десь протікає корупція, і давай обладнати ці канали! І тепер не по всій вулиці тече, а по конкретній трубі. Так що, масштаби корупції не змінилися, просто потоки стали більш централізованими.

- Ну, от при Юлії Тимошенко боротьбою з корупцією займався Андрій Богдан - тоді уповноважений Кабміну з питань антикорупційної політики. Йому це вдавалося краще чи гірше?

- Це зовсім різні рівні. Урядовий уповноважений по боротьбі з корупцією пан Богдан займався превентивними речами - відстежував корупцію в проектах, намагався відсівати людей, які замішані в корупції. Такий собі юридичний факультет з посиленою виховною роботою в університеті. А Національний антикорупційний комітет Януковича - це ректорат. Збираються керівні особи, які вирішують, за якими правилами і людей приймати, і життя організовувати, і хабарі брати чи не брати під час сесії. Не можна порівнювати один факультет з усім університетом. Різні поняття.

- У Януковича є воля до боротьби з корупцією? Три роки - достатній термін, щоб її продемонструвати?


- Три роки - це хороший термін для того, щоб перевірити волю. В принципі, Віктор Федорович її демонстрував, коли в нього було таке бажання. Але в останній рік у нього це бажання згасло. Це не означає, що волі немає, це означає, що йому не до того. З яких причин, назвати не можу.

- Особисто президент, якщо у нього буде воля і бажання, може зробити щось результативне для боротьби з корупцією? Чи можна ставити в приклад президента Грузії
Саакашвілі?

- Можна, звичайно, ставити в приклад, але я не акцентував би увагу на якійсь країні, тієї ж Грузії. Що сьогодні є в руках президента? За фактом, вся повнота влади. Президент своїми актами вирішує, за якою процедурою набирають чиновників, контролює порядок проходження перевірки кандидатів, призначає всю вертикаль виконавчої влади. Президент дуже серйозно впливає на долю порушників. Він має право звільнити, в тому числі - конкретних міністрів. В його руках сконцентровані величезні повноваження, потрібно тільки захотіти їх використовувати. І, звичайно, потрібна демонстрація волі. Є таке британське прислів'я: не говоріть своїм дітям, як їм жити, почніть змінювати себе, тому що  вони будуть наслідувати вашу поведінку. Якщо людина бачить, що чиновники дозволяють собі занадто багато, виникає питання: а навіщо їй стримуватися, чим вона гірший?

Досьє на Олексія Хмару
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини