RU

Ніко Ланге: Європейські політики не люблять, коли їх вважають дурнями

19.10.2011, 10:06
Ніко Ланге: Європейські політики не люблять, коли їх вважають дурнями - Фото
62ee319ffe4b7705f3a611c6d0dce667.jpg

Я не бачу груп підтримки Януковича, я бачу абсолютно консолідовану позицію Євросоюза... Реальні європейські політики думають про реальні санкції проти української сторони... Вони мають в своєму розпорядженні точну інформацію про те, що відбувається в Украї

Голова представництва німецького Фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланге рік тому особисто постраждав від дій української влади. За наполяганням СБУ йому в аеропорту "Бориспіль" намагалися завадити в'їхати в країну. Експерт не пов'язаний якими-небудь дипломатичними і політичними зобов'язаннями, тому дозволив собі в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ висловлюватися прямо і категорично. З його слів, європейські політики і чиновники чітко розуміють, що саме відбувається в Україні, і відчувають себе обдуреними офіційним Києвом. Їх невдоволення Віктором Януковичем може серйозно вплинути на переговори між Євросоюзом та Україною.

- Проти екс-прем'єра Тимошенко порушено ще одну кримінальну справу. Якою буде реакція Європи?

- По-перше, думаю, ні у кого в ЄС немає ілюзій щодо того, як в Україні працюють силові структури і судова система в умовах сильної президентської влади. За таких умов подібні справи від початку сприймаються як політичні. І після вироку Тимошенко важко говорити про те, що які-небудь нові справи можуть бути неполітичними. Не треба бути експертом для того, щоб передбачити дуже негативний резонанс.

- Українські чиновники, в тому числі голова МЗС Грищенко, постійно розказують, що незважаючи на справу Тимошенко і жорстку реакцію Заходу, Київ підпише договір про асоціацію з ЄС. Вони чогось не розуміють або недоговорюють?

- Мені важко сказати, тому що іноді складно вловити раціональність в деяких діях української влади. Але що стосується конкретно договору про асоціацію, тобто офіційну заяву відповідальних осіб. Міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе заявив, що без розв'язання питання Тимошенко договору не буде. Так що, я сумніваюся, що уряди всіх країн ЄС підпишуть договір. Наскільки я розумію ситуацію, після вироку як мінімум Німеччина, Франція, Великобританія заявили, що вони не готові його підписувати. Є позиція Єврокомісії, її висловили Фюле і Баррозу: прогнозуються величезні проблеми у відносинах через вирок. Є позиція президента Європарламенту Єжи Бузека та позиції різних депутатів Європарламенту - одні з найбільш жорстких позицій, до речі. Так що, на фоні цього розповіді про те, що жодних проблем немає і все підпишуть, просто не відповідають реальності.

- Можливо підписання договору про Зону вільної торгівлі без підписання угоди про асоціацію, оскільки це чиста економіка?

- ЗВТ - це частина договору про асоціацію. Отже, політична та економічна частини завжди будуть разом. Цей принцип незмінний. І це не моя особиста думка, про це не раз говорив як Штефан Фюле, так і всі інші особи, задіяні в даному процесі. Економічна і політична частини завжди будуть разом. Це логіка європейської інтеграції.


- Складається враження, що ратифікація договору про асоціацію українській владі не потрібна. Їм треба просто парафування, яке вони спробують перетворити за допомогою підконтрольних ЗМІ на свою величезну зовнішньополітичну перемогу.

- Парафування, якщо воно відбудеться, буде тільки першим кроком. Це всього лише технічний момент, який означає, що розмови про асоціацію завершені. Нічого ще не набирає чинності. Наступний момент - це вже підписання. Для цього необхідна згода Європейської ради (вищого політичного органу Євросоюзу, - ред.). І це питання не вирішується в більшості, воно вирішується в консенсусі. Тобто всі 27 країн повинні сказати "так". Достатньо, щоб один уряд сказав "ні", і підписання не буде. Останнім кроком, який приводить процес до завершення, є ратифікація Європарламентом, ратифікація всіма 27-а членами Євросоюзу і ратифікація Верховною Радою України.

- Шанси парафувати угоду є?

- Можливо. Але в ЄС є політики, які взагалі закликають до зупинки процесу переговорів. Якщо це станеться, то і парафування не буде.

- Який зараз баланс груп прихильників Януковича і його противників в Європі?

- Груп не бачу. Я бачу абсолютно консолідовану позицію ЄС. Наприклад, Мартін Шульц, керівник фракції соціалістів в Європарламенті, які формально мають партнерські відносини з Партією регіонів, заявив, що вирок Тимошенко - це ганебний вирок.

- Наскільки далеко, на вашу думку, готовий зайти ЄС - припинити переговори про асоціацію, ввести санкції відносно України?

- Ми чули широкий спектр думок від європейських політиків. Наприклад, керівник сектора міжнародних зв'язків німецького парламенту сказав, що треба зупинити процес переговорів. Звучали й інші пропозиції - не підписувати асоціацію. Були і ідеї про те, що європейські політики не повинні приїжджати на ігри Євро-2012, щоб на трибунах не сидіти поруч з вашим керівництвом. Були пропозиції ввести візовий режим для власників українських диппаспортів, для людей, які з цими паспортами відпочивають в Європі. Складно сказати, що з цього буде реалізовано. Але це дуже жорстка реакція. Це не ігри. Реальні політики думають про реальні санкції.

- На що Європа готова для порятунку Тимошенко?

- Тут іноді неправильно все розуміють. Європейський Союз не захищає Тимошенко. ЄС наполягає на тому, що країна, яка хоче інтегруватися в нього, підтримує базові стандарти правової держави і демократії. Тимошенко - це символ. І дуже примітивно говорити, що раз хтось критикує договір - це друзі Тимошенко. Це далеко не так.

- Дії української влади розлютили конкретних європейських політиків, до якої міри?

- Читайте протоколи засідання Європарламенту в минулий вівторок. Коли в комітеті з міжнародних справ через півгодини після вироку Тимошенко сидів міністр закордонних справ України. Тоді ви зрозумієте, наскільки все це дратує європейських політиків. І ви знаєте, що ще більше їх дратує? Є два моменти. Перший: в Європі дуже багато політиків, які в останні роки були друзями України і завжди виступали адвокатами її європейської перспективи. Вони зараз почувають себе обдуреними. Вони питають себе: для кого ми це все робили? І тому Заріуш Вольський, наприклад, відреагував на вирок дуже гостро. Другий момент: ніхто не любить, коли його вважають дурнем. Особливо цього не люблять люди, що перебувають на дуже високих і відповідальних посадах в Євросоюзі. Коли сидять експерти з ЄС з українськими політиками, іноді відбуваються дивні розмови. Останні дуже стараються показати, що в Україні все нормально і правильно йде, що всі судові процеси проти опозиції - це боротьба з корупцією. Водночас європейські політики мають в своєму розпорядженні дуже точну інформацію про те, що в Україні реально відбувається.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини