RU

Могильов: Я - частина системи, але із запасом міцності

21.10.2011, 11:20
Могильов: Я - частина системи, але із запасом міцності - Фото
78b9d07b2836270948ac31d7ec9812fc.jpg

Міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов прокоментував успіхи міліції в Одесі, конфлікт з Ландіком-старшим і підвищення зарплати бійцям "Беркута"

"З жахом прочитав про те, який я кат і вампір"

- Депутат Ландік заявив, що після весняного інциденту з ДАІ ви телефонували йому і погрожували "долею Гонгадзе".

- Брехня і наклеп. У мене з Ландіком була тільки одна зустріч. Після відомого конфлікту з даішниками він приходив з братом до мене в кабінет і вибачався за те, що він був не зовсім правий, спілкуючись з нашими співробітниками. Після цього я не говорив з ним ні по телефону, ні особисто. Я з жахом прочитав про те, який Могильов кат і вампір, що я ноги його сину просив ампутувати. Це повна маячня.

- Ландік говорить, що ситуація з його сином в луганському клубі була провокацією Могильова та міліції.

- Видно, Могильов сам його сина привів за руку в ресторан, поставив під камери спостереження і примусив робити те, що він там робив. Всі бачили цю зйомку. Що тут коментувати? Треба в країні наводити порядок з приводу мажорів. Треба закінчувати з безкарністю певних категорій громадян.

"Виникли недопрацювання в підготовці бійців по брошурі. До речі, у міліції було всього 1,5 години на підготовку до затримання"

- Давайте поговоримо про НП в Одесі. Як би ви самі оцінили дії міліціонерів при першій спробі захоплення кіллерів - на трасі? Чому бійці "Беркута" виявилися не готові до операції?

- Міркувати про те, хто був непідготовленим, легко і просто. До цієї ситуації призвело декілька проблем, що уходять в минуле. Попереднє керівництво МВС ліквідувало штурмові групи в складі "Беркута". Спецпідрозділ фактично перетворили на елітну ППС (патрульно-постову службу, - ред.). Бійці в основному патрулювали вулиці. В січні цього року наш інститут МВС підготував брошуру. Ми направили її у всі підрозділи, щоб співробітники по ній навчалися штатним ситуаціям - затриманню автомобіля (із заручниками, без заручників), наближенню до автомобіля, захопленню будинку. Видимо, виникли недопрацювання в підготовці особистого складу по цій брошурі. За це начальник УВС Одеської області притягнутий до службової відповідальності, отримав дисциплінарне стягнення. Покарані і особи, які безпосередньо організували захоплення, не надавши значення тому, що злочинці можуть бути озброєні. Звільнено заступника з оперативної роботи, який керував операцією, в.о. начальника карного розшуку Одеської області, який інструктував людей і направляв їх туди. Крім того, в дисциплінарному порядку покарані деякі співробітники, що займаються реєстрацією іноземців в Одесі і бойовою підготовкою співробітників.

- Тобто ви визнаєте, що ваші люди були недостатньо підготовлені?

- Я не хочу сказати, що люди були не підготовлені. Вони професіонали. Але треба розуміти, що будь-яка спецоперація - це завжди ризик. Ряд чинників і недоліків склалися разом, і вийшов такий результат.

- Я говорив з бійцями армійського спецназу, вони різко розкритикували проведення операції на одеській трасі. Зазначають, що не було виконано навіть елементарне правило: взяття автомобіля під перехресний приціл двох автоматників.

- Я говорив про збіг багатьох чинників. Наприклад, пам'ятайте, мене у Верховній Раді критикували, говорили про те, що Могильов купив дорогі бронежилети. Але бронежилети бувають різних класів і видів. Під Одесою на бійцях були бронежилети, які закривають тільки груди. Вся черевина залишається відкритою. Загиблий співробітник "Беркута" отримав кулю якраз в черевну область і в шию. А зараз ми придбали бронежилети, які закривають груди, пах і шию. Такий бронежилет його врятував би. До того ж ми, на жаль, знаходимося на війні. Всього передбачити не можна. Злочинці мали досвід бойових дій, пройшли, як мінімум, дві чеченські війни. Ось ви говорите, що два автоматники беруть на перехресний приціл машину. А уявіть, що в них обох кидають гранати з машини. Одночасно. Що з ними буде? Ляжуть вони відразу ж. Те, що сталося в Одесі, було відповіддю злочинців, яка виходила за рамки звичайної операції. Із застосуванням гранати, автоматного вогню.

- Правда, що кримська міліція не проінформувала одеську про те, хто саме їде в машині?

- Кримчани в цій справі були третьою стороною. Цих злочинців за вбивства в Закарпатті розробляло Закарпатське УВС спільно з департаментом карного розшуку центрального апарату МВС. У нас взагалі були дані про те, що в машині один злочинець. Що у нього при собі немає зброї. Практика показує: кіллер з собою зброю не возить. Його тримають в схроні і виймають безпосередньо перед операцією. У нас не було даних про те, що ці люди пройшли чеченську війну. Що у них стільки зброї: про гранати мова не йшла, про автомати також. Орієнтування було про те, що злочинець підозрюється у вбивстві із застосуванням зброї. І я вам скажу, що ввідні на затримання машини з підозрюваними у вбивстві з'являються по декілька разів на тиждень. Тут ми нарвалися на професійних вбивць. Для них вбивства - нормальна частина їх життя. Уявіть собі: злочинець метнув в наших хлопців гранату Ф-1. У неї великий радіус поразки. Після кидка він перестрибнув через машину і став рівно за колесом. У нього виявилася тільки п'ятка травмована. Він розумів, як треба ховатися, діяв професіонально.

- Невірне орієнтування - помилка кримінальної розвідки?

- Орієнтування було вірним. З Криму у бік Одеси Дікаєв виїжджав один.

- Він підібрав двох спільників по дорозі?

- Судячи з усього. Так що, я б не звинувачував когось з міліції в тому, що операція проводилася якось не так. Вона проводилася в звичайному форматі. І те, що сталося - ризик міліцейської роботи.

- Чому затримання не проводив спецзагін "Сокіл"?

- За стилем роботи підозрюваних можна говорити про те, що до справи треба було б залучати "Сокіл". Цей підрозділ входить в структуру УБОЗу і займається спецопераціями, а "Беркут" - це підрозділ міліції громадської безпеки, кримінальної міліції. Враховуючи, що це все йшло по лінії департаменту карного розшуку, залучали "Беркут", який був ближче всього. Крім того, "Сокіл" - не підрозділ, який постійно чергує в райвідділах. Це група людей, які приходять на роботу, тренуються і йдуть. Зібрати за годину групу "Сокола" було б проблематично. Їх всього 10-15 людей на область. Ми зараз ухвалили рішення про відновлення штурмових груп "Беркута".

"300 міліціонерів на двох злочинців - не перебір"

- 300 людей, які штурмують готель з двома злочинцями, - перебір чи ні?

- Не перебір. Яка основна мета такої операції, враховуючи особливу небезпеку злочинців? Затримати їх або нейтралізувати. І не допустити травм і загибелі особистого складу і населення. Ці задачі було виконано. Які для цього сили були залучені - великі, маленькі - пусті балачки.

- Чому не були евакуйовані люди з навколишніх будинків?

- Близько 30 людей евакуйовували з прилеглої місцевості. Я потім дивився коментарі. Вони дилетантські. Хтось питав: "Ось, чому не прибрали мою машину, її прострелили?". Навколо лунають автоматні черги: хто її піде забирати? Сам піди і забери, спробуй.

- Але студенти з найближчого гуртожитку не були виведені, вони ж знімали все на відео.

- Знімали що? Лежачу людину, стрілянину? Хто з них з телефоном пішов під кулі? Не було ж такого. Підтягнуті туди групи блокували місце проведення операції, щоб ніхто не постраждав. Ми вивели людей з лінії вогню.

- Навіщо треба було використовувати гранатомети?

- У всіх підрозділів МВС в 2005 році вилучили спецзасоби для проникнення в приміщення. Були спеціальні пристрої на основі пластикової вибухівки, які накладалися на двері і вибивали її. Приміщення, в якому переховувалися бандити, було без вікон. Гранату з підствольного гранатомета, який є на озброєнні у "Беркута", закинути неможливо. Пробити стіну також - він для цього не призначений.

- Як же злочинці вели вогонь, якщо вікон немає?

- В будинку було дві ізольовані кімнати і веранда, з якої вони вели вогонь. Ми туди потрапити не могли. Причому, це були професійні кіллери. Вони працювали чітко, прикриваючи один одного, повністю виконували тактику бою. Довелося пробивати зверху. Тому, коли я чую міркування про те, що ми багато патронів випустили, гранатомети застосували, я хочу спитати: а хто направить групу на лобове захоплення приміщення, з якого ведеться прицільний вогонь з автоматів і кидають гранати? На всю Одеську область є тільки один важкий щит для прикриття групи захоплення! Це нормально? Таке спорядження має бути в кожному райвідділі.

- Ліквідація Дикаєва: свідки говорять, що його, лежачого, просто добили снайпери.

- А чи є хоч у одного з цих свідків прізвище, ім'я і по батькові? Де ці свідки? Вони б ще сказали, що він з піднятими руками і білим прапором йшов, три години ним розмахуючи.

- А як було?

- Він зістрибнув вниз з веранди і спробував втекти, вівши вогонь з автомата і пістолета. Які заходи треба було приймати, коли озброєна людина побігла в район, в якому цивільні особи? Згідно із Законом "Про міліцію" було прийняте рішення про його ліквідацію.

- Контрольні постріли снайперів було зроблено, поки він лежав на землі?

- Завдання було нейтралізувати. Навіть якщо він поранився, у нього в руці пістолет. Він може вистрелити у відповідного міліціонера? Може. Які заходи треба було робити?

"Нам треба 23 мільярди на рік"

- Наскільки недофінансовано МВС?

- В 2009 році МВС витратило на придбання озброєння і спецтехніки 76 млн.грн. У 2010-му - близько 300 млн.грн. У цьому році - близько 900 млн.при тому ж обсязі фінансування. Ми умисно скорочували деякі статті витрат.

- Техніка до Одеси не дійшла?

- Ні, просто цього дуже мало для того, щоб забезпечити необхідним всю Україну. Я кажу про купівлю автомобілів, радіостанцій, про все. В Одесу потрапила тільки частина спорядження. Міліція фінансується за залишковим принципом. Гроші виділяються на виплату зарплати і на її поступове підвищення. Що залишилося - на матеріально-технічне оснащення. За принципом "хоч щось є, ну і гаразд". А матчастина практично зношена.

- Скільки МВС треба грошей?

- 23 млрд.грн. на рік. Ми ж реально отримуємо 12 млрд. Це якщо врахувати, що зношеність основних засобів дуже висока. Приблизно половину автотранспорту треба списати. Половину бронежилетів. Переозброєння треба вести постійно. Я вам приведу приклад. У Шустера виступав міністр внутрішніх справ Грузії, який говорив про те, як все можна красиво без грошей зробити. Ви знаєте, який у нього бюджет? $400 млн. Грузія в 10 раз менше України. Отже, бюджет у нас має бути $4 млрд. або 32 млрд.грн. Це при тому, що в Грузії повністю оновлений транспорт, зведено будівлі, достатньо сучасної компьютерної техніки. База повна, міністр її підтримує. А у нас на машину виділяється на добу 2,5 літри бензину.

"МВС - хребет, на якому тримається держава"

- Розповідають історію, як ви на одному із засідань Кабміну на питання про те, наскільки лояльна владі міліції, відповіли "на 45%", тобто на відсоток фінансування. Було таке?

- Я такого не пам'ятаю. Міліція в розумінні людей з владою асоціюється. МВС - це хребет, на якому тримається підтримка порядку, держава.

- Це правда, що бійцям "Беркута" декілька місяців тому в декілька разів підвищили зарплату?

- Ми проводимо поетапне підвищення зарплати всім підрозділам. Я нещодавно був на нараді міністрів внутрішніх справ країн СНД в Єревані. Розмовляв з колегами. Практично скрізь зарплата поліцейського в 1,5-3 рази вище, ніж середня зарплата по країні. Це логічно, оскільки міліціонер не має права займатися іншим видом діяльності. І його робота пов'язана з великим ризиком і не зовсім нормальними психоемоційними навантаженнями. В Україні середня зарплата міліціонера нижче, ніж середня зарплата по країні.

- Скільки отримує рядовий співробітник "Беркута" тепер?

- Від 4000 грн.

- При цьому ваші ж співробітники в карному розшуку говорять, що влада профінансувала свій карний підрозділ, який може розігнати мітинг, а їм - з убивствами, трупами - на півтори тисячі доводиться працювати.

- Ну, по-перше, не на півтори тисячі. Хлопці в розшуку отримують по 2500 грн. Я згодний, що мало. Ми поступово будемо підвищувати зарплату.

- Але міліція - це ж скоріше розшук, ніж "Беркут".

- У "Беркуті" також є маса своїх обставин. У розшуку може працювати не дуже фізично міцна людина. У "Беркуті" треба мати певну фізичну і психологічну підготовку. Ми не можемо в "Беркут" прийняти будь-якого, як в ППС.

- Але в карний розшук також першого зустрічного не візьмеш.

- Згодний. І не сперечаюся, що карний розшук - основа міліції. Але до "Беркута" спочатку пред'являються певні вимоги, він в більшій мірі схильний до ризику. Це спецназ. Спецназ повинен отримувати вищу зарплату.

- Але все таки: у нас що ні мітинг - скрізь "Беркут". Створюється враження, що підгодовують міліцію, на яку буде спиратися влада.

- Чому скрізь "Беркут"? Приходить до нас заявка: через день збираємо 20 тисяч людей. Якщо буде 20 тисяч, то скільки людей я повинен виставити для правоохорони? Подивіться, що твориться у Франції, Італії. Люди, які все трощать, - не екстремісти, погодьтеся. Просто це психологія натовпу. Якщо заявляють, що буде 20 тисяч людей, значить, мені треба виставити відповідну кількість екіпірованих людей і бути готовим до будь-якого загострення ситуації.

Мені здається, що треба так: обрали владу. Давайте п'ять років проживемо, якщо щось не подобається - оберемо іншу. І не будемо бити країну. Ви ж розумієте, що наші протестні акції відбуваються не на рівному місці. Платять гроші за все. Хто рветься до влади, той і платить. У всіх останніх ситуаціях міліція десь агресію проявила? Я можу вам мільйон кадрів показати, де на міліцію, "Беркут" нападають. Співробітник повинен мати відповідну психоемоційну витримку, коли якийсь кволий товариш з депутатським значком стукотить по шолому. І ніхто ж агресію не проявив. І я за це хлопцям вдячний.

"Якщо почнеться штурм Ради, будемо вживати заходів"

- Якщо на вулицю реально вийдуть 20-50 тисяч людей, ваші люди будуть готові їх розганяти дубинками?

- Якщо вони не порушують громадський порядок, то навіщо їх розганяти?

- А якщо вони підуть на штурм Верховної Ради?

- Якщо підуть на штурм Ради, трощити її, тоді будемо вживати заходів з припинення заворушень. Не можна допустити, щоб почали палити машини, трощити магазини.

- Господар компанії ProstoPrint Денис Олійников звинуватив вас у знищенні його бізнесу.

- Якщо мене хтось спитає, де знаходиться ця компанія, я не відповім. Тому що не знаю. Наскільки я пам'ятаю, було порушено кримінальну справу за використання логотипа, який є чиєюсь торговою маркою.

- Олійников стверджує, що ваші люди погрожували його співробітниці на допиті згвалтуванням, а сама кримінальна справа була міліцейською провокацією.

- А ноги я там нікому не пропонував ампутувати? У чому міліцейська провокація полягала?

- В тому, що футболку з логотипом Євро-2012 замовив міліціонер.

- І заплатив йому ще гроші за це? Це інсинуація. Я вам гарантую, що такої операції ніхто не проводив. Мені сенсу немає її проводити.

- Скажіть, а навіщо співробітники "Беркута" відібрали в учасників мітингу на підтримку ProstoPrint коробку з футболками "Спасибі жителям Донбасу" і втекли з нею?

- Торгівлю в невстановленому місці також можна кваліфікувати як порушення громадського порядку. Якщо у когось є якісь заперечення, нехай пишуть заяву в прокуратуру, вона проведе перевірку. Якщо у них зникла коробка з футболками, нехай також напишуть заяву. Розберемося, куди вона зникла.

- Ще одна неприємна тема. У мережі з'явилися записи, на яких показана смерть у райвідділі студента Індила. І по всьому виходить, що його в райвідділі вбили.

- Всі ці плівки з камер спостереження знаходяться в кримінальній справі, відпочатку. Оцінку цим плівкам давала прокуратура. Справу порушили за фактом вбивства? Ні! Справу порушили за перевищення службових повноважень.

- Але здоровий глузд показує...

- Хвилинку. Давайте розведемо в сторону так званий здоровий глузд і розслідування кримінальної справи. Ми додумуємо щось. А юриспруденція оперує тільки доведеними фактами. Я абсолютно не намагаюся когось захистити. Більше того, я вже дав пряму вказівку, що доставка людини в райвідділ маєздійснюватися тільки за резолюцією начальника райвідділу і тільки внаслідок суспільної небезпеки особи. А так - склали адмінпротокол, і йди гуляй.

- Але якщо на першому записі парубок нормально йде, рівно тримається, а на другому - просто осідає на підлогу в камері без свідомості, значить, щось тут не так. Можете довести, що міліція його не вбивала?

- Я не буду цього робити. Якщо я зараз скажу, що міліція його не вбивала, мені скажуть, що Могильов когось захищає. Якщо скажу, що була неправильна поведінка міліції, у мене спитають, чому це не було раніше встановлено. Цією справою займається прокуратура. Давайте не будемо додумувати за слідство.

"Систему треба руйнувати"

- Справа не в додумуванні. Просто народ не вірить ні міліції, ні прокуратурі.

- Тому що міліція і прокуратура практично не змінилися з часів Радянського Союзу. Ось це проблема. Ми повинні піти від міліції, яка робить все для захисту держави. Ми повинні відійти від каральної функції міліції.

- Ви говорите про це вже півтора роки.

- А ви думаєте, легко зламати стереотип мислення більше 200 тисяч міліціонерів, який роками в них вкладався?

- Може, легше всіх звільнити і набрати нових, як в Грузії?

- Не питання. Як тільки 100-120 мільярдів мені виділять, буде радикальна реформа. Навчимо нових. Немає грошей? Значить, треба йти поетапно, міняючи свідомість міліції.

- Як?

- Ми змінили критерії оцінки ефективності роботи міліції. Відсоток розкриваності як показник більше не вимагають і вимагати не будуть. Будуть оцінювати по конкретних справах. Мене зараз будуть критикувати за падіння розкриваності: вона була 70%, за рахунок того, що 20% вибивали. Якщо я ці 20% прибираю, я погано працюю або добре? Окремі товариші будуть кричати, що погано.

- Плани по кримінальних справах міліції ще спускаються?

- Плану немає взагалі. Але для початку міліція повинна отримувати повне фінансування. Раз нас фінансують на 45%, то залишок десь береться. Той допоможе, той допоможе. Ми потрапляємо через це в залежність.

- Хіба підвищення зарплат зможе подолати корупцію в міліції? Частково зрозуміло, коли на лапу беруть ППСник або опер з їх жебрацькими зарплатами. Але Porsche Cayenne або Range Rover, на яких їздять міліцейські боси, не купиш ні за яку, навіть найвищу, міліцейську зарплату.

- Що беруть на лапу ППСник або опер і керівництво на Porsche - це явища одного порядку. Всі ці люди, які на Porsche, - колишні ППСники, які вибилися, просунулися по службі вище. Система виховала так людей за 20 років в міліції. Її треба руйнувати.

- А ви - не частина системи?

- Безумовно. Просто у мене є певний запас роботи в радянській системі. У тій системі, в якій виріс я, приблизно до заступника начальника райвідділу, міліція була всім забезпечена. Форму видавали мішками, у мене була зарплата вище, ніж по країні. Так що у мене, напевно, ще залишився запас міцності.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини