RU

Марат Гельман: Путін живе в дев'ятнадцятому столітті

20.11.2014, 10:47
Марат Гельман: Путін живе в дев'ятнадцятому столітті - Фото
Марат Гельман (фото: afisha.ru)

Галерист, арт-менеджер і політтехнолог Марат Гельман про наслідки саміту G20 для Росії, холодну війну і ілюзії президента РФ


Кілька років тому в Україні його вперто асоціювали з Віктором Медведчуком і роботою в передвиборному штабі Віктора Януковича  в 2004 році. Тоді команда російських політтехногов придумала і вкинула в Україні відомий ролик про три сорти українців, активно нав'язуючи тему розколу схід-захід. Спрацювало.

Сам він кілька разів заперечував свою співпрацю з командою Партії регіонів, додаючи, що трудився лише радником другого президента Леоніда Кучми. Більш того, за однією з версій, він сам припинив співпрацю з штабом Януковича, вважаючи судимості стіною, яка не дозволить лідеру ПР стати президентом.

У Росії він працював заступником гендиректора Першого каналу (2002-2004 рр.), з 2010-го протягом двох років був членом Громадської палати. А потім його дороги з нинішньою російською владою розійшлися.

Політтехнолог, арт-менеджер і галерист Марат Гельман каже, що вже багато років не займається політикою. Тим не менше, дозволяє собі гострі висловлювання на адресу існуючого в Росії політичного ладу і президента РФ, що позначилося на його роботі на батьківщині. "У мене було кілька проектів, але в Адміністрації президента сказали моїм партнерам, що зі мною не можна мати справу, оскільки я дозволяю собі жорсткі висловлювання на адресу" ясновельможного"", - каже Гельман.

У підсумку він разом з сім'єю поїхав до Чорногорії, де допомагає владі цієї країни вибудовувати культурну політику. Тимчасова еміграція не заважає Гельману бути в курсі ситуації в Росії і публічно коментувати політику Путіна, війну в Донбасі і західні санкції.

- Отже, після відвідин саміту в Австралії, де  Володимиру Путіну були, м'яко кажучи, не раді, нова холодна війна, на вашу думку, почалася?

- Якщо раніше країни Заходу намагалися говорити з Путіним, пояснювати, що так робити не добре, то зараз стало зрозуміло, що його викреслили зі списку своїх, тобто сильних світу цього. У Путіна була надія, що Європа, чия економіка щільно пов'язана з російською, буде противитися блокаді Росії. Йому здавалося, що Європу нічого крім грошей не цікавить, але виявилося, що це не так. Взагалі смішно, коли він спочатку робить дії, виходячи з вищих міркувань, історичної справедливості, а потім дивується, що ЄС робить теж саме, відмовляючись від меркантильних розрахунків.

Холодну війну оголосив навіть не Путін. Лідери країн з найрозвиненішими економіками показали згуртоване рішення: дії цієї людини несуть загрозу і її потрібно ізолювати.

- Хіба він не міг передбачити, що  станеться в Австралії? Є ж протокол, якась інформація про настрої повинна до нього надходити по каналам МЗС.

- Він живе в іншому світі, світі ілюзій.

- Чим нова холодна війна відрізнятиметься від економічної війни, тобто  введених раніше проти Росії санкцій?


- По-перше, до економічних заборон буде підключений певний моральний фактор, ізоляція однієї країни стане справою всього світу. Поки Путін таким чином пише свої сторінки в історії, у росіян немає перспектив для розвитку і модернізації. Мова може йти тільки про зменшення втрат. Коли в Росії сьогодні кажуть, що ми будемо займатися імпортозаміщенням, то забувають, що люди, здатні це робити, двічі поїхали. Перший раз в 90-і, другий - роки 3тому, коли їм показали, що вони не потрібні. Ну як же, є нафта, газ - ми їх продамо і все що треба самі купимо.

По-друге, це зниження вартості нафти...

- Вважаєте, що ціну на нафту таки
штучно знизили?

- Думаю, так. Вона підтримується системою угод і домовленостей. А ціна на газ - тим більше, вона договірна.

- Які висновки після саміту лідерів країн зробить російська еліта і люди з її оточення?

- Всі сьогодні розуміють, що рано чи пізно всьому прийде кінець. Рано - через 2 роки, пізно - через 10 років. Як тільки Путін піде, ніхто не буде продовжувати його політику. Для того щоб не потрапити в завтрашні люстраційні списки, від нього будуть дистанціюватися. До кримської історії багато великих бізнесменів говорили: ми розуміємо, що влада робить погано, але це назавжди - треба або їхати з країни, або грати за правилами. Зараз ситуація змінилася. Немає ні наступника, ні механізму для того, щоб така політика продовжувалася після відходу Путіна.

- Процес дистанціювання вже простежується?

- Поки що ні. Але думаю, процеси йдуть. Просто їх не видно, так як це досить ризикована справа. Приміром, у нас є проект Московської бієнале сучасного мистецтва, який організовується владою. Для нього легко було знайти приватного спонсора просто тому, що він буде на хорошому рахунку у влади. Цього року були проблеми - ніхто не хоче асоціюватися з владою.

- Як російське суспільство відреагує на "холодний душ" в Австралії?

- Важкий випадок. Напевно, якась частина засумнівається. Не впевнений, що це буде більшість. Не всі, звичайно, зроблять висновки. Мені теж неприємно, що мого президента ось так опустили. Але з іншого боку, якщо це єдиний спосіб сказати "фе", я готовий потерпіти. Я ж бачу, як люди приймають рішення: не купувати квартиру в Росії, а краще за кордоном, не відкривати новий бізнес, а зменшувати витрати на існуючий, публічно не асоціюватися з владою...

У нас не суспільство формує владу, а влада через ЗМІ - суспільство. Але медіа - це теж еліти, і вони будуть обережніше писати. Одна справа, коли журналіст з ім'ям діє, при цьому розуміючи, що за ним вічна влада, і зовсім інша, коли видніється зміна.

- Що робитиме Путін після саміту G-20?

- Нові помилки. Хотілося б, щоб він оцінив ситуацію і поміняв вектор руху - адже ціна для Росії велика. Але цього не буде.

- Хто відчує на собі його "висновки" - російська опозиція у вигляді репресій, українські "фашисти" у вигляді війни?

- Те, що російська опозиція відчує - 100%. Путін зрозумів, що всередині країни він може робити що завгодно. А ось за її межами є правила, і він не перший хлопець на селі, щоб їх міняти.

- На вашу думку, алгоритм дій з припинення протистояння між Росією та Україною існує?

- Потрібна зміна переговірників. Замість Путіна на чолі країни повинна стати інша людина, на якій немає тягаря прийнятих раніше спірних рішень. Інший варіант - Порошенко повинен підіграти Путіну і сторони домовитися про однакову картинку майбутнього в Донбасі. І той, і інший повинні піти на поступки.

- А якщо не підуть? Повномасштабна війна?


- Ні, для Путіна це точно не вихід. Це було б самим дурним ходом. У нього задача проста: в Україні має бути гірше, ніж в Росії. Коли росіянин летить до Європи і бачить, що там живуть краще, то російська влада може заперечити, мовляв, у них не було неефективної економіки соціалістичного ладу та іншого. Але якщо в Україні стануть добре жити, стане очевидно, що путінська влада приносить Росії одну шкоду. Але він мислить історично, думає, що він - Наполеон або Олександр І...

- А хто він насправді? З ким із історичних персонажів ви б його порівняли?


- Ще недавно обговорювали: Сталін чи Брежнєв - повернення в минуле або застій? Тепер інші асоціації, пов'язані з Німеччиною.

- З Гітлером?

- Так, з Гітлером.... Тут важливо зрозуміти, як представники нинішньої влади думають. Я запитав людей з його оточення: от ви будували це слов'янське братство, а тепер зруйнували. На що мені відповідають, що Франція і Англія теж 100 років воювали, а зараз дружать. Тобто головне, що "Кримнаш", а через сто років країни якось помиряться.

- Якщо Путін таки відмовиться від Донбасу, Захід буде тиснути на нього з приводу Криму. Іншими словами, війна на сході України відволікає світ від проблеми Криму, вам не здається?

- Японія вимагає повернуть Курили десятиліттями, що не заважає міжнародним відношенням. Безумовно, на публічному рівні кожен новий генсек ООН буде починати свою промову про необхідність повернення півострова, при цьому з інших питань знайдуть спільну мову.

- Крим назавжди віддали Росії?

- Він тим і складний, що не відіграється ніяким чином. Взагалі Путін захопився історією. Протягом довгого часу вона (історія) будувалася на завоюванні територій. Поки економіка трималася на сільському господарстві, територія була фактором успіху. Але в кінці 19-го століття стало зрозуміло, що це не працює. В XX столітті боролися за ресурси (нафта, транспортні вузли тощо). Але і ця модель вичерпала себе.

Зараз йде боротьба за людей, за якість життя. Гоа раптом стає популярним місцем, хоча поруч достатньо інших індійських штатів з аналогічним кліматом. І все тому, португальці, чиєю колонією донедавна був штат, побудували там пристойне життя. Британська письменниця Джоан Роулінг, що придумала Гаррі Потера, приносить більше грошей в державну казну, ніж вугледобувні шахти.

- Президент РФ живе в минулому сторіччі?

- Він живе в дев'ятнадцятому столітті, яке  заповнене загарбницькими переділами. Смішно виходить: країна, в якій величезні площі порожніх територій, які вона не може освоїти, платить таку велику ціну за нові землі. Путін сильно помиляється тому, що території, які ти не можеш освоїти - це тягар. "Кримнаш" приніс багато лиха, в тому числі і йому. Мені здається, це було непродумане рішення. Якби продумав, то зробив би те ж, але без приєднання. І тоді було б усе по-іншому, в тому числі і в Донецьку.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини