RU

Махніцький: Бездіяльність прокуратури мені здається дуже дивною

31.12.2014, 16:13
Махніцький: Бездіяльність прокуратури мені здається дуже дивною - Фото
Олег Махницкий

Перший генпрокурор постмайданної України Махніцький - про розвал справи про розстріл Небесної сотні, про активи "сім'ї" і про покарання сепаратистів

- Ваші колишні соратники по партії Свобода активно просять не асоціювати вас більше з їх партією. У яких стосунках  ви з колишніми колегами і чому розлучилися?

- Зі
Свободою у мене немає ніяких стосунків. З партії я вийшов у той час, коли мене затвердили на посаді генпрокурора України, і, відповідно до закону, цей пост не можна поєднувати з партійністю. Я не повернувся в Свободу і після відставки. Зараз працюю в Адміністрації президента радником глави держави.

- Це офіційна посада або просто статус?

- Офіційна.

- Яка у вас зарплата?

- Невелика.

- Ну а людські стосунки зі свободівцями ви підтримуєте?

- З кимось так, з кимось, з різних причин, ні. Взагалі я ні з ким не сварився, не було якихось таких складних скандальних розставань.

- З
Олегом Тягнибоком та Ігорем Кривецьким, якого в медіа називають реальним лідером партії на прізвисько "Пупс", ви спілкуєтеся?

- Їх я не бачив, здається, з 17 червня. У той час у нас відбулася серйозна розмова напередодні передбачуваної зміни керівництва ГПУ - президент вніс кандидатуру Яреми, а мене планував відсторонити. З тих пір і Кривецького і Тягнибока я в основному бачив по телевізору. Ми перестали спілкуватися.
Свобода наполягала, щоб я стояв до останнього і не йшов у відставку. Але призначати і перепризначувати генерального прокурора - це прерогатива президента. Грати в кулуарні ігри та бути інструментом у чиїхось руках я не захотів 

- Про що була ця серйозна розмова, після якої ви "зав'язали" зі Свободою? Ви ж явно недобре розлучилися.

- Там стояло питання про те, щоб я не погоджувався на відставку. Свобода на цьому наполягала, у них були на це свої причини.

- Які?

- Очевидно, йдеться про домовленості з певними партнерами і інтересантом по коаліції минулого скликання проти посилення лінії президента. Вони наполягали, щоб я стояв до останнього і не йшов у відставку. Але призначати і перепризначувати генерального прокурора - це прерогатива президента. Грати в кулуарні ігри та бути інструментом у чиїхось руках я не захотів.

Махніцький: Бездіяльність прокуратури мені здається дуже дивною

Олег Махніцький. Фото - Facebook

- Тобто ви з табору Свободи перейшли в команду Порошенка, за це вони і образилися?

- Я зараз взагалі не в політиці і не збираюся туди повертатися. Поки я не бачу перспектив у жодній політичній силі, якщо чесно. Працюю в Адміністрації президента, виконую певний обсяг роботи і не більше того.

- На конференції 1 жовтня в Лондоні ви називали суму активів "сім'ї", вкрадених у України - $100 млрд. А у
відповіді  ГПУ  на запит ЛІГАБізнесІнформ про активи Януковича та його людей в кінці жовтня була інша цифра - 11 млрд гривень, а не доларів. Як прокуратурі "вдалося" зменшити суму в сто раз?

- Пояснюю - офіційно сума арештованих коштів на рахунках в Україну - це 11 млрд грн. Сума в 100 млрд доларів була мені подана відповідними підрозділами ГПУ, і вона була отримана на підставі оперативних даних. Я на прес-конференції говорив про те, що це не офіційна інформація про заарештовані засоби, а оперативні зведення відповідних підрозділів СБУ, МВС та інших служб.

Хотів би звернути увагу, що з доведено вкрадених "сім'єю" коштів, крім зазначених 11 млрд гривень, є ще майно та рахунки, заарештовані за кордоном. Під час керівництва мною ГПУ я зустрічався з генеральними прокурорами інших країн, в тому числі, наприклад, Швейцарії. За даними швейцарської сторони, тільки на рахунках їх банків було більше 2 млрд євро українського походження. Були виявлені сумнівні гроші з України та на рахунках банків інших країн. Суми назвати не можу, так як це банківська таємниця. Україна зможе повернути ці гроші тільки коли буде відповідний судовий вирок.

- Чому Україна не поспішає із цим? Західні юристи, наприклад, Ірина Тимчишин (Лондон) з подивом 
говорять про те, що Захід готовий допомогти повернути Україні гроші Януковича, але з Києва немає ініціативи. Чому?

- Коли я виконував обов'язки генпрокурора, то з перших днів ми робили все, щоб ці гроші знайти, заморозити, і щоб вони не пропали. Ми співпрацювали з правоохоронцями США, Великобританії, Швейцарії та інших країн, які допомагали нам у пошуку вкрадених у країни коштів.

Ми робили все необхідне. Наші слідчі, керівники головного слідчого управління ГПУ, слідчі з особливо важливих справ і особисто Віталій Касько, який став заступником генпрокурора і займався міжнародно-правовим напрямком, їздили до Брюсселя на консультації.
Загроза зняття санкції із закордонних рахунків "сім'ї" Януковича з'явилася тому, що вже півроку як працює нове керівництво ГПУ і очевидно, що недостатньо добре воно веде роботу з відкриття кримінальних проваджень 

Наші колеги в Брюсселі говорили нам: "Ми не можемо тримати такі колосальні суми коштів замороженими на банківських рахунках - нам потрібні документи з України, матеріали кримінального провадження, які свідчили хоча б про те, що Україна дійсно переслідує цих людей". Це проблема, тому що сьогодні, наскільки я знаю, деякі особи з минулої влади, кошти яких були заморожені на рахунках за кордоном, починають уже судитися з метою розморозити свої рахунки.

Ця загроза з'явилася тому, що минуло півроку як працює нове керівництво ГПУ і очевидно, що недостатньо добре воно веде роботу з відкриття кримінальних проваджень.

- ГПУ просто оформляє домовленості нової влади про не переслідування соратників Януковича? Зараз особливо, але при вас теж.

- Я розумію, що такі підозри мають право на життя - суспільство адже бачить, що до сьогоднішнього дня нічого не зроблено. Я працював в ГПУ всього три місяці і вважаю, що за цей час ми зробили все, що могли і все, чого не могли для того, щоб кримінальні провадження проти злочинів колишнього режиму були розслідувані.

Коли мене звинувачують в тому, що жодного провадження Махніцький не відкривав, то це м'яко кажучи безпідставні звинувачення. Справа в тому, що за три місяці нереально все це було зробити - мало хто знає, що навіть одна експертиза по одному  кримінальному провадженні може тривати кілька місяців. 3-4 місяці.

При мені було розслідувано досить багато справ. Наприклад, переді мною стояло завдання не тільки притягнути до відповідальності винних, а й звільнити всіх невинних, які були притягнуті до відповідальності минулим режимом. Завжди приорітетніше звільнити невинного, ніж посадити винного. При мені фактично всі безпідставно відкриті кримінальні справи були закриті.

Зокрема, були звільнені 328 осіб за три місяці. 217 кримінальних проваджень були відкриті проти співробітників правоохоронних органів за те, що вони безпідставно переслідували людей. В тому числі, були відкриті провадження проти шести суддів. 56 проваджень проти активістів Автомайдану були закриті. Ви ж пам'ятаєте, як у той час фальсифікувалися протоколи, у активістів забирали права, а іноді й автомобілі. Так от, 56 справ проти автомайданівців при мені було закрито, 500 адмінпроваджень були переглянуті і, в той же час, притягнуті до відповідальності 185 посадових осіб, які незаконно переслідували активістів.

- Головна претензія - відсутність просування справи про масові вбивства на Майдані. Справа "Небесної сотні". У суді - тільки двоє рядових беркутівців.

- Насправді за три місяці моєї роботи в ГПУ ми провели великий обсяг роботи. Саме ми оголосили в розшук Януковича, 
Захарченка, Азарова, Якименка, Пшонку, Клюєва. Були заарештовані три бійці спецроти Беркута, які безпосередньо і розстрілювали людей. У тому числі був затриманий їхній командир Садовник, якого пізніше, як ви знаєте, звільнили.

За фактом трьох беркутівців нами вже було завершено досудове слідство. Коли я йшов у відставку, по ним було прийнято рішення виділити справу в окреме провадження, щоб не затягувати.

Я передав Яремі вже готову кримінальну справу по беркутівцям, залишалися формальності - слідство було завершено. Також ми готували затримання ще 16-ти бійців спецроти Беркута. Усі докази були зібрані, я передав всі справи новому генпрокурору. Ми не просто, як зараз кажуть "понавідкривали" кримінальні справи. Ми всього за три місяці зібрали необхідні докази, встановили винних і підготували всі документи для судів.

- Конкретно, чому
Ярема не затримали тих 16 беркутівців?

- Вони продовжували працювати в міліції і, я не знаю, яким способом, але процес затягувався настільки, що вони всі "раптово" в один день звільнилися з органів і втекли в Крим чи Росію - хто куди. Це явна недоробка Генпрокуратури.

- За вашими словами можна зробити висновок, що ви вважаєте роботу вашого наступника Яреми незадовільною.

- Я не можу давати оцінку його діяльності в цілому, але можу констатувати факти. Садовника упустили - це факт. Деякі представники "сім'ї" Януковича мають шанс розморозити свої рахунки за кордоном при пасивності ГПУ - це факт. 16 осіб "чорної роти Беркута", за якими у нас були всі докази провини, втекли з країни безперешкодно - це ще один негативний факт.
Баганець мені доповідав, що без Садовника справа про вбивства на Майдані просто розвалиться. І ось Садовник дивним чином зникає, що загрожує повним розвалом всієї справи 

З приводу Садовника я хотів би, що ви порівняли дві схожі ситуації - влітку 2014 року суд незаконно звільнив екс-депутата Віктора Лозінського. Генпрокуратура, якій я тоді керував, спільно з СБУ і міліцією вжили всіх можливих заходів і знову затримали цю людину. Спрацювали оперативно, притому, що у Лозінського не було, за рішенням суду, ніяких обмежень на зразок домашнього арешту або ще чого. Зазначу, що в той час у нас була відмінна налагоджена співпраця між ГПУ і СБУ. Наливайченко досі із задоволенням згадує той час і каже, що працювати з Генпрокуратурою в той час було легко і ефективно, як ніколи.

Махніцький: Бездіяльність прокуратури мені здається дуже дивною

Глава МВС Арсен Аваков, Генпрокурор Олег Махніцький, голова СБУ Валентин Наливайченко. Весна 2014

Садовника ж відпустили всього лише під домашній арешт з браслетом стеження і він зникає. Така бездіяльність Генпрокуратури для мене здається дуже дивною, це я вам кажу відверто.

Ще одне дивне рішення нинішнього керівництва ГПУ - я не розумію, навіщо Олексія Баганця відсторонили від напрямку розслідування справ вбивств на Майдані. Він дійсно кваліфікований слідчий і займався цією справою з перших днів. Це не тільки моя думка - також знаходився в подиві Ніколас Братца - колишній голова ЄСПЛ, який тепер очолює комісію Ради Європи з розслідування подій на Євромайдані. Поки був Баганець, слідство йшло нормально. Тепер я так сказати не можу.

А адже Баганець мені доповідав, що без Садовника справа про вбивства на Майдані просто розвалиться. І ось Садовник дивним чином зникає, що загрожує повним розвалом всієї справи.

- Ви ж радник президента. Розкажіть йому про стан справ у нинішній ГПУ. Це ж прямою наводкою б'є і по репутації Порошенка. Чи ви з президентом не спілкуєтеся?

- Спілкуємося, але в останні кілька тижнів я президента не бачив - ви краще за мене знаєте, який щільний у нього графік. Та й взагалі в ті моменти, коли вдається поговорити з Порошенком, ми обговорюємо в основному ті питання, які входять в коло моїх завдань як радника глави держави.

Це, зокрема, координація роботи згаданої вже міжнародної групи Ради Європи з розслідування подій на Майдані. Вони приїжджають в Україну і потрібно скоординувати їх роботу з органами державної влади. Робота спеціальної комісії на стадії завершення і незабаром ми можемо побачити незалежний звіт Ради Європи про хід розслідування вбивств на Майдані.

- У нас головним сепаратистом оголошена колишній мер Слов'янська Неля Штепа? Їй навіть щось близько довічного загрожує, а такі люди, як Єфремов, Кернес, Добкін, Царьов та інші ідеологи розколу не переслідуються. Чому?

- Я можу відповідати тільки про результати своєї роботи. У мене є підготовлений звіт про 100 днів перебування на посаді генпрокурора, і я планував його зачитати перед Верховною Радою до відставки, але чомусь цього не сталося.

Можу сказати, що по сепаратизму було відкрито близько тисячі кримінальних проваджень. До відповідальності було притягнуто 412 осіб, 119 з них були взяті під варту. Четверо з 119 - громадяни РФ. До того ж я, як генеральний прокурор, звітував публічно перед громадськістю за свою роботу практично щотижня. Проводив прес-конференції, відповідав на запитання. Нинішнє керівництво ГПУ за півроку фактично не звітував про свою роботу
.

- Повернімося до безкарних сепаратистів - ці 412 осіб, про яких ви говорите, що вони були залучені - це ж "дрібна рибка", чому не притягують до відповідальності тих, хто налаштовував Донбас проти Києва, хто реально контролював його, приміром,  Єфремова?

- Народного депутата не так легко притягнути до відповідальності. Якщо ви пам'ятаєте, ми й депутатську недоторканність з Олега Царьова зняли тільки з другого разу. Олійник і Калетник, не дивлячись на моє звернення, залишилися при мандатах в минулому скликанні. Чому не переслідують Єфремова сьогодні, коли він вже не народний депутат - це теж питання до нинішнього керівництва ГПУ. Втім, кримінальну справу проти нього, як ви пам'ятаєте, відкрито.

Переконаний, що Україна потребує зміни законодавства щодо статусу народних депутатів. Я не кажу, що потрібно скасовувати недоторканність чи заарештовувати депутатів, але слідчий повинен мати можливість хоча б першого допиту без узгодження з парламентом.

- Розкажіть про історію з нібито покупкою вами готелю Hyatt.

- Це просто брехня, причому брехня на рівні марення. Хоча б тому, що подібні угоди легко перевірити. Справа в тому, що відразу після мого звільнення проти мене почалася чорна піар-кампанія. Там не тільки про Хаятт говорили. Звинувачували в тому, що в мене якась нерухомість є в Лондоні, що я тут у Києві цілий поверх викупив в Новопечерських Липках. Хоча в той же час запускали слух про те, що мені Генпрокуратура надала квартиру на проспекті Науки. Загалом, багато різноманітної абсолютно недовідної брехні. Ті, хто придумував все це, хоча б намагалися краще - адже якщо я "володію" нерухомістю в Лондоні і маю можливість купувати "Хаятт", то навіщо мені квартира на якомусь проспекті Науки, ще й в самому кінці проспекту?

Мені здається, що вся ця інформація з'являлася з метою оббрехати мене тими особами, стосовно яких при мені порушувалися кримінальні справи. Хто це конкретно - я не знаю.

Якщо уважно проаналізувати весь цей інформаційний бруд, то ми побачимо, що червоною ниткою там проходить думка про те, що всі кримінальні справи, які були відкриті за Махніцького, безпідставні.

Махніцький: Бездіяльність прокуратури мені здається дуже дивною

Фото - Facebook

Колеги-аналітики підрахували кількість брудного матеріалу, який вивалювали проти мене після відставки, і прийшли до висновку, що така кампанія коштує близько півмільйона доларів. Ви уявляєте, наскільки я комусь заважаю, щоб такі суми викидати на неіснуючий компромат? Напевно, дешевше було б мене вбити, але тоді був би скандал. Мабуть, він замовникам не потрібен.

- А звідки інформація про ваш "обід" з одіозним регіоналом Ківаловим, ваші спільні справи з ним і дані про те, що він був науковим керівником вашої дисертації? Рефрен там такий - "якщо свободівець Махніцький ручкається з Ківаловим, то значить, щось їх об'єднує".

- По-перше, я також "ручкався" з ректором Харківської юракадемії та іншими людьми. Іноді й найчастіше - це просто норма етикету або протоколу, а не особисті стосунки. По-друге, моя фотографія з Ківаловим, яка швидко розійшлася по соцмереж, була зроблена кілька місяців тому, під час мого робочого візиту до Одеси - в прокуратуру Одеської області, де я проводив координаційну нараду з представниками всіх силових структур. Я відвідував Одеську юракадемію і зустрічався з Ківаловим, який є президентом цього ВНЗ. Взагалі, ви знаєте, в минулому скликанні парламенту я працював з Ківаловим в одному комітеті - він очолював профільний правовий комітет, а я був там за квотою Свободи. Тому саме цей "компромат" взагалі не вартий уваги.
Колеги-аналітики підрахували кількість брудного матеріалу, який вивалювали проти мене після відставки, і прийшли до висновку, що загальна кампанія коштує близько $500 тисяч. Ви уявляєте, наскільки я комусь заважаю, щоб такі суми викидати на неіснуючий компромат. Напевно, дешевше було б мене вбити 

Ну і щоб питання остаточно зняти - Ківалов не був моїм науковим керівником і не має ніякого відношення до моєї наукової роботи. В Одеській юракадемії я кілька років писав дисертацію, науковим керівником у мене була завкафедрою конституційного та муніципального права Анжеліка Романівна Крусян.

- Повернімося до вашого фінансового стану. Безвідносно до чуток про покупку англійської нерухомості та чуток про Хаятт ви ж дійсно не бідна людина. Весь ваш статок ви заробили до політики?

- Я 20 років працював адвокатом, а, якщо адвокат хороший, то й гонорари у нього відповідні. У мене була постійна клієнтська база, яка складалася не з бідних людей, наше адвокатське об'єднання вело справи і забезпечувало юридичний супровід цілих підприємств. Коли я працював адвокатом, то був абсолютно самодостатній.


Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини