RU

Лілія Шевцова: Навальний морально переміг у хрюкаючому місті

09.09.2013, 18:10
Лілія Шевцова: Навальний морально переміг у хрюкаючому місті - Фото
Лілія Шевцова (фото - svoboda.org)

Політолог Лілія Шевцова вважає, Навальний став новим політичним лідером загальноросійського масштабу.Але це поки лідерство єльцинсько-путінського типу

Вчора на виборах мера Москви виконуючий обов'язки градоначальника  Сергій Собянін

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
отримав перемогу, набравши 51,37 % голосів. Опозиційний кандидат Олексій Навальний набрав 27,24 % голосів. Відомий російський політолог, провідний співробітник Фонду Карнегі Лілія Шевцова в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ прокоментувала підсумки місцевих виборів у Росії.

"Навіть у такому забезпеченому і хрюкаючому місті, як Москва, є своя протестна меншість. Можна очікувати, що і в інших містах - ті ж тенденції", - сказала експерт. Шевцова впевнена, що Навальний зробив вагомий внесок у своє політичне майбутнє, проте стурбована тим, що стратегія головного опозиціонера спрямована на зміну прізвищ у Кремлі, а не на зміну кремлівської політики.

- Для Навального 27 % - це поразка чи перемога?

- Безсумнівно, це моральна перемога. За місяць із людини з впізнаваністю 3-5% перетворитися на політика з рейтингом 27% на московських виборах - це перемога. Інша справа, що у цієї перемоги Навального є певні наслідки, до яких потрібно підходити критично і треба досліджувати.

- Навальний результати виборів не визнав. Що далі?


- Не визнав не тільки Навальний. Серед розсерджених городян Москви є величезна недовіра до результатів цих виборів. Недовіра швидше до форм підрахунку. Люди вважають, що вибори були нечесними, несправедливими з самого початку, оскільки представники опозиції не були допущені на державне телебачення, а спроби грати у вибори без допуску на ТБ заздалегідь прирікають опозиційних кандидатів на нерівноправні умови. Є сумніви в тому, що Сергій Собянін отримав навіть ці 51% з хвостиком. Є невдоволення. І зараз ми замислюємося, як невдоволення буде проявлено, адже прихильники Навального збираються протестувати на вулиці. Дуже багато залежить від того, як сам Навальний зможе консолідувати своїх прихильників і запобігти різні ексцеси з правоохоронцями. Заявка на мітинг зроблена, мітинг санкціонований, але залишається ще маса можливостей для неприємних ситуацій .

- Як показує практика, такі акції в Росії не дуже результативні.

- Звичайно, до вашого рівня (України , - ред.), 2004 роки ми не дійшли, і найближчим часом точно не дійдемо. Навіть наша протестна хвиля 2011-2012 років була досить слабкою. Вона не привела ні до зміни влади, ні до зміни режиму. Вона закінчилася реакцією і посиленням режиму, ніяких порівнянь з українським протестом бути не може.

Справа зараз в іншому : чи здатні москвичі взагалі якимось чином активізуватися ? Адже 70 % москвичів залишилися прихильниками однієї партії - партії дивана. Вони залишилися вдома, не пішли на вибори.
Навальний звернувся, нарешті, до націоналістичного табору, він грав по всьому полю. Він говорить відразу з усім антипутінським електоратом. Рано чи пізно це варто було б зробити 
- У чому причина низької явки в Москві - 33%?

- Історично в Росії явка взагалі найнижча в Москві. Владі не вдалося мобілізувати традиційний електорат : бюджетників, лікарів, вчителів, працівників ЖКГ. Це власне не вибори були, а референдум про підтримку влади через підтримку Собяніна.

Але очевидно, що і Навальному не вдалося мобілізувати всіх. Хоча Навальний у цьому досяг успіху більше, ніж влада. Електорат, який пішов на вибори, був набагато молодший - 20-30-річні. Отже, Навальному вдалося мобілізувати свій електорат, питання тільки - чи повністю.

- Навальний сьогодні, після 8 вересня - це хто в Росії?

- Ми, безсумнівно, маємо тепер нового політичного лідера загальнонаціонального російського масштабу. Лідера яскравого, мужнього. Людину, яка вела вибори з "петлею на шиї", над ним висів тюремний термін...

- І зараз висить...

- Так, і зараз висить. І ми ще не знаємо, де опиниться Навальний через місяць. Тому він людина виняткової мужності. Він тепер навіть готовий піти у в'язницю, щоб стати ще більш впливовим політичним лідером. А вже яким він буде лідером і що з ним буде через кілька років - у Росії зарікатися не можна.

- У чому новизна Навального як політика?

- Він запропонував нові технології, які не всіма сприймаються, особливо на ліберальному фланзі. Навальний звернувся , нарешті, до націоналістичного табору, це не всі розуміють. Але я вважаю правильним те, що Навальний грав по всьому полю. Він говорить відразу з усім антипутінським електоратом. Рано чи пізно це варто було б  зробити.

Інша справа, що у мене є певне побоювання того, що свідомість Навального, якщо говорити про його стратегії і моделі лідерства, залишається в рамках старої російської моделі лідерства. Це самодержавна формула, єльцинсько- путінська, за великим рахунком. Вона зводиться до "ви, там, у Кремлі, злазьте, ми сядемо" . Тобто Навальний поки, на жаль, націлений на зміну людей у Кремлі, а не на зміну кремлівських правил.
Навальний поки, на жаль, націлений на зміну людей у Кремлі, а не на зміну кремлівських правил. Це самодержавна формула, єльцинсько- путінська 

- Чи можлива перемога російської опозиції в осяжному майбутньому на загальнонаціональних виборах? Наприклад, на президентських.

- Ми поки беремо участь у виборах і підтримуємо опозицію. Ми поки ще не перетворилися на бездиханне болото. Звичайно, без надії на те, що опозиція консолідується, в цій країні взагалі нічого робити. Отже, той факт, що суспільство прокинулося - хоча б ті 30 %, які голосували вчора за опозицію в Москві, говорить про те, що навіть у такому забезпеченому і хрюкаючому місті, як Москва, є своя протестна меншість. Меншість зла, розсерджена, яка готова виходити на вулицю. А значить, можна очікувати, що і в інших містах спостерігаються ті ж тенденції. Але от розраховувати на перемогу в наступних виборах... Нам би дожити до кінця наступного року, до початку наступної протестної хвилі. А потім уже подивимося, чи готова наша опозиція боротися за президентське крісло. Попереду ще довгий шлях.

- Мер Москви в Росії історично - друга по ресурсах людина в державі. Собянін легітимізував себе в цій ролі? Як ви оцінюєте тепер цього політика?

- Московський мер - формально, за статусом, третя людина в ієрархії державної влади, але по факту, за володінням ресурсами - друга людина, це правда. Ці вибори і 51% Собяніна показали, що він не користується популярністю в Москві, навіть серед традиційного електорату, і він перекреслив свої шанси стати найближчим часом потенційним наступником Путіна. Дуже важко буде Собяніну набрати політичну вагу після такого результату. Його результат - це поразка .

- Ви не приховуєте симпатії до Навального. А як ставитеся до однієї з точок зору, згідно з якою він усього лише проект однієї з кремлівських груп впливу?


- Ви знаєте, коли в країні немає відкритої політики, немає повної свободи думок, коли не можна вірити джерелам інформації, то завжди виникають конспірологічні теорії і пояснення. У мене немає інформації, яка б доводила, що Навальний - це твір Кремля і частина якогось кремлівського проекту. Навіть за емоціями, що проявилися в цій кампанії: і кремлівським емоціям, і емоціям опозиції  бачу, що там є багато природності і реальності.

Можливо, допуск Навального до виборів у Москві - це технологія Кремля. Експеримент: мовляв, давайте припустимо в Москві явного опозиціонера, піднімемо явку, легітимізуючи Собяніна, а заодно і задушимо Навального. Якщо це технологія Кремля, то вона дала збій, судячи з вчорашніми результатами. Повторюся, з сьогоднішнього дня Навальний - новий політичний лідер загальнонаціонального масштабу.

Досьє на Олексія Навального

Досьє на Лілію Шевцову

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини