RU

Кужель: Бачу Яценюка українським Бальцеровичем

21.06.2013, 09:52
Кужель: Бачу Яценюка українським Бальцеровичем - Фото
Олександра Кужель

Олександра Кужель про вірність Юлії Тимошенко, лідерство Яценюка, надуманість проблеми тушок, передчасний тріумф УДАРу і незрілість Свободи

"Звільнять Тимошенко - кину курити", - сказала Олександра Кужель, приймаючи нас у своєму кабінеті голови парламентського комітету з питань підприємницької діяльності на вулиці Садовій у Києві. Екс-заступник Сергія Тігіпка у покійної нині партії Сильна Україна, а тепер член опозиційної  Батьківщини, Кужель з оптимізмом оцінює майбутнє партії Юлії Тимошенко під управлінням Арсенія Яценюка. Навчена політичним досвідом захисниця інтересів малого та середнього бізнесу, вона вважає, що екс-лідер Фронту змін здатний стати українським Лешеком Бальцеровичем (автор економічних реформ сучасної Польщі, - ред.), а критики об'єднавчих процесів в опозиційному середовищі нічим не краще "противсіхів", які посприяли президентству Віктора Януковича. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ Кужель розповіла про своє відношення до "тушок" і їх "генератору", а також поділилася враженнями про спільну роботу з партнерами з фракцій УДАР і Свобода.

- Як оцінюєте об'єднання опозиції? Як ставитеся до розмов про те, що Яценюк провів рейдерське захоплення Батьківщини?

- Ніякого поглинання не відбулося, а, тим більше, рейдерського захоплення. Ті, хто про це говорить, не розуміють терміну "рейдерство". Рейдерство - це примусове захоплення. Як у випадку з Сильною Україною - Тігіпка знищили як політика, він розчинився. У випадку ж з Батьківщиною і Фронтом Тимошенко залишається лідером партії, а Яценюк очолює політраду. Злиття опозиційних партій відбулося добровільно.

Взагалі, для Яценюка ситуація непроста. По-перше, Батьківщина - не партія влади, а опозиційна, і саме по ній влада б'є прямою наводкою, застосовує механізм репресій. По-друге, він розумів, що ризикує, оскільки приєднується до колективу дуже сильних політиків, амбітних людей, які більш спокушені і в практиці політичного диспуту, і в мистецтві маніпуляції, і взагалі більш досвідчені, ніж Яценюк і його однопартійці.

- Ви хочете сказати, що Тимошенко не ризикувала, погоджуючись на об'єднання, а Яценюк пішов на ризик?

- Однозначно.

- Далеко не всі члени Батьківщини в захваті від об'єднання і лідерства Яценюка.

- Спроектуємо на бізнес - якщо власники компаній приймають рішення про об'єднання, то співробітники або приймають рішення керівництва і погоджуються продовжувати працювати у новоствореному підприємстві, або залишають його. Батьківщина - партія лідерського типу, вона створювалася Юлією Тимошенко, і якщо партійці вірили і йшли за своїм лідером Тимошенко у найважчі часи, і вона сьогодні, перебуваючи у в'язниці, приймає рішення довіритися Яценюку, то або ми їй довіряємо і цілком підтримуємо її, або у разі незгоди - розвертається і йде. Але цивілізовано, не втрачаючи гідності і честі. Тимошенко розуміє, що об'єднання з Фронтом змін дуже важливо для майбутнього України.

- Батьківщина - не комерційне підприємство, а демократична партія.


- Але лідерського типу.
Гриценко змагається особисто з Яценюком, інші члени фракції його взагалі не цікавлять 
- Чому ряд впливових опозиційних політиків виступають з різкою критикою Яценюка, незважаючи на підтримку Тимошенко?

- Я теж часто критикую Яценюка. Але роблю це не на сторінках ЗМІ та ефірах провладних каналів, а висловлюю свою незгоду чесно на фракції, дивлячись йому в очі. Це, на мій погляд, більш відповідає принципам і політичної культури, і демократії.

- Ви раніше критикували його публічно, а
ДонійГриценкоСтецьківУколов та інші критикували і раніше, і сьогодні...

- Це правда. Той же Уколов критикував і під час виборів, вільно чи мимоволі беручи участь в компанії, спрямованої проти опозиції. Повторюю, Тимошенко визначилася з вибором - на даному етапі Яценюк здійснює керівництво партією. Партійці вільні прийняти її вибір і працювати спільно, заради перемоги, або вільні йти своїм шляхом, склавши мандат та повноваження. У будь-якому іншому випадку - це штовханина у надзвичайно популярної нині ніші "противсіхів", виплеканої владою і що є джерелом перемоги Януковича і Партії регіонів. Якщо мені щось не подобається в Яценюку, я працюю, переконую, аргументую і доводжу. Це командна гра.

- Кажуть, що Яценюк болісно реагує на критику, і з ним неможливо сперечатися

- А ви можете мені назвати людину, яка любила б критику? Немає ідеальних людей. Але буває різна критика. Буває критика конструктивна, спрямована на творення, буває критика, яка руйнує. У чому відмінності, розуміє кожен думаюча людина - відкрита критика обов'язково повинна включати в себе варіанти вирішення спірних ситуацій, а не вести до жорсткої конфронтації і не запускати руйнівні механізми.

- Гриценко стверджує, що вчиняє точно так само.

- Гриценко завжди виходить і "констатує факт". Ставить ультиматуми. А потім відразу ж виносить це в пресу. Гриценко змагається особисто з Яценюком, інші члени фракції його взагалі не цікавлять.

Так, Яценюк не сама харизматична людина. Він не з тих, до кого, як кажуть, хочеться пригорнутися до грудей. Але в Яценюку є інше - він аналітик, він здатний визнавати помилки і розвиватися. Я бачу його українським Бальцеровичем. Його теж не особливо любили, але він створив сьогоднішню Польщу.

- Ще зовсім недавно ви порівнювали Яценюка з Ющенком  і говорили, що його прихід до влади буде для країни ще більшим шоком, ніж постпомаранчевий період.

- Я говорила, якщо Яценюк не зміниться, то буде так. Але Яценюк хоче змінюватися і змінюється, в ньому є фундамент, на якому можна побудувати справжнього лідера. Яценюк грамотний, дуже розумний, але сухуватий, технократичний. Він не такий, як Ющенко - він не буде обливатися сльозами розчулення і витати в хмарах. По суті, Яценюк за своїми якостями більше всіх підходить на роль лідера, поки Юлія Тимошенко в ув'язненні. Так, я сама йому часто кажу: "Ти холодний, тому тобі люди не вірять". У нього все ще попереду. Йому треба вчитися - не тільки мистецтву управління, з цим у нього проблем немає, а не боятися говорити з людьми мовою щирості і співпереживання.
Луценка знову несе, його емоції знову беруть верх над об'єктивністю 
- Яценюк не подобається не тому, що він поганий, а тому що привів до парламенту "тушок". Це цілком конкретна претензія. "Генератор тушок" Мартиненко, як його назвав Юрій Луценко, працює в щільній зв'язці з Яценюком.

- "Тушки" - це люди, які не пройшли випробування грошима або поступилися під тиском. Це не проблема і не вина Яценюка. "Тушки" були у всіх фракціях, і різних скликаннях. Навіть у Христа з дванадцяти апостолів був Іуда.

- Не у всіх фракціях - з Партії регіонів ніхто не йшов.

- Тому що коли Партія регіонів була в опозиції, "помаранчева" влада нікого з них не розривала і не знищувала, як це робиться зараз, жоден з регіоналів не піддався репресіям. Гасло "Бандитам - тюрми!" залишилося гаслом. Всі вони, переживши приплив страху, повернулися у владу і спокійно розвивали і примножували свій бізнес. Сьогодні не всі витримують пресинг. Не можу засуджувати тих, хто стає "тушкою" через побоювання за життя своїх близьких та членів сім'ї, за своє життя.

- І все ж, Мартиненко - генератор тушок?

- Я не знаю, що таке "генератор тушок". Я говорила з Юрою (Луценком, - ред.) після його виступу на об'єднавчому з'їзді ... Думала, що всі пережиті випробування зробили його більш зваженим. Юру знову несе, його емоції знову беруть верх над об'єктивністю. По-моєму, генератором тушок є страх, жадібність і готовність бути жертвою. Мартиненко я практично не знаю. Але він не здається мені якоюсь підлою, злою, чорною людиною.

- Як вам працюється в опозиції зі Свободою, яку ви називали проектом 
Коломойського і Колеснікова?

- Є така інформація, але ніяких підтверджень її у мене на даний момент немає. Це наші партнери, у нас спільна мета - змінити владу в Україні. Свобода вперше працює в парламенті, їм належить ще багато чому навчитися в частині роботи над законами. У пропозиціях Свободи поки нерідко популізм переважає над конструктивом, але це властиво всім початківцям політикам.

Партія УДАР - теж партнер. Раніше ви висловлювали побоювання, що Віталій Кличко стане другим Тігіпка. Прогноз збувається?

- Ви знаєте, про Кличка нічого сказати не можу. Шкодую про те, що Віталій не підтримував всі акції Вставай, Україно! Дуже шкодую, що він не підтримав Яценюка і не пішов з ним на зустріч до президента (розмова відбулася 19 червня, - ред.), і послужила своєрідним детонатором рішення Олега Тягнибока  ігнорувати зустріч на Банковій.

Юлія Тимошенко четверту добу не встає з ліжка, у неї страшний рецидив. Повторюю, питання стоїть про її життя. Обговорити питання Тимошенко з Януковичем було просто необхідно. І позиція Кличка і Тягнибока в цьому мені незрозуміла.
Представники УДАРу вже сьогодні ведуть себе, як фракція президента. Напевно, тому там і тушок немає 
Що стосується фракції УДАР, то, за моїми спостереженнями, вони вже сьогодні ведуть себе, як фракція президента. Напевно, тому там і "тушок" немає, насправді. Я на них дивлюся з посмішкою, тому що бачила те ж саме раніше - хоча б у 2002-му у фракції Наша Україна.

- Батьківщина висунула Тимошенко у президенти на 2015 рік. Але може так статися, що вона до того часу не вийде з в'язниці. Опозиція зможе висунути єдиного кандидата?

- У першому турі нехай йдуть всі, кому завгодно. Про це і Юлія Тимошенко говорила у своєму листі. А в другому турі вся опозиція підтримає найсильнішого кандидата за підсумками першого. Я буду підтримувати Яценюка, бо точно знаю: якщо він переможе, то наступного дня Тимошенко вийде з в'язниці і стане прем'єр-міністром. І потім, ви уявляєте, що буде, якщо президентом стане людина, яка жодного дня не працювала на держслужбі? Ви уявляєте, як розгорнеться його апарат? Зараз багато говорять про рейтинги, а президент повинен обиратися не на підставі рейтингів, а на підставі підтримки людьми економічної програми, запропонованої кандидатом, на підставі усвідомлення перспектив розвитку країни.

- Якби про прем'єрство Тимошенко сказав особисто Яценюк, це додало б йому балів

- У нас ще багато часу. Він про це не говорить, тому що ми наполовину впевнені, що до виборів Тимошенко звільнять.

- Якщо Тимошенко вийде і стане президентом, прем'єр-міністром буде Яценюк?

- Давайте без "якщо". Тимошенко вийде і стане президентом.

Досьє на Олександру Кужель
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини