RU

Леонід Кравчук: Зміни торкнуться майже всіх розділів Конституції

08.04.2013, 10:08
Леонід Кравчук: Зміни торкнуться майже всіх розділів Конституції - Фото
Леонід Кравчук стверджує, що Янукович не втручається в роботу над проектом нової Конституції

Голова Конституційної асамблеї говорить, що державний устрій залишиться колишнім, а от повноваження президента і Ради будуть підкореговані

Прогноз ЛІГАБізнесІнформ про те, що влітку влада запустить пробний референдум, щоб до президентських виборів 2015 року за допомогою вже випробуваного механізму прийняти зручну Конституцію, почав збуватися. Минулого тижня в Партія регіонів, прикриваючись словами про недієздатність парламенту, вперше заговорили вголос про можливість проведення референдуму - по розпуску Верховної Ради і кардинальній зміні виборчої системи. Якщо влада реалізує цей варіант (а у нього є і прихильники, і супротивники) - все інше буде лише справою техніки.

Нова Конституція, над якою зараз працюють 95 кращих юристів країни, буде готова протягом року. Але це зовсім не означає, що вона буде прийнята в ідеальному варіанті - президент Віктор Янукович може скористатися правом останнього слова, внести в проект потрібні зміни, легалізувати через референдум і забезпечити собі другий президентський термін.

Голова Конституційної асамблеї, перший президент України Леонід Кравчук нічого страшного в такому розвитку подій не бачить. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ він розповів, на якому етапі перебуває підготовка Конституції, в якому випадку неминучий референдум і чому ніхто не зможе прикритися його авторитетом.

- У квітні Конституційна асамблея нібито збирається проаналізувати прийнятий восени минулого року закон про референдум. Вважається, що це засідання дасть відповідь на питання, що являє собою асамблея - збори еліти нації або орган з обслуговування інтересів влади...

- Я так розумію, ці дані озвучив Ігор Коліушко (голова Центру політико-правових реформ, член асамблеї, - ред.). Але те, що сказав Коліушко, і те, що насправді планує асамблея - це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Статут асамблеї не передбачає розгляду та аналізу законів, ухвалених Верховною Радою. Якщо ми почнемо аналізувати закони, то перетворимося з правового інструменту в політичний. А наше основне завдання - підготувати проект закону про внесення змін до Конституції.

- Ці речі взаємопов'язані. Ще місяць тому редакція ЛІГАБізнесІнформ прогнозувала, що влітку влада запустить  пробний референдум, щоб орієнтовно в наступному році за допомогою вже випробуваного механізму прийняти через референдум нову, зручну Конституцію. Такий сценарій можливий?

- Все можливо. В історії держав бували такі випадки, коли іншого виходу не було, і доводилося просити народ визначитися на референдумі. Ось, наприклад, зараз ми працюємо над Конституцією, в середині квітня розглянемо концепцію її зміни. Робимо це разом з Венеціанською комісією, причому в робочому порядку - вони не чекають від нас остаточного документа, а беруть активну участь в його розробці. І уявіть собі: припустимо, ми разом з Венеціанською комісією відпрацюємо зміни до Конституції, Європа зробить висновок, що ці зміни відповідають найвищим європейським стандартам, що в них чітко розписані принципи верховенства права, свободи людини, повноваження органів влади і так далі - тобто всі проблеми вирішені. Президент передає їх у Раду... А Рада не голосує.
Навіть якщо Конституцію напишуть ангели, все одно знайдуться люди, які її використовують 
- У Партії регіонів немає навіть простої стабільної більшості, не те, що конституційної.

- У мене виникає питання: що робити Україні? І українські, і європейські політики визнали, що нинішня Конституція, за якою ми живемо, нелегітимна - вона не приймалася Верховною Радою, а була повернена Конституційним судом. З іншого боку, закон про референдум не відповідає деяким положенням розділу 13 Конституції (згідно з яким Конституцію може приймати тільки Верховна Рада, - ред.). Я про це прямо говорив - не як член асамблеї, а як політик. Так що робити? Сказати людям, що ми все підготували, але і далі продовжимо жити за нелегітимною Конституцією? Ні. Це як раз момент істини, коли треба буде звернутися до народу як до справжнього джерела влади і попросити його проголосувати за нову редакцію Конституції.

- Але закон про референдум виписаний таким чином, що ніхто не може бути впевнений в об'єктивності його результату: одна справа - як проголосували люди, і зовсім інша - як порахували голоси.

- Знаєте, в 1991 році, коли Україна тільки йшла до незалежності, і була ще на 90% партійно-більшовицькою, мені теж казали: референдум може бути небезпечний. Але, як бачите, нічого страшного не сталося, народ проголосував за незалежність. Саме тому Україна живе як незалежна держава - якби не референдум, було б вже дуже багато спроб порушити її незалежність, поставити під сумнів біловезькі угоди. Часто бувають моменти, коли питання стоїть ребром: бути чи не бути. Навіть якщо Конституцію напишуть ангели, все одно знайдуться люди, які її використовують, і не тільки в позитивному сенсі. Так що, якщо ми хочемо йти далі - треба йти.

- Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов на минулому тижні запропонував через референдум розпустити діючу Раду і вибрати нову - виключно за мажоритаркою. Опозиція не виключає, що влада піде ще далі - введе двопалатний парламент і вибори президента в один тур. Все це вимагатиме змін до Конституції. Як це буде узгоджуватися з проектом Конституційної асамблеї?

- Питання про двопалатний парламент і про скорочення кількості народних депутатів ще при президенті Кучмі піднімалося. Я не бачу в цьому порушення принципів демократії.

- Тобто ви врахуєте результати такого референдуму в своєму проекті Конституції?

- Ні. Конституційна асамблея подасть президенту той проект, за який проголосує. У асамблеї  95 членів рішення приймаються двома третинами. Але ми не приймаємо Конституцію, ми тільки готуємо проект, все інше за межами нашого впливу. Якщо президент або Рада внесуть зміни в підготовлений нами проект змін до Конституції - це їх право, ми ні при чому. Поки асамблея не розглядає ідею про двопалатний парламент.

- Це правда, що президент Янукович попросив конституційну асамблею в найкоротші терміни покласти йому на стіл готовий проект?

- Неправда. Я систематично спілкуюся з Януковичем, і він жодного разу, - навіть коли я сам цікавився його думкою, - не сказав з приводу Конституції жодного слова. Навпаки, сказав: робіть так, як вважаєте за потрібне, а ми будемо розглядати. Янукович не втручається в роботу асамблеї, не дає ніяких директив, не нав'язує свою думку. Він чекає проекту, і тільки коли все буде готово, візьме його в роботу. Це право президента України. І ми будемо, в свою чергу, спокійно до цього ставитися: без амбіцій, що ось, бачите, ми ось так зробили, а президент переробив по-своєму. У свою чергу, Верховна Рада може взяти перероблений Януковичем проект і знову змінити його так, як вважає за необхідне. Але це якщо Рада буде в змозі голосувати. Якщо з політичних чи амбітних причин вона цього не зробить, нагадаю, у Януковича залишиться можливість прийняти проект через референдум. Сидіти і чекати біля моря погоди ні український народ, ні президент, мабуть, не захочуть.
Зміни торкнуться майже всіх розділів Конституції. І на цьому, мабуть, я поставлю крапку: щоб докладно розповісти про всі зміни, знадобиться тиждень 
- Скільки часу знадобиться асамблеї для того, щоб підготувати проект змін?

- Думаю, рік.

- На якому ви зараз етапі?

- Зараз ми тільки на етапі підготовки концепції. Але ми її настільки широко виписуємо, що в ній вже закладаються окремі формулювання майбутніх змін до Конституції.

- Якісь кардинальні зміни концепція пропонує?


- Якщо коротко, то зміни торкнуться майже всіх розділів Конституції. І на цьому, мабуть, я поставлю крапку: на те, щоб докладно розповісти про всі зміни, знадобиться тиждень.

- Кардинальні зміни торкнуться питань державного устрою?

- У цьому питанні ми стоїмо на тих же позиціях, за якими сформована чинна Конституція. Ми готові говорити тільки про уточнення повноважень президента, Верховної Ради, але міняти державний устрій не збираємося. Можливо, я зараз свою особисту думку висловлюю, у Верховної Ради дуже багато повноважень. Тому уточнення вимагають статус народного депутата, питання його недоторканності, особистого голосування та наслідків порушень.

- Чому зміни з судоустрою, як стверджує Коліушко, прийняті кулуарно?

- Кулуарно нічого ще не прийнято. Є проект закону про реформу судоустрою, підготовлений Адміністрацією президента, його автор - Андрій Портнов. Асамблея офіційно, на своєму засіданні, розглянула проект та внесла відповідні пропозиції. На цьому етапі ми зараз і перебуваємо. Щоб з'ясувати думку Венеціанської комісії, я направив їй робочий варіант цього документа. Коли він повернеться з висновками і зауваженнями, ми розглянемо його на Конституційній асамблеї, і тоді пан Коліушко зможе виступити і проголосувати.

- Якісь новації в цьому проекті є?

- Проект прописує, що судоустрій в Україні не повинен бути політизований, на вершині - людина та її права. Ось найголовніша позиція. Коли він буде прийнятий, я розповім більше.

- Ви кажете, що на розробку Конституції буде потрібно ще рік. Це означає, що Янукович отримає проект на руки в 2014-му - за рік до президентських виборів. Цього часу якраз достатньо для того, щоб, прикриваючись вашим авторитетом, вписати в Конституцію відповідну систему виборів та легітимізувати через референдум.

- Це його право. Але до того, що зробить Віктор Федорович, Конституційна асамблея не буде мати ніякого відношення. Ми відповідаємо тільки за свою роботу, а не за позицію Януковича або Верховної Ради. Проект, який ми напрацюємо, обов'язково буде оприлюднений. Як можна буде прикритися моїм авторитетом? Я не думаю, що хтось навіть зробить спробу мене використовувати, це неможливо. Не треба прикриватися Кравчуком, нехай прикриваються собою.

Читайте також:
З прицілом на Конституцію. Українців чекає пробний референдум

 Ілюзія вибору. Шість небезпек всеукраїнського референдуму

Всі на референдум. Влада шукає варіанти управління Радою
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини