RU

Кравчук: У всьому винна влада, але ультиматуми потрібно прибрати

23.01.2014, 15:26
Кравчук: У всьому винна влада, але ультиматуми потрібно прибрати - Фото
Леонід Кравчук

Перший президент України розповів про те, що насправді думає про події на Майдані - кого підтримує, засуджує і як знайти вихід

Вчора в інтернеті було опубліковано матеріал нібито авторства першого президента України Леоніда Кравчука, широко процитований у ЗМІ та соціальних мережах. Президент нібито похвалив співробітників "Беркута" і засудив Майдан: "Подивіться, що сьогодні відбувається на Майдані. Це порушення всіх законів. Я вдячний хлопцям, "Беркуту".

Кореспондент ЛІГАБізнесІнформ вирішив уточнити оцінку  ситуації з політиком. Перед розмовою в прес-службі президента сказали: "Ми в шоці. Тепер будемо уважнішими фільтрувати, кому даємо інтерв'ю". В інтерв'ю нашому агентству в розмові видно традиційна дипломатичність політика.

- Леоніде Макаровичу, ЗМІ поширюють вашу заяву, в якій ви заявляєте про те, що пишаєтеся "Беркутом". Викладіть вашу думку з приводу кривавих подій на Майдані і на Грушевського. Ваш авторитет використовували?

- Можливо. Я не захищаю, але мені складно за всім стежити, багато хто звертається за інтерв'ю, я щиро завжди кажу - хто винен, що потрібно зробити, як вирішити конфлікт. Я не хочу, щоб люди вмирали. Як і кожен громадянин нашої країни, я засуджую і глибоко стурбований процесами, які перетворилися на опір з використанням зброї. Вже є жертви. Це неприпустимо! За всю історію незалежності в Україні такого не було! Я це засуджую і протестую.
Моя позиція однозначна: головним винуватцем конфлікту в країні є влада 
Я робив і буду робити все, щоб знайти шляхи примирення, шляхи вирішення конфлікту, який стривожив Україну і весь світ. Я організовував круглі столи, проводив інтерв'ю. Те, що іноді пишуть - я ж не перевіряю і не вичитую. Моя позиція однозначна: головним винуватцем конфлікту в країні є влада. Я говорю це твердо. Все, що відбувається в Україні, всі проблеми, корупція, злодійство - все, що є, головний винуватець - влада. Не можна в цьому звинувачувати опозицію. Інша справа, що опозиція може іноді не займати ясної і чіткої позиції з цих питань, або використовувати це для амбіцій і нарощування політичних м'язів. Конфлікт повинен бути припинений будь-якими способами. Не можна говорити, що немає можливості вирішити його. Тим більше, коли йдеться про життя і смерть. Потрібно діяти швидко і відповідально - і владі, і, природно, не може бути осторонь опозиція. Потрібно, щоб вони почули один одного, тому що сторони зараз глухі: влада не хоче поступитися через свої амбіції, а опозиція хоче домогтися свого результату. Опозицію можна зрозуміти: для чого ж вони стояли два місяці? Ясно, що вони будуть домагатися вимог, які вони задекларували. Тому немає іншого шляху, окрім як сісти і домовитися. Немає іншого шляху.

- На які поступки повинен зараз піти Віктор Янукович, а на які - опозиція?

- Будь-які поступки можливі, якщо не вимагають глибоких порушень законів і Конституції. Я стою на цьому і буду стояти. Якщо відступлення вимагає порушити Конституцію, то вирішувати питання потрібно так, щоб порушення не було. Це стосується і влади, і опозиції.

- У такому разі, чи не виключає це всі вимоги опозиції?

- Чому ?

- Скажімо, дострокові вибори президента.


- Крім дострокових виборів президента. Все інше можна розглядати, тому що там можна знайти норми Конституції і дотримати норми закону. Наприклад, дострокові вибори Верховної Ради. Сам парламент може прийняти відповідне рішення. Те ж саме стосується і Кабінету міністрів. Голосувати відставку можна один раз за сесію в парламенті. Але є інший шлях. Прем'єр-міністр, виходячи з положення, в якому опинилася країна, приймає рішення в інтересах мирного виходу піти у відставку. Хто йому це заборонить ? Це ще один варіант.
Президент може прийняти рішення про відставку і дострокові вибори президента. Але це може бути лише його особисте рішення - закон і Конституція до цього не зобов'язують 
- Ви вважаєте, що цих поступок було б достатньо, щоб люди пішли з вулиць після того, як пролилася кров?

- Ось цього я не знаю. Розумієте, чому я завжди так акуратно говорю. Є одне питання: ніхто не знає, чи не будуть завтра висунуті нові пропозиції, ніхто не знає, що на цьому буде все зупинено. Президент, влада не може бути впевнена, що на цьому припинитися ескалація. А, може бути, таким чином опозиція лише йде шляхом - домогтися дострокових виборів президента? Таке кажуть у владі. Тому я називаю по-справжньому можливі варіанти вирішення будь-якого конфлікту. Немає зараз проблеми, яку не можна вирішити. Але немає зараз механізмів вирішити питання дострокових виборів президента.

- Добровільна відставка президента.

- Цей варіант є. Наприклад, я йшов у добровільну відставку.

- А зараз пішли б?


- Я б не хотів говорити про себе. Але така можливість - добровільна відставка президента - дійсно є. Але це можливість особисто президента. Цього не вимагає закон, Конституція. Але президент особисто може погодитися на дострокові президентські вибори. Але, повторюю, це його суто особисте рішення .

У будь-якій ситуації є можливість шукати вихід з положення. Зараз потрібно розуміти, що запропонує опозиція, чи залишить опозиція можливість для діалогу і пошуків, або наполягатиме на ультиматуми. Якщо будуть тільки ультиматуми - нічого не вийде. Влада - теж люди з амбіціями. А страждати будуть люди - і люди на Майдані, і міліція. У всіх є матері і діти. Я проти того, щоб з обох сторін люди вмирали . "Беркут" теж не мій ворог. Їм дають накази. Вони що, повинні відмовитися від цього? У них немає такого права.

- Чи можуть подати рапорт про відставку.

- "Беркут " - вони наймані? Це не термінова служба?

- Ні, це солдати Внутрішніх військ МВС не можуть подати у відставку - ті з них, хто служить солдатом - строковиком. "Беркут" отримує зарплату і ввечері їде додому, а ВВ - у казарму.

- Чесно кажучи, я цього не знав. Каюсь. Відстав від життя.
Є передумови розколу країни, громадянської війни і поглиблення конфлікту з дуже важкими наслідками 
- Як ви вважаєте, чи справедливе твердження про те, що країна на порозі громадянської війни? І хто винен у тому, що країна опинилася в такому становищі?

- Я не думаю, що ми на порозі громадянської війни. Але в цій глибокій політичній кризі є передумови розколу країни, громадянської війни і поглиблення конфлікту з дуже важкими наслідками.

- Чи є час запобігти найгірший сценарій?


- Час є. Повинна бути воля. Амбіції - в строну. Потрібно сісти і вирішити питання. У перетягуванні каната ми можемо пройти точку не повернення. Якщо це почнеться, то зупинити це буде дуже важко. Я закликав і закликаю до миру.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини