RU

Кравчук: Україна корумпована до дна, правлять олігархи

23.08.2011, 16:08
Кравчук: Україна корумпована до дна, правлять олігархи - Фото
ce140a0152d1d388ee3ccd8f2caa810f.jpg

Світ і люди не вірять суду над Тимошенко... Національна ідея потрібна, але її не можна створювати... Я ніколи і за жодних обставин не підписав би харківських угод... Виходить, так: віддайте флот, трубу, а потім сядемо за стіл переговорів

Напередодні 20-ої річниці незалежності України перший президент Леонід Кравчук продовжує випромінювати оптимізм: так, за ці роки було зроблено багато помилок, але немає труднощів, які зупинять українця. Кравчук переконаний, що майбутнє країни - в Європейському Союзі, де кожна країна - рівна серед рівних. Він проти будь-яких форм Радянського Союзу (трансформованих в Митний союз або ще що-небудь з ознакою тоталітаризму) і впевнений, що Віктор Янукович вже зробив свій внесок в суверенітет України. Про це політик розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

"24 серпня почнеться нова епоха"

- Які ключові досягнення і провали останніх 20 років?

- Головне досягнення в тому, що 20 років живе і розвивається - з певними рухами вперед і назад, з позитивом і вкрай небажаними негативами - держава Україна. Держава така є, вона визнана світовими державами. Багато подій в світі не відбувається без прямої або непрямої участі України. Це найголовніше. Друге. За ці роки виросло нове покоління. Це ровесники незалежності. Я вважаю, що ми зробили правильно, ухваливши важливі історичні рішення, які дозволили Україні стати вільною і незалежною державою.

- Чому через 20 років незалежності ми "маємо те, що маємо" - за рівнем реалізованих можливостей не в категорії Росії або Білорусі, але й далеко від Прибалтики або країн Центральної Європи?

- Тому що в нашій державі є три країни. Одна країна - більшовитико-советико. Інша - "щирі українці", які хочуть тільки, щоб все було по-українськи, і не думають про те, що ми частина глобалізованого світу, частина величезної цивілізації. І є Україна, яка живе сучасними стандартами, має уявлення про те, що таке демократія, що таке верховенство права і так далі. Територіально у нас відбувається те ж саме: є Крим, а є Львів. Але найголовніше не в цьому. На жаль, є люди, які абсолютно випадково прийшли в політику. Вони не готові - ні теоретично, ні практично, ні духовно, ні ментально. Для них ця країна не являє собою щось рідне, близьке. Для них Україна і не мати, і не батько, не земля, без якої жити не можна. Для них, на превеликий жаль, це місце, де можна заробити великі гроші. І, звичайно ж, за таких умов не можна говорити про створення єдиної нації, народу, який готовий постраждати, якщо потрібно, заради незалежності. Політики цих людей розділяють, а потім на цьому живуть, мають владу і багатіють.

- Президент Янукович вже зробив свій внесок в справу незалежності або ще рано давати оцінки?

- Виходячи з того, які заяви і кроки він зробив, можна говорити, що його внесок в незалежність України вже є. Не можна сказати, що вони стали історичними, але варто поглянути на те, яку країну він прийняв. Так, звичайно, він також приклав руку до створення тієї країни, яку пізніше прийняв в ролі президента. Приклав руку менше, ніж Кучма або Ющенко, але також зробив свій внесок. Але сьогодні у нього країна корумпована до самого дна. Цією країною правлять олігархи. Ця країна роз'єднана, вона вимагає початку нової епохи. І саме святкування 20-річчя незалежності дасть поштовх до нового життя. Але Янукович не може все змінити так швидко, як би нам того ні хотілося. Тим більше, що люди, які працюють з ним, не готові сприймати проблеми і завдання, які так важливі людям різного віку і категорій.

"Світ і люди не вірять суду над Тимошенко"

- На ваш погляд, суд над Тимошенко розхитує або зміцнює незалежність? Або однозначну відповідь дасть тільки вирок?

- Я не думаю, що суд може розхитати незалежність або укріпити. Суд або поліпшує, або погіршує імідж України в світі. У цьому випадку - погіршує. Я не знаю, хто винен. Я не читаю прокурорських і судових документів. Але я стежу за процесом. Так ось, суд неправосудний в багатьох моментах. Приймаючи свої рішення, він не думає, яке буде ставлення всередині країни до правосуддя і яке буде відношення в світі. У світі не дали жодних позитивних оцінок суду над Тимошенко. Хотів цього суд чи ні - але він знизив авторитет нашої держави. Тепер нам дуже важко буде пояснювати, що у нас демократія, що у нас немає політики в судах і немає політичного замовлення. Адже це не простий судовий процес. Уперше в Україні судять колишнього прем'єр-міністра країни. Так, судили в США Лазаренка, але це було без нас. Таким чином, процес у справі Тимошенко не може пройти, як всі інші. Це лакмусовий папірець, який визначає, на якому рівні судової, правоохоронної системи сьогодні перебуває Україна.

- Чи є в Україні національна ідея, чи потрібна вона для швидкого і успішного розвитку держави або це міф?

- Національна ідея потрібна, але її не можна створювати. Вона повинна народитися на основі корінних, стратегічних інтересів народу - економічних, міжнародних, соціальних. Неможливо сформулювати національну ідею на основі філософських міркувань. Вона не буде прийнята людьми. Корінний інтерес повинен пройти через серце, мозок, душу народу. І тоді ми зможемо сказати, якою ми хочемо бачити Україну. І саме це буде національною ідеєю.

"Ніколи не підписав би харківських угод"

- Чого б ви, будучи президентом, не зробили б ніколи і за жодних обставин - дивлячись на помилки свої, Кучми, Ющенка і Януковича?

- Я би ніколи не дозволив, щоб похитнулася віра народу в можливість жити в незалежній державі. Ніколи б я не зробив кроків, які міняють наші погляди на територіальну цілісність, наші погляди про наш авторитет. Я би ніколи і за жодних обставин не підписав харківських угод. Я би в міжнародних умовах чітко визначив, що я хочу, і сказав би про це своєму народу. Я би не робив того, що принижує нашу країну, обмежує і ставить під питання її цілісність - те, що загрожує її державності. Ніколи.

- Що збереже і укріпить незалежність України?

- Реформи. Якщо ми не проведемо реформи у всіх сферах - я навіть не стану їх перераховувати - наше майбутнє під питанням. Сила і авторитет держави можуть похитнутися. Це не означає, що ми втратимо незалежність. Ні, ми, можливо, будемо продовжувати залишатися незалежними, але дуже примітивними і слабкими в очах світу. Не можна зупинятися, треба реформувати країну, міняти життя людей на краще.

"Хто такий Міллер - президент, прем'єр?"

- Чи потрібен Україні вступ в якийсь союз - радянський, митний, європейський?

- СРСР - це минуле, це мрець, воскресити неможливо та й не варто, хоча ставитися до історії треба коректно, оскільки вона пов'язана з мільйонами людей. Митний союз і Єдиний економічний простір - це добре, якби участь в цих утвореннях передбачала рівноправність учасників, а не залежала від величини країни. Як, наприклад, це відбувається в Євросоюзі, де маленька Бельгія має такі ж права і можливості, як і величезна Німеччина. А коли я прочитав принципи економічного союзу з Росією, які пропонувалися, коли я ще був народним депутатом, то це виглядало так: 70% - Росія, 30% - всі інші держави. Навіщо такий союз? Адже це не союз, а об'єднання, де є вождь і підлеглі. Варто вступати в союзи, які засновані на принципах рівноправності і передбачають вигоди для всіх учасників.

- Ваше ставлення до пропозиції російської сторони "товаришувати по-білоруськи" - знижки на газ в обмін на українську трубу?

- Я був вражений, коли почув цю заяву Міллера (голови правління Газпрому, - ред.)! Але я задаю собі питання: а хто такий Міллер? Він що, президент, прем'єр? Він - керівник компанії. І він озвучує, що він хоче тільки таким способом. Виходить, так: віддайте флот, віддайте трубу, а потім сядемо за стіл переговорів. Але коли сідають за стіл, то кожна сторона повинна пропонувати щось своє. А що у нас залишиться, крім обличчя, які активи? Цього допустити не можна. Але я повторю: я - за об'єднання і союзи, але не можна будувати союзи на принципах тоталітаризму.

Петро ШУКЛІНОВ


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини