RU

Кожем'якін: Бійки в Раді нічого не вирішують

06.07.2012, 13:55
Кожем'якін: Бійки в Раді нічого не вирішують - Фото
Кожем'якін вважає, що махати кулаками в Раді пізно, тепер все вирішиться на майбутніх виборах

Соратник Тимошенко не любить кулачних боїв у парламенті, але намагається зберегти боєздатність своєї фракції й утримати її від деморалізації й розвалу

Лідер фракції БЮТ-Батьківщина і колишній заступник голови СБУ Андрій Кожем'якін упевнений, що бійки в сесійній залі Ради нічого не вирішують. Змінити ситуацію в країні, на його думку, може тільки позиція громадян на майбутніх парламентських виборах. Надії на звільнення ЮліїТимошенко він пов'язує з рішенням Європейського суду з прав людини. Про це, а так само про те, чому владі вдалося провести закон про мови і де він сам був у цей час, і чи можна в Раді створити слідчу комісію з резонансних вбивств в Донецькій області в 1990-х, Кожем'якін розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Чому влада змогла прийняти закон про мови?


- Тому що це банда, шулери. Це люди, які перейшли межу й зробили все, щоб обдурити народ, обдурити українських патріотів. Вони хотіли голосувати його в цілому ще 5 червня, але передумали.

- Опозиція вже другий раз виявилася не готова ...

- Ну, вибачте, бігати за ними по туалетах, кабінетах, інших місцях, де вони приймають такі рішення, ми не будемо. Ми себе поважаємо. Більше того, ми працюємо за Конституцією, а вони - по "беспределу". Однак наші дії на Європейській площі приносять свої плоди. Разом з народом ми змогли зупинити подальший розвиток цього питання. Про це свідчать і позиція Литвина, і розпач президента.

- Ви називаєте це голосування нелегітимним. Чи є шляхи для відміни?

- Якщо президент закон підпише, ми нічого не зможемо із цим зробити. Тому потрібно стояти до кінця і зробити так, щоб Янукович не зміг підписати цей ганебний закон.

- Де були ви особисто 3 липня в момент прийняття закону Ківалова-Колесніченка?

- Я їздив до Олександра Турчинова в лікарню (у першого заступника голови партії Батьківщина запалення легенів, - ред.). Ми говорили про те, як будемо завтра голосувати по Тимчасовій слідчій комісії (щодо вбивств Євгена Щербаня та Євгена Кушнарьова, - ред.), про парламентські дні опозиції і так далі. Адже навіть натяку не було на те, що буде розглядатися закон про мови.

- Ви більше півроку безрезультатно вимагаєте гармонізувати українське кримінальне законодавство, зокрема статей 364 і 365 Кримінального Кодексу, з європейським, щоб зняти звинувачення з лідерів опозиції ...


- Сьогодні ми аргументовано доводимо необхідність таких змін. Янукович неодноразово заявляв міжнародній громадськості, що тільки Верховна Рада може прийняти рішення, і це дасть можливість зняти звинувачення з Юлії Володимирівни. Він, мовляв, на парламент не впливає, а суди розглядають всі справи по закону. Ми намагаємося допомогти Раді і більшості вийти із цієї пікантної ситуації - розглянути законопроект Віктора Швеця, декриміналізувати статті 364 і 365 КК, припинити знущання над Юлією Тимошенко, Юрієм Луценком, Валерієм Іващенком, іншими людьми, яких весь світ визнав політв'язнями.
Бійка в залі нічого не вирішує. Хіба що створює картинку, шоу. Якщо у влади є 270 голосів, вони в будь-який момент проголосують і приймуть яке завгодно рішення 
- Але вам поки це не вдається. Можливо, ви дієте не надто активно?

- На жаль, є таке подання, в тому числі у журналістів, що бійка в Раді вирішує будь-які питання. Моя думка: бійка в залі нічого не вирішує. Хіба що створює картинку, шоу. Якщо у влади є 270 голосів, вони в будь-який момент проголосують і приймуть яке завгодно рішення. Думаю, що народ все бачить. Потрібно буде зробити висновки (у тому числі з приводу мовного закону) і взяти на себе відповідальність, голосуючи на виборах 28 жовтня. Не можна допустити повторення 2010 року, коли деякі наші колеги агітували проти Юлії Тимошенко і проти всіх. Фактично це і привело до влади Януковича та його команду.

- Тобто ви сподіваєтеся на вибори?

- Наша політсила і я особисто будемо робити все, щоб Юлію Тимошенко звільнили, всі сфабриковані проти неї справи закрили, а незаконні звинувачення зняли. Я сподіваюся на краще, але я - реаліст. Оцінюю ситуацію, аналізую її і бачу, що сьогодні влада не готова зробити цей крок, виконати свої зобов'язання перед Європою. Вони бояться Тимошенко. Вони бояться, що Тимошенко зі своєю енергією, харизмою підніме український народ. Природно, вони тоді з тріском програють вибори в Раду, а далі - невідомо, що буде з президентськими. У мене є інформація про те, що сьогодні крок до декриміналізації статей 364 і 365 ніхто робити не збирається. Тому ми всі надії покладаємо на Європейський суд з прав людини. А зі свого боку повинні робити відповідальні політичні кроки, послідовно викривати злочинність нинішньої влади, активно працювати з виборцями і громадськими організаціями.

- А тим часом влада розкручує ще одну справу Тимошенко - по ЄЕСУ ...

- Виходячи з "професіоналізму" сьогоднішніх співробітників Генпрокуратури, інших правоохоронних органів, думаю, вони такі справи проти Юлії Тимошенко можуть клепати кожен день. Як захисник Тимошенко і людина, яка працювала в правоохоронних органах, я подивився цю справу. У п'ятдесяти томах - збір якогось сміття, бухгалтерських звітностей, рахунків. Там немає навіть натяку на те, що Тимошенко в чомусь винна. До того ж минув термін давності. До того ж, Тимошенко виграла у цій справі всі суди, починаючи з першої інстанції і закінчуючи Верховним судом у складі 53-х суддів. Ми маємо справу з фарсом і не дивуємося, що вони намагаються довести справу до логічного завершення. Це дасть можливість скасувати попереднє справу (з газових договорів, - ред.), щоб зберегти обличчя перед Російською Федерацією. І продемонструвати європейській спільноті, що політичної справи проти Юлії Тимошенко вже немає. А справа по ЄЕСУ нібито економічна.

- Наскільки ви впевнені у позиції захисту Тимошенко, враховуючи особливості сучасного українського судочинства?

- У Юлії Тимошенко є професійні адвокати, які відпрацьовують юридичні питання, спілкуються із судами, прокуратурою. У мене юридична освіта, але я швидше виконую функцію політичного захисту нашого лідера. Тому, виступаючи в судових засіданнях, завжди звертаю увагу на те, що вже у першій справі в Печерському суді було видно, що справа сфабрикована. Також на мені - комунікація з Юлією Володимирівною, її зв'язок з парламентською фракцією.
Я не веду роботу з формування списків. Сьогодні моє основне завдання координувати дії фракції разом з Юлією Тимошенко, щоб фракція була боєздатною, щоб не деморалізувала й не розвалилася 
- З формування списків теж здійснюєте комунікацію?

- Я не веду роботу з формування списків. Але як голова фракції висловлюю свою позицію. Сьогодні моє основне завдання координувати дії фракції разом з Юлією Володимирівною, щоб фракція була життєздатною й боєздатною, щоб вона не деморалізувала, не розвалилася. Якщо хтось думає, що це дуже просто - нехай спробує. Фракція працює. Ми готуємо проекти, я вважаю, гідно опонуючи Партії регіонів, парламентській більшості. На жаль, не все виходить, але ми робимо все можливе в умовах опозиції. Активно працюємо на міжнародному напрямку. Кожен депутат, який виїжджає в ПАРЄ, ОБСЄ, Європарламент, отримує спеціальні завдання і політичні вказівки.

- Ваша комунікація з міжнародними структурами помітна. Зате менш помітна робота з виборцями в регіонах України ...

- Зараз штаб формує мій план роботи як керівника фракції. І повірте, ми багато працюємо в регіонах. І Микола Томенко, і Іван Кириленко, і інші депутати активно працюють на місцях, доводять нашу позицію до виборця. Незабаром і я хотів почати в цей процес, коли завершиться сесія, у мене буде більше часу.

- БЮТ вимагає створити Тимчасову слідчу комісію парламенту з розслідування резонансних убивств, зокрема, Євгена Щербаня і Євгена Кушнарьова, а також, кому дісталося майно вбитих. У вас  із цього приводу є якась інформація, крім загальновідомої?

- Останнім часом пролунали заяви і першого заступника генпрокурора, і самого президента про те, що Юлія Тимошенко вже винна, що це вона замовила вбивство пана Щербаня. Але ж в Україні все ще є презумпція невинності! При цьому генпрокурор заявив, що вона виступає в справі як свідок. У зв'язку із цими висловлюваннями ми і вимагаємо створення ТСК під контролем Верховної Ради. Попрацювати з тими документами і з тими свідками, які, можливо, ще залишилися. Я знаю багатьох людей, колишніх співробітників правоохоронних органів, які могли б цій слідчій комісії надати інформацію. А що стосується питання майна, то саме ТСК повинна показати - у кого майно Щербаня та інших убитих в Донецькій області в 1995-1998 рр. Явно не у Юлії Тимошенко або кого-небудь з її близьких, а у тих людей, які сьогодні мають безпосереднє відношення до Партії регіонів.
Згоден, є ризик того, що ми в нинішній ситуації можемо не набрати 150 голосів для створення комісії з убивств в Донецькій області 
- Чому опозиція тільки зараз прийняла рішення про персональне голосування депутатів у парламенті?

- Я завжди був прихильником цього. Ми навіть рішення фракції брали рік тому з впровадження цієї норми Конституції. Нещодавно опозиційні партії підписали Декларацію про чесні вибори, в якій є пункт про те, щоб вже зараз подати приклад в залі і голосувати персонально. Фракції БЮТ-Батьківщина і НУНС підтримали це рішення. Сьогодні у кожного нашого депутата картка при собі. Єдине: ми просимо депутатів більш відповідально ставитися до присутності в залі й голосування.

- Припустимо, у Раді розглядається питання про створення ТСК з убивств в Донецькій області. Для позитивного рішення потрібно не 226 голосів, яких у вас немає, а 150, які у вас є. Ви впевнені в тому, що опозиційні фракції зможуть прийняти це рішення за умови персонального голосування?

- Я особисто як голова фракції робив би все для того, щоб це рішення було прийнято. Так, згоден, є ризик того, що ми в нинішній ситуації можемо не набрати 150 голосів по ряду об'єктивних чи суб'єктивних причин. Але я робив би все для того, щоб мобілізувати наших народних депутатів на присутність і голосування з цього проекту.

- Зняття недоторканності з народних депутатів для більшості - певна гра, оскільки зміни до Конституції не можуть прийматися на останній сесії. Чому опозиція взяла участь в цій грі і внесла свій законопроект?

- Моя особиста думка: питання недоторканності на сьогодні - повний популізм з боку влади. Але для того, щоб все ж була справедливість, ми наполягаємо на своєму законопроекті. Він вимагає зняття недоторканності не тільки з народних депутатів, а й з президента та суддів. Щоб усі були рівні перед законом. Парламентська більшість показала, що нібито готова до цього, але потім ми з вами не побачимо ці законопроекти. Якщо я і далі буду працювати народним депутатом, то підтримаю законопроект про зняття недоторканності з усіх. А вибірково - це несправедливо. Президент і судді під недоторканністю, а народні депутати, особливо від опозиції, повинні робити запити, заяви під страхом того, що завтра можуть прийти до них особисто або до їхніх родичів через те, що вони виступали проти влади.

Досьє на Андрія Кожем'якіна
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини