RU

Кличко: Я не хочу бути мером без повноважень

10.05.2012, 16:49
Кличко: Я не хочу бути мером без повноважень - Фото
Віталію Кличку сьогодні не потрібна на дверях табличка з написом "мер Києва"

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ лідер партії УДАР прямо сказав, що на сьогодні вибори до Верховної Ради для нього важливіше, ніж вибори мера столиці

Незважаючи на електоральні успіхи партії УДАР, Віталій Кличко досі більше в очах публіки асоціюється зі спортом, а не з політикою. Однак заперечувати його зростаючу популярність на політичній ниві просто безглуздо. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ Кличко розповів про те, яким бачить себе в політиці, які проблеми в його партії й чому він до сих сумнівається, чи варто йти на вибори мера Києва.

- Ми сидимо зараз у вас в офісі. І тут немає відчуття, що скоро вибори. Робота не кипить. Ви вже готові?


- Так я, поки ви не прийшли, на пляжі лежав. У нас вибори хіба будуть? (Сміється). Розповім таку історію. Генрі Форд влаштував якось корпоратив. Зібрав менеджерів ключових напрямків компанії, попливли по Міссісіпі. І на кожній зупинці він спостерігав, хто вибігає дзвонити. У тих, хто залишався на пароплаві і не бігав дзвонити, справи в роботі йшли добре. У тих же, хто бігав, нервував і щось питав, справи були не дуже хороші, раз вимагали постійного втручання. В деякі моменти у нас офіс гуде і місць всім не вистачає. Коли ми готуємося до акцій або обговорюємо нові проекти. Це, по-перше. А по-друге, ми зараз з вами знаходимося в офісі Фонду братів Кличків, а не в партійному. І це принципово. Ми чітко розділяємо громадську, благодійну й політичну діяльність.

- Офіс в даному випадку - метафора.

- Ну, ви ж мене про бурхливе життя офісу запитали. Кожен зі співробітників Фонду братів Кличків відповідає за певний напрямок. І результат говорить сам за себе - незалежні експерти назвали наш Фонд одним з найбільш успішних і публічних. В минулому році ми відкрили вісім спортивних шкіл у різних регіонах, реалізували кілька інших соціальних проектів. Нам не потрібно створювати видимість активної роботи, займатися бутафорією.

- Тим не менш, деякі ваші опоненти, та й прихильники, говорять про те, що структура
УДАРу не опрацьована. Що ви до виборів поки не готові: не вистачає людей в регіонах, не вироблена тактика кампанії і так далі. Можете довести, що ви готові до виборів?

- До виборів півроку. Ми маємо чіткий графік кампанії і слідуємо їй. Створено центральний виборчий штаб, який очолив Віталій Ковальчук, зараз нашу особливу увагу зосереджено на регіонах, ми посилюємо наші організації на місцях. Ми не залучаємо до роботи модних і дорогих політтехнологів, які спеціалізуються на передвиборних проектах, тому що наша партія - нова політична сила, а не передвиборчий проект. Ми готуємося до дня виборів, до боротьби з можливими фальсифікаціями, ми вчимося, не соромимося і не боїмося вчитися. Багато речей ми робимо вперше, адже це перша парламентська кампанія для УДАРу. Але у нас достатньо бажання і досвіду, отриманого, в тому числі, на місцевих виборах-2010, успішних для партії. Ми черпаємо досвід з різних джерел, у тому числі переймаємо від наших закордонних партнерів - європейських, грузинських. Так, може бути, у нас на сьогодні не на 100% укомплектовані обласні організації. Так, може бути, у нас поки структура поки що недосконала, але ми прагнемо до цього. Кожен день намагаємося стати краще. Результатом нашої роботи буде результат на виборах. Якщо збережеться нинішня динаміка, ми очікуємо отримати до 15% голосів виборців.
Кожен день намагаємося стати краще. Якщо збережеться нинішня динаміка, ми очікуємо отримати на виборах в Раду до 15% голосів виборців 

- Кампанія - ця процес, який пробігається ногами ...

- Ми бігати не збираємося! Ми збираємося приходити до виборця. Ми показуємо, що ми серйозні люди, серйозна партія, і не будемо метушитися. Люди, які біжать, як правило, нікуди не встигають. Якщо ви говорите про зустрічі з виборцями, ми їх проводимо майже кожен день. Враховуючи, що за нами немає олігархів, потужних медіаресурсів, найефективніше - це спілкування з людьми. Сьогодні українці мало вірять газетам, телебаченню. Трохи більше вірять інтернету. Але найбільше вірять сусідові, другу, родичу. Ми спілкуємося з людьми, відповідаємо на питання. І ефект від цього є. За підсумками місцевих виборах в 2010 році багато говорили, що це випадковість, коли ми провели наші фракції в місцевих рад у багатьох регіонах України. Ніхто начебто не помічав, як ми об'їздили з турами Україною та провели понад 200 зустрічей з виборцями. Зараз теж говорять про те, що рейтинг Кличко - це везіння, так склалися зірки, випадковість. Ланцюг випадковостей є закономірність. Я вимагаю від керівників місцевих організацій постійного спілкування з людьми. Ми повинні дати українцям відповідь на питання: хто ми і що збираємося робити в політиці, чи готові змінити країну?

- За останні півтора місяця ви скільки зустрічей з людьми провели?


- Івано-Франківськ, Житомир, Запоріжжя, Тернопіль, Львів, Дніпропетровськ, Дніпродзержинськ, Павлоград. У кожному із цих міст у день було по чотири зустрічі. Не будуть говорити, скільки зустрічей за цей час пройшло в Києві. Зі студентами, викладачами, в наукових центрах, на заводах. Я можу подивитися в телефон і відновити для вас весь графік.

- Не треба, довели.

- Чесно кажучи, я і моя команда працюємо не для того, щоб комусь щось на якомусь етапі довести. А для того, щоб переконати. Ми сподіваємося, що 90% людей з наших зустрічей вийшли нашими прихильниками, що нам вдалося донести програму і позицію партії, наше бачення розвитку країни. Ми йдемо в політику не для того, щоб вирішувати свої питання, не за корочками, не за преференціями, не за безкоштовними квитками на літак і дешевими буфетами. Ми хочемо змінити країну.

- Ви сказали про дефіцит медіаресурсу. Вам не дають ефір і сторінки друкованих ЗМІ?

- Кличко як відому людину запрошують на передачі, на яких треба розповідати про спорт, особисте життя, хобі. Якщо  йдеться про життя чи соціальні проекти, треба просити. І то, не завжди йдуть назустріч. Що ж стосується політики, то чим ближче до виборів, тим складніше. Вимагають платити, будемо називати речі своїми іменами. А якщо говорити про Київ, то тут зовсім блокується інформація про діяльність опозиційної фракції УДАР в Київраді та її лідера. Ще один показовий приклад - з'їзд партії, який пройшов в кінці квітня в Запоріжжі. Сьогодні у нас третій-четвертий рейтинг підтримки. Але деякі ЗМІ, які щоденно транслюють кожен чих партій з рейтингом в районі статистичної похибки, не зацікавилися з'їздом, на якому, до речі, ми прийняли важливі рішення - про самостійний похід на вибори, про критерії до кандидатів, про угоду з громадянським рухом "Чесно" .

- На виборах масова мережа агітації організовується за допомогою видання газет. У вас вони є?


- Це регіональні організації в кожній з областей і в багатьох райцентрах. Від усіх ми вимагаємо звітів про роботу, щотижневого спілкування з журналістами. З початку року ми випускаємо всеукраїнську газету "УДАР", деякі обласні організації випускають регіональні видання. Але погодьтеся, що громадяни все ж повинні отримувати збалансовану й чесну інформацію  з традиційних джерел - ТБ, друкованих ЗМІ, інтернет-сайтів.
Я громадянин України Віталій Кличко. Який чітко розуміє, що в країні, яка зараз розбудовується, немає місця найголовнішим цінностям - свободам і правам людини 
- Проте, коли ми говоримо про УДАР, ми бачимо тільки відомого на весь світ Кличко і повний вакуум навколо нього.

- Виявляється, Віталій Кличко проводив в Запоріжжі з'їзд у повному вакуумі! Вийшов на трибуну, говорив в порожнечу. Багато людей у ​​нас. Просто вам потрібні сяючі зірки ...

- Мені вони не потрібні, вони потрібні вам!

- Мені не потрібні зірки в тому розумінні, як це прийнято в українській політиці - професійні балакуни, які переходять із шоу на шоу на ТБ і вміють тільки говорити. Мені потрібні професіонали і патріоти. Які беруть на себе відповідальність і хочуть змінити свою країну.

- Де ці люди, хто вони?


- Вони серед нас. Вам треба, щоб вони хизувалися своєю популярністю, публічністю, ходили по телеканалам? А я хочу, щоб вони для початку розвивали партію, працювали в місцевих радах, реалізовували нашу програму, зустрічалися з людьми.

- Але навіть у Фронту змін, крім Яценюка, хоча б можуть назвати Олесю Оробець, Пишного. Є публічні фігури, які роз'яснюють позицію партії.

- Яких ви знаєте і які вже в політиці кілька років? Але ж вони теж колись починали свій шлях у політиці. Можливо, серед нас немає багато розкручених політиків, але ми впевнені, що ті люди, які сьогодні мають авторитет у своїх регіонах, готові до старту на загальнонаціональному рівні.

- А
Ірина Геращенко?

- А ви говорите, що нікого не знаєте.

- Але я не бачу медіаприсутності.

- Вона член партії УДАР?

- Вона на вас працює.

- Вона не член партії, тому поки що не може коментувати партійні справи, це логічно. Вона нам допомагає, співпрацює з нами. Знаєте, мені дуже хочеться створити команду, яка, без пафосу, працюватиме не на Кличка або тільки на партію, а на Україну. 12 тисяч членів партії - це не пустушки. Я залучаю в нашу команду людей, з якими у нас збігаються цінності та світогляд, це - запорука успіху. Нам не потрібні люди, які себе дискредитували, нам не потрібні політикани, які могли щось зробити, але нічого не зробили, ми збираємо професіоналів з палаючими очима, людей з європейськими принципами і цінностями.

- Ви зараз відверто це говорите? Може бути, справа все ж у тому, що бокс - це не командна гра?


- Бокс - це командна гра. Щоб Кличко боксував, 200 чоловік у нашій команді організовують проведення кожного матчу. Кличко один нічого не зробить. Тому що потрібно укласти контракти з телеканалами, продати в 150 країн права на трансляцію. Для того щоб провести підготовку, потрібен професійний тренер, потрібні спаринг-партнери, промоутери. Щоб привести на стадіон 70 тисяч чоловік, потрібно мати інфраструктуру, продати квитки, організувати безпеку. А потім ви бачите десерт - тільки бій. Не маючи гарної команди, ти не зможеш досягти результату.

- Але коли доходить до головного, пояс піднімаєте один ви.


- Коли доходить до головного, лідер несе відповідальність за команду, за кожного її члена.

- Ви самі себе в політиці як ідентифікуєте?

- Я громадянин України Віталій Кличко. Який чітко розуміє, що в тій країні, яка зараз розбудовується, немає місця найголовнішим цінностям - свободам і правам людини. Моїм особистим, моїх друзів, моєї сім'ї, моїх співгромадян, однопартійців. Вам потрібен титул? Я перед вами сиджу без титулів, без нагород, без поясів. Я сьогодні просто громадянин України.

- Проблема в тому, що вас поки не асоціюють з політикою. Вас знають як боксера, чемпіона світу. Не боїтеся залишитися боксером в політиці, а не стати політиком?

- Знаєте, спорт багато дав мені для формування характеру і принципів. Я навчився ставити задачу та її досягати. Я, перш за все, залишаюся тим, хто я є, чим би я не займався. Якості, які я використовував в спорті, і які мені допомагали перемагати, я використовую в політиці і в повсякденному житті. Цілеспрямованість, відповідальність, командна гра, впевненість в собі і в людях, з якими працюєш. Лузер в спорті не може бути переможцем в іншій справі.

- Все ж таки, чому люди повинні вірити, голосувати, вболівати за Кличка не боксера, а політика?


- Тому що ми пропонуємо нові цінності, погляди на життя, за якими живе сучасний світ. Про це я знаю не як турист. Я знаю, що таке стандарти життя сучасної європейської країни. У нас є всі передумови для того, щоб зробити це все тут. Просто у групи людей при владі не вистачає волі і бажання це зробити.
Я теж знаю Бакая. Я був з ним знайомий, уявляєте? Давайте мене тепер пофарбуємо в чорне. Я знайомий і з Кучмою, зустрічався з ним недавно... 

- Але такі цілі декларують всі. На ділі під цим соусом у владу часто потрапляють одні й ті ж люди. Якщо подивитися на вашу команду: Павло Рябікін, Ірина Геращенко. Люди з історією. Чи можна будувати щось нове зі старими людьми?

- У кожного з нас є певна історія. Хороша чи погана. Задайте питання точніше.

- Той же Рябікін: юрист Ігоря Бакая, екс-заступника міністра транспорту, екс-депутат ...

- Юристом Бакая він ніколи не був, наскільки я знаю. Я теж знаю Бакая. Я був з ним знайомий, уявляєте? Давайте мене тепер пофарбуємо в чорне. Я знайомий і з Кучмою, зустрічався з ним недавно, на акції "Гордість країни". Ви починаєте прикрашати світ у чорно-білі кольори. Геращенко була знайома з тим-то, Рябікін з тим-то. Він вам не подобається. Говоріть конкретно: що вкрав, у чому замішаний? Мені здається, в цьому питанні ви самі собі суперечите: то питаєте, де ж відомі люди в УДАРі, то кажете, що люди, яких ви знаєте, раніше працювали на різних посадах.

- Просто всі нові партії в Україні чомусь намагаються побудувати нове майбутнє зі старими людьми, які були раніше в апараті, знаходили собі місце при всіх владах. Чому я як виборець повинен вірити, що старі люди разом з вами побудують нам нову Україну?


- Кожен із людей, які перебувають у нашій команді, сповідують задекларовані нами принципи. Ніхто з моїх однопартійців або членів команди не має брудних плям в біографії. Та репутаційні не буде тягнути нашу команду вниз. Ми дуже педантично підходимо до відбору людей. Кожному в душу не заглянеш. В рядах партії можуть бути люди, які пішли в неї не тільки з тих мотивів, які я перерахував. Це питання часу. Досвід роботи нашої фракції в Київраді показав, що претензії до нас часто були необгрунтованими та надуманими. Фракція відстоює декларовані позиції, завдання, які ставлять кияни. Ми залишаємося в опозиції і не розбігаємося. Досвід фракції показує, що наші депутати відстоюють інтереси городян, незважаючи на тиск Черновецького, нинішньої влади. Вони не заробляють гроші, не погоджуються на привабливі пропозиції, які до них надходять. Я думаю, що таку ж команду ми сформуємо і у Верховній Раді.

- Ось дивіться, 10 активістів на чолі з журналістом Єгором Соболєвим один раз взяли в облогу кабінет Попова і зупинили тим самим кілька скандальних будівництв. Чому фракція Кличка не змогла добитися того ж результату?

- Тисячі гектарів, які не дали вкрасти, ми домоглися збільшення виплат бюджетникам, ми в судах боремося проти вертолітної площадки, варварського знищення схилів Дніпра.

- А скільки гектарів було повернуто?


- Вони не були вкрадені через те, що ми блокували проведення сесій. Я можу надати повний список об'єктів, які ми захистили, повний список підвищених за ініціативою нашої фракції зарплат бюджетників. Недобре бити себе в груди, але якби не було в Київраді фракції Кличка, влада діяла б набагато більш цинічно й безкарно. Було б набагато більше рейдерських захоплень будівель, розкрадених земель, несправедливих рішень.

- Ви як лідер партії можете дати публічну обіцянку, що жоден ваш депутат не перейде в провладну більшість?


- Я обіцяю, що жоден депутат не буде працювати ні з Партією регіонів, ні з її сателітами. 300% гарантії не дам. Іншій людині в душу не заглянеш. Не кожен може витримати тиск. Не кожен може раптом в прекрасний момент відмовитися від спокус, які йому запропонують. Але я сподіваюся, що підбір людей дозволяє мені сказати, що вони будуть відстоювати наші принципи.

- Як ви будете захищати свій результат на виборах?


- Готуємо спостерігачів, спілкуємося з представниками дипкорпусу, іноземних держав. Відверто говоримо їм про те, що для того, щоб вибори пройшли чесно, потрібна максимальна кількість іноземних спостерігачів і представників. Працюємо над тим, щоб укласти c колегами по опозиції угоду про створення Центру із захисту результатів виборів. Вважаємо, що було б правильно оголосити про його створення на Форумі опозиції 12 травня.

- Ви остаточно вирішили не йти в загальний список опозиції?

- Ми працюємо на електоральному полі, яке розмальоване не одним кольором. Є люди, які готові віддати свої голоси за УДАР, або тільки за Батьківщину, або за Фронт змін або Свободу. Об'єднання цих партій не дає складання результату. Головне завдання опозиції - отримати більшість у парламенті. Провести в парламент максимальну кількість депутатів. Лише виходячи з цього, ми говоримо про те, що нам треба йти окремо. Для того щоб не було сумнівів, ми пропонуємо опозиційним партіям вже зараз, на Форумі опозиції укласти угоду, в якій зобов'язуємося не співпрацювати з Партією регіонів та їх сателітами. Щоб між нами не було недовіри.

- У тому ж Обухові ця схема не спрацювала. Кандидат від вашої партії конкурував з кандидатом від об'єднаної опозиції, і в підсумку виграла влада.


- Одне можу сказати: як може 26-річна киянка балотуватися в Обухові, якого не знає. Ми говорили про це. Хотіли, щоб на виборах від опозиції балотувався кандидат, який користується максимальною підтримкою. Нас не почули. Сподіваюся, це стане хорошим уроком для всієї опозиції.

- 225 кандидатів мажоритарників у вас уже є?

- Ні, є 70 осіб.

- Не має тоді сенсу об'єднатися з колегами хоча б по округах?

- Так. Ми пропонуємо це. Але буде неправильно, щоб сіли вчотирьох я, Тягнибок, Яценюк і Турчинов і вирішили між собою, які з наших кандидатів краще. Треба висувати найрейтинговіших кандидатів.

- Яка позиція партнерів?


- Поки вони в роздумах. 8 травня ми провели важливу зустріч з представниками Батьківщини та Фронту змін, кілька годин спілкувалися з Турчиновим і Мартиненком. Ми ще раз запропонували нашим партнерам по опозиції діяти за принципом "один округ - один кандидат", грунтуючись на опитуваннях, висуваючи найбільш підтримуваного виборцями кандидата, а не просто підтримуваного партійними босами політика. Нам пообіцяли, що Комітет опору диктатурі розгляне нашу позицію. Сподіваюся, що до 12 травня ми отримаємо відповідь.

- А якщо виявиться, що жоден з ваших 70 осіб не є найрейтинговішим, ви підтримаєте кандидатів від інших партій?

- Мені слово "якщо" не подобається. Ми готові віддавати голоси кандидату з найвищою підтримкою. Навіть якщо це буде не наш кандидат.
Участь у виборах мера? Для чого - для формальної перемоги? Думаю, що ми так само будемо відстоювати інтереси киян і у Верховній Раді. Ми будемо домагатися повернення повноважень мера 

- Що ви вирішили для себе щодо висунення в мери Києва?

- А ви знаєте щось про вибори в столиці більше мене? Коли у нас будуть вибори?

- Думав, що ви мені скажете. З нас двох ви в Київраді, а не я.


- Ми як депутати Київради не можемо отримати ключові документи з будівництва того ж вертолітного майданчика.

- Але ж Київрада схвалила будівництво.

- Вона його не схвалювала.

- Попов мені особисто в інтерв'ю сказав про це. Збрехав?


- Я не знаю. Може якась Київрада й схвалювала. Але ми схвалити таке рішення не могли. Всі дані по об'єкту засекречені.

- Тим не менше, питання про мерство НЕ технологічне, а політичне. Це питання мети і декларації: "так, я хочу бути мером столиці".

- Я не хочу бути мером, який не впливає на процеси. Табличка на дверях мені не потрібна. Ми вимагаємо повернення повноважень мера. Як сказав один представник влади, зараз мер виконує репрезентативні функції. Він щось презентує. Невідомо що. У його руках немає ні бюджету, ні важелів впливу. І чи є в місті мер чи немає мера - це нікого не цікавить. Особливо владу. За законом вибори повинні пройти в останню неділю травня. Їх не буде. Чи відбудуться вони в липні - ми теж не знаємо. Влада все влаштовує. Мер мовчить, невідомо де перебуває. Містом керує призначенець. У влади все добре. Участь у виборах мера? Для чого - для формальної перемоги? Думаю, що ми так само будемо відстоювати інтереси киян і у Верховній Раді. Ми будемо домагатися повернення повноважень мера. Але не факт, що вибори в столиці відбудуться в цьому році.

- Наступного?

- Не знаю. Запитайте на Банковій або у Попова.

- Вам не здається, що це політично короткозора позиція? Адже посада мера  важлива не тільки формальними повноваженнями. Мер столиці - це ресурс, плацдарм.

- Для чого кияни обирають мера? Для того щоб він відстоював їхні інтереси. Для того щоб сміття вчасно вивозилося, щоб дороги були без ям, щоб ліфти працювали.

- З цієї точки зору Попов тоді хороший мер. Дороги ремонтують, мости будують ...

- Скажіть спасибі Євро-2012 і конкуренту, на тлі високого рейтингу якого треба демонструвати хоч якусь роботу. На даний момент мер - привид. Він пропав, і нікому не цікаво, де він і що робить.

- Це питання особистості мера. Ви не пропадете, якщо цього самі не захочете.

- Ви мене вмовляєте, говорите, що мені робити? Я знаю, що мені робити.

- Тобто при таких, як зараз, вихідних даних ви не підете в мери?


- Я декларував участь у виборах мера. І моя політична сила, і я будемо брати участь у виборах мера й Київради. Питання тільки в тому, коли вони будуть. І перш, ніж сказати "я буду брати участь", потрібно знати точну дату виборів, і чи будуть вони взагалі.
З Пінчуком у мене хороші стосунки. Але він мене не фінансує. Олігархів за нашою спиною нема 
- Ви можете назвати джерела фінансування партії?

- Бій останній бачили?

- Звичайно.

- А передостанній? Ось одне з джерел.

- Ходять чутки, що вас фінансує Віктор Пінчук. Правда чи ні?

- З Пінчуком у мене хороші стосунки. Але він мене не фінансує. Олігархів за нашою спиною немає. У нас є партійні організації. Фінансування виборчої кампанії вимагає істотного ресурсу. Нас немає на білбордах, немає в рекламних блоках на ТБ і в пресі, у нас немає великих коштів. Але у нас є репутація, чесне ім'я партії. Це найголовніший ресурс.

- Вас на борди не пускають або на рекламу немає грошей?

- Дві складові. По-перше, борди вже майже всі розкуплено на передвиборчий час. По-друге, ви вважаєте, що якщо Віталієм Кличком обклеїти всю країну, впізнаваність і популярність стане вище? Я не вважаю, що це треба робити. Більше того, сьогодні борди з політиками у людей в злиденній країні викликають роздратування. І закономірне запитання: де вони взяли гроші на рекламу, і не варто витратити ці кошти на щось, більш важливе для простих людей?

- Пробачте, але мені здається, що якщо ви все-таки захочете стати мером Києва, за відсутності рекламної кампанії, тактики та креативної команди ви їх не виграєте. Без довгострокової роботи.


- Чому ви вирішили, що у нас немає команди? Якщо ви думаєте, що рейтинг партії надувся через фанатів Кличка-боксера, то ви глибоко помиляєтеся. Не треба представляти українських виборців настільки примітивними, мовляв, бачать знайоме прізвище й підтримують. На виборах люди голосуватимуть за тих, кому повірили, а не просто за хорошого хлопця. Ми працюємо щодня, це системна робота з 2006 року. На кожній сесії Київради, в кожній місцевій раді, де є фракція УДАРу. Не треба вважати людей ідіотами, які реагують тільки на борди й гречку.

Досьє на Віталія Кличка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини