RU

Кличко: Влада перейшла межу і буде тиснути будь-яке інакомислення

03.01.2012, 11:40
Кличко: Влада перейшла межу і буде тиснути будь-яке інакомислення - Фото
Метушливість і мстивість, з якою влада розправляється з Тимошенко, викликає у Кличка огиду

Опозиціонер Віталій Кличко перейшов до жорсткої критики влади і не заздрить своїм опонентам з Партії регіонів

Коли в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ з Віталієм Кличком пролунала фраза "Я не заздрю ​​нинішній владі", одразу згадалося схоже висловлювання Віктора Януковича на нещодавній прес-конференції на адресу журналіста. З вуст чемпіона світу з боксу в суперважкій вазі це звучить не менш переконливо, ніж з вуст президента. Хоча в політиці, як не крути, один у полі не воїн.

Останнім часом лідер партії УДАР буквально розривається на частини. Всеукраїнський передвиборчий тур, безперервна боротьба і судова тяжба з владою столиці, незавершене партійне будівництво, майбутні парламентські вибори і вибори мера Києва - скрізь бере участь або планує брати участь Кличко. Крім того, після арешту Юлії Тимошенко політик і спортсмен намагається стати символом європейського вибору України і постійно завдає візити до Європейського Союзу.

- У спорті є ігрові види, в яких на поле виходить ціла команда, а є індивідуальні. У боксі, незважаючи на командну підготовку, на ринзі ви дієте самі. Не переноситься цей стиль у політику?

- Якби політика нагадувала бокс, то як ви вважаєте - у нашої політичної сили були б конкуренти? Я, звичайно, жартую. Але в кожному жарті є частка жарту. По-перше, мені не подобається, коли про політику розмірковують як про спорт чи конкуренцію. Наше завдання в політиці - не виграти поєдинок тільки заради перемоги. Ми якраз хочемо зібрати команду, яка могла б реалізовувати нашу програму. Партія УДАР - це не партія однієї людини, це не лідерський проект, це команда однодумців, яких об'єднує бажання зробити Україну європейською державою.

Яке у нас завдання? Я б сказав "змінити країну", але це не зовсім вірно. Країна давно змінилася, громадяни України багато в чому вже переросли політиків. Ми хочемо, щоб саме громадяни могли реалізувати своє право впливати на владу, жити в цивілізованій і багатій державі. У нинішньому році у мене був бій у Вроцлаві, і мене вразило, наскільки Польща, яка мала стартові можливості гірше, ніж Україна, далеко пішла вперед. Я дуже хочу, щоб Україна стала повноправним членом ЄС. Для цього треба дуже серйозно попрацювати.

- У нас політика дуже персоніфікована. Чи не пов'язано це з острахом конкуренції всередині партії або команди?

- Чим більше буде у партії особистостей, розумних, самостійних, професійних людей, тим краще. Сьогодні в суспільстві є запит на нову якість політики. Це вимагає підвищення професійності та порядності самих політиків, і я б хотів бачити серед членів нашої партії тільки переконаних, людей, що мають позицію. Більше того - я за конкуренцію, за внутрішньопартійний праймеріз. Коли ми будемо визначати наших кандидатів на вибори - і за списками, і по мажоритарних округах, ми будемо керуватися критеріями, які політрада партії визначила як обов'язкові для всіх наших висуванців. Це буде своєрідний праймеріз, ми хочемо представити виборцю тільки гідних кандидатів.

- Чи є сенс боротися за посаду мера Києва, якщо повноваження нівельовані, владу передано голові КМДА, який контролюється Банковою? Яким чином мають намір повернути місцеве самоврядування в Київ?

- Сьогодні я і моя політична сила маємо найбільшу підтримку киян. І я просто не маю права не виправдати цю довіру, сказати їм: ось, влада вирішила, що Києвом буде керувати її ставленик, що тут поробиш. Навпаки, знаючи опозиційні настрої киян, розділяючи ці настрої, я і моя команда просто зобов'язані боротися за зміну ситуації в столиці.

Але в тому, щоб просто боротися за посаду мера, мало сенсу, якщо ми одночасно не зможемо законодавчо змінити ситуацію, коли місцеве самоврядування в Києві знищено. Або хоча б домогтися виконання тих законів, які вже є. Тому, в тому числі, ми і йдемо на вибори до Верховної Ради. Це робота в одному напрямку. І справа не тільки в Києві, місцеве самоврядування знищується по всій країні. Ситуація в Києві найбільш показова: нинішній глава КМДА - призначений чиновник. Ненормально, коли жителі європейської столиці позбавлені можливості впливати на процеси в місті, і Києвом керує намісник.

До речі, ми звернулися з листом до конгресу європейських громад, в якому висловили всі свої побоювання про ненормальність такої ситуації. Влада ж, думаю, планує повернути повноваження мера в тому випадку, якщо вона зможе провести свого кандидата на виборах місцевого голови.

- Нещодавно з'явилася інформація, що вони можуть відбутися влітку наступного року...

- Тема можливої ​​дати проведення виборів у липні 2012-го виникла невипадково. І головна мета цього, на мій погляд, підготувати громадську думку до того, що середина літа - найкращий і оптимальний час. Хоча це абсолютно не так.

Літо - пора відпусток і завмирання будь-якої політичної і соціальної активності громадян. А цього літа Україну і столицю чекає ще й Євро-2012. Схоже, влада сподівається, що кияни, серед яких багато футбольних уболівальників, на цих позитивних емоціях будуть більше симпатизувати влади та її ставленикові. І що вийде цей позитив від чемпіонату капіталізувати у політичні симпатії для партії влади.

Вибори в столиці влітку вигідні владі, представник якої поки не набрав достатнього рейтингу, щоб здобути перемогу, яка не викличе сумнівів у прозорості виборів. Сьогодні на його рейтинг у Києві працює і весь адмінресурс, і політтехнологічна машина.

- А ви як вважаєте, коли було б оптимально провести вибори в Києві?

- Наша партія вважає, що Києву терміново потрібно повернути реальне самоврядування, а меру - його повноваження. Нас дивує, що Верховна Рада в нинішньому році двічі провалила голосування по дострокових виборах, так і не давши шансу переобрати мера-прогульника.

На наш погляд, вибори в Києві потрібно проводити терміново. Наприклад, вже в березні-квітні. І опозиція повинна висунути і підтримати єдиного кандидата, а також узгодити між собою кандидатів на мажоритарні округи на виборах парламенту. Потрібно підтримати політиків, які послідовно захищають інтереси киян, були в опозиції до "молодої команди" мера і зараз продовжують тримати удар.

- Як вам генплан столиці, нещодавно презентований Олександром Поповим?

- Головна проблема стратегії розвитку Києва, яка зараз пропонується командою діючого глави КМДА, в тому, що відношення до розвитку столиці вона не має. Це, з одного боку, документ, написаний під майбутні вибори, а з іншого - спроба узаконити розділ зон впливу і міського майна між групами партії влади.

Там багато незрозумілих речей. Наприклад, для виконання стратегії потрібні 80 мільярдів євро. А, наприклад, весь бюджет Києва за 2011 рік - 16 мільярдів гривень, і виконати його не змогли. Говориться про приватні інвестиції, а як залучати інвестиції в умовах тотальної корупції? На всі ці запитання немає відповідей.

Між тим, ми вже практично втратили Київенерго, приватним структурам передається в концесію теплоенергетичний комплекс, знову з'являються плани забудови ділянок в Києві, які раніше нам разом з киянами вдалося відбити у забудовників, і так далі. Тому немає сенсу коментувати передвиборчу презентацію, яку чомусь називають стратегією.

- Якою буде стратегія роботи вашої партії з владою і опозицією перед виборами і після них?

- Я, чесно кажучи, не заздрю ​​нинішній владі: хто ще в цій країні вже зараз не є її опонентом? Що ви маєте на увазі під "стратегією роботи з владою"? Влада ставить себе в ситуацію, коли діалог з нею втрачає будь-яку цінність. Подивіться на судові процеси проти Тимошенко чи Юрія Луценка. Там ще залишилися якісь правила? Нам очевидно, що влада перейшла якусь межу і буде тиснути будь-яке інакомислення. Ми повинні зробити так, щоб цей процес не став незворотним. Моя команда знаходиться в опозиції, і кожен день доводить це своїми діями, заявами, голосуваннями.

Що стосується інших опозиційних рухів, то у нас є чітка позиція: будь-яке об'єднання, співпраця можлива тільки на базі загальної платформи, загальних критеріїв і принципів, спільних цінностей, яким ми спільно слідуємо. Ми не будемо об'єднуватися навколо якихось прізвищ або прапорів. І не будемо грати в розподіл квот: цій партії 50 кандидатів, цій - 100 і так далі. Це ніяк не пов'язано з якістю списків, які може сформувати об'єднана опозиція.

Крім того, процес переговорів варто було б почати з визнання помилок. Наприклад, голосування частини опозиційних депутатів у Верховній Раді за новий закон про вибори, на наш погляд, було помилкою. Катастрофічною помилкою! І вже сьогодні ми бачимо її результати. Наприклад, кожен день ми читаємо зведення про те, як один маленький, але дуже верткий київський депутат уже носиться по місту з гречкою, цукерками і зізнається в любові бабусям, намагаючись купити їхню любов. Ось ті, хто голосував за цей закон про вибори, узаконили підкуп виборців, всі ці продуктові набори. Я дуже не хочу, щоб в наступному парламенті переважали подібні персонажі. Тому по всіх округах в Києві моя команда виставить кандидатів, які будуть нагадувати киянам про діяння членів "молодої команди". Сподіваюся, інші опозиційні партії нас в цьому підтримають. Але для початку треба чесно визнати, що голосування за той закон було величезною помилкою, що це завдало репутаційний удар опозиції.

І хотілося б, щоб змінилася риторика - "хто не з нами, той проти нас". Наша партія ні "з вами", ні "з тими чи іншими", а з народом.

- І все ж, чи можливі загальні списки вашої партії з іншими опозиційними силами?

- Наші критерії для формування спільних списків схожі з тими, які ми визначили для відбору у себе в партії. По-перше, у нас не буде людей, зав'язаних в корупційних схемах, які чимось себе скомпрометували. Їх рівень життя повинен відповідати тому рівню доходів, який вони декларують. Якщо ми говоримо про вже діючих депутатів, ми повинні побачити, що вони особисто працюють в парламенті, не бігали з фракції у фракцію, не продавалися оптом і в роздріб, беруть участь у розробці законів, активні в комітетах і зустрічаються з виборцями. Тобто це не тушки, як їх прийнято зараз називати.

Ну, і інші критерії - це професіоналізм, готовність працювати в опозиції, навіть під пресингом, авторитет серед виборців, робота з громадськими організаціями. Нарешті, вміння працювати в команді, а не на власний піар.

- Якими ви бачите способи боротьби з парламентськими тушками?

- Методи прості: на етапі виборів повинні бути відкриті партійні списки. Виборець повинен знати, за яких людей він голосує. Ці люди повинні відповідати критеріям, про які я вже сказав. Якщо ми доб'ємося, що до парламенту прийдуть люди з позицією, то після виборів проблема тушок зникне сама собою. Крім того, треба законодавчо знищити систему "кнопкодавів" - кожен депутат може голосувати тільки за самого себе. До речі, моя фракція в Київраді залишається найбільшою опозиційною фракцією, і, незважаючи на пресинг влади, наші депутати не купилися на солодкі обіцянки і не змінили риторику і позицію.

- У той же час лідер Свободи Олег Тягнибок заявив, що депутати від вашої сили у Вишгородській райраді голосували за продаж земель у Межигір'ї.

- Моя партія зробила спеціальну заяву - інформація про те, що члени нашої партії нібито голосували за нечистоплотні земельні рішення, не відповідає дійсності. Фракція УДАР у Вишгородській райраді не голосувала за рішення про передачу земель у Межигір'ї за заниженою вартістю. Це легко перевірити.

- Влада ще влітку, коли ви виступили різко проти процесу проти Тимошенко, заявила, що ваші промови - продукт політтехнологів. Яка ситуація насправді і чому влада робить такі заяви?

- У мене зустрічне питання: а, наприклад, позиція європейських політиків, які однозначно висловилися з приводу справи Тимошенко, назвали її політично заангажованою, неприйнятною з точки зору європейських демократичних норм і цінностей - це теж продукт політтехнологів? Очевидно, що будь-яка розсудлива людина бачить заангажованість цих судів, політичний підтекст. Я просто відкрито і чесно говорю про це.

До речі, навіть у партії влади є політики, які обурюються в приватних бесідах. Вони шоковані тим, що євроінтеграція України, по суті, припинена через ці справи. Але ніхто з них не наважується сказати про це вголос.

- Як вважаєте, з чим пов'язана поспішна відправка Тимошенко з Київського СІЗО в колонію у Харкові?

- Термінове етапування в колонію напередодні Нового року - це ще один спосіб принизити її та продемонструвати силу репресивного апарату. Так здається організаторам судового переслідування. Але нічого, крім обурення, подібні дії не викликають. Ще за день до цього з вуст представників правоохоронних органів, уряду звучали запевнення, що до закінчення слідства Тимошенко залишиться в Києві. Все це виявилося черговою брехнею. Метушливість і мстивість, з якою влада намагається розправитися з лідером однієї з опозиційних партій, у мене, як у будь-якої нормальної людини, викликає почуття огиди.

- Чим ви відрізняєтесь від інших політиків? Чи не боїтеся розчарувати людей, що робите, щоб не викликати подібної реакції?

- Можна, я не буду себе порівнювати з кимось іншим? Що ж до розчарування людей, то я відчуваю подвійну відповідальність: політики в Україні раз по раз ніби випробовують терпіння народу. Українці вже пережили сильне розчарування після помаранчевої революції, коли на хвилі величезної підтримки народу в урядові кабінети увійшли ті, хто був не готовий працювати і змінювати країну. Нинішня влада з тієї ж причини зараз стрімко втрачає довіру навіть у тих регіонах, де її завжди підтримували. Що робити? Залишатися собою, слідувати своїм принципам і не забувати про них після виборів.

- Які основні напрямки партійного будівництва в УДАРі зараз? Як зміниться партія до і після виборів до парламенту і чи не буде її діяльність суто передвиборчою, як у більшості політсил?

- Пошлюся на приклад роботи нашої фракції в Київраді. Те, що ми обіцяли під час виборчої кампанії, то ми робимо і будемо робити. У нас є досвід формування нашої політсили в Києві. Він виявився ефективним. Про принципи, на яких ми формуємо свої регіональні осередки, я вже сказав. Зараз ми активно розвиваємося, ми вже представлені у всіх областях, у нас кілька сот місцевих і первинних організацій. 400 депутатів від нашої партії вже працюють в радах різних рівнів. Це планомірна, кропітка робота по партійному будівництву, вона буде продовжуватися.

У нас є програма, її головне завдання - побудова демократичної держави та євроінтеграція України як частина цього процесу. Я бачу це своєю основною метою. Сьогодні вона під загрозою.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини