RU

Кіхтенко: Причин для своєї відставки сьогодні не бачу

06.05.2015, 17:56
Кіхтенко: Причин для своєї відставки сьогодні не бачу - Фото
Олександр Кіхтенко (фото - liga.net)

Губернатор Донецької області Олександр Кіхтенко - про свою відставку, демілітаризацію Широкино і "шахтарські" акції протесту

Глава Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Олександр Кихтенко  два дні провів у Маріуполі, похвалив фортифікацію міста, розповів про президентську підтримку та перспективи своєї відставки, економічні проблеми та неповороткість чиновницької машини. Ключова позиція - відновити економічні відносини з підприємствами, що знаходяться на тимчасово захоплених територіях, але платять податки в українську казну.

Кореспондент ЛІГАБізнесІнформ, який брав участь у зустрічі губернатора з журналістами та активістами, вибрав відповіді на найцікавіші запитання.

- Як йдуть роботи по створенню ліній оборони в Донецькій області на різних ділянках лінії зіткнення?

- Більш серйозну підготовку і відповідальність показав Маріуполь. Тут почали будувати фортифікаційні споруди вже давно, і є серйозні перешкоди для просування [супротивника] на маріупольському напрямку. І, я думаю, буде ще більше. Сьогодні тут працюють будівельні бригади Донецької, Одеської, Волинської областей. Громадськість, керівники підприємств надають всебічну допомогу, дають техніку і пальне. У цьому сенсі я міг би навести Маріуполь як приклад для інших міст області, включаючи Краматорськ.

Кіхтенко: Причин для своєї відставки сьогодні не бачу

Оборонні споруди навколо Маріуполя (фото - Артем Кулаков) - Маріупольська громадськість бурхливо відреагувала на плани демілітаризації Широкино. Ваше ставлення?

- Я розумію і побажання, і думки жителів Маріуполя, бо Широкино - це 20 кілометрів, це буферна зона, це безпека. Я не можу бути на іншій стороні, я разом з Маріуполем. Потрібно питання Широкино залишити на сьогоднішній день в тому вигляді, як воно є і посилити оборону, посилити підрозділи, які там
знаходяться.

- Питання вашої відставки,
підняте прем'єр-міністром і міністром Аваковим - вирішується?

- Хотіти - одна справа, зробити - інша. Мені незрозумілі ці бажання, тому що причин на сьогоднішній день я не бачу. Це певного роду піар, популізм. Сьогодні я працюю не на якусь політичну силу, я як держслужбовець працюю на державу Україна. І не бачу приводів говорити про якісь там колаборанти, як назвав мене пан Аваков. Або звинувачувати в антиукраїнській або антипрезидентській політиці. Це абсолютна нісенітниця. Все своє бачення розвитку подій в Донецькій області я доношу до президента, є повна підтримка і президента, і Адміністрації президента щодо відновлення економічних зв'язків. Тому звинувачувати у фінансуванні тероризму - це безглуздя. Потрібно просто вважати, знати офіційні цифри, взяти цифри фіскальної служби, поспілкуватися з керівниками підприємств...

- У чому саме виражаються втрати України від припинення економічних зв'язків?

- Тільки Маріупольський морський порт, державне підприємство, через розрив економічних зв'язків недоотримує вантажі, а це метал, вугілля, глина і т.д. Дохідна частина знищена майже на мільярд гривень. Це скарбниця держави. Звідки тоді бути бюджету? Якщо сьогодні з тієї сторони, яка тимчасово не підконтрольна українській владі, не йде товар, то втрачає Україна. Не Росія - вона тільки виграє. Від того, що ми не пускаємо своїх же виробників на свій ринок Росія виграє. Тому що цей товар йде через російський кордон, і змушені наші виробники платити податки в Росії, практично фінансувати країну-агресора.

На сьогоднішній день шахти, які знаходяться на непідконтрольній території, практично на 60-70% не працюють. І відновити їх роботу буде надзвичайно важко. Більше того - є питання екологічної безпеки. Якщо шахта не працює, то вона затоплюється. Все це буде мати дуже важкі наслідки. Моя думка - ми однозначно повинні відновлювати економічні зв'язки. Тим більше, фінансування та рух коштів: вони ж проходять через Національний банк, який має можливість контролювати, куди вони йдуть.

Я не кажу про контрабанду. Це явище, з яким потрібно боротися. Потрібен комплекс заходів, інакше ми допрацювати до того, що бюджет буде порожній, у тому числі бюджет області, люди будуть без робочих місць, засобів існування, буде не тільки екологічна катастрофа, але ще й гуманітарна.

Нам і так важко. Тисячі переселенців сьогодні на території області, вони нікуди не їдуть. Вони чекають відновлення житла, створення робочих місць, забезпечення нормальних умов життя, а це завдання держави і моє, як голови ОДА.

- Як загалом війна відбилася на економіці Донецької області?

- Якщо брати в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року, то рівень промвиробництва знизився в 2,2 рази. У 2014 році, порівняно з 2013 роком, знизився приблизно на 31,5%. Це вже сигнал, що потрібно займатися відновленням економічних зв'язків, бо далі буде ще гірше. Рівень безробіття теж зростає, і це не може не позначатися на соціально-політичній ситуації. Щодо АПК: у порівнянні з минулим роком аграрії не так постраждали, як промисловість. Зниження виробництва було десь на рівні 5%. Але, судячи з того, як ідуть сільгоспроботи, зниження в майбутньому складе приблизно 30%. Це пов'язано з тим, що на території області проводиться АТО, частина сільгоспугідь сьогодні зайняті військовими, зводяться фортифікаційні споруди, а тільки одне з них займає 40 гектарів. Заміновані землі... Погоджуємо з військовими перенесення цих споруд, якщо це можливо. А там де не можна - готується обгрунтування для компенсації втрат, або виділення ділянок землі в іншому місці.

- Неодноразово говорили про проблему "Азовмаша". Чому його досі не навантажують військовими замовленнями, там тисячі безробітних?

- Повинна бути держпрограма з відновлення промисловості, не тільки "Азовмаша". Про це я доповідав президенту, прем'єр-міністру під час наради ще приблизно чотири місяці тому. Були конкретні пропозиції, в тому числі з приводу того, як можна використовувати можливості Донбасу для відновлення техніки. Але бюрократична машина дуже довго розгойдується. Занадто довго. Я ще раз буду звертатися і до прем'єр-міністра, президента. Проблему "Азовмаша" потрібно вирішувати.... У мене позиція одна: зробити так, щоб комбінат працював. Держава повинна допомогти, створити нові робочі місця і використовувати для цього навіть ту надзвичайну ситуацію, в якій сьогодні опинилася Україна і Донецька область.

- Чи буде відновлено залізничне сполучення з Маріуполем?

- Це питання піднімалося вже не один раз. Я попросив, щоб міський голова продублював лист з питання відновлення руху Маріуполь-Львів, Маріуполь-Київ, Маріуполь-Харків. Це питання я буду ставити офіційно і перед прем'єр-міністром, і перед президентом... Ну не можемо ми самоізолюватись з надуманих причин... Це потрібно розуміти тим, хто постійно говорить про фінансування тероризму. Люди, які про це говорять, або глибоко не розуміють проблеми регіону, або працюють на країну-агресора.

Проблемами шахтарів часто користуються недобросовісні політики. Шахтарі не повинні висувати вимоги політичного характеру. Призначення міністра, зняття міністра - не їхня прерогатива 
- Шахтарські "акції протесту", які пройшли в Києві: скільки в них ви бачите політики, реального невдоволення гірників і бізнес-інтересів, зокрема, Ріната Ахметова?

- Для того щоб не було протестів шахтарів, треба просто чітко розуміти, що є проблема у вугільній промисловості. Вона не вирішується на рівні області, її треба вирішувати на рівні держави. Якщо шахтар працює, він повинен отримувати заробітну плату.... Адже шахтарі не хочуть нічого іншого, тільки одного: мати гідні зарплату й умови праці. Цими проблемами найчастіше користуються недобросовісні політики, використовують шахтарів у своїх цілях. І тут чітко повинні працювати компетентні органи... Шахтарі не повинні сьогодні пред'являти вимоги політичного характеру. Призначення міністра, зняття міністра - не їхня прерогатива. Вони повинні вимагати гідної зарплати, поваги держави до їхньої праці.

Кіхтенко: Причин для своєї відставки сьогодні не бачу

"Акція протесту" біля Адміністрації президента, 22 квітня - Яка в цьому зв'язку роль профспілок? Кажуть, вони дискредитували себе...

- Ставлення шахтарів до лідерів профспілкового руху неоднозначне. Багато підтримують, багато хто незадоволений. Напевно, так воно має бути. Самі шахтарі і повинні визначати, хто повинен бути лідером, захищати їх. А якщо вони захищають сьогодні інтереси будь-яких власників, політичних сил, то вони не мають права називатися лідерами профспілкового руху.

-
Геннадій Москаль заявив, що в Луганській області, у зв'язку з недосконалістю законодавства, будуть закриті пункти пропуску для автомобільного транспорту. Як із цим справи в Донецькій області?

- Голова облдержадміністрації, Донецької або Луганської не приймає рішень про відкриття або закриття. Якби я мав таку можливість, то вже б давно багато блокпостів ліквідував і зовсім по-іншому організував пропускну систему. Ми можемо рекомендувати, звертатися, але це сьогодні функції керівництва АТЦ та АТО. Йти проти них я не можу...

- Наскільки спокійно можуть пройти вибори до місцевих рад в Донецькій області, і чи можливі вони на захоплених сьогодні територіях згідно з планом Мінська-2?

- Вибори повинні проводитися на всій нашій українській території, за нашим законодавством, під серйозним наглядом міжнародних інституцій. Не повинно бути виборів під стволами автоматів. Це будуть лжевибори. І, звичайно, якщо мінські домовленості підписані, ми повинні їх виконувати. Це один з перших кроків до встановлення миру в регіоні. Але вибори повинні проводитися тільки після того, як припиняться бойові дії.

- Коли закінчиться війна, якою має бути стратегія реінтеграції захоплених сьогодні територій?

- Якщо ми проведемо вибори, то люди на них визначаться. Я не думаю, що сьогодні голосуватимуть за тих, хто вбиває, руйнує, створює проблеми для бізнесу, "віджимає" бізнес, захоплює чужу власність. У них не може бути майбутнього. Люди повинні чітко визначитися і повірити в те, що вони сьогодні можуть бути щасливі тільки в єдиній і неподільній Україні з законною владою... Все має бути в рамках Конституції, законів України.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини