RU

Кісельов: У мене просто "дах зірвало", коли виключили із партії

14.10.2010, 10:10
Кісельов: У мене просто
a3734ad8eb6b4bd721e7ec95353c86e0.jpg

Янукович виявив великодушність і запросив до себе... Джарти не знає специфіки Криму і, на жаль, наробив помилок... Азаров - знахідка для Януковича, але він камікадзе... Ми можемо "погасити" малий бізнес... Янукович прийшов мінімум на дві п'ятирічки

Народний депутат Василь Кісельов крок за кроком "реставрує" свій статус у Партії регіонів. У вересні він повернувся у ряди регіоналів, які покинув рік тому після неабиякого конфлікту з партійним керівництвом, а потім вступив і у фракцію ПР у парламенті. Однак "на всіх фронтах" йому відновитися навряд чи вдасться: кримська республіканська організація партії, яку Кісельов очолював з 2001 по 2009 рік, тепер для нього недосяжна.

Про те, що змусило його двічі "вступити в одну річку", як рядові і не дуже регіонали сприйняли цю новину, і яку ділянку роботи довірив йому Микола Азаров, Василь Кісельов розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

"Янукович виявив великодушність і запросив мене до себе"

- Василю Олексійовичу, у вересні несподівано для всіх Ви повернулися у Партію регіонів, "розлучення" з якою було, скажімо так, непростим, а минулого тижня - і у фракцію. Це була Ваша ініціатива - чи Вас покликали?

- Чому несподівано? Я вже більше місяця працюю радником Прем'єр-міністра Миколи Яновича Азарова. Щодо ситуації з моїм виключенням з Партії регіонів - думаю, Віктор Янукович спочатку просто не розібрався. А як це зробити, якщо у вуха "вкладають" і з одного боку, і з іншого? Але коли він розібрався, запросив мене до себе.

- Про що Ви говорили з Президентом?

- Говорили про те, що наламали багато дров. Я визнав свої помилки, він погодився з тим, що не розібрався у ситуації зі мною. Скажу відверто: у мене просто "дах зірвало", коли я дізнався про своє виключення із партії. А тут ще Борис Колесніков сказав: "Загін не помітить втрати бійця". Ну, і найголовніше було, що - без жартів - наді мною нависала загроза, і якби я не переніс "центр тягара" на рівень лідера партії, то не знаю, чим би закінчилося.

- Ви маєте на увазі інформацію про замах на Вас, який планувався?

- Так.

- І чим все закінчилося?

- Сподіваюся, закінчилося.

- Тобто все спущено "на гальма"?

- Ні. Перегорнули сторінку, тему закрили. Тим більше, лідер у всій цій ситуації розібрався. Він мене спитав: "Чого Ви хочете?". Кажу: "Справедливості". Він: "Якої?". Я: "Скасуйте рішення про моє виключення з партії". Він слово стримав. У цій папці (показує) лежать всі документи про моє повернення у фракцію і в партію.

- Як же вийшло, що Януковичу майже знадобилося рік, щоб розібратися?

- Справа у тому, що я, якщо починаю "рубати", то з плеча і навідмаш. У мене так по життю: любити так любити, рубати так рубати. До того ж я не дипломат, а господарник, плюс авторитарний за складом характеру, ніколи не був ганчіркою і не дозволю витирати об себе ноги. І я це розумію, і Янукович це розуміє. Я був дуже різким. Але треба було розібратися, тоді і не було б цього всього. Янукович на зустрічі спитав мене: "Як Ви живете?" Я відповів: "Я не живу. Я існую. Я позбавлений того, чому віддав стільки років свого життя". Адже в мене 37-ий номер партійного квитка, до того ж перший номер по Криму. Тому я задоволений тим, що все так закінчилося, і я знову в партії.

Я вдячний за те, що при своєму сьогоднішньому рівні - а він Президент 46-мільйонної країни - Янукович виявив великодушність і запросив мене до себе. Це про багато що свідчить. Адже він міг і не згадати мене. Я розумію, що я для нього - піщинка, але...

- Але, проте, рік тому Ви дуже гостро висловлювалися на адресу Януковича: порушували питання приватизації "Межигір’я"...

- Так, було. І, можливо, тому, що я, як і багато хто, не знав деталей. Але і зараз вважаю, що вирішувати питання "Межигір’я" у період президентської виборчої кампанії було помилкою.

- Як Ви ставитися до повернення Конституції 1996 року?

- Усвідомлено підтримую, оскільки вважаю, що якщо народ довірив Президенту Януковичу долю країни, то необхідно наділити його і відповідними повноваженнями для наведення порядку в країні.

Ну а всі ці крики, виск про те, що Україна йде до диктатури... Це пусте. Головне, що Президент Янукович не боїться взяти на себе відповідальність. Впевнений, у тій соціально-економічній ситуації, в якій опинилася країна, після Ющенка, хто б не став Президентом, - хоч Тимошенко, хоч Тігіпко, хоч Яценюк, - вони були приречені проводити непопулярні реформи.

Ось, наприклад, чим запам'ятається Президент Ющенка? З чим він увійде в історію? Кучма увійде в історію тим, що при ньому проводилися реформи, люди квартири купували, машини, із Росією він товаришував, з Америкою товаришував, і як би там не було, а рух вперед був. А чим може похизуватися Ющенком? Черепками, бджолами, розірваними зв'язками з Росією - і більше нічим. У них була повна влада, але п'ять років бездарно втрачені. Більше того, ми відкинуті назад в економічному розвитку. А Янукович з командою відновить економіку і увійде в історію України як успішний реформатор.

- Як Ваше відновлення в партії сприйняли однопартійці?

- Більшість сприйняла моє повернення нормально.

- З тим, хто сказав "загін не помітить втрати бійця", Ви зустрічалися?

- Так, з Борисом Вікторовичем ми зустрічалися. Я був у нього з питання реформ і Податкового кодексу. Торкнулися теми мого повернення, він каже: "Так, ти у фракції, ти в партії, давай в ряди". Я відповів: "Це зрозуміло. Але всього не повернеш... Ось Ви сказали про мене, що загін не помітить втрати бійця. У військовий час, може, так і треба. Жуков, коли йшли битви, якщо затихла одна полуторка на мосту, давав команду танком скинути її у воду, тому що вона заважала просуванню всієї колони. Можливо, з цих міркувань Ви і праві були, Борисе Вікторовичу. Але все-таки я людина, і я дуже багато зробив для партії. І ось так мене скидати... До того ж, якщо повертали зі штрафбату, то відновлювали звання і нагороди".

А потім я сказав йому: "Борисе Вікторовичу, Ви не знаєте про цей факт. Але коли у 2005 році Вас взяв Луценко і кинув за ґрати, а інших наших лідерів почали переслідувати, я особисто двічі організовував п’ятитисячні мітинги і відкрито критикував Тимошенко і Ющенка, вимагаючи звільнити Колеснікова!" Мене тягали по прокуратурах, мені погрожували, але я цього не боявся, тому що знав, що вчиняю правильно".

"Я цього, - каже, - не знав". Ну, життя така штука, так вийшло. Чорна смуга пройшла. Сподіваюся, тепер світла.

"Ми з Джарти чимось схожі, але він не знає специфіки Криму"

- Ви якось визнали, що роботу у Києві сприймаєте як заслання, і тільки у Криму відчували себе як вдома...

- Звичайно, я в Криму відчував себе як риба у воді, як птах у польоті.

- Ваше повернення у Крим на партійну посаду не планується?

- Ні, це вже в минулому. Але як член партії зроблю все можливе для зміцнення її авторитету.

- Як Ви оцінюєте ситуацію у Криму зараз?

- Болюча тема для мене. Я багато що робив би так, як робить Джарти (Василь Джарти - Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, керівник Кримської організації Партії регіонів, - ред.). Ми за складом характеру з ним чимось схожі.

- Маєте на увазі авторитарний стиль керівництва?

- Так. Однозначно. Тут ми чимось схожі. Але він не знає специфіки Криму. І, на жаль, наробив ряд помилок, які можуть негативно позначитися на результатах місцевих виборів. Він пересварився і з Меджлісом, і з комуністами, і з "Союзом", і некоректно діяв щодо "Російської єдності" - політичної партії проросійської спрямованості. Так не можна, тому що це регіон російськомовний, у ньому проживають 63% етнічних росіян. До того ж міжнаціональна ситуація там непроста, досить сильні проросійські настрою.

Я був у Джарти після того, як лідер мені сказав: їдь у Крим, потисніть з Василем руки, ви в одній команді. Я з ним зустрічався три рази. Двічі у ми розмовляли про кримських татар, - що треба "вирулювати" ситуацію, знаходити спільну мову. Він прислухався. І особливо мене радує те, що з другого разу мені вдалося переконати його зустрітися з керівниками проросійського руху. До його честі, він пішов на контакт.

Однак я і сьогодні вважаю, що його війна з Міримським (Лев Міримський - лідер партії "Союз", - ред.) не на користь, а на шкоду. Тому що Міримський завжди підтримував Януковича. Він вміє домовлятися. Сподіваюся, він це інтерв'ю вшанує і до виборів ще щось зможе змінити. Був час, у мене з Міримським також були непрості відносини.

- Важка людина?

- Ну, своєрідна людина. Як і кожний з нас. Я нікого не збираюся судити. Як-то кажуть: не судіть, та й не судимі будете. Ось мене недавно у пресі Грач зачепив на рівному місці. Йому поставили запитання про Сергія Куніцина, він відповів - і тут же зачепив мене: мовляв, Василя Кісельова відновили, але навіщо це потрібно було Партії регіонів?

Вважаю, що йому необхідно займатися своїми проблемами.

- До речі, днями Грач вчинив "випад" не тільки у Ваш бік, але й вбік всіх кримських регіоналів - заявив, що у Криму "розв'язано шабаш" з боку Партії регіонів.

- Він розуміє, що це його останній шанс повернутися у кримську владу, без якої він не уявляє свого життя. І не для того, щоб зробити щось корисне для кримчан, а, швидше, заради отримання власного зиску.

"Азаров - камікадзе. Він взяв на себе величезну відповідальність"

- Ви - радник Азарова. З яких питань даєте поради?

- Земельних і міжнаціональних.

- Які реформи з анонсованих владою Ви вважаєте найбільш важливими?

- Я, як господарник, за покликанням хочу сказати, що не можна так жити, як ми жили всі ці роки, коли перші особи держави намагалися один перед одним "на публіку" зіграти, не думаючи про те, що борги, які ми беремо, доведеться віддавати нашим дітям і онукам. Азаров у цьому питанні - камікадзе. Він взяв на себе величезну відповідальність. Багато що з того, що має бути зроблено - надто непопулярно. Але коли 42% економіки працює у тіні, треба ламати стереотипи, що склалися.

Наприклад, я можу показати вам документ щодо пільг, який заганяє країну в боргову прірву. Ви знаєте, що у нас третина населення країни користується цілим рядом пільг? Ось розпорядження, підписане Тимошенко Юлією Володимирівною. У ньому написано, що 13 із зайвим мільйонів осіб - пільговики. Я собі уявляю, яке завивання піднімуть комуністи, почувши те, що я зараз кажу. Але, повірте, ніде у світі немає такого, щоб (зачитує з розпорядження): "Ветерани праці - близько 4,6 млн. осіб... Ветерани війни - близько 3 млн. осіб". Звичайно, ветеранам бойових дій потрібні пільги, з цим ніхто не сперечається. Чорнобильцям - також. Але для цього треба з'ясувати: хто справді чорнобилець, а хто пролітав у трьохстах кілометрах від Чорнобиля, а потім просто "вибив" собі посвідчення. Хто ветеран Афганістану, а хто просто пробув там з місією три дні. Ось з чим треба розібратися, я це буду підтримувати і всіляко цьому сприяти.

Або ще. Будучи радником Азарова, я направив запит Надразі (Василь Надрага - Міністр з питань праці та соціальної політики, - ред.): скільки людей стоїть на обліку в службах зайнятості. Вийшла цікава картина: там істотні кошти проходять. До того ж багато "претендентів" насправді на ринку торгують, а у службі зайнятості раз у місяць відзначаються.

- Що у новому проекті Податкового кодексу лякає Вас, викликає неспокій?

- Перекіс може статися у сфері малого бізнесу - я маю на увазі так званих "единоподатківців". Ми можемо "погасити" малий бізнес, а цього не можна допустити. З іншого боку, треба подивитися, хто чесно працює на єдиному податку, а у кого, вибачте, десятки мільйонів в обігу. Я Ярошенку, Міністру фінансів, особисто казав: ось у тиждень на АЗС заправляю у бак бензину на 500 грн. Ну не було ще жодного випадку, щоб мені на заправляння принесли чек. Обов'язково питають, потрібен чек чи ні. Це про що свідчить? Про те, що як мінімум 20% "готівки" йде у тінь. Отже, що? Лівий бензин. Проведіть перевірку на одній-двох заправках у країні, нехай прорахують, скільки машин пройшло. І всі зрозуміють, що жартувати не можна.

Вважаю помилкою оподатковувати депозити громадян, оскільки це приведе до того, що населення буде зберігати заощадження не в комерційних банках, а скляних.

У Росії вчинили так: платять податок у 13%, і до них ніхто більше не лізе. Але, знову-таки, Україна - не Росія, це ще Кучма сказав. Так що треба уважно узагальнити зарубіжний досвід і накласти його на реалії ведення українського бізнесу. А найголовніше - не робити тих помилок, які допускали в інших країнах при проведенні податкової реформи.

- Але кодекс вже готовий, зареєстрований у парламенті. Не пізно вивчати досвід?

- Ні, не пізно. Ви ж бачите, що його двічі вже відкладали, у першому читанні прийняли - скасували, знову прийняли - на доопрацювання, знову прийняли - на доопрацювання, і ще два тижні будемо доопрацьовувати. Час є. Процес йде важко, але це ж революція, це переворот! І насамперед, у свідомості людей.

- Ви говорите про реформи, які буде проводити уряд...

- Для того, щоб вивести країну з кризи, їх необхідно провести. Так, вони болючі, вони непопулярні, тому що народ дуже не любить, коли їм дали "спробувати" і забрали. І треба знайти "золоту середину", щоб народ і не ображався, і розумів, що це справедливо, і водночас скарбницю наповнювати.

- Реформи, про які Ви кажете, буде проводити Кабмін Азарова? Або, як пророкують деякі експерти, вже новий Кабмін, який Янукович призначить після відставки нинішнього уряду і Прем'єра?

- Азаров - це знахідка для Януковича. Інша справа, що, повторюю, він камікадзе.

- Хочете сказати, що рано чи пізно все-таки?..

- Ні. Я в це не хочу вірити. У Азарова світла голова, він знає, що робить. У нього налагоджені зв'язки і всередині країни, і за її межами. А у разі переформатування уряду країна втратить мінімум півроку. Тому я вважаю, що нинішньому Кабінету Міністрів треба дати попрацювати певний період. Якщо Азаров буде робити серйозні помилки, парламент його завжди виправить. Ми хоч і не маємо права відправляти у відставку уряд, але маємо право заслуховувати міністрів, Прем'єра, давати оцінки, звертатися до Президента.

Зрозуміло, що Азаров найкраще бачив, як передрікають, у Нацбанку, або ще десь, він на будь-якій роботі впорається. Але якщо йому доведеться покинути пост Прем'єр-міністра через обставини, - ну, не дай Бог, за станом здоров'я, - то Україна багато що втратить.

Враховуючи те, що Янукович прийшов як мінімум на дві п'ятирічки, він буде підтримувати нормальні, здорові і адекватні дії уряду.

- Є версія, що на посаду глави Київської міськдержадміністрації може бути призначений Міністр юстиції Олександр Лавринович? Яка ймовірність, що чутно?

- Не думаю, що це станеться. Лавринович професіонал у своїй справі, а Попов (Олександр Попов - перший заступник глави КМДА Леоніда Черновецького, - ред.) - у своєму. До того ж Попов на сьогодні за нетривалий період роботи вже завоював довіру значної частини киян.

Валерія КОНДРАТОВА
Фото - Олександр ПЕРЕВОЗНИК

Василь Кісельов: біографія та добірка новин>>>
Партія регіонів: довідка та добірка новин>>>
Уряд Азарова: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини