RU

Ігор Самсін: Посада судді в Україні не продається

05.06.2012, 09:31
Ігор Самсін: Посада судді в Україні не продається - Фото
Ігор Самсін вважає, що вводити виборність суддів народом в Україні небезпечно

Голова ВККС каже, що нинішня система набору суддів цілком життєздатна, а всі повідомлення про торгівлю мантіями за десятки тисяч доларів - лише чутки

Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і суддя Верховного суду України Ігор Самсін в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів, хто й чому стає суддями, спробував спростувати широко поширену думку про тотальну корумпованість судової системи, а також висловився проти виборів суддів народом, назвавши таку практику небезпечною для сучасної України.

- Ви якось поскаржилися, що серед суддів існує неправильне розуміння функцій очолюваної вами комісії. Нібито судді намагалися вирішувати в ВККС житлові питання
...

- На побутові питання ми більше не відволікаємося - всі шукачі й судді демонструють і доводять виключно свою кваліфікацію. Судді зрозуміли, що це кваліфікаційна комісія, а не профспілковий комітет для вирішення особистих побутових та житлових проблем. Але, до речі, повинен зазначити, що розмови про наявність якихось привілеїв для судді в залежності від місця його роботи - це багато в чому міф. Умови для суддів скрізь однакові, відрізняється лише рівень навантаження. До речі, особливо порівняно з Європою. У Німеччині, наприклад, на одного суддю припадає близько ста справ на рік, у нас - більше тисячі.

- На посаду судді високий конкурс - п'ять осіб на місце. Що це - виключно престиж професії або юристи просто вважають посаду дуже хлібною?

- Не думаю, що у претендентів на мантію переважає матеріальний стимул. Більшість кандидатів (і, до речі, найбільш підготовлені) - це люди, які працюють в судах з першого дня професійної кар'єри. Юрист спочатку починає працювати на найнижчої посади, скажімо, секретарем судді - бере участь у судових засіданнях, набирається досвіду. Пізніше, зарекомендувавши себе, стає помічником судді. А помічник - це вже серйозна посада. Наприклад, у Верховному суді всі помічники - найсильніші фахівці, які мають не менше трьох років юридичного стажу. Так що, саме працівники судів найчастіше стають суддями, вони, як ніхто інший з усіх юристів, знайомі з особливостями нашої судової системи.
Ті, хто звинувачує судову систему в корупції, як правило, йдуть зі звинуваченнями в ЗМІ, а не в прокуратуру, оскільки не мають доказів 
- Різні джерела стверджують, що посаду судді можна купити. Розцінки: за межами обласних центрів - 50-100 тисяч доларів. Чим ближче до центру, тим дорожче.

- Це все неправда. Наша комісія діє відкрито. Так, називають якісь суми, але всі вони не підтверджені. Ті, хто звинувачує судову систему в корупції, як правило, йдуть зі звинуваченнями в ЗМІ, а не в прокуратуру, оскільки не мають доказів. Слід сказати, що Закон "Про судоустрій і статус суддів" нівелює можливість торгувати посадою судді. Ось, наприклад, черговий суддівський набір, якому належить пройти атестацію 5 червня, абсолютно прозорий. Всі претенденти на посаду судді можуть відстежити кожен етап просування виконаної роботи, аж до результатів тестів. Після тестування вони самі принесуть кошики з роботами до автоматизованої системи, яка зчитує та обробляє дані. Ще раз повторюся - все прозоро. А те, про що говорите ви, чутки, які ніколи й ніким не були підтверджені.

- Ваші слова - "новий голова Верховного суду повинен буде докласти максимальних зусиль для підвищення авторитету судової влади в суспільстві, припускаю, що новообраний голова зіткнеться з необхідністю перетворень всередині вищого судового органу". Щось зроблено в цьому напрямку?

- Верховна Рада за час, що минув з моменту мого висловлювання, прийняла ряд законів, які вдосконалюють роботу, зокрема, Верховного суду. З'явилися профільні палати ВСУ, що дозволило значно оптимізувати роботу. Існують напрацювання законопроектів, яким ще належить поліпшити роботу. Ефективність ВСУ явно зросла.

- А авторитет? Як в цілому реабілітувати судову систему в очах суспільства? Наприклад, як ви ставитеся до ідеї обрання суддів в кожному окремому регіоні жителями? Як це було за часів СРСР або як це відбувається, наприклад, в США. Тоді народ буде нести відповідальність за суддів ...


- Така практика існує. І я за радянських часів обирався народом, але тоді були зовсім інші умови, інше суспільство та державний лад. А вибори суддів у США - це вікова традиція, яка стала нормою. Якщо ж впровадити таку процедуру в Україні, то кожен кандидат на посаду судді тоді, крім своєї кваліфікації, повинен буде мати певний ресурс. Хоча б для того, щоб надрукувати листівки з автобіографією та провести зустрічі з виборцями. На виборах потрібно щось обіцяти, а що суддя може обіцяти, крім чесного виконання законів і служіння правосуддю? Ми віддамо судову систему в заручники популізму. Судити будуть не володарі вищої кваліфікації, а самі красномовні й переконливі. Знову ж таки, якщо у кандидата в судді немає передвиборчого ресурсу, він повинен буде заручитися підтримкою третіх осіб, перед якими автоматично залишиться в боргу. Це дуже небезпечно.

Досьє на Ігоря Самсіна
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини