RU

Головаха: Явка в багатьох регіонах перекриє проблеми в Донбасі

23.05.2014, 16:38
Головаха: Явка в багатьох регіонах перекриє проблеми в Донбасі - Фото
Євген Головаха

Відомий соціолог - про настрої українців напередодні виборів, проблему явки на Південному Сході та основних конкурентів за крісло на Банковій

"Нонконформісти будуть обурені відмовою Порошенка вийти на дебати з Тимошенко, конформісти його підтримають. Конформістів в Україні більше", - сказав напередодні президентських виборів заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ. Соціолог вважає другого туру може не бути.

- Як фактор страху позначиться на явці на сході країни?

- Очевидно, що голосування на сході взагалі дуже проблематичним. Так, буде складно організувати вибори. Напруга дуже висока. Опитування місячної давності показували, що близько 70 % людей в країні живуть з відчуттям неспокою, багато хто відчуває неприкритий страх. Це адекватний стан психіки в умовах фактичної війни, та ще й із зовнішнім агресором.

Незважаючи на це, думаю, що в більшості регіонів страху голосування, приходу на виборчі дільниці не буде. Всі останні дані показують, що в більшості регіонів буде дуже висока виборча активність. Люди налаштовані прийти на вибори, оскільки розуміють необхідність легітимної, обраної всенародно влади.

- Що може вплинути на рівень явки на південному сході?

- Не дай Бог, якісь трагічні події. Вважаю, що розстріл наших військових під Волновахою дещо мобілізує навіть ту частину Донбасу, яка ще позавчора не хотіла голосувати. На зниження явки можуть зіграти трагічні події іншого роду, про які я навіть говорити не хочу, щоб не наврочити.

- Якщо Донбас не проголосує, чи можна буде вважати ці вибори і обраного президента абсолютно легітимними?

- Якщо Донбас не проголосує або на дільниці прийде вкрай низький відсоток виборців, це призведе, в першу чергу, до того, що в цілому по країні підвищуються шанси "промайданно" налаштованих кандидатів. На легітимність результатів це не вплине. У світовій практиці такого роду ситуації траплялися. Участь 2/3 виборців України у виборах не залишить сумнівів у легітимності результатів .

Звичайно, Росія, яка робить все, щоб зірвати вибори на сході України, буде спекулювати на тому, що в Донбасі дуже низька явка. Але в цілому у світової спільноти питань не виникне.

- Ви сказали, що влада в Україні потребує якнайшвидшої легітимізації. Чи означає це, що ви підтримуєте ідею необхідності обрання президента в першому турі?

- Це важливо з двох точок зору. Перше - президент, який переміг у першому турі, може вважатися безумовним всенародним лідером. Друге - якщо не буде другого туру, ситуація в країні швидше нормалізується. Між першим і другим туром є небезпека посилення всіляких провокацій з боку Росії та проросійських бойовиків.

До речі, суспільний запит на обрання президента в першому турі є - це підтверджує позитивна динаміка рейтингу  Петра Порошенка в останні два місяці.
Відмова від публічних дебатів технологічно несе для Порошенка менше ризиків, ніж участь у них 
- Аргументи про ризики другого туру не нові, сьогодні вони часто звучать. У відповідь противники цієї точки зору говорять, що Путіну байдуже - атакувати Україну без президента чи з ним.

- Будь-які провокації на нашій території вимагають від Росії великих грошей, великої мобілізації і кожен раз загострюють їхні проблеми в міжнародній політиці. При легітимному президентові України російське керівництво змушене буде ретельніше прораховувати ризики - в Україні буде гарант Конституції, визнаний усім світом.

- Згідно з опитуваннями, в Україні до цього часу близько 16% виборців не визначилися з вибором. Яка тенденція - до кого швидше відійдуть ці голоси?

- Так було завжди - приблизно така кількість виборців визначаються в останній момент. В українській історії виборів, якщо говорити грубо, ці голоси розподіляються пропорційно іншим. Не варто очікувати, що ці 16 % дістануться комусь одному.

- Ви зазначили, що рейтинг Порошенка в останні місяці зростає. Він уже кілька разів відмовився від публічних дебатів зі своїм прямим конкурентом -
Юлією Тимошенко. Чи не призведе це до рейтингових втрат Порошенка, адже багато хто може розцінити таку поведінку, як боягузтво? І що для нього було б гірше - погодитися на дебати і вступити в словесну дуель напередодні виборів або, як зараз, ігнорувати зустріч з конкурентом №1?

- Ніколи не вдається прорахувати ці ризики до кінця. Є дві категорії людей: конформісти і нонконформісти. Вважаю, у частини електорату така поведінка лідера президентської гонки викличе негативну реакцію, хтось скаже: "А чому ж Порошенко боїться з Тимошенко дискутувати?" - так відреагують нонконформісти і можуть відмовитися голосувати за Порошенка. Їм важлива дискусія, напруженість, взаємні звинувачення.

Конформісти ж скажуть, що дебати зараз не потрібні, так як на них підвищиться градус суспільної напруги, десь виллється бруд. Що країну і на всіх виборців потрібно об'єднувати, а не навпаки. Конформістів в нашому суспільстві більше, як і в усьому світі. Тому відмова від публічних дебатів технологічно несе для Порошенка менше ризиків, ніж участь у них .

- На виборах завжди з'являється кандидат або партія, що набирає більше голосів, ніж їй передбачали соціологи. У 2010-му таким був 
Сергій Тігіпко, в 2012-му - партія Свобода . Хто може стати сюрпризом на цих виборах?

- Я продовжу список - ще раніше  Батьківщина набирала більше прогнозованого, був час - і Соцпартія теж. На парламентських виборах так буває завжди.

Але з виборами президента, виборами персоналій завжди менше несподіванок, ніж з партіями. Люди чіткіше орієнтуються, коли голосують за конкретну людину. Різких стрибків рейтингу, кого з учасників гонки я не чекаю. Може бути, Тимошенко набере трохи більше свого рейтингу (за даними останніх опитувань, у першому турі Тимошенко набирає 6,5% виборців - ред.), як це у неї завжди бувало. За рахунок того, що її електорат зосереджений в сільській місцевості, куди часто опитувальні мережі просто не доходять.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини