RU

Геннадій Москаль: Мера Феодосії вбив не грабіжник, це замовлення

31.07.2013, 10:25
Геннадій Москаль: Мера Феодосії вбив не грабіжник, це замовлення - Фото
Геннадій Москаль

Три аргументи генерала міліції - проти версії слідства про те, що Бартенєв загинув в результаті розбійного нападу

Народний депутат, екс-голова кримського главку міліції і колишній представник президента України в АРК Геннадій Москаль в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ  оцінив обставини вбивства 27 липня мера Феодосії Олександра Бартенєва, розповів про криміногенну ситуацію в Криму і висловив сумніви з приводу планів МВС переатестувати міліціонерів.

- Які угруповання зараз діють в Криму, хто ці люди і які їхні цілі?

- Угрупувань 1990-х вже немає. Вони розбиті. Але члени ОЗУ, відсидівши або пересидівши певний термін, повернулися до Криму. Їм ніхто не заважає, тому їх активність у боротьбі за ресурси Криму зростає. Оскільки на півострові немає великих підприємств, крім Кримського Титану в Армянську і Кримського содового заводу в Красноперекопську, головною цінністю є земля, вона завжди в ціні. Інша дохідна частина - видача дозвільних документів на відкриття барів, ресторанів та інших закладів на півострові. Боротьба йде тільки за це.

Зараз в Криму діє багато різних груп впливу. Мери в групі ризику тому, що без рішення градоначальника в регіоні і муха не пролетить. Вбивають там, де є ресурси, де є земля. Самі ласі місця - Велика Ялта, Алушта, Судак, Феодосія, Коктебель, Євпаторія. Але у випадку з вбивством мера Феодосії Олександра Бартенєва я б розглядав ще й версію контрабанди в контексті Феодосійського морського порту (з 1994 по 2008 рр. Бартенєв працював у Феодосійському підприємстві із забезпечення нафтопродуктами, з 1996-го - очолював його, - ред.).

- Розкажіть докладніше.

- Бартенєв, почавши політичну кар'єру, покинув Феодосійське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами, але зберіг контроль над ним. Це підприємство з перевалки нафтопродуктів - сама зручна схема контрабанди. Ще в радянський час на дні моря були побудовані магістралі для з'єднання з танкером, якому навіть у порт для розвантаження заходити не потрібно. Перевірити завантаженість танкера неможливо, у митниці навіть водного мотоцикла немає.

Це обов'язково має бути однією з версій слідства.

- Вам відомо, як просувається слідство у справі Бартенєва?


- Ніяк. Балаканина керівництва кримської міліції про розбійний напад з метою відібрати барсетку не витримує жодної критики. Той, хто його замовив і організував вбивство, знав, що робить. Якщо це банальний розбійний напад, то чому він досі не розкритий?

По-перше, було відомо, що у Бартенєва захворювання крові, порушення згортання. Напередодні Дня міста він тільки приїхав з лікування (у Бартенєва стріляли в ніч з п'ятниці на суботу, 27 липня, коли місто готувалося відзначати свято, - ред.). Поранення неминуче призвело б до летального результату. Медицина в цьому питанні безсила. Його хотіли відвести в Сімферополь в клініку ім.Семашка, але він був нетранспортабельним. Тобто напад був із заздалегідь відомим результатом.
Зараз вся влада в Криму належить "македонцям". Це таке нове визначення, придумане місцевими для позначення вихідців з Макіївки та Донецька  
По-друге, обріз, з якого поранили Бартенєва, був підпиляний під цівку. У такої зброї ефективна зона ураження метра півтора - не більше. З трьох метрів, наприклад, з нього можна було б застрелити лише по чистій випадковості. Це мав бути дуже близький напад. Таку зброя ніхто не використовує при розбійних нападах. Сам напад продумувалося так, щоб майже в упор підійти до Бартенева.

По-третє, якщо це був банальний розбійний напад, навіщо злочинець кинув зброю, якщо за допомогою неї він "заробляє" гроші? Ну, добре. Припустимо, це рядовий грабіжник. Значить, цією зброєю він вже повинен був багато справ накоїти. Чи не з мера ж він вирішив почати свою "кар'єру". Я спеціально підняв всі зведення за цей і минулий рік: жодного випадку у Феодосії і околицях з використанням такої зброї немає (вчора в ЗМІ з'явилася інформація, що Бартенєва вбили з обріза, що проходить речовим доказом по іншій справі в Тернопільській області. Офіційно зброю утилізували в цьому році. Тепер проти відповідальних осіб УМВС в Тернопільській області, що відповідали за утилізацію, відкрито справу за зловживання становищем, - ред.).

Зараз вся влада в Криму належить "македонцям". Це таке нове визначення, придумане місцевими для позначення вихідців з Макіївки та Донецька. Я півгодини тому спілкувався зі співробітниками міліції Феодосії у справі Бартенєва (розмова з Москалем відбувся 29 липня, - ред.). Мені кажуть: "У справі Бартенєва - нуль". Я питаю: "Так чого ви не беретеся за справу?" А вони: "А навіщо нам це треба? Ось "македонці" прийшли, зайняли всі ключові посади, головне управління, районні відділення, всі служби, хай і показують, що вони можуть". Тобто місцеві розуміють, що немає сенсу що-небудь робити, тому що ніякого кар'єрного зростання не буде: посада звільниться - приїде черговий "македонець".

- Що вам відомо про події напередодні вбивства?

- Бартенєв напередодні нападу зустрічав депутатів Верховної Ради, які приїхали відзначати День міста. Увечері приїхала Юлія Льовочкіна (балотувалася по округу в Феодосії, - ред.). Бартенєв влаштував її в готелі і повертався додому. У годину ночі - це вже була субота - у нього стріляють. Вранці мер лежить в лікарні з вогнестрілом, ось-ось може померти. І тут його перший заступник заявляє, посилаючись нібито на слова самого Бартенєва, який взагалі не приходив до тями, що День міста скасовувати не можна. У них там що, свій Вольф Мессінг завівся? Мер сказав: я - вмираю, а ви - танцюйте і співайте?! Це не вписується ні в які норми моралі, танці потрібно було скасувати. Але цього не зробили. Коли концерт вже закінчувався, ведучий повідомив, що мер міста помер.
Білий повернувся і живе в Орджонікідзе. На найдорожчій яхті в Криму відпочиває з керівництвом АРК  
- З ким був пов'язаний Бартенєв?

- Свого часу я дуже багато займався Феодосією, тому що в цьому регіоні функціонувало потужне організоване злочинне угруповання Білого, якого в миру звали Макаровим. Коли почався розгром угруповання, Білий втік, а ОЗУ знищили. У той час членом його групи був Бартенєв. У нього було прізвисько Майор, тому що він колишній офіцер радянської армії, покинув збройні сили в чині майора.

Зараз Білий повернувся і живе в Орджонікідзе. Мені розповідали, що живе дуже заможно. Нібито у нього в розпорядженні найдорожча яхта в Криму. На цій яхті разом з Білим часто бачать керівництво Автономної Республіки Крим та керівництво правоохоронних органів півострова.

- На тлі врадіївського бунту прозвучала пропозиція про переатестацію всіх співробітників міліції.


- Це чисто радянський винахід. Проводилася кожні три роки. Введено було Берією або ще до нього. Переатестація за часів СРСР використовувалася для того, щоб очиститися від неугодних партії людей. Відбувалося це так: бралася особиста справа, перелистувалася, писалося коротке резюме і все. Навіть співробітника, як правило, ніхто не викликав на співбесіду. Керівництво просто писало атестацію. Мовляв, ось співробітник ім'ярек проявив себе так-то і так-то, вважаю правильним його залишити (чи ні) в органах внутрішніх справ, зарахувавши до резерву на висунення на керівні посади. Хоча, як правило, люди з цього списку на керівні посади не потрапляли (сміється).

- У сучасній Україні були випадки переатестації?

- Ні, не було. І проведено це бути не може. Немає сенсу. Навіть якщо провести якусь формальність, це нічого не змінить, тому що оцінювати будуть все ті ж люди з числа співробітників системи. Варіант може бути іншим. Я розповім на особистому прикладі. Коли я в 1997 році приїхав до Криму, то познайомився з Армянським міськвідділом і Красноперекопським РВВС, вони були об'єднані. У цьому місці настільки бандити зрослися з міліцією, що допомогти не могла вже ніяка переатестація, я просто розформував і всіх вивів за штат. Поки йшов набір нових і чистих, співробітники приїжджали з інших районів і працювали по місяцю вахтовим методом.

Якщо в СРСР міністр був з Донецька, то жоден його заступник, жоден начальник управління або департаменту не міг бути з Донецької області  
- Хороший спосіб, але всіх відразу не розженеш. Що робити в масштабах країни?

- По-перше, потрібно змінити систему підбору кадрів у МВС. Кругова ж порука! Суцільні куми, земляки, товариші по службі. А зараз відновлюють всіх, кого колись зняли за посадові злочини. Якщо в СРСР міністр був з Донецька, то жоден його заступник, жоден начальник області, жоден начальник управління, департаменту або служби не міг бути з Донецької області. Цього ніхто не допустив би. Чітко дивилися, щоб не було земляцтва та кумівства.

Почати чистку потрібно з керівництва МВС. Його у повному складі треба відправити у відставку після врадіївських подій. Після - призначити професіоналів з різних областей, встановивши жорсткий контроль над обласними управліннями і аж до кожного відділення. Повинна бути жорстка лінія МВС в частині боротьби з внутрішніми зловживаннями на всіх рівнях. Якщо буде видно, що в Києві жорстка лінія на дисципліну і порядок, всі регіони підкоряться. Але якщо розруха в МВС, ніякого порядку в країні не буде. Якщо закон може порушувати керівництво міністерства, то чого хотіти від рядових співробітників? Особовий склад повинен відчувати, що порушення неприпустимі. Раніше на колегіях МВС десятками звільняли. Навіть "швидка допомога" поруч чергувала. Зараз цього немає.

Досьє на Геннадія Москаля
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини