RU

Генерал Анатолій Лопата: Відмова від ядерної зброї була помилкою

07.03.2014, 14:21
Генерал Анатолій Лопата: Відмова від ядерної зброї була помилкою - Фото
Анатолій Лопата

Чому позаблоковість - велика помилка, які цілі Москви, як зупинити Путіна і хто допоможе Україні

Колишній начальник Генерального штабу Збройних Сил України - перший заступник міністра оборони (1992-1996) генерал-полковник Анатолій Лопата в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ підкреслив, що відмова від ядерної зброї була помилкою української влади. Однак, тепер  завдяки російському президенту Володимиру Путіну маски скинуті, ніяких ілюзій з приводу ворогів і друзів України у світі більше бути не може.

- У Верховній Раді України зареєстровано законопроект, яким пропонується виключити позаблоковий статус із законів і повернути Україну на шлях інтеграції в НАТО. Це правильно?

- Відмовитися від позаблокового статусу потрібно було давно. У бутність головою Генштабу я говорив, що ми повинні бути з Росією. Але ми відкинули і НАТО, і блок з Росією. Подивіться, що сьогодні зробив Путін. Він зробив те, чого не змогли зробити за десятки років політики - він об'єднав схід і захід України. Володимиру Володимировичу тепер потрібно пам'ятники за це ставити.

Я 40 років прослужив в армії, більшу частину - в радянській, де Росія була домінуючою. Сьогодні по той бік кордону - мої товариші, разом з якими ми вчилися, служили в одних полицях, виконували бойові завдання. Я не можу відмовитися від Бориса Громова, від генерала Воробйова. Сотні людей! Але сьогодні навіть мене змушують захищатися від Росії.

Мені дзвонять, кажуть: "Що ти робиш в Україні !?". Але вони ж зомбовані. Вони думають, що я тут або бандерівець, або мене треба рятувати. Це страшна трагедія у відносинах між двома народами через одну людину. Коли все закінчиться, нам потрібно буде будувати відносини заново, і без молодших і старших братів.

- Це буде можливо, якщо почнуть стріляти?


- Чи не будуть стріляти. Народ цього не пробачить. Але якщо щось почнеться - це буде дуже затяжний бій. Кожне місто, кожне село, кожна вулиця буде чинити опір у захисті своїх близьких і рідних. Загони самооборони в кожному місті дадуть відсіч будь-кому. Ми можемо озброїти народ. Зброї вистачає.

- Колишній радник російського президента Андрій Ілларіонов каже, що план Путіна - не Крим і розвал південного сходу країни, а вторгнення в Київ.

- Так, звичайно. Крим - це тільки початок. Ми повинні з вами це розуміти. Ми повинні триматися і боротися за свою землю. Коли є загроза державі, навіть діти піднімаються на захист. Путін об'єднав Україну. Росія навіть не уявляє, яку капость він зробив своїй країні і яку послугу надав Україні.

- Армія готова захищати країну?


- Є дуже багато проблем. Контрактна армія, на яку немає ресурсів. Я ще Юлії Тимошенко говорив, коли вона під час перебування прем'єром оголосила про контрактну армію: цього не можна було робити.

- Ми можемо розраховувати на допомогу Заходу?


- Європа збройними силами нам не допоможе. Але нам могли б надати технічну допомогу - сучасну зброю. А фахівців високого класу у нас більш ніж достатньо. Ми заволодіємо будь-якою технікою .

- Відмова від ядерної зброї була помилкою?

- Звичайно. Я говорив, що це рішення не продумано. Тоді я був противником ядерного роззброєння. Але, можливо, що ні Леонід Кучма, ні Леонід Кравчук не були в змозі прийняти іншого рішення в той час. А враховуючи в подальшому, що наша політична еліта не знайшла спільної мови всередині держави, то ядерна булава була б дуже небезпечною іграшкою, особливо в руках Януковича.

- Якби була зараз можливість звернутися до колег у Росії, що б ви сказали?


- Я спілкуюся з ними постійно. Але зараз я б запитав: хлопці, ви не знаєте, хто там у вас здурів нагорі? Він же зовсім втратив адекватність. Канцлер Німеччини Ангела Меркель правильно зауважила: Путін втратив зв'язок з реальністю. Він думає , що він імператор Росії.

Але великодержавний шовінізм - це хронічна хвороба російського суспільства. Я не можу сказати, що я був ображений в радянській армії. Я в тій армії отримав три військових звання достроково, став генерал-лейтенантом. Суть в іншому. Мені завжди говорили: "Ти - хохол". Був такий період до Дмитра Устинова, коли основна маса генералів були українцями. Коли прийшов Устинов, він запитав: "Як це так сталося, що українців серед генералів - 73 % у вищих ешелонах армії? Що, росіян немає!?".

Росія завжди вважала, що Україна без неї не виживе. При цьому давила на все, ігнорувала можливості кооперації у військовій сфері, космосі, авіації. Але виявилося, що ми можемо жити і без Росії. Поки Москва рвала зв'язки з усім світом, ми поступали навпаки. Москва не хоче співпрацювати? Ми знайдемо інші ринки. Москва не дає кредити? Є інші кредитори. Не хоче кооперуватися? Знайдемо партнерів на Заході. Ми навчилися боротися. Ми вже зовсім інша держава. Ми інші і ми стали міцнішими. Але боротьба за свою країну повинна продовжуватися.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини