RU

Філарет: У зовнішніх спецслужб є завдання з дискредитації УПЦ МП

26.07.2013, 10:00
Філарет: У зовнішніх спецслужб є завдання з дискредитації УПЦ МП - Фото
Патріарх Філарет (фото - president.gov.ua)

Інтерв'ю з головою Української православної церкви Київського патріархату

Приїзд до Києва патріарха РПЦ Кирила і президента Росії Володимира Путіна на святкування 1025-річчя Хрещення Русі викликав новий виток ідеологічного протистояння в православ'ї. Кожна зі сторін вкладає в нього свої смисли. Візит Путіна і Кирила багатьма в Києві розцінюється як нова спроба залучення України в орбіту російських інтересів.

Тим часом, в день святкування в Києві пройде альтернативне торжество, організоване невизнаною Українською церквою Київського патріархату. УПЦ КП, на відміну від Києво-московської митрополії, останнім часом виглядає острівцем стабільності. У той час як в УПЦ МП за спиною митрополита Володимира йде скандальна боротьба  за вплив, патріарх Київський  і Всієї України Філарет подбав про процедуру наступності церковної влади. Він провів через архієрейський собор зміни до статуту, ввівши посаду патріаршого намісника, після смерті патріарха якому надано положення місцеблюстителя - фактичного голови церкви в період до обрання нового патріарха. За задумом Філарета, це вбереже УПЦ КП від сюрпризів при передачі влади і від гострих конфліктів за першість.

У переддень свята патріарх Філарет в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів про те, чим закінчиться політика Кирила щодо українського православ'я і про те, чому відносини УПЦ КП з адміністрацією Віктора Януковича переживають відлигу.

- Майбутнє 1025-річчя Хрещення Русі політизоване. Ви вважаєте, це в порядку речей?

- На території Русі християнство існувало майже за тисячу років до князя Володимира. Ще в першому столітті апостол Андрій Первозванний побував на київських пагорбах. Проповідували на наших землях Кирило і Мефодій, до Володимира хрещення приймали княгиня Ольга і князь Аскольд. Відмінність же в тому, що при Володимирі християнство стало державною релігією. І як державна релігія воно стало поширюватися по всій Русі. Тому хрещення Русі святкується і на державному, і на церковному рівні.

- Іншими словами, релігія завжди була політичним питанням.

- Сказати, що церква не впливала на політику, не можна. Політика держави і церковне життя були взаємопов'язані. Держава потребувала допомоги церкви в духовному відношенні. Церква створювала міцну сім'ю, стійкі моральні закони. Займалася просвітою, соціальним служінням. У той же час і церква потребувала допомоги держави. Тому близькі до ідеальних відносини між церквою і державою були за часів Володимира, Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха та інших київських князів. Церква прямо не втручалася у справи держави, а держава - у справи церкви. Потім все змінилося, і церква опинилася під впливом держави. У Російській імперії церква виявилася повністю залежною від держави. І в радянський період. Зараз же в Україні церква користується такою свободою, якою вона користувалася тільки в далекі княжі часи.

- УПЦ МП це теж стосується?

- І нас, і  УПЦ Московського патріархату. Зараз ми досягли стану рівного ставлення з боку держави, як до Московського, так і до Київського патріархатів. Але не в усіх областях. Є області, в яких МП влада підтримує більше, а КП менше. Але в цілому ми задоволені.
Київський же Патріархат святкує річницю Хрещення з абсолютно протилежною РПЦ ідеєю. Ми вважаємо, що це свято входження Русі в сім'ю європейських християнських народів 
- Повертаючись до ювілею хрещення. Як ви оцінюєте політичне підгрунтя цієї події?

- Якщо говорити про використання ювілею Москвою, ми це відчуваємо. У чому це проявляється? У тому, що центром святкування Хрещення Русі Москва зробила саме себе.

- Що значить зробила? Адже Кирило і Путін все одно приїжджають до Києва.

- Але починають святкувати-то вони там. А повинні тут, у Києві. Тому що подія святкується київська, а не московська. Тут і починається політика.

- Вибір осі Москва-Київ-Мінськ чим продиктовано?

- Продиктовано концепцією "Російського світу" - нової імперії. Ми це чудово розуміємо. Всі кроки Москви будуються з цього розрахунку. Митний союз - це входження в нову імперію. Київський ж Патріархат святкує Хрещення з абсолютно протилежною ідеєю. Ми вважаємо, що необхідно, по-перше, духовне відродження, оскільки, прийнявши християнство, Русь відродилася духовно. По-друге, це свято входження Русі в сім'ю європейських християнських народів. Ідея нашого святкування така: входження України до Європи, як свого часу зробила Русь.

- Але до часу хрещення хіба східна і західна церкви вже не роз'єдналися?

- Поділ церков стався в 1054 році. Крім того, Греція зараз в Європі.

- Чому Кирило продовжує педалювати концепцію "Русского мира" незважаючи на те, що вона не працює?


- Так, не працює. Його приїзди в Україну, якби вони носили духовний характер, нікого б не дратували. Але він приїжджає і проповідує "Російський світ". І чим більше він нав'язує цю ідею, тим з більшим опором стикається. Утворилася українська держава. А в кожній державі має бути своя незалежна церква. Це підтверджується історичним досвідом усіх держав - Греції, Болгарії, Румунії, Сербії, Грузії. Всіх, які раніше входили до складу Константинопольського патріархату при Оттоманській імперії. Була імперія - всі були у складі Константинополя. Розпалася імперія, утворилися нові держави, і в цих нових державах утворилися свої автокефальні церкви. Так і з нашою церквою. Поки існувала Російська імперія, і Україна перебувала у складі, а потім у складі Радянського Союзу, ми мали одну церкву. А коли розпалася імперія СРСР, утворилися нові держави, повинні утворитися незалежні церкви. Історичний процес буде перемагати.

- Чому така розумна людина, як Кирило, не змінює свою тактику?

- А хіба розумні люди не помиляються? Він думає, знаючи про загрози розповсюдження того ж ісламу, що порятунок РПЦ - у втриманні української церкви. А через церкву Україну сподіваються приєднати як державу до Росії. Але наші країни не йдуть на з'єднання. Москва сподівалася на Віктора Януковича, а вийшло навпаки. Кажуть, що за Януковича ставлення Кремля до України ще гірше, ніж за Ющенка. Про що це свідчить? Раз він як кандидат тепло ставився до Росії, а ставши президентом змінив ставлення, значить це вже закономірність. Може не стільки змінив сам, скільки побачив, що Москва не хоче партнерських відносин, а хоче підпорядкувати нас собі, і тому сталася зміна в ставленні президента до Росії. Відносини між державами - Україною і Росією - мають бути добросусідськими, дружніми, на основі поваги незалежності. І такими ж мають бути відносини між церквами.

- Керівництво РПЦ помиляється у своїй оцінці ситуації?

- Головна помилка і Патріарха Кирила, і Патріарха Алексія Другого в тому, що в 1992 році вони не погодилися на автокефалію Української православної церкви. Це буде мати далекосяжні наслідки. Об'єднання Української церкви обов'язково відбудеться. Проти волі Москви. А якщо проти волі Москви, значить, стосунки між Українською і Російською церквами не будуть такими, якими повинні бути. Чи вигідно це РПЦ? Невигідно. Для неї краще було б, якби Українська церква була автокефальною і підтримувала Російську церкву, ніж вона буде автокефальною і буде підтримувати Константинополь.

- Але Вселенський Патріарх не поспішає надавати УПЦ КП канонічний статус.

- Не поспішає. Тому що греки мудрі. Вони вичікують. Коли прийде момент - вони зроблять свій крок. Не на користь Москви. У чому полягає проблема православ'я? У тому, що Москва і Константинополь борються за першість. Хто буде на ділі Вселенським - московський Патріарх або константинопольський? У Москві досі панує ідея Третього Риму. Російська церква за кількістю єпископату є не тільки більшою з усіх церков, але й один Московський патріархат за чисельністю дорівнює всім іншим Православним Церквам разом узятим. Це спонукає Москву боротися за першість. Ця боротьба почалася ще за Сталіна. У 1948 році була зроблена спроба проведення Вселенського собору в Москві. Тепер триває боротьба підспудно. Утворення незалежної Української церкви зменшує Московський патріархат наполовину. Без України РПЦ перестане бути найбільшою церквою. Це призведе до того, що Москва не зможе боротися за першість у православ'ї. І настане мир.

- Але тоді ж очевидно, що замість пропаганди "Російського світу", яка відштовхує багатьох парафіян та духовенство, Кирило повинен вести себе гнучкіше. З вами, наприклад, вести переговори про примирення. Якщо треба збирати, навіщо він відштовхує?

- Він хотів би вчинити так. Але не хочемо цього ми. Київський патріархат у Московський вже ніколи не повернеться. Про це Кирил повинен знати і не забувати. Спроби знищити Київський патріархат протягом 20 років робилися неодноразово. І все невдалі. У результаті Київський патріархат тільки зміцнюється. Сьогодні ми за кількістю віруючих перевершуємо УПЦ МП. За кількістю парафій і духовенства - ні. А за кількістю віруючих - так. Отже, треба з цією реальністю рахуватися. Можуть вони нас підпорядкувати? Кирило вважав, що можуть за допомогою держави. Він посилався на ліквідацію обновленческого розколу та інших розколів, які ліквідувало держава. Ось він і думав, що Київський патріархат також можна знищити. Але не вийшло.
Більш вірної підтримки, ніж підтримка Київського патріархату у будь-якого українського президента не буде. Більшість УПЦ КП на виборах підтримувала Тимошенко. Коли Янукович став українським президентом, ми стали підтримувати українського президента. Якщо ми виступаємо проти українського президента, ми виступаємо проти України 

- Патріарх не розумів, що представляючи московські політичні кола, він не досягне успіху у взаємодії з Януковичем?

- Може бути, і розумів. Але він не вільний. Він залежний від держави. Російська церква традиційно залежна від держави - починаючи з часів Івана Грозного, не кажучи вже про Петра Першого, під час якого церква стала просто департаментом уряду. Патріарх не може йти врозріз з політикою Кремля. Тому що їх образ думок і інтереси збігаються - Росії як держави і Кирила як глави церкви. Росії потрібна Україна, а Патріарху Кирилу - Українська церква. Росії - для створення оновленого потужної держави. Ще Горбачов говорив, що не мислить Росію без України. Так само і Кирило не мислить собі велику Російську церкву без України. В Україні 15 тисяч парафій, а в Росії - 12 тисяч. На Великдень служби в Росії відвідали 4 мільйона 600 тисяч чоловік, а в Україні - більше 10 мільйонів. Українська церква за своєю силою може бути і не дорівнює Руській, але недалека від цього. Тому Кирилу, щоб відчувати свою силу в православ'ї, потрібна УПЦ. Зараз він зайнятий створенням видимості великої церкви. Ставить у кожен район єпископів. Не в область, а в район. У РПЦ 265 єпископів. А народ до церкви не ходить. Установ накоїв стільки, скільки ніколи не було в РПЦ. Але голі стіни духовної сили церкві не дають. Патріарх Кирило - людина не духовна. Як про нього говорять - спочатку політик, потім Патріарх.

- А Митрополит Володимир - духовна людина?

- Більш духовна, ніж Кирило. Але слабка як адміністратор. Він завжди був слабким... У радянський час багато питань церковного життя залежали від держави. Тому за спиною держави і він, і багато інших архієреїв здавалися сильними. А коли треба діяти самому, у нього адміністративних здібностей виявилося недостатньо.

- Ви подбали про спадкоємність в церкві, внісши зміни до статуту і призначивши місцеблюстителя, який буде керувати церквою після вашого відходу. Передачу пастирської палиці ми нещодавно бачили в УГКЦ. УПЦ МП залишається на даний момент останньою великоюконфесією з не врегульованими правами на престол. Останні скандали, пов'язані з УПЦ - це боротьба за владу за спиною Володимира?

- Так, саме боротьба за владу. І бачачи цю боротьбу, що почалася після того як Митрополит Володимир серйозно захворів, я і прийшов до висновку, що так само може статися в Київському патріархаті. Тому я подумав, як уникнути цієї внутрішньої боротьби і такого змагання за те, хто буде наступним Патріархом. Таке протистояння може церква розділити. Придумав таку структуру, яка не суперечить канонам. Вона надає церкві стабільність. Після смерті Патріарха місцеблюстителем, тобто виконуючим обов'язки Патріарха, автоматично стає вже затверджений собором намісник. Гарантії того, що саме він стане патріархом, ніякої немає - а так і повинно бути згідно з канонами, Патріарха має обирати собор, а не призначати попередній Патріарх. І місцеблюститель скличе собор. Але до собору церква ні на одну годину не залишається без глави. А раз є глава, то навколо глави є синод, навколо синоду - єпископат, навколо єпископату - духовенство, і це зберігає єдність церкви. Церква продовжить існувати, як існувала раніше.

- В УПЦ також намагалися ввести посаду місцеблюстителя. Але це не вдалося.

- Тому я і сказав, що Митрополит Володимир - слабкий адміністратор. Намітив - а довести до кінця намічене не зміг. Йому протидіють архієреї, що орієнтуються на Патріарха Кирила. А Патріарх, схоже, хоче позбавити УПЦ МП самостійності та незалежності в управлінні шляхом "приведення статуту УПЦ у відповідність з статутом РПЦ". Це означає, крім іншого, - ввести в Україні митрополичі округи. Якщо будуть митрополичі округи, значить всі єпископи будуть по суті підпорядковані безпосередньо РПЦ і Патріарха з Синодом.

- Цей план вдасться?

- Ні. Тому що українські єпископи вже звикли до самостійності. І підкорятися не будуть. Якщо Кирило буде сильно наполягати, у них є вихід - з'єднатися з Київським патріархатом. Тим більше що ми передбачили в статуті, що з обранням патріарха можна не поспішати. Якщо будуть сприятливі умови - можна скликати об'єднавчий собор, і тоді не виключено, що патріархом буде обрана людина з числа єпископату УПЦ МП.
Президент захистить Володимира. Тому що у нього інформації вистачає. Президент точно знає, звідки дме вітер 

- Чи можна сказати, що після відсторонення  Олександра Драбинка від справ якась група, яка виступає за самостійність УПЦ МП, програла?

- Не думаю. Можна сказати, що промосковська група на чолі з митрополитами Агафангелом і Іларіоном в цій боротьбі не перемогли. Бо Володимир залишається предстоятелем церкви. А вони себе скомпрометували тим, що зробили в відсутність Володимира. Тому статус самостійної і незалежної в управлінні поки залишається за УПЦ МП.

Ситуація всередині УПЦ МП - це внутрішня боротьба чи якийсь вплив з Москви?

- І внутрішня боротьба, і вплив ззовні. І не стільки з боку Кирила. А от з боку агентури - не виключено.

- Ви вважаєте, що на рівні російських спецслужб є якесь завдання з дискредитації УПЦ?

- Так.

- З боку української держави є протидія? З боку СБУ, Януковича?

- Я не знаю всіх тонкощів відносин, але думаю, що президент захистить Володимира. Тому що у нього інформації вистачає. Президент точно знає, звідки дме вітер.

- Ви не відчуваєте останнім часом якогось потепління з боку влади до вас і УПЦ КП?

- Відчуваю. Я вже говорив, що прийде час, і влада прийде до нас сама. Як це було при Кучмі. Кучма спочатку теж зайняв позицію ліквідації Київського патріархату. А потім став підтримувати нас більше, ніж Московський.

- Хто допоміг вам з відкриттям храму в Луганську і з візитом туди?

- Я як приватна особа купив дві ділянки і на своїх ділянках побудував храм і єпархіальне управління. Місцева влада не перешкоджала цьому.

- Схоже, що у протистоянні з Москвою Віктор Янукович починає робити на вас певні ставки і забезпечує вам деяку відлигу у відносинах з державою.

- Я завжди кажу політикам, що більш вірною підтримки, ніж підтримка Київського патріархату у будь-якого українського президента не буде. Більшість УПЦ КП на виборах підтримувала Юлію Тимошенко. Проте, коли Янукович став українським президентом, ми стали підтримувати українського президента. Тому, що якщо ми виступаємо проти українського президента, ми виступаємо проти України. Опорою нашого існування є незалежна держава. Якщо вона є, є і автокефальна церква. Якщо її немає - немає і незалежності у церкви. Так що, коли ми побачили, що Янукович у суперництві з Москвою почав відстоювати українські інтереси, почали ще більше підтримувати. І він це відчуває. І багато прихильників Партії регіонів на місцях зараз підтримують Київський патріархат. Просто поки воліють не афішувати це.

Досьє на Патріарха Філарета
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини