RU

Фіала: у парламенті України близько 60 некорумпованих депутатів

27.08.2015, 15:48
Фіала: у парламенті України близько 60 некорумпованих депутатів - Фото
Томаш Фіала

Директор компанії Dragon Capital Томаш Фіала - про політичну корупцію, реформи в Україні та кадрові проблеми нової влади

В Україні викликало резонанс інтерв'ю президента Європейської бізнес-асоціації директора компанії Dragon Capital Томаша Фіали німецькому виданню Der Spiegel. У публікаціях українських видань з посиланням на інтерв'ю, повідомлялося про те, що нібито особисто президент України Петро Порошенко і прем'єр Арсеній Яценюк продавали місця в списках своїх партій на парламентських виборах. Особливо це підкреслювалося в заголовках. Проте в самому інтерв'ю таких тверджень немає. Інвестбанкір зазначає, що обидва політики не могли не знати про те, що відбувається в їхній партіях. ЛІГАБізнесІнформ з дозволу Фіали публікує авторизований переклад тексту інтерв'ю німецькому виданню.

- Чому багато топ-менеджерів і підприємців підтримували революцію?

- Я можу говорити тільки про себе. Україна майже повернула на шлях авторитарної і ізольованої Білорусі. Я з Чехії, і виріс в соціалізмі і не хочу до нього повертатися. Я хочу, щоб у мене була можливість говорити те, що я думаю.

- На початку року ви критикували керівництво в особі прем'єра Яценюка і президента Порошенка. Ви говорили про те, що "риба гниє з голови".

- Це висловлювання стосувалося корупції в політичній еліті. З тих часів ситуація дещо покращилася. У парламенті працює група нових, чистих політиків. Це близько 60 депутатів. Вони не мають більшості, але діють дуже ефективно. Вони зменшують вплив лобістів. Близько третини міністерств має дуже хороше керівництво, це в першу чергу міністерства економіки, фінансів та інфраструктури.

- Але, незважаючи на це, багато громадян незадоволені станом боротьби з корупцією.

- Реформи інших країн показують, що є зрозумілий рецепт успіху: органи влади повинні бути радикально зменшені, 90% чиновників повинні бути звільнені. Новопризначеним чиновникам повинна сплачуватися настільки хороша зарплата, щоб їм не потрібно було брати хабарі. На жаль, в Україні ці зміни проводяться дуже повільно. Більш ніж рік зайняло створення Антикорупційного бюро. Замість цього потрібно було реформувати Генеральну прокуратуру.
Більш ніж рік зайняло створення Антикорупційного бюро. Замість цього потрібно було реформувати Генеральну прокуратуру 
- Що конкретно ви маєте на увазі?

- У цьому органі (прокуратурі - ред.) працюють 19000 чоловік. Замість того, щоб боротися з корупцією, він сам погруз в ній. У дев'яності роки в Україні були впливовими мафіозні банди. Вони втратили вплив, тому що їх бізнес відібрали корумповані чиновники в міністерстві внутрішніх справ і генеральній прокуратурі.

- Чому розрив зі старою системою не стався після Майдану?

- Візьміть прем'єра Арсенія Яценюка. Він сам є продуктом старої системи. Він не схожий на людину, яка прагне змін.

- Чим ви це обгрунтуєте?

- Там, де органи влади повинні бути урізані наполовину, він думає, що достатньо 10 відсотків. Він не розуміє, чому потрібно радикально реформувати державну службу. Яценюк сам все життя пропрацював на державній службі.

- Вас розчарували кандидати, які пройшли до парламенту від Порошенка і Яценюка?

- На перші місця в списку вони поставили хороших людей: героїв війни та активістів з хорошою репутацією. Далі в списку було багато бізнесменів. За моєю інформацією, місця в парламенті купувалися за ціною від 3 до 10 мільйонів доларів за мандат. Звичайно, так завжди відбувалося в Україні. Але я сподівався, що це закінчиться після Майдану.

- А хто купує мандати?


- Бізнесмени, які хочуть пролобіювати в парламенті свої інтереси. Для них це інвестиція.

- Чому прем'єр і президент погодилися на таке?


- Для того, щоб профінансувати свою виборчу кампанію. У Яценюка не було своїх грошей. Порошенко вважає за краще не витрачати свій статок. Таким чином вони самі стали заручниками старої системи. У реформаторів з'явилися складнощі: вони скрізь зустрічають людей, які їм кажуть: ваші наміри чудові, але, будь ласка, реформуйте в іншому місці, а не у мене.

- У вас є докази вашим твердженням?


- Це добре відомі в Україні факти, які в приватних розмовах зізнаються обома сторонами, і покупцями мандатів, і тими, хто керує партіями. Якби генеральна прокуратура була дійсно незалежна від політичного впливу, вона б могла без проблем розслідувати ці факти.

- Чому Захід, незважаючи на корупцію, повинен і далі допомагати Україні?


- Тому що це гарна інвестиція. Громадян України не потрібно переконувати в необхідності змін. Вони готові страждати. Тарифи на газ були збільшені в кілька разів, але це не призвело до серйозних протестів. Крім того, Україна на багато років буде залежна від західних кредитів. Це дає іноземним кредиторам важелі впливу. Гроші повинні даватися тільки в обмін на реформи.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини