RU

Чумак: Хорошковський залишився керівником силового відомства

03.02.2012, 14:41
Чумак: Хорошковський залишився керівником силового відомства - Фото
Чумак вважає, що Держфінмоніторинг, який потрапив під контроль Хорошковського, "крутіше, ніж СБУ"

Експерт спостерігає при владі свідому політичну волю не реформувати систему правоохоронних і силових органів

Директор Українського інституту публічної політики Віктор Чумак розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ про те, чому жодна влада в Україні не зацікавлена ​​в реформуванні правоохоронної системи, яка роль нинішнього міністра фінансів Валерія Хорошковського і в якому випадку нинішня влада погодиться на вибори Верховної Ради без масових фальсифікацій.

- Яка роль правоохоронної системи за нинішньої влади?

- Система не змінюється останні 20 років. Наші політики сприймають правоохоронну систему як механізм захисту себе, максимум - держави, але ніяк не суспільства. Правоохоронці використовуються як інструмент політичної боротьби. Традиція йде з радянського минулого. Західні стандарти роботи тієї ж поліції відкидаються не тільки владою, але й суспільством. На Заході існує філософія спільної відповідальності громадян і правоохоронців за порядок в суспільстві. Україна все ніяк не може до цього дійти, адже у нас той, хто співпрацює з органами, вважається стукачем, вірно? Вважається непристойним повідомляти в органи про порушення правил дорожнього руху або неправильно припаркованому автомобілі.

- Одним з механізмів модернізації системи прийнято вважати збільшення бюджетного фінансування силовиків. Це дійсно позитив чи, радше, побудова поліцейської держави?

- Завжди добре, коли зростає рівень добробуту громадян. А силовики - теж громадяни України. Інша справа, що робиться це вибірково. Спецназу зарплату підвищують, але рівень доходу звичайного міліціонера не змінюється.

- Недопрацювання Міністерства внутрішніх справ?

- Проблема в тому, що в Україні немає справжнього МВС, у нас є міністерство міліції. А МВС - це орган, який виробляє загальну політику, він не повинен функціонально керувати оперативними підрозділами. Взагалі, нормальне міністерство внутрішніх справ на Заході - це не тільки поліція. У нього входить департамент розвитку регіонів, навіть керівництво самих регіонів. У Польщі це воєводства, у нас - облдержадміністрації.

- Тобто, по-хорошому, наше Міністерство регіонального розвитку має входити в МВС?

- Точно. Більш того, навіть Центральна виборча комісія може туди входити, а також прикордонна служба і МНС. На жаль, в Україну широке поняття МВС звужено до поліцейських функцій. Повторюся, в Україні немає нормального МВС. А все тому, що ніхто не хоче випустити інструмент управління оперативними підрозділами, інструмент порушення кримінальних справ, їх розслідування, закриття і т.д. Для влади все це дієвий інструмент політичних маніпуляцій та економічного тиску.

- Є надія, що новий керівник МВС Віталій Захарченко зможе поліпшити відомство?

- Питання в іншому: чи має Захарченко свою власну картину бачення майбутнього МВС, або він просто поставлений для того, щоб керувати тим МВС, який є сьогодні? Друге важливе питання: чи є у Захарченко здорові амбіції зробити нормальне МВС за європейським зразком, і дано йому право заявляти про такі амбіції? Цього ми не знаємо. Від самого Захарченко ми поки ні слова не чули про те, як буде реформуватися міністерство. Так, він повторює класичні мантри кожного нового міністра в дусі "нам треба бути ближче до людей" і так далі, але це ми вже чули від інших.

- На чолі силового відомства повинні бути цивільні особи? Міркування про те, що МВС повинна очолювати генерал, не виправдані?

- Зовсім не виправдані. Міністр - це політик. Він повинен бути хорошим менеджером, мати навички ефективного управлінця. Глава МВС має право взагалі не знати, скільки статей в кримінальному кодексі.

- Одним МВС силові структури не обмежуються. СБУ - політичний орган?

- За великим рахунком, Службу безпеки необхідно розглядати (і, до речі, з цього приводу було кілька резолюцій Ради Європи) як орган контррозвідувального забезпечення. А у нас спецслужба дублює функції МВС. До речі, на чолі її не повинен стояти політик. Це не виключається, але зовсім не обов'язково. Зараз СБУ взагалі виконує невластиві для себе функції: порушення кримінальних справ, проведення слідства - це не справа служби безпеки.

- Генпрокуратура теж веде слідство ...

- Так зі слідством у нас в країні взагалі проблема. ГПУ є наглядовим органом над проведенням слідства, але вона ж його і веде. Тобто "я сам над собою наглядав" - абсолютна влада і абсолютна безконтрольність. Ви знаєте, справи  Тимошенко и Луценко показові тим, що вони оголили всі проблеми, наявні в правоохоронних органах. По всьому процесу. А найприкріше те, що в перехідних положеннях Конституції 1996 року записано, що функції досудового слідства у прокуратури повинні бути вилучені. Минуло 16 років, і нічого не зроблено. Прокуратура повинна їх віддати спеціальному органу з проведення досудового слідства, але не віддає. Чому? Все просто - в цьому випадку посаду генпрокурора втрачає вагу. Тоді за ГПУ залишиться «лише» уявлення держобвинувачення в суді та нагляд за слідством. Влада не потрібна Генпрокуратура, яку не можна використовувати в боротьбі з неугодними.

- Ви сказали, що не потрібен політик на чолі СБУ. Зараз тимчасово виконуючим обов'язки голови виявився генерал Рокитський. Процес йде в правильному руслі?

- Так, Рокитський професіонал, на відміну від того ж Хорошковського. Але тут питання в іншому. По-перше, наскільки він користується авторитетом серед своїх же колег? В принципі, оцінки, які мені доводилося чути, дуже позитивні. Він грамотний менеджер. По-друге, наскільки він схильний до зовнішніх впливів? Допускаю, що Рокитський дуже близький до Хорошковського, інакше навряд чи займав би при ньому посаду першого заступника. До того ж, не будемо забувати, що призначення голови СБУ - прерогатива президента, керівник Служби безпеки не має можливості інституційного опору, а тому залежимо. Президент захотів - призначив, захотів - зняв. Сьогодні взагалі для звільнення будь-якого силовика вищого рангу не потрібно підстав. Досить бажання президента.

- Чим керується президент в кадрових призначеннях?

- Наші керівники родом з радянського минулого, вони все життя керувалися принципами особистої відданості. При призначенні на ту чи іншу посаду навіть не йде мова про високий професіоналізм або дотриманні державних інтересів.

- Можна говорити про те, що той же Хорошковський особисто відданий Януковичу?

- Напевно, так. Очевидно, Хорошковський входить до кола впливу певної групи при президенті, а, значить, і в зону впливу Януковича.

До речі, не потрібно забувати, що пішовши з СБУ, Хорошковський пішов знову-таки в силове міністерство. Про це чомусь ніхто не говорить. Міністерство фінансів України - це силовий орган. Адже йому підпорядковується і митниця, і податкова, держказначейство і, найголовніше, Держслужба фінансового моніторингу. Ніхто не говорить про те, що фінмоніторинг крутіше, ніж СБУ. Це фінансова розвідка.

- У чому сила фінмоніторингу?

- Держслужба фінмоніторингу стежить за відмиванням брудних грошей. Всі трансакції, що перевищують 10 000 євро, знаходяться на контролі цієї служби. СБУ всього лише за непрямими ознаками виявляє злочину, а фінмоніторинг відстежує конкретні фінансові потоки. В руках Хорошковського виявилася реальна бухгалтерія всієї країни. Гроші - це кровоносна система економіки, а якщо згадати, що у нас 40-60% економіки в тіні, то ви тільки уявіть, який колосальній інформацією володіє міністр фінансів, та ще з "СБУшний" навичками. Коли його призначили, я відразу сказав: Хорошковський йде особисто контролювати гроші країни. До цього вони перебували під контролем Миколи Азарова, а тепер, виходить, Азарова приставили до Хорошковського.

- До речі, ті ж податкова і митниця - одвічні годівниці для обраних. Варто очікувати, що в осяжному майбутньому влада почне ділитися з народом, або це утопія? Зрештою, Януковичу адже потрібно виконувати соціальні обіцянки.

- Так, це годівниці. Тільки не можна говорити, що влада зовсім не ділиться. Адже є пенсійна система, тобто система соціальних виплат, їх президент не може ігнорувати, та й не ігнорує. Інша справа - який відсоток від державної прибутку міг би спрямовуватися на соціальні потреби, і який направляється на самому справі.

Це до речі, не тільки наша біда - це проблема всесвітнього масштабу. Сьогоднішні протестні рухи в світі - не що інше, як наслідок несправедливого розподілу національного продукту.

- В чому особливості українського несправедливого розподілу?

- Як в Україні створюється капітал? Людина заходить в політику, потім він залазить в бюджет, виводить гроші з бюджету в офшори, потім стає олігархом, потім назад в політику і далі по колу. У нас всі гроші крутяться між бюджетом і офшорами.

Тому повідомлення Азарова про зростання ВВП не можна не сприймати скептично. Так, ВВП зростає, але 95% від приросту ВВП відлетіло назад в офшори. Хто ж відчує декларований зростання?

- Повертаючись до теми збільшення фінансування силових відомств, чи можна пов'язати цей процес з несправедливим розподілом фінансів? Влада боїться соціального бунту і ховається за спини спецназу?

- Думаю, так. За рахунок силовиків влада хоче забезпечити собі максимальну безпеку, не змінюючи політики щодо країни. Зверніть увагу, що ті ж силовики сьогодні набагато вільніше себе відчувають. Раніше хіба можна було уявити, що міліція відтісняє або викидає з приміщення народного депутата? А подивіться, як «Беркут» веде сьогодні себе на масових демонстраціях. У всьому відчувається повне розуміння безкарності правоохоронців.

- Суспільство тільки більше дратується. Можливо, що вибудовуючи навколо себе оборонні редути, влада лише наближає катастрофу для себе?

- Розумієте, народ тільки говорить, а влада діє. Каталізатора загального невдоволення поки не видно. Та й що їм може бути?

- Передбачалося, що арешт Тимошенко може привести до масових протестів, але цього не сталося ...

- Ну що ви, Тимошенко підтримує 12% населення! Навіть прихильники екс-прем'єра не проектують на себе її проблеми, за великим рахунком. Як на мене, каталізатором може бути тільки випадок масового обману - коли влада обдурить кожного. Каталізатором можуть стати масові фальсифікації на майбутніх виборах. В цьому випадку влада не допоможуть ніякі силовики.

- Ви очікуєте масових фальсифікацій як безальтернативну перспективу виборів в Раду?

- У мене на цей рахунок свій прогноз: чим гірше будуть складатися для України відносини з Росією найближчим часом, тим менше ймовірність фальсифікації виборів. Поясню: якщо наша влада домовиться до виборів про зниження ціни на газ, а в бюджеті вже зафіксована ціна $ 416 за кубометр, то різниця в ціні може бути спокійно спрямована на соціальні потреби під вибори. Грубо кажучи, щоб закрити рот проблемним верствам населення. І тоді можна фальсифікувати вибори практично без негативних для влади наслідків.

Якщо не вийде домовитися з Росією, то доведеться шукати спільну мову з Європою. І щоб говорити з нею, потрібно хоча б чесно провести вибори. Це єдиний козир для українського керівництва в переговорах із Заходом, крім, звичайно, звільнення Тимошенко. А я думаю, що Тимошенко до виборів не звільнять. Для влади вигідніше провести чесні вибори, але без Тимошенко, ніж будь-які інші, але з нею.

- А Луценко?

- Луценко має шанс вийти до виборів. Я маю на увазі не те, що його не засудять, просто термін може бути умовний. Цілком припускаю, що він вийде за рішенням про незаконний арешт.

- Сьогодні багато опозиційних політиків привселюдно заявляють про тиск з боку силовиків - про прослуховування телефонних розмов, прямому тиску на бізнес. У цьому більше правди чи піару?

- Це не що інше, як порочна практика діяльності правоохоронних органів, використання їх у політичних цілях. Причому, вона в Україні існувала при всіх президентах. Цілком припускаю, що все сказане опозиціонерами на цей рахунок - правда.

- Як довго це може тривати?

- Все залежить від влади. Щоб перестати сприймати правоохоронну систему, як інструмент боротьби з політичними опонентами, потрібна політична воля. Можна написати багато гарних програм, законів, прийняти правильні стандарти і процедури, але якщо відсутня воля до їх реалізації, нічого не буде працювати. Поки політичної волі не спостерігалося. Більше того, спостерігається воля до свідомого нереформування правоохоронної системи. І підстав для зміни ситуації я поки не бачу.

Досьє на Віктора Чумака >>>
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини