RU

Чорновіл: Покинув групу без дзвінка Рибакову - боявся вибухнути

09.02.2012, 15:19
Чорновіл: Покинув групу без дзвінка Рибакову - боявся вибухнути - Фото
Тарас Чорновіл не захотів лишатися в пропрезидентській групі

Скандальна заява бютівця Забзалюка підштовхнула Чорновола до виходу з групи Рибакова: не хоче забруднитися на майбутніх виборах

Народний депутат Тарас Чорновіл знову залишився без чіткої політичної прописки - сьогодні він покинув депутатську групу Реформи заради майбутнього (РРБ), членом якої був останній рік. Заяву про вихід політик написав відразу після "касетного скандалу" навколо лідера групи Ігоря Рибакова, автором якого став бютівець Роман Забзалюк. Вчора на прес-конференції Забзалюк повідомив журналістам, що за перехід з фракції БЮТ-Батьківщина в групу Рибакова він отримав велику суму - $ 450 тис. Пізніше в Інтернеті з'явився аудіозапис, на якій голоси, схожі на Забзалюка і Рибакова, обговорювали деталі угоди, а заодно майбутні вибори.

Чорновіл розбиратися в ситуації і перевіряти плівки на автентичність не захотів, а просто вийшов з групи - ім'я важливіше. "Я не хочу відмиватися", - заявив він в інтерв'ю  ЛІГАБізнесІнформ.

- Чи означає ваш вихід з групи Реформи і порядок, що інформація про виплату Забзалюку $ 450 тис. для вас особисто знайшла підтвердження?


- Ні. Тут немає ніяких прямих прив'язок до заяв Забзалюка. Я вчора висловив свою позицію з цього приводу, вона не змінилася. Або депутатів "розвели", або Забзалюк використовував перехід з Батьківщини в РРБ з вигодою для себе. "Розвести", в принципі, міг БЮТ. Тобто варіантів два: або дійсно була спецоперація, або спецоперацією вона стала вже на останньому етапі, а спочатку були суто корисливі мотиви. Я допускаю ще третій момент: що в цій ситуації красиво зіграли регіонали, тому що група Рибакова ... грала трохи в свою гру і заважала їм. Мені невідомі реальні факти, кому там і що платили, тому що все це робилося не на рівні групи. Це на самому початку робилося від керівництва держави.

Хто зіграв у цю гру, я не знаю. Мені потрібно хоча б тиждень, щоб розібратися в деталях, що насправді відбулося. І спочатку мені дійсно хотілося дізнаватися, розшифровувати, підтвердити або спростувати. Потім я спокійно подумав і зрозумів, що у Верховній Раді стільки бруду, стільки брудних грошей та брудних подій, що навіть якщо я розберуся з будь-ким  епізодом, великої ролі це не зіграє.

Я завжди був дуже далекий від політичних процесів в РРБ, хоча виступав одним з ініціаторів структурування позафракційних депутатів, ще коли нас було тільки двоє-троє. Коли я входив до групи, ні про які фінансові речі зі мною ніхто не говорив. Я був поза цим.

Особисто я для себе з цієї ситуації виніс дві речі. Перша: я не хочу ні лити бруд, ні щось розслідувати, ні підозрювати людей, з якими останній рік нормально працював. Тому ніякі підозри навіть спеціально для себе перевіряти не буду. На цьому я поставив крапку. Але є і другий нюанс: я не хочу доводити, що я не верблюд, що я не брав півмільйона чи мільйон (всі по-різному говорять) за приєднання до більшості, а потім за входження в групу Реформи заради майбутнього. Я не хочу відмиватися за те, що група, яка все-таки визначилася як пропрезидентська, незабаром - напередодні виборів - буде змушена приймати рішення, які я внутрішньо приймати вже не зможу. Якщо до останнього часу ми балансували на межі компромісу, і мені за це не соромно, то зараз, я відчуваю, настане та межа компромісу, яка буде вище моїх можливостей.

- І все-таки, чи вірите ви в справжність "плівок Забзалюка" і як розцінюєте посили людини, голос якої схожий на голос Рибакова, з приводу виборів?

- Ще раз повторю: щоб розібратися, треба ці плівки не просто прослухати, а переглянути у відповідній програмі, як ми колись дивилися плівки Мельниченка - на предмет розривів, втручань тощо.

Що стосується посилів щодо виборів - я просто не хочу про це говорити. Ці посили в основному зациклені не персонально на Рибакова, це все йде з значно вищих кабінетів, але в цих питаннях я боюся, що розмінною монетою стануть люди, з якими мені довелося працювати.

У Рибакова, якщо він впевнений, що плівки змонтовані, будуть всі технічні можливості спокійно ще до виборів це довести. Це їхня справа. Але я не хочу в майбутньому передвиборному періоді опинитися в ситуації, коли від мене будуть вимагати речі, після яких мені все одно доведеться писати заяву і, так чи інакше, виходити з групи.

- Що це могли бути за речі?

- Поки у мене немає прямих доказів, я говорити не хочу. Не впевнений, чи буду я ще колись депутатом, я збираюся йти на наступні вибори, спробую висунути свою кандидатуру. Але якщо я раптом не буду більше депутатом, мені хочеться, щоб мені не соромно було згадувати про роботу у Верховній Раді.

- Передумали і вирішили йти на вибори? Висуватися будете по мажоритарці?

- Є округ, в якому я живу, проблеми якого я знаю, людям я там більш-менш відомий. Я висуну свою кандидатуру, але розкидатися грошима не буду. Збираюся платити тільки те, що необхідно для проведення виборів: застава і компенсацію людям, які працюватимуть спостерігачами. Ніякої агітації, ніяких подарунків виборцям ...

- Ви обговорювали свій вихід з групи з Рибаковим, чи для нього це було таким же сюрпризом, як вчорашня скандальна прес-конференція Забзалюка?


- Таким вже прямо сюрпризом, думаю, не було. Але я не хотів йому особисто телефонувати - боявся, що ми втягнемося в розмову, яка може перейти в невідповідну форму. Я не маю на увазі пресинг або тиск, але найпростіший спосіб мене довести до вибуху - а я людина досить емоційна - дуже жорстко мене переконувати. Так було в 2004 році, коли мене фактично назвали зрадником Януковича - я просто розвернувся і пішов в іншу сторону. Я дуже не хотів, щоб між нами виникла розмова, після якої я, можливо, зробив би, як Забзалюк - звинувачував, обурювався, робив жорсткі заяви. Я просто пішов. Я хочу зберегти своє ім'я.

- Рибаков заявляє, що гроші Забзалюку група дійсно передавала, але це були гроші на лікування, і їх збирали депутати. Особисто ви скидалися на лікування?


- Нам говорили, що у людини є проблема, що він хворий, ми йому допомагаємо. Але я особисто в цьому участі не брав. У мене не так добре завжди було з фінансами, плюс теж було кілька проблем, треба було на лікування передавати гроші. Це був дещо проблемний період.

- А ваші колеги - вам відомо, вони збирали гроші?

- Думаю, що, напевно, збирали. Я чув, що він звернувся за допомогою на лікування, тому що йому відмовилися допомогти його однопартійці. Це у нас обговорювалося. І, до речі, обговорювалося ще до того, як ми дізналися про його вступ до депутатської групи, - для мене це, до речі, було дуже несподівано, - а коли він тільки вийшов з БЮТ: мовляв, ситуація критична, він при смерті, однопартійці грошей не дали, треба буде хлопцеві допомогти.

- Як думаєте, за законодавчою й політичною логікою, що повинно піти за цим скандалом?

- Не знаю. Це питання не до мене, а до Рибакова, що він скаже про ці плівки й розмови. Зрештою, це питання до регламентного комітету: що це була за операція, чи не була ця операція відвертою провокацією? Для мене все не так однозначно, як для багатьох. Я думаю, там можуть бути задіяні люди, про яких і сам Рибаков не захоче говорити. Можливо, і гроші були не ті, про які говорять, а зовсім інші суми.

- А як ви оцінюєте позицію Генеральної прокуратури? Мені здається, якби зараз були радянські часи, то Забзалюк вже спілкувався б зі слідчим і давав свідчення, а наша ГПУ каже, що займуться перевіркою, якщо Забзалюк сам звернеться ...


- Генпрокуратура у нас часто ховається в кущі. Я не готовий говорити про це, тому що я матеріали справи знаю не більше, ніж прозвучало на окремих сайтах.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини