Бруно Лете: ЄС не зміг інтегрувати мусульман в своє суспільство

28.03.2016, 18:01
Бруно Лете: ЄС не зміг інтегрувати мусульман в своє суспільство - Фото
Бруно Лете

ЄС повинен інтегрувати мусульманські громади і зміцнити співробітництво між своїми спецслужбами, вважає програмний директор Фонду Маршалла

Бруно Лете - програмний директор американо-німецького Фонду Маршалла (German Marshall), створеного в 1972 році. Фонд спеціалізується на міжнародних відносинах, співробітництві між ЄС і НАТО, а також на підтримці трансатлантичних проектів. У Фонді Лете займається програмами з безпеки, в тому числі програмами НАТО.

У минулому році він виступав на Київському безпековому форумі, а також розповів кореспонденту ЛІГА.net про те, що варто робити Україні, щоб прискорити інтеграцію в НАТО і ЄС (Читайте - Бруно Лете: Захід повинен дати Україні зброю і зупинити Путіна).

Бруно - громадянин Бельгії, житель Брюсселя. Кореспондент ЛІГА.net розпитала його про причини і перші політичні наслідки терактів в Брюсселі 22 березня.

- Чому на цей раз мішенню ІД стала столиця Бельгії?

- Брюссель політично дуже символічний, оскільки це штаб-квартира ЄС і НАТО. Але в цілому, будь-яка країна, яка входить в очолювану США коаліцію проти ІД, потенційно є мішенню.

Крім того, в цей раз терористи - громадяни Бельгії, вони і планували атакувати свою країну.

- Аналітики, опитані BBC, заявили, що бельгійська поліція погано підготовлена ​​до попередження подібних загроз або зовсім не готова. Bloomberg написав, що паризькі атаки в листопаді минулого року були сплановані в Бельгії саме тому, що проломи в бельгійській системі безпеки дозволили зробити це. Це правда?

- Картина не монохромна, в ній є півтони. Так, існують проблеми в обміні даних між різними відомствами. Так, їм явно потрібно більше фінансування і кадрів. Нарешті, наші спецслужби до минулого року могли не усвідомлювати, що проблема потребує термінового вирішення. Але я не згоден з тим, що бельгійські спецслужби нічого не зробили, щоб її вирішити.

Більш того, наші антитерористичні структури працюють дуже наполегливо. За минулі роки прийнято багато заходів, щоб контролювати цю проблему, тероризм, на політичному і юридичному рівнях. Той факт, що в Бельгії не відбувається ні менше, ні більше терактів, ніж в інших країнах ЄС, наприклад, у Франції або Великобританії, - тому доказ.

Але на мою думку, справа тут не в силових структурах, а в тому, що у нас немає ефективної політики антирадікалізаціі, спрямованої на чутливі мусульманські групи суспільства. Нам не вдалося інтегрувати мусульманські меншини в наше суспільство і поліпшити соціоекономічні умови їх життя. Ось ця структурна проблема тисне і викликає ті труднощі, з якими ми стикаємося. І в інших країнах ЄС, будь то Франція, Великобританія або Нідерланди, ця проблема є. І поки ніхто з них не зміг правильно підійти до неї.
Справа не в силових структурах, а в тому, що у нас немає ефективної політики антирадікалізаціі, спрямованої на чутливі мусульманські групи суспільства. Мусульмани складають третину жителів Брюсселя і 10% - громадян всієї Бельгії  
- Яке ставлення в бельгійському суспільстві до мусульман тепер? І як захистити їх самих?

- Звичайно, ризик стигматизації цієї громадської групи зараз дуже великий. Але екстраполювати дії деяких індивідів на всіх мусульман не можна ні в якому разі. Особливо, якщо врахувати, що мусульмани становлять третину жителів Брюсселя і 10% - громадян всієї Бельгії. Тому ми не маємо права відгороджуватися від них. Нам необхідно продовжувати дотримуватися наших цінностей, нашої ліберальної толерантності, тому що в іншому випадку терористи переможуть. Вони цього і хочуть - розбити наш союз, розділити наше суспільство. Більш того, якщо мусульмани в Бельгії відчують, що до нашого суспільства вони більше не належать, кількість радикалів і терористів тільки виросте. Я думаю, що бельгійці розуміють різницю між мусульманською громадою і терористами, але потрібно постійно говорити про це.

- Журналісти Reuters стверджують, що бельгійські служби безпеки і розвідки не надто охоче йдуть на контакт зі своїми американськими колегами і не прагнуть ділитися інформацією про атаки і про терористів (Держдеп США першим
повідомив про готовність допомагати саме в розслідуванні терактів, потім про це сказала канцлер ФРН Ангела Меркель - ред.). Якщо це так, то чому?

- Це твердження вірне і для другої сторони. Я впевнений, що і американські партнери не діляться з нами усіма наявними даними. Тому багато причин. Подібна інформація дуже впливає на хід розслідування тієї чи іншої справи. Крім того, такі дані оголюють структуру безпеки конкретної країни.
Дуже скоро підуть подальші атаки. Нам доведеться навчитися жити із цим  
Я вважаю, що такий підхід все ж треба міняти. Держави досі намагаються перемогти тероризм на національних рівнях, але тероризм - явище транскордонне. ЄС демонструє всі недоліки "національного" підходу: в союзі - 28 поліцій, 28 розвідок, 28 різних баз даних. А співпраці мало. Ось чому глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер знову закликає до створення союзу з питань безпеки в рамках ЄС. Поки неясно, чи сприйняли його заклик всерйоз всі європейські нації.

- З огляду на, що проблема інтеграції мусульман у європейське суспільство не вирішується за один день і навіть один рік, чи прогнозуєте ви нові теракти?


Ця проблема буде переслідувати нас ще довгі роки. Дуже скоро підуть подальші атаки. Нам доведеться навчитися жити із цим.

Читайте також: Теракти в Брюсселі

Теракти в Брюсселі:
що сталося і чому. Версії

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net в Twitter в Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини