RU

Борис Ложкін: Олігархи приймуть нові правила - мирно або не мирно

14.04.2015, 16:35
Борис Ложкін: Олігархи приймуть нові правила - мирно або не мирно - Фото
Борис Ложкін, глава Адміністрації президента України

Глава Адміністрації президента України Борис Ложкін - про війну в Донбасі, олігархів, конституційну реформу, корупцію та уряд Яценюка

Борис Ложкін в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформрозповів про виконання Мінських угод, децентралізацію, про готовність Коломойського і Ахметова бути не олігархами, а великими підприємцями.

- Якою буде реакція Адміністрації президента на ухвалений Радою закон про заборону пропаганди тоталітарної, радянської, комуністичної та нацистської символіки? Вето, доопрацювання?

- Ми хочемо цей закон спочатку офіційно отримати і вивчити. Поки він до нас з Верховної Ради не дійшов, фахівці Адміністрації президента з ним поки не ознайомилися.

- "Заборона комуністичної ідеології". Вам сама назва подобається?

- Я вважаю, що головне - не назва, а зміст.

- Юристи вже ознайомилися з суттю: скасування нагород, перейменування міст, юридичних осіб (наприклад, Ленкузня) протягом місяця. Перейменування міст, радянські бойові прапори біля військових частин, радянські нагороди - ймовірні проблеми з виконанням цього закону...

- Вивчимо, і після цього відповім.

Про війну і мир

- Донбас: одним з важливих елементів Мінських угод 11-12 лютого були терміни припинення вогню, відведення важкого озброєння, завершення обміну полоненими. Усі терміни зірвані. Як ви зараз визначте статус виконання Мінська-2?

- Я вважаю, що треба домагатися виконання цих угод. Зараз ми обговорюємо з ОБСЄ чисельність їх спостерігачів в регіоні і причини їх нерегулярної присутності в найбільш гарячих точках - Піски, Авдіївка, Широкино.

З боку бойовиків не виконуються норми угоди про повне припинення вогню і відведення важкої техніки. З їхнього боку заблоковане питання про обмін полоненими за принципом "всіх на всіх". Не вирішується проблема звільнення незаконно утримуваних наших громадян, серед яких Савченко і Сенцов. Ми і далі будемо наполягати на вирішенні всіх перерахованих проблем.

Також сподіваємося, що нашими західними партнерами та Росією буде підтримане введення на Донбас миротворчого контингенту. Без миротворців забезпечити надійне припинення вогню буде досить складно.

- На якій стадії зараз питання про введення
миротворців в Донбас?

- На стадії переговорів на рівні МЗС, в ООН, на рівні Євросоюзу. Процес не швидкий - це місяці, не тижні.

- Нещодавно штаб АТО повідомив про наявність з того боку дев'яти тисяч кадрових російських військових, 780 танків, більше тисячі бронемашин, 420 систем залпового вогню. Як довго Київ і західні партнери зможуть робити вигляд, що Мінськ-2 виконується?

- Погодьтеся, що з точки зору ведення вогню ситуація значно краща. З точки зору втрат становище значно краще. Втрати сьогодні (інтерв'ю бралося в п'ятницю 10 квітня - ред.) частіше пов'язані з підривами на фугасі, на мінах, а не безпосередньо під час бойових дій.

Борис Ложкін: Олігархи приймуть нові правила - мирно або не мирно

Борис Ложкін на полігоні в Нових Петрівцях, під час огляду президентом нових зразків техніки (06.04.2015)

- Уже кілька тижнів анонсується внесення змін до Закону про воєнний стан. Про які зміни йдеться, в чому їх суть?

- Там є в основному технічні коректування. Минулий закон про воєнний стан приймався тоді, коли ніхто про війну не думав, і приймався він, швидше, формально. Зараз розробкою нового документа займалися фахівці РНБО, вони його зробили, скажімо так, більш легко виконуваним у випадку, якщо військовий стан знадобиться - а він може знадобитися.

- Це означає, що президент зараз думає над тим, щоб ввести воєнний стан на проблемних територіях?

- Воєнний стан може бути введено, але в сьогоднішніх умовах в ньому немає необхідності.

- У тексті Мінська-2 передача під контроль Києва 400-кілометрової ділянки кордону ув'язана з якоюсь конституційною реформою в Україні. Як Банкова збирається отримувати 300 голосів у парламенті під таку схему?


- Тут справа не в Банковій, а в інтересах всієї країни. Ми вважаємо, що конституційна реформа необхідна, і ми будемо її проводити в будь-якому випадку, не тільки у зв'язку з мінськими домовленостями. Країні необхідна децентралізація, це дуже важлива складова конституційної реформи. Також необхідна демонополізація і деолігархізація.

- Зміст конституційної реформи є предметом переговорів із зовнішніми сторонами в нормандському форматі?

- Це внутрішня справа України. Але, безумовно, ми будемо консультуватися з європейськими партнерами, з Венеціанською комісією, коли будемо її проводити.

- Але всі ж розуміють, що Кремль не цікавить, скільки податків буде залишатися в Донецьку і якою мовою там будуть вести діловодство. РФ в цій реформі потрібне зовсім інш
...

- Ми будемо приймати Конституцію в Україні, для України, і за українськими законами.

- Де проходить червона лінія в поступках Путіну у війні на Донбасі: позаблоковий статус, нова відстрочка у застосуванні зони вільної торгівлі з ЄС, відмова від вимоги повернути Крим?

- Відстрочку (до 1.01.2016 - ред.) по вступу в силу норми про зону вільної торгівлі з ЄС я б не називав поступкою. Євросоюз в односторонньому порядку дав Україні можливість використовувати вільну торгівлю з країнами ЄС. У цій ситуації немає шкоди інтересам України.

Червона лінія - це територіальні домагання і військові дії. Крим - це українська територія і ніяких поступок в цьому не буде.

- Чому
Блок Порошенка, не менше половини його депутатів, не голосував у Раді за Закон, що дозволяє конфіскацію майна країни-агресора? Критики президента відразу заговорили про його непродані активи, зокрема в Росії.

- Я думаю, що це питання пов'язане з наявністю депутатів у залі і ніяк не пов'язане з якимись активами.

- Чому Україна не вдається до повної блокади Криму і окупованої території Донбасу: вода, електрика, вантажоперевезення? Більш того, у ДНР/ЛНР купується вугілля, йде потік контрабанди.

- Навпаки, я дуже розраховую, що в результаті останніх Мінських домовленостей в окремих районах Луганської та Донецької областей будуть відновлюватися економіка та економічні ланцюжки. Там же розташовані наші серйозні експортні виробництва. Ми бачимо, що більшість людей на тих територіях хочуть не ескалації конфлікту, а відновлення економіки, хочуть жити в мирі та заробляти.
Крим - це українська територія, і ніяких поступок в цьому не буде 
- Коли і про що Ви останній раз говорили з головою Адміністрації президента РФ Сергієм Івановим?

- Днів 10 тому. Ми обмінювалися деталями статусу виконання Мінських домовленостей. В основному, говоримо про це.

- Як відбувається комунікація на рівні президентських адміністрацій після того, як Сурков був оголошений СБУ причетним до розстрілів на Майдані?

- Я ж з Івановим спілкуюся. З Сурковим - ні.

- Минуло півтора місяці, але доказів щодо Суркова не представлено. Знаючі його люди кажуть, що силові операції - це не його спеціалізація.

- Це питання до Валентина Наливайченка.

- Яка роль Віктора Медведчука в переговорах з російською стороною і терористами?

- Медведчук займається обміном полоненими, і ми розраховуємо, що він продовжить цю роботу. Навіть якщо він врятує кілька людей - це буде вже великий результат. У переговорах про звільнення полонених він зробив чимало.

- Питання про постачання Заходом летальної зброї поки знято з порядку денного?

- Ми ведемо переговори про постачання оборонної зброї.

- Хто в країні відповідає за інформаційну протидію з РФ?

- Міністерство інформполітики та РНБО.

- Ви задоволені першими результатами роботи Мінінформполітики, Вам відомі його досягнення?

- Міністерство тільки почало працювати, створюється з коліс і результати ми побачимо в найближчі місяці. Перші дії вже видно. Зокрема, бордову кампанію "Крим - це Україна" важко не помітити.

- Чому в країні вільно працюють проросійські ЗМІ, які явно відпрацьовують темники Суркова, беруть участь в організованих ззовні медіакампаніях, розганяючи ті ж акценти і смисли, що і російські ЗМІ?

- Ми живемо в демократичній країні і зобов'язані діяти відповідно до законів. Ми знаходимося в вилці: з одного боку, є проблема з такими ЗМІ, з іншого - вони діють в рамках закону. Нас звинуватять у наступі на свободу слова, якщо ми почнемо їх закривати.

- Називати тих, хто вбиває полонених українських солдатів, "республіканцями" і "ополченцями", всі ці "зведення Південного Сходу", "громадянська війна на Донбасі" і "як повідомляє прес-служба ДНР" - це свобода слова?

- Нам потрібно відкоригувати наше законодавство про ЗМІ, тому що до інформаційних війн воно ніяк не пристосоване. Ця робота розпочата.

Про місцеві вибори, децентралізацію і губернаторів

- Процес децентралізації влади передбачає нові місцеві вибори. У той же час президент виключив перенесення місцевих виборів у жовтні. Виходить, нові місцеві влади будуть обрані зі старими повноваженнями (провести конституційну децентралізацію до жовтня нереально)?

- Ми розраховуємо, що, принаймні, консолідована позиція законодавчої та виконавчої влади щодо децентралізації в новому варіанті Конституції буде до жовтня. Чи вступлять ці правки в силу до цього терміну - зараз сказати складно. Якщо вони не набудуть чинності до того моменту, то вибори будуть проходити за старим законом. Інше питання, чи будуть вони проходити в окремих районах Луганської та Донецької областей, адже там питання не в децентралізації, а в іншому - чи буде там мир, і чи будуть звідти виведені незаконні збройні формування і військова техніка.

- Іншими словами, якщо ситуація там буде такою, як зараз, то місцеві вибори на окупованих територіях не відбудуться - так само, як не відбулися президентські і парламентські вибори?


- Так, очевидно. Для проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей там повинен бути український прапор, українські ЗМІ, спостерігачі ОБСЄ і підконтрольний Україні кордон.

- Чи потрібен окремий виборний закон для проведення виборів у цих районах?

- Ні. Вибори повинні пройти за українським законодавством. Особливий порядок самоврядування не передбачає змін закону про місцеві вибори.

- Як Ви оцінюєте ефективність місцевої влади у східних регіонах, особливо в Харкові? Там мер, який не вважає Росію агресором, облрада, яка провалила голосування за програму територіальної оборони області, і, як стверджують активісти Правого сектора, 10 тисяч проросійськи налаштованих міліціонерів...

- Я вважаю, що на Харківщині дуже ефективний новий губернатор і днями Харківська облрада проголосувала за визнання Росії країною-агресором. Не знаю, звідки цифра 10 тисяч проросійських міліціонерів і як вона порахована. Ситуація там дійсно непроста, але контрольована. Губернатор зараз вибудовує ефективну модель влади.

Вважаю, що в цілому місцева влада на південному сході країни діє непогано. Є багато речей, які потрібно допрацьовувати, але я розумію, що вони працюють в непростих умовах.

- Сьогодні (10 квітня - ред.) президент був в Одесі. Ігор Палиця залишиться губернатором, незважаючи на відставку Коломойського?

- Так, буде працювати. Президент їздив до Одеси на річницю визволення міста від фашистських загарбників. Чутки про відхід Палиці не мають під собою підстав.

- Новий губернатор Дніпропетровської області та екс-голова Запорізької ОДА Резніченко - ваш родич або тільки колишній підлеглий в медіабізнесі?

- Дуже далекий родич. До речі, цей факт давав мені додаткову опцію - завжди питати з нього по повній, жорсткіше, ніж з інших менеджерів УМХ. Він з 1995 року працював в УМХ на різних позиціях: очолював наше дніпропетровське підприємство, яке було одним з найбільших. Він був віце-президентом холдингу, що відповідає за всі регіони, керівником найефективнішої в країні радіо-групи. За плечима Резніченка - величезний управлінський досвід. Я вважаю його ефективним менеджером. Так, у нього немає великого досвіду держуправління, але, можливо, це й добре.

- Команда Коломойського вже почала критикувати нового губернатора, звинувачуючи в тому, що він звільняє людей на рівні районних адміністрацій Дніпропетровської області, ставлячи на їх місце людей Вілкула.

- Я не знаю, кого він звільнив, але точно знаю, що Резніченко не діє в інтересах Вілкула. Резніченко - класичний технократ, а не політик.

- Раніше так само про Вілкула говорили.

- Може бути. Але Резніченко - точно не людина Ахметова.

- Переведення Резніченка із Запоріжжя до Дніпропетровська виглядало як пожежне призначення та свідоцтво короткої кадрової "лавки" в команді президента.

- Питання не у відсутності лавки. Призначення Резніченка пояснюється дуже просто - він уже був на той момент губернатором, але він при цьому родом з Дніпропетровська, а президент вважає, що, як правило, губернатор повинен бути місцевим. Тим більше що він недовго, але ефективно керував непростою Запорізькою областю з різними групами впливу. І ніякої критики його роботи не було.

- Чи варто зробити посаду губернатора обираємою?


- Думаю що ні. У майбутньому ми бачимо організацію обласної влади у форматі обраного обласною радою виконкому, до якого перейдуть від голови ОДА основні господарські питання. А губернатор, по суті, залишиться представником центру, префектом, який призначається в регіон президентом. У нього будуть функції контролю.

- А хто буде префектом в районах з особливим статусом?

- Сподіваюся, що до моменту зміни Конституції, це знову будуть області в колишніх кордонах.

- Чому, говорячи про необхідність конституційної реформи, влада згадує тільки децентралізацію, забуваючи про те, що Конституція-2004 несе в собі системну проблему - протистояння "президент-прем'єр-міністр", як це вже було 10 років тому? Повернення до Конституції-2004 було хорошим інструментом Майдану для боротьби з узурпацією Вілкул, але як тепер усунути цю проблему?

- Конституція 2004 недосконала. Зміни, про які ви говорите, в рамках проведення конституційної реформи, ймовірно, будуть. Я не говорю зараз про посилення повноважень президента. Хоча вважаю, що в нинішніх умовах посилення не завадило б. Має бути єдиноначальність, особливо перед обличчям зовнішньої загрози.

Але ж нинішня Конституція недосконала ще й тому, що там, наприклад, упущені регулятори взагалі - я говорю про Нацкомісію, це необхідно виправляти. Всі ці питання обговорюються в рамках підготовки конституційної реформи.

Про корупцію та уряд

- Як ви розцінюєте спірні з юридичної точки зору арешти чиновників в прямому ефірі?

- Люди на місцях повинні розуміти, що боротьба з корупцією - це не тільки гасла. Люди вимагають справедливості, і влада зобов'язана її дати громадянам. Я вважаю, що затримання повинні бути і в прямому, і в непрямому ефірі, не для піару, а для результату.

- Петро Порошенко говорив про те, що Антикорупційне бюро почне працювати наприкінці січня - початку лютого. У чому причина зволікань?

- Ніяких зволікань не було. Я пишаюся тим, як проходив відбір кандидатів - він був прозорий і публічний, без будь-якого тиску на конкурсну комісію. Президент не зустрічався з ким-небудь з кандидатів. Єдиний фактор зволікання полягає в тому, що конкурсна комісія працювала з більш ніж 160 кандидатами. Тепер у президента з вівторка, 7 квітня, є 10 днів згідно з законом для того, щоб з двох кандидатів, які залишилися, вибрати найбільш гідного.

- Ви знаєте, до якої кандидатури схиляється Петро Порошенко?


- Президент зустрінеться з кандидатами і зробить свій вибір.

- Тема минулого тижня - корупційний скандал, пов'язаний з урядом Яценюка. Там простежується абсолютно очевидний політичний, медійний і фінансовий конфлікт між прем'єром (Народним фронтом) і так званою групою РосУкрЕнерго. На чиєму боці Банкова?

- Ми на боці справедливості. Я вважаю, що Яценюк, безумовно, на своєму місці. Він професійний і ефективний прем'єр країни. Але якщо є якісь звинувачення, нехай справу розглядає Генпрокуратура. Для того, щоб упевнитися, що насправді правда, а що - ні. І кого це стосується безпосередньо.

- В уряді склалися фактично дві групи міністрів - орієнтовані на президента і всі інші. Хто несе персональну відповідальність за результати роботи цього Кабміну?

- За роботу Кабміну відповідає прем'єр-міністр. В уряді немає двох груп - це коаліційна структура.

- За роботу міністра палива та енергетики, теж відповідає Яценюк?


- Він відповідає за діяльність Кабміну в цілому. У прем'єр-міністра можуть бути претензії до окремо взятих міністрів, безумовно. Хтось із міністрів йому може не подобатися, процес ротації в Кабміні - це теж нормально.

- Як Ви оцінюєте ймовірність відставки уряду і розпаду коаліції? Чи є в такому випадку загроза дострокових парламентських виборів?

- Я вважаю, що коаліція повинна працювати. Приводів для відставки уряду немає. І я не бачу загрози дострокових парламентських виборів.

- Міністри економічного блоку повинні проводити жорсткі реформи, вони делеговані до Кабміну, в основному, президентською командою. Адміністрація Президента давала гарантії того, що їм дадуть працювати?

- Усі міністри, які були висунуті БПП, мають повну підтримку фракції, президента і його адміністрації. До речі кажучи, і прем'єр-міністр теж має таку підтримку, тому що він наш політичний союзник.

- Чому тоді новаторські ініціативи міністрів блокуються? Яскравий приклад - кадрові конкурси: Укрзалізниця, аеропорти Львів і Бориспіль...

- Зщодо Укрзалізниці призначення заблоковано судовим рішенням.

- Всі ж розуміють, чим викликане це рішення...

- Наскільки нам відомо, це не пов'язано з ситуацією всередині Кабміну. Це пов'язано з інтересами фінансових груп, які зацікавлені не змінювати стан справ в підприємствах Мінінфраструктури.

Про олігархів

- Яка Ваша роль у відставці
Коломойського з поста губернатора?

- Я брав участь у ряді переговорів, пов'язаних з цим процесом. Але головну роль у відставці Коломойського зіграв сам Коломойський. Мені здається, що він відчув суспільний тренд на відділення великого бізнесу від влади. А його патріотична позиція, завдяки якій вдалося утримати Дніпропетровськ і прилеглі території від того, що сталося на Донбасі, високо оцінена українським суспільством.

- Судячи з того, що дивіденди державі від роботи Укрнафти не заплачено, конфлікт держави з Коломойським далеко не закінчений...

- Я не знаю про статус по дивідендах - це питання до уряду. Але, в цілому, я б називав це не конфліктом, а, скоріше, розглядом усіх питань, пов'язаних із взаємодією держави та групи Приват.
Головну роль у відставці Коломойського зіграв сам Коломойський 
- Виплата дивідендів Укрнафти була предметом домовленостей про відставку Коломойського?

- Виплата дивідендів не може бути предметом домовленостей. Це просто треба зробити. Повинні - заплатять. Сьогодні в цій ситуації є ряд питань, які дискутуються, зокрема по газу, який постачала НАК Укрнафта. Йде процес врегулювання претензій двох партнерів-акціонерів один до одного.

- Чи буде укладено нову акціонерну угоду щодо Укрнафти між державою та структурами Привату?

- Думаю так.

- Ще один конфлікт з олігархом - це конфлікт міністра палива та енергетики Демчишина з компанією ДТЕК Ріната Ахметова. Очевидний і конфлікт Демчишина з Яценюком. Демчишин - висуванець президентської команди... Тут ситуація складніша, ніж в Укрнафті. Є власність, приватна компанія і перерозподіл грошей енергоринку на її користь...

- Демчишин виходить з того, що якщо у когось є монопольне становище, то треба повернути монополіста в ринкові умови. Під цим мається на увазі розумна частка рентабельності на рівні європейських аналогів. Якщо ці умови відрізняються в більш вигідну сторону для компанії, то це несправедливо і має бути відкориговано. Я вважаю таку позицію міністра цілком державною.

А далі, розібравшись у деталях, які мені невідомі (наприклад, чи дійсно ДТЕК є монополістом), треба вибудувати відносини з компанією ДТЕК, виходячи з нормальних європейських правил.

Борис Ложкін: Олігархи приймуть нові правила - мирно або не мирно

"Суспільство більше не бачить себе в олігархічній системі. Ця система скоро завалиться. Якщо хтось буде цьому процесу чинити опір, то він піде проти інтересів держави"

- Спочатку розмови ви згадали про деолігархізацію. Ви ж знайомі особисто з усіма українськими олігархами. Чи вірите ви в те, що ці люди готові стати просто великими підприємцями? Готові почати заробляти на правилах, а не на їх відсутності?

- І так, і ні, але питання не в цьому. Справа в тому, що за нинішніх обставин олігархи будуть змушені прийняти нові правила гри. Мирним або не мирним шляхом. Це стосується всіх олігархів без винятку. Я прихильник того, щоб перехід до нових правил стався шляхом еволюції, шляхом мирних переговорів. У нас достатньо погроз, щоб плодити конфлікти всередині країни. Суспільство більше не бачить себе в олігархічній системі. Ця система скоро завалиться, це неминуче і є просто питанням часу. Якщо хтось буде цьому процесу чинити опір, то він піде проти інтересів держави. А всі, хто досі йшов проти інтересів держави, програвали... Або ж ставали владою самі. Але я не вірю, що хтось із діючих олігархів в нинішніх умовах міг би стати владою.

Олігархи повинні стати відповідальним бізнесом, який платить податки, а держава повинна цей бізнес підтримувати, в тому числі на зовнішніх ринках.

- Хотілося б конкретніше. Коломойський готовий перестати бути олігархом, залишившись великим підприємцям? А Ахметов, Фірташ?

- Коломойський каже, що готовий. Ахметов - теж. З Фірташем не розмовляв.

- Багато хто говорить, що деолігархізацію необхідно починати, в першу чергу, з президента. Ви кажете, що олігархи не можуть бути владою. А Порошенко? В одних руках великий бізнес, політична влада, медіа...

- З приводу бізнесу Порошенка: його Петро Олексійович продає, і я впевнений, що продасть. Після продажу бізнесу, яким він після обрання президентом не керує, Порошенко стане просто багатою або дуже багатою людиною. А що стосується медіа, то чи не перебільшуйте значення 5 каналу в українському медіа ландшафті. Навіть якщо 5 канал не буде проданий, то я б не порівнював його з впливом, скажімо, з групою 1+1, групою Інтер або навіть з каналом Україна.
У нинішніх обставинах олігархи будуть змушені прийняти нові правила гри. Мирним або не мирним шляхом. Це стосується всіх олігархів без винятку 
- Закінчилося оприлюднення декларацій високопосадовців. Очевидний прогрес: прем'єр вже не декларує, як раніше, єдину нерухомість у вигляді 2-кімнатної квартири в Дніпропетровську, а міністр ПЕК одне авто - Жигулі першої моделі. Проте, чому у вашій декларації ніяк не відбитий дохід у результаті продажу (відчуження) UMH?

- Гроші від продажу UMH - це не угода, яку особисто пан Ложкін скоїв з покупцем. Це угода, яку одні компанії здійснювали з іншими компаніями. На той час я передав трастовій компанії свої активи, яка, власне, ними і керує. Коли пан Ложкін отримає від цього особистий дохід, ця сума буде задекларована. Свою зарплату в Адміністрації президента я перераховую на благодійність.

Про міністрів-іноземців, реформи і мораторій на продаж землі

- Як Ви оцінюєте роботу міністрів-іноземців?

- Наша задача була інфікувати організм влади технократичними і незалежними людьми. За короткий термін стару систему не змінити, але процес оздоровлення триває. Нас чекають подальші серйозні призначення в ряд великих і не дуже великих держкомпаній. Коли ми займалися підбором кадрів на посади міністрів, у нас утворився серйозний банк даних, людина на 70, які не стали міністрами, але підходять на посади заступників міністрів, керівників держкомпаній. Цей банк ми передали міністрам, їм є з кого вибирати.

Я вважаю, що 100 днів - не достатній термін, щоб оцінювати роботу менеджера. Коли я запрошував у свою компанію топ-менеджерів, то оцінював їх роботу після року або хоча б півріччя.

- Чому фонд
Шимківа - для оплати праці нових чиновників і міністрів іноземців досі не створено? Що гальмує? Нові люди - Яресько, Амбромавічус, Квиташвілі, Згуладзе, Боровик - залишили свої кар'єри і звичний спосіб життя. Як довго і з яким результатом вони працюватимуть на волонтерських засадах і за популістську зарплату в 6 тисяч  гривень?

- Я вважаю, що реформа держуправління і реформа оплати праці держслужбовців є одними з ключових факторів успіху реформ в цілому. З приводу фонду, треба у Шимківа поцікавитися - він планував це питання ставити найближчим часом через Національну раду реформ. Там багато нюансів, деякі з яких ми усунули. Наприклад, якщо ви пам'ятаєте, коли приймали закон про бюджет, то прийняли абсолютно нелогічне обмеження по максимальному рівню зарплат для держслужбовців. Зараз цю норму прибрали. Ми шукаємо легітимне рішення, яке дозволило б за рахунок донорських коштів платити ринкові зарплати ключовим керівникам, не тільки міністрам, а й менеджерам держкомпаній.

Борис Ложкін: Олігархи приймуть нові правила - мирно або не мирно

- Ринкові зарплати - це скільки?

- На рівні великих країн - Польщі, Німеччини, Франції... Від цього рівня треба відштовхуватися.

- Чому Ви робите ставку тільки на наповнення цього фонду за рахунок донорів? Український бізнес, наскільки нам відомо, теж міг би брати участь - але за умови звільнення від корупційного податку.

- Я вважаю, що іноземці в наповненні такого фонду - пріоритет №1, тому що внески українського бізнесу можуть сприйматися, як якась завуальована форма хабара, як примус владою.

Повинен сказати, що створення такого фонду - тільки перехідний етап, це не назавжди. Потрібно реформувати всю систему держуправління, дуже важливе питання - держкомпанії. Я вважаю одним із ключових кроків на цьому шляху велику приватизацію - не тільки в цьому році, але й надалі. Дасть Бог, скоро буде проголосовано в парламенті виключення зі списку таких, що підлягають приватизації, приблизно 1300 об'єктів ...

- Укрспирт буде виключений?

- Обов'язково. Укрспирт я вважаю одним з об'єктів, які варто продати в першу чергу. Довгий час спиртова галузь вважалася однією з найбільш корумпованих. І прозора приватизація Укрспирту стане тим самим маркером серйозності намірів влади, як для інвесторів, так і для суспільства.

- Але приватизацію найбільших держкомпаній блокують партнери по коаліції...

- На жаль, деякі з них не підтримують приватизацію, мотивуючи це тим, що зараз невисока ціна на активи. Це не зовсім вірно. На хороші активи, як показав конкурс з 3G, інвестори прийдуть в країну. Ми не говоримо, що потрібно все продати відразу, але один з важливих факторів реформи - це закінчити, нарешті, з пострадянською структурою Кабміну, в якій частина міністерств є, по суті, галузевими холдингами. Чиновники не повинні приходити на роботу в міністерства, щоб управляти компаніями. Це розсадник корупції, який треба прибрати.

Держпідприємства повинні увійти в один або декілька галузевих холдингів, їх повинно бути небагато, всередині них потрібно створити корпоративні правила, такі, як у нормальних західних корпорацій. З незалежною радою директорів, ринковими зарплатами і так далі.

- Глава НАК Нафтогаз Коболєв на шоу у Шустера чесно назвав свою зарплату в 36 тисяч гривень і це викликало хвилю обурення у публіки і політиків-популістів ...

- Я вважаю, що це принизлива зарплата для людини на такій позиції. Вона повинна бути в рази, а то і в десятки разів більше і нічого в цьому поганого немає. Тому що Коболєв відповідає за мільярди доларів і, якщо він ефективно працює, то він, принаймні, заощаджує для держави сотні мільйонів.
Мораторій на продаж сільгоспземель може бути знятий вже з 1 січня 2016 року 
- Чому зараз рідко згадується широко розрекламована Стратегія-2020?

- Постійно згадується.

- Наскільки успішно ця стратегія стартувала?

- Я вважаю, що стратегія не може "стартувати", вона повинна реалізовуватися. Важливо, що ця стратегія є. Нам важливо було підготувати для країни KPI і визначити терміни. Говорячи про терміни, ми вирішили, що 2020 підходить для стратегії. 5 років - це той термін, за який можуть відбутися зміни, які вимагають часу. Базова мета - до 2020 року ми повинні відповідати вимогам Євросоюзу за основними параметрами життєдіяльності держави і суспільства.

- Але в стратегії зашиті нереальні параметри - начебто ВВП на душу населення, який повинен вирости в 3 або навіть в 5 разів. Для цього потрібне зростання ВВП на 10% в рік. А у нас зараз мінус, та ще й девальвація.

- Коли стратегія писалася, тієї девальвації, яка є зараз, ще не було. До того ж після великого падіння відбувається велике зростання. Тим більше що після падіння економіки в 2014 році, 10%-е зростання не є чимось незвичайним.

- Але 2020-й рік - дивна дата. У 2019-му закінчиться президентський термін Порошенка, в 2018-му - почнеться активна передвиборна кампанія, і там буде не до KPI.


- Ми повинні мислити інтересами держави. Президент вважає, що незалежно ні від чого - хоча я впевнений, що Порошенко обереться на другий термін - держава повинна розвиватися відповідно до визначеної стратегії. Стратегія-2020 - це не тільки мета президента Порошенка, а й те, куди Україна повинна прийти до цього терміну.

Говорячи про пріоритети, я б відзначив демонополізацію, деолігархізацію, приватизацію, фокусування на драйверах зростання.

- Про драйвери зростання. Одним з них прийнято вважати аграрний сектор. Чи підтримуєте ви зняття мораторію на продаж сільгоспземлі? Найбільша фракція могла б ініціювати в парламенті скасування мораторію.

- Я вважаю, що це одна з ключових дій, яку необхідно здійснити, поряд з реформою держслужби і приватизацією держкомпаній. Ринок землі повинен з'явитися досить швидко. Мораторій може бути знятий вже з 1 січня 2016 року. Дуже на це сподіваюся. Розумієте, всі розмови про те, що нашу землю прийде і всю хтось купить... Землі в світі багато. Від Росії до Аргентини є багато місць, де землю можна купити абсолютно вільно у великих кількостях. В Україні не всі розуміють, що ми лише одні з гравців, у яких безліч конкурентів на цьому ринку.

Про люстрацію

- 17 квітня планується розгляд в Конституційному суді закону про люстрацію. Яка ваша позиція із цього приводу?

- Я не знаю, яким буде рішення суду. Я вважаю, що має рацію Венеціанська комісія, яка каже, що закон порушує права людини, а люстрація не може бути автоматичною.

- У Венеціанській комісії від України працює  Сергій Ківалов, і його позиція збігається з позицією АП.

- Справа не в ньому. Незалежні юристи дотримуються тієї ж думки.

- Однак скасування закону про люстрацію призведе до того, що вона піде сміттєвим, неправовим шляхом. А багато чиновників з оточення Януковича знову зможуть повернутися на держслужбу.

- Я ж не знаю, що вирішить суд. Ця ситуація лікується поправками до закону.

Олег Іванцов
Андрій Черніков
Роман Чернишев
 
Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини