RU

Богомолець: Вбивцям Небесної сотні дали час приховати докази

20.02.2015, 16:19
Богомолець: Вбивцям Небесної сотні дали час приховати докази - Фото
Ольга Богомолець

Ольга Богомолець про те, чому не покарані вбивці Небесної сотні, чи можна було уникнути стількох смертей і як Україна прожила рік після Майдану

На думку провідного польового лікаря Євромайдану, а нині радника президента Ольги Богомолець, в перші дні після розстрілу Небесної сотні докази кривавого злочину були знищені, а винним навмисне дозволили піти. Настільки необхідної політичної волі для збору доказів і покарання злочинців України після Євромайдану так і не побачила, заявила Богомолець в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Чи можна було уникнути такої кількості жертв 18-20 лютого? Що могла зробити опозиція того часу для цього?

- Звичайно - якби при владі тоді були інші люди і президентом була би інша людина - тоді людям взагалі б не довелося виходити на Майдан. Що стосується окремих політиків, вважаю, що деякі намагалися використовувати Майдан для досягнення і своїх особистих цілей. Люди ж стояли на Майдані не для того, щоб привести у владу конкретних людей і, зокрема, навіть тих, хто сьогодні прийшов до влади. Метою протестуючих було - змінити систему і позбутися корупції. Процес змін йде дуже повільно і важко, але йде. Саме сьогодні, потрапивши в цю систему, яку ми всі мріяли змінити - я розумію, що система - це, насамперед, люди зі своїми цілями, і багато з тих, хто звикли жити біля годівниці - дуже не хочуть від цього відмовлятися.

- Чи можливо було уникнути стількох жертв? Ось ви, наприклад, говорили про те, що мирна хода 18 лютого, з якої почалися масові побиття і вбивства, була необов'язковою.

- Порядку 1500 чоловік були побиті і отримали поранення 18 лютого в ході мирної ходи. Близько 10 осіб було вбито, багато пропали без вісті. Такий розвиток подій можна було спрогнозувати. Це результат, в якійсь мірі, політичної недалекоглядності. Багато хто не думав  про наслідки. Можливо, мирна хода було помилкою. Я не можу оцінити ситуацію повномасштабно, оскільки не була політичним лідером Майдану, а працювала простим лікарем і надавала допомогу всім постраждалим. Якби я була в політичному штабі і сказала "не ведіть людей!", а мене не послухали, тоді б я мала право зараз критикувати і говорити про обов'язковість або необов'язковість мирної ходи 18 лютого.
Близько 1500 чоловік були побиті і отримали поранення 18 лютого в ході мирної ходи. Близько 10 осіб було вбито, багато пропали без вісті. Такий розвиток подій можна було спрогнозувати. Це результат, в якійсь мірі, політичної недалекоглядності 
- Чи можете ви назвати когось з активістів Майдану, незаслужено забутого через рік після революції? Політик, волонтер, медик...

- Не всі активісти Майдану хотіли популярності. А гідних людей було дуже багато. Багато прямо з Майдану поїхали на передову. Микола Федорович Сивак був головним лікарем у медичному штабі Майдану в готелі "Україна", а тепер рятує життя в одній з найгарячіших точок країни - в Артемівську. Ще можу назвати Юрія Дмитришина. Він живе у Львові, а під час Майдану був одним з організаторів медичних мобільних бригад, займався медичним постачанням Майдану, постачав гуманітарну допомогу зі Львова та забирав поранених на лікування. Зараз він у Львові продовжує займатися допомогою воїнам АТО - організовує поставки на лінію фронту. Вікторія Воронович - з перших днів Майдану була волонтером і продовжує допомагати зараз нашим побратимам, солдатам і офіцерам, організовує і доставляє на передову гуманітарну допомогу. І таких людей дуже багато, з більшістю з них я підтримую контакти. Всі вони зараз допомагають фронту.

- Не всі хотіли популярності, тоді навіщо в політику після Майдану пішли особисто ви?

- Вже точно не за популярністю. Для мене політика - це не популярність і не піар, а відповідальність перед людьми. Моя мета - не допустити до влади злодіїв, корупціонерів і вбивць, які відправляють наших дітей на смерть - якщо я буду одна, то шансів на перемогу у мене не багато, якщо поруч будуть стояти і працювати чесні, професійні, моральні люди - я впевнена в нашій перемозі. У ті дні українців розділили, поставивши по різні боки барикад. А люди насправді однаково знедолені і "згвалтовані" політиками з різних таборів, люди втомилися від корупції, обману, злодійства і беззаконня.

- Хто несе відповідальність за те, що ніхто з винних у розстрілі Майдану не поніс покарання, а на лаві підсудних тільки два рядових "беркутівця"?

- Не було докладено достатньо зусиль, не було своєчасної волі до швидкого розслідування, починаючи з того моменту, як були знищені докази вбивств. А це було зроблено всього через десять днів після розстрілу Майдану. На барикадах залишалися сліди крові, куль, можна було розрахувати їх траєкторію - це мало бути зафіксовано криміналістами і судмедекспертизою. Дослідження причин смерті і напрямок кульових отворів повинно було залишатися під контролем слідчих оперативних органів. В архівах силових відомств було багато доказів, які теж були знищені.

Чому розслідування з перших днів не йшло належним чином? Знаєте, після того, як я п'ять разів у прямому ефірі сказала про те, що через два місяці після трагедії на Майдані мене ніхто не викликав у прокуратуру як свідка, тільки після цього мене, нарешті, викликали. На моє запитання, як просувається слідство, мені сказали: у нас проблеми зі свідками. Після цього я зрозуміла: у нас досі проблема з державою та її системою правосуддя.

- Відповідальність лежить на Генпрокуратурі усього періоду - від Майдану до сьогодні?

- Я вважаю, що злочинцям було усвідомлено дано час для того, щоб замести сліди і знищити докази. Всі, хто хотів виїхати - зібралися і поїхали, прихопивши всі можливі активи. Те, що потрібно було "підчистити" - підчистили, сховали і знищили.

- Хто дав цей час?


- У кожного рішення є своє ім'я. Але називати імена можна тільки тоді, коли будуть докази, а не здогадки або навіть переконання. Я можу лише констатувати факт: винні, чиї імена були у всіх на вустах, мали в розпорядженні достатньо часу для втечі.

- Ви бачите позитивні зміни в житті країни після Майдану?


- Дуже мало бачу позитивних системних змін у житті, точно так само, як і кожен громадянин України. Не бачу тих перетворень, заради яких йшла у владу. Але готова відзвітувати перед кожним громадянином України - що особисто я зробила за цей час у владі - і якщо вашому виданню це цікаво - із задоволенням розповім вам про це. Найбільше зараз мене хвилює, що у нас немає чіткої економічної стратегії розвитку держави. Де ми будемо через п'ять, а де через десять років? Побудова стіни навколо України - це не стратегія. Кредитна, банківська система знаходяться в паралічі - це ознаки політичної недалекоглядності керівництва країни.
Причетним до розстрілу Майдану було усвідомлено дано час для того, щоб замести сліди і знищити докази. Всі, хто хотів виїхати - зібралися і поїхали, прихопивши всі можливі активи 

- Але ви в команді президента і, значить, теж несете відповідальність за те, що позитивних змін немає.

- В рамках своїх особистих повноважень працюю, як можу. Я прийняла пропозицію приєднатися до команди президента, якого обрав український народ. Встати з ним поруч і підставити плече.

- І ви задоволені тією командою, яка "підставила плече" або ж навпаки, прийшла в Раду під ім'ям Порошенка?

- Звичайно, є й політичні пристосуванці і лобісти, але вони є в будь-якій політичній силі. У Блоці Петра Порошенка є люди, які прийшли допомагати країні, вирішувати проблеми і досягати результату. Їх не так багато, як хотілося, але вони є. Я не є членом партії, але буду перебувати в політичній силі Президента до тих пір, поки буду розуміти, що у мене є важелі впливу і моя діяльність потрібна Україні.

- Як ви ставитеся до практики запрошення іноземців на міністерські посади в Україні?

- Позитивно. Запрошення іноземця, зокрема, в МОЗ - це одна з моїх ініціатив. Коли президент спитав моєї поради по кандидатурі голови МОЗ, я йому сказала, що не знаю сьогодні жодної людини в українській політиці і медичних колах, яка не зобов'язана якійсь групі впливу, незаангажованої, такої, яка після призначення не буде втягнута в корупційні схеми.

Мінські угоди не виконуються. Можливо, потрібно змінити підхід до переговорів або самих переговорників 
Нам тимчасово потрібні іноземні кар'єристи в хорошому сенсі цього слова. Люди, для яких робота в Україні - це щабель у майбутню кар'єру на міжнародному рівні. Для цього вони повинні показати результат. І тому вони будуть працювати добре. Від них вимагається всього лише якісна, чесна, прагматична робота на перехідний період.

- Прокоментуйте мобілізацію четвертої хвилі.

- Якісь помилки минулих хвиль вдалося виправити. Вже не мобілізують без повного обстеження, без рентгена, групи крові та інших необхідних аналізів. Але з'явилися інші проблеми - мобілізація лікарів на непрофільні посади в армію. Коли хірурга роблять сапером, а анестезіолога - механіком. Нашій армії не вистачає медиків-фахівців, щоб так халатно відноситься до їх розподілу. Цю проблему вдається вирішувати. Поки робимо це вручну, вихоплюючи вже мобілізованих фахівців-медиків, і відправляючи їх в потрібні місця. Але вже готується документ, щоб вирішити проблему системно - на рівні Міноборони та Генштабу.

- Йдеться не тільки про медиків. У нас і картографа можуть снайпером призначити...

- Щоб цього не було, я виступила ініціатором закону про альтернативну службу. І цей закон зараз розробляється. Ми віддали напрацювання в Міноборони, створений міжвідомчий штаб, в якому є представники всіх силових структур. У нас є, наприклад, величезний гуманітарний фронт, який можна задіяти в інформаційній війні, яку програємо. В армії служать медійники, які замість автомата в руках можуть і повинні тримати клавіатуру. Тому закон про альтернативну службу дуже важливий.

- Я думав, для цього і створюють Міністерство інформації.

- Я теж так думала.

- Ви підтримуєте другі Мінські угоди?


- Так, потрібно зупинити війну, зупинити кровопролиття. Бо війна витягає з України всі соки. Нам потрібні перемир'я і діалог, як усередині країни, так і з усіма сторонами конфлікту. Тільки так можна прийти до миру. Тільки от угоди не виконуються. Можливо, потрібно змінити підхід до переговорів або самих переговірників.

Читайте також: Чому ніхто не сидить. Питання та відповіді справи про розстріл Майдану

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини