RU

Антон Геращенко: Після перемоги необхідна десепаратизація Донбасу

27.06.2014, 10:17
Антон Геращенко: Після перемоги необхідна десепаратизація Донбасу - Фото
Антон Геращенко

Яка обстановка в добровольчих батальйонах? Що з кордоном? Чи готові військові та сили МВС продовжити АТО і покінчити з терористами?

Радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко - прихильник введення воєнного стану в Донбасі. Але каже, що проблему сепаратизму потрібно вирішувати комбіновано: домовлятися з тими, хто готовий домовлятися; застосовувати зброю до тих, хто не збирається його скласти. Геращенко координує роботу добровольчих батальйонів. Кореспондент  ЛІГАБізнесІнформ записував інтерв'ю буквально в проміжках між нарадами з командирами. Серед тих, кого вдалося побачити в коридорах МВС - комбат "Донбасу" Семен Семенченко і комбат "Азова" Андрій Білецький, бійці якого недавно очистили від терористів Маріуполь, який став тимчасовим адміністративним центром Донецької області. Бійці Семенченка чекають поставки необхідного спорядження. Бійці "Азова" просять відправити їх звільняти й інші райони Донбасу. Але у МВС на солдатів Білецького інші плани.

- Як йдуть справи з добровольчими батальйонами? Як відбувається координація роботи?


- Вся координація проходить через мене і ще кількох радників міністрів. Є певні складності. Наприклад, добровольці не надто прагнуть дотримуватися бюрократичних формальностей. Але без цього не можна вибудувати структуру. Так, у терористів все інакше. Там видача автомата відбувається так: розписався, взяв, пішов. Але ми будуємо справжню структуру, базовану на законі.

- Які є проблеми у батальйонів?

- Безгрошів'я. В країні все розграбовано. Бюджет не наповнюється. Одна п'ята частина країни знаходиться у вогні тероризму. Податки не сплачуються. Ми збираємо котячі сльози. Комплект хорошої форми коштує 1 тис.грн. Бронежилет - 4 тис.грн. Але нормальний обійдеться в тисячу доларів. Відсутні гроші на сучасні пристрої. Наприклад, тепловізори. Один приціл, який вночі на кілометр бачить, коштує $15 тис. Пристрій записує як відеокамера. Записує постріл снайпера. Можна подивитися, кого вразив. Таких прицілів потрібно кілька сотень на всіх снайперів. Це приблизно 60 млн.грн.

Крім того, потрібна бронетехніка. БТР-4 коштує близько 11 млн.грн. БТР-3 - близько 6-7 млн.грн. БТР перевозить вісім чоловік. Батальйон "Донбас" - 460 чоловік. Щоб перевезти таку кількість людей, потрібно близько 50 БТРів. Це нереально. Потрібні хоча б були вантажні машини. Автобусами перевозити - це братські могили.

В цілому настрій у бійців чудовий. Тільки добровольців потрібно направляти на фронт, а ми зараз збираємо батальйон "Миротворець" і не знаємо, де взяти для них бронежилети.

- А є якісь запаси бронежилетів?

- Немає і ніколи не було. У міліції були бронежилети другого класу - це від ножа і пістолета. А потрібні хоча б четвертого класу, який витримує калібр 5.45. Краще - п'ятого класу. Але таких бронежилетів навіть на всю армію було всього кілька сотень.
Український військовий бюджет - $1,5 млрд. Військовий бюджет Росії більше українського в 56 разів. Військовий бюджет США - $600 млрд. От і все 
- Який рівень забезпечення зараз?

- Є стрілецька зброя, гранатомета і міномети. Ми посилаємо запити до Міністерства оборони. Але не завжди отримуємо те, що хочемо. Проти танка йти з автоматом... Величезна проблема з бронежилетами і касками. Ніколи не було потреби в таких кількостях.

Великі проблеми з грошима. Наприклад, що таке для армії 125 млн.грн., які зібрали люди за допомогою дзвінків і СМС? Зараз стоїть питання відремонтувати 20 винищувачів Су-27, яким по 30 років. Ремонт одного літака - 40-50 млн.грн. Один вертоліт відремонтувати - 10-15 млн.грн. Тобто 125 млн.грн. - крапля в морі в масштабах армії.

Український військовий бюджет - $1,5 млрд. Військовий бюджет Росії більше українського в 56 разів. Військовий бюджет США - $600 млрд. Ось і все.

- Що буде з батальйонами в майбутньому?

- Це буде кадровий резерв для формування нової міліції та нової Національної гвардії. Усі, хто захоче працювати далі - всі залишаться працювати в міліції.

- Якщо буде отримана команда продовжити АТО - бійці готові? У якому стані сили АТО в Донбасі зараз? Чи не втрачено тиждень даремно?


- Ні, абсолютно не втрачено. Сили знаходяться у стадії доформування, озброєння і навчання. Ми часу не втрачали. Потрібно віддавати собі звіт, що ми створили боєздатні підрозділи за чотири місяці. Це результат спільних зусиль. До цього нічого подібного не існувало.

- Скільки груп терористів зараз в Донбасі і хто їх контролює?

- Є кілька десятків груп. Одні групи контролюються Стрілковим, інші - Болотовим. Є політичне керівництво терористів. Є керівництво бойовий. Міністром оборони є товариш Стрєлков, його заступник - товариш Бес. Політичне керівництво у них боягузливе. Пушілін другий тиждень сидить у Москві після замахів. Є ще так звані козацькі групи, яким аби пограбувати когось. І всією цією шарашкіною конторою керують з Москви. Боєздатність терористів різна. Танками і Градами, які їм приганяють, користуватися нормально вони не вміють.

- А як танки кордон переходять? Її хіба не закрили?


- Справа в тому, що кордон повністю перекрити так, щоб через нього і миша не проскочила, зараз неможливо. Кордон - це степова зона, де немає ніяких інженерних споруд. Крім того, ми ніколи не припускали, що з боку "братньої" Росії будуть йти танки. Сьогодні українська армія перекрила основні переходи. Але степову частину можна перетнути. Наприклад, на автомобілях підвищеної прохідності. Танк пройде без проблем.

- Чи є інформація хоча б про одного бойовика, який  склав зброю?

- У мене такої інформації немає. Ми знаємо, що бойовиків, які відмовляються від терористичних дій і намагаються піти додому або покинути Україну, розстрілюють самі бойовики. Такі повідомлення з'являються в ЗМІ. Але інформації про те, що хтось прийшов і здався добровільно - такого у мене немає.
Говорити в Донбасі потрібно з адекватною частиною. Наприклад, не всі мери там закінчені сепаратисти. Є й підприємці, які реально бачать картину 
- Чому терористи не користуються можливістю скласти зброю?

- Вони не вірять в амністію. Тероризм - це тяжкий злочин від 10 до 15 років ув'язнення, а якщо були вбивства - аж до довічного. Крім того, є територія, де можна сховатися, якщо терорист місцевий - є куди піти, якщо раптом ситуація поміняється.

- Чи є сенс вести переговори з терористами?

- За допомогою переговорів можна відсікти всіх розсудливих людей від терористів, щоб ми могли чітко визначити, хто буде воювати проти українського народу, а хто воювати не буде. Хто воює - повинен або загинути, або потрапити в полон, або бігти.

- Хто ця адекватна частина Донбасу?

- Мери міст. Не всі з них є закінченими сепаратистами. Крім того, є власники великих підприємств Донбасу, які розуміють, що без України їм не жити. Є, наприклад, металургійні підприємства Донбасу. Виступав директор, здається, Азовсталі: "Хлопці, добре, ми відокремили, але усі найближчі родовища залізної руди знаходяться в Україні. Що будемо робити? Підприємства зупиняться". Тобто потрібно говорити з тими, хто реально розуміє ситуацію. Є люди, на яких працюють десятки тисяч людей. Це не тільки Рінат Ахметов.

- А такі як Болотов?


- Болотов - лідер терористичної організації. Його статус підтверджений рішенням ГПУ. На мій погляд, це один з тих терористів, говорити з якими нема про що. Він і Пушілін - це люди, які безпосередньо управляються з Москви. Тоді давайте чесно говорити. Ми або домовляємося з Путіним, або намагаємося знайти компроміс з жителями Донбасу.

- Що відбувається з Донецькою та Луганською міліцією? Вони більше не служать Україні?


- Міліція в Донбасі розділена. Є частина, яка відкрито підтримала терористів і бере участь в терактах. Є сміливі люди, які чинять опір і продовжують виконувати свої функції - їздити на місця скоєння злочинів, документувати злочини і служити Україні.
Міліціонерів-зрадників чекає суд і вирок. Будемо їх садити як злочинців 
- Тобто міліція в Донбасі лише документує?

- Поки що так. Наприклад, в Антрациті вбили дитину. Туди виїхала слідчо-оперативна група, зафіксувала, що в такому-то місці від розриву гранати загинула дитина. Зафіксовані оскільки, виїхали криміналісти. Але треба розуміти, що міліціонер нічого не зможе зробити проти до зубів озброєних терористів. Крім того, відразу після початку подій в Донбасі з райвідділів нами була  вивезена практично вся зброя, яку могли використовувати терористи. Залишили буквально кілька пістолетів в кожному райвідділі.

- Що чекає міліціонерів-зрадників?

- Коли вся територія повернеться під контроль уряду, будемо садити їх як злочинців. Після звільнення міст почнемо серйозну кадрову чистку. Будемо реформувати міліцію. Це процес довгий, але ми це будемо робити.

- Чим закінчиться перемир'я і АТО? Чи має проблема Донбасу військове рішення?

- Краще це питання задати президенту. Але, на мій погляд, подальшого розпаду допускати не можна. Вирішити цю проблему потрібно комбінованим чином: домовлятися з тими, хто готовий домовлятися; застосовувати зброю до тих, хто не збирається її кинути.

Після цього потрібно буде провести десепаратізацію Донбасу, за прикладом денацифікації Німеччини. Якщо хтось був замішаний у зв'язках з терористами і сепаратистами, якщо якийсь мер міста десь виступав проти єдиної України - ця людина має бути за законом позбавлена права бути обраною чи призначеною на державну посаду. Якщо цього не зробити - проблема розтягнеться на десятиліття вперед.

Якщо провести вибори і не провести подібну десепаратізацію, то що ми потім будемо робити з терористами Пушіліним і Губарєвим? Давати їм право обиратися куди-небудь? Той же Єфремов претендуватиме на пост глави Луганської області. За це гинули і продовжують гинути українці? Звичайно, ні.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини