RU

Андрій Мохник: Янукович виявився тимчасовим попутником Свободи

07.10.2013, 13:53
Андрій Мохник: Янукович виявився тимчасовим попутником Свободи - Фото
Андрій Мохник

Заступник Тягнибока - про вибори президента, про сланцевий газ і компромат на депутатів-однопартійців

"Напевно, ми й самі причетні до того, що у людей склався образ свободівця як якогось ангела з крилами. Насправді ми звичайні люди", - каже заступник лідера парламентської фракції Свобода, народний депутат Андрій Мохник

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, відповідаючи на запитання про матеріали, що кидають тінь на його однопартійців.

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
Мохник розповів про те, як Свобода опинилася в одному "поїзді" з президентом Віктором Януковичем

<a href="http://liga.net/">Источник</a
, чому націоналісти перешкоджали видобутку сланцевого газу в Західній Україні, а також запевнив, що в 2015-му єдиний кандидат у президенти від опозиції можливий лише за підсумками першого туру.

- Чому останнім часом  Олег Тягнибок 

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
закритий для преси?

- Він не закритий, просто дуже завантажений. Після виборів Тягнибок займається не тільки партією, а й парламентською фракцією. І раніше на спілкування з пресою часу ледь вистачало, а зараз його практично немає. Навіть на участь у телеефірах. Але Тягнибок відкритий, він не ховається від ЗМІ.

- І все ж, чи не пов'язано це з небажанням вашого лідера коментувати компромат на свободівців? Телесюжет про будинок, який нібито належить Тягнибоку, відео сімейного скандалу Ігоря Швайки, публікацію про частку Ігоря Кривецького в бізнес-структурі Дмитра Фірташа і т.д.

- Мета цих публікацій і сюжетів в тому, щоб не допустити зростання підтримки  Свободи. Така інформаційна війна свідчить про те, що підтримка партії росте, і це лякає режим.

- Тобто все неправда?

- Звичайно. Якщо уважно вчитатися і вдивитися в ці "сюжети", то все стає ясно. Пишуть, наприклад, що Тягнибок живе "в лісопарковій зоні на березі мальовничого озера Вирлиця". Кияни розуміють, що назвати територію біля сміттєспалювального заводу в Дарницькому районі "райським куточком" дуже важко. Але інші цим фантазіям вірять.

Така ж ситуація з телесюжетом про "будинок Тягнибока". Анонсували і весь час в програмі говорили про скандальне будівництво в заповіднику. У сюжеті 10 раз показали табличку "заказник" і раз 40 назвали прізвище Тягнибок. Але насправді показали недобудований будинок не в заповіднику і навіть не в заказнику, а поруч, але, головне, він не належить Тягнибоку .

Або, наприклад, про Кривецького пишуть, що він нібито працює з Фірташем. Тому що його родичі володіють 5 % компанії КАН, якій належить ТРЦ "Арена -Сіті", а інші 95 % належать компанії, яку заснувала фірма, заснована кіпрським офшором BOVALON, який у свою чергу належить Group DF. Так, але ці 5 % були куплені у приватної особи, а не у Фірташа. Треба було дізнатися, у кого на руках інші 95%, тобто перевірити весь ланцюжок офшорів. І з таких маніпуляцій роблять "сенсації".

- Ще кажуть про готельний бізнес Ігоря Мірошниченка.

- Він займався готельним бізнесом, як кажуть, не від хорошого життя. Багато років паралельно з журналістикою Мірошниченко займався будівельним бізнесом. Коли вдарила криза 2008 року, у нього було побудовано під офісний центр будівлю. Але під час кризи офісні центри нікому не потрібні, продати будинок не вдалося, довелося шукати вихід із ситуації - після перепланування зробили готель. Однак Мірошниченко перестав займатися готельним бізнесом після того, як став народним депутатом.

Хоча, напевно, ми й самі причетні до того, що у людей склався образ свободівця як якогось ангела з крилами. Насправді ми звичайні люди. І пильна увага до нас тільки тому, що ми займаємося політикою. Так і оцінювати нас потрібно за наші політичні рішення і дії, їх відповідність нашої партійної програми і відсутність "тушок".
Тягнибок не закритий, просто дуже завантажений. Після виборів займається не тільки партією, а й парламентською фракцією. І раніше на спілкування з пресою часу ледь вистачало, а зараз його практично немає 

- Добре, чому Свобода утрималася від голосування з видобутку сланцевого газу західними компаніями в Прикарпатті? Тим самим, як кажуть, націоналісти зіграли на стороні
Газпрому. Поясніть свою позицію.

- Пишуть навіть, що Свобода вимагала хабар у $450 млн. від "Chevron"... Давайте почнемо з того, що обидві компанії, які будуть видобувати сланцевий газ, мають спільні проекти з Газпромом, а в угоді про розподіл продукції передбачено право переуступки. Тобто немає гарантії, що після укладення угоди Україна знову не потрапить до рук Газпрому.

Тому перше питання, яке ми ставимо - екологія. Чого коштуватиме сланцевий газ, якщо він приведе до екологічної катастрофи, хто гарантує екологічну безпеку? Друге питання - розподіл прибутку від видобутку. Ми наполягаємо, щоб частина доходів йшла на потреби місцевої громади, а також потрібно усунути з угоди корупційну складову, тобто щоб були виключені пов'язані з "Родиною" фірми. І ще - місцеве населення має мати можливість отримати роботу.

Нам вдалося домогтися, щоб Івано-Франківська область отримувала частку з прибутку від видобутку сланцевого газу. А деякі розумники, типу Олеся Донія, які критикували нас і казали, що ми відстоюємо інтереси Газпрому, зараз говорять, що, бачте, треба було боротися за більший відсоток для області. Так треба було ставати разом з нами і боротися з самого початку, а не піаритися.

- Партнери Свободи по опозиції Яценюк і Луценко  говорять, що до саміту у Вільнюсі Віктор Янукович - тимчасовий союзник опозиції. Свобода теж може назвати президента союзником?

- Він не союзник, швидше попутник. Весь олігархічний клас вже інтегрований в Європу: вони там купують маєтки, зберігають гроші, вчать дітей, відпочивають. Загалом, готові в будь-який момент виїхати на постійне місце проживання. Але сьогодні ситуація їх змушує не тільки говорити про євроінтеграцію, але й робити конкретні кроки в цьому напрямку. Тому Янукович в цьому процесі не ініціатор і не локомотив - він, по суті, заскочив в останній вагон до Європи поїзда.

- До виборів Свобода активного просувала ідею імпічменту, а після виборів перестала.

- Це питання не знімається з порядку денного, а лише тимчасово відкладається. Коли перед виборами ми говорили про початок процедури імпічменту, то розраховували, що опозиція візьме більшість у парламенті. Оскільки ініціювати імпічмент можуть тільки не менше 226 народних депутатів, то на даний момент опозиція цього зробити не може. Але ми не зупиняємося і спільно з нашими партнерами підготували проект закону про імпічмент президента, в якому деталізували норми Конституції.
Весь олігархічний клас вже інтегрований в Європу. Тому Янукович в цьому процесі не ініціатор і не локомотив - він, по суті, заскочив в останній вагон поїзда, який прямує до Європи 

- Чому Свобода проти визначення єдиного кандидата в президенти від опозиції вже перед першим туром?

- Це не Свобода проти. Це положення декларації, підписаної 18 травня на Софійській площі лідерами опозиційних партій Арсенієм Яценюком, Віталієм Кличком і Олегом Тягнибоком. У ній чітко вказується, що єдиний кандидат можливий тільки за підсумками першого туру. У разі, якщо владі вдасться змінити закон, щоб вибори президента проводилися в один тур, то в документі є умова про визначення єдиного кандидата перед першим туром.

- Але лідери опозиції автоматично стають опонентами один одного в першому турі, а так як електоральне поле у вас приблизно загальне, то головними конкурентами.

- Тільки на перший погляд. У декларації є положення про ненапад, і воно виникло не на порожньому місці. Стратегію спільної боротьби проти режиму ми перевірили на парламентських виборах 2012 року, коли Свобода і Батьківщина не тільки узгодили кандидатів-мажоритарників на всі виборчі округи (що для багатьох здавалося неймовірним), а й пройшли всю виборчу кампанію без конкуренції. Вже в парламенті до нас приєднався УДАР.

Але головна умова, яка має вберегти нас від взаємної боротьби - це домовленість про те, що в другому турі буде єдиний кандидат. Адже якщо посваритися під час виборчої кампанії перед першим туром, то ті, хто не пройде далі, не підтримають у другому турі опозиційного кандидата. Отримаємо повторення 2010 року, коли Тимошенко програла тому, що її не підтримали противники Януковича.

- Але Кличко наполягає на визначенні єдиного кандидата вже зараз.

- Це його право. Свобода не розглядає виборців як кріпаків - Тягнибок не може прийти на якусь кулуарну нараду і "здати" виборців Свободи в загальний опозиційний "фонд". Крім того, є ще партія, яка, власне, визначає на з'їзді формат участі в президентських виборах. На даний момент політрада як вищий керівний орган Свободи між з'їздами вирішила, що ми підтримаємо єдиного кандидата в другому турі. Інших рішень зараз немає.

- У виборців, які проголосували за вас в 2012-му, були певні ілюзії. Багато хто думав, що ви мало не на штурм Межигір'я підете. Замість того виборці отримали нову фракцію респектабельних депутатів, які говорять про регламент і вітаються за руку з регіоналами в кулуарах. Як думаєте, якби вибори відбулися сьогодні, ви б набрали 10%?

- Упевнений, що ми набрали б більше. І ця впевненість грунтується на живому спілкуванні з виборцями.

- Свободівці користуються депутатськими квартирами ? І на що особисто ви витрачаєте щомісяця 17 425 гривень, які виділяються з держбюджету на здійснення депутатської діяльності?


- Ніхто з депутатів-свободівців не взяв собі квартиру. Всі депутати  хто не киянин, живуть в готелі "Україна", який між собою називають гуртожитком. Також ніхто з народних депутатів від "Свободи" не скористався безкоштовними санаторними путівками.

Що стосується 17 тисяч на депутатську діяльність, то ці кошти я спрямовую на утримання прийомних і свого депутатського офісу в Києві. Згідно з рішенням політради, я став уповноваженим Свободи по Вінницькій області і для депутатської діяльності маю там три приймальні. Також щомісяця проводжу по 5-7 зустрічей з виборцями у Вінницькій області, тому частина грошей йде на транспортні витрати. По можливості намагаюся надавати матеріальну допомогу нужденним виборцям.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини