RU

Анатолій Матіос: РФ системно готувалася до військового сценарію

04.09.2014, 09:57
Анатолій Матіос: РФ системно готувалася до військового сценарію - Фото
Анатолій Матіос (зліва) про "котел" під Іловайськом: Коли почався обстріл, бійці одного з батальйонів самовільно покинули позицію, повністю оголивши фланг

Керівник військової прокуратури Матіос - про дезертирство під Іловайськом, шпигунів, мобілізацію і кримінальні справи проти екс-міністрів оборони

Нова посада головного військового прокурора України (і заступника генпрокурора) Анатолія Матіоса не стала сюрпризом - в структурі ГПУ він вже два місяці курирував військову сферу. Нагляд за армійськими злочинами став черговою віхою в кар'єрі брата народного депутата від партії УДАР, письменниці Марії Матіос. До 2005 року він працював у прокуратурі, змінив п'ять областей, дослужившись до начальника відділу міської прокуратури.

Зі зміною влади брат улюбленої письменниці Віктора Ющенка змінив роботу на службу в СБУ, очолював управління Служби у Львівській та Одеській областях. Якщо у Львові він запам'ятався кримінальною справою проти судді-хабарника Ігоря Зварича, то в Одесі став відомий по скандалу. В 2009-му співробітників СБУ, які стежили за місцевим бізнесменом і політиком Ігорем Марковим, знешкодила охорона, а відео принизливого затримання було викладено в Інтернет. Тоді Матіос позбувся посади, але продовжив службу в СБУ.

Здатність працювати при будь-якій владі дозволила йому з 2011 по 2014 роки працювати заступником глави контрольного управління в Адміністрації президента. Втім, в офіційній біографії значиться формулювання про те, що на цей пост він був "відряджений з органів СБУ". На обговорення питань минулого у військового прокурора під час інтерв'ю часу не знайшлося - інформаційним приводом для зустрічі з кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ став інцидент з дезертирством івано-франківського батальйону з-під Іловайська.

Поки інтерв'ю було на узгодженні, з'явилася інформація, що в рамках розслідування дезертирства добровольців з Івано-Франківська прокуратура відкрила провадження за статтями непокору, опір начальнику і уникнення військової служби, з комбатом проводяться слідчі дії.

- Президент Петро Порошенко поклав відповідальність за оточення бійців АТО в Іловайську на командирів підрозділів, які самовільно покинули свої позиції. Цей факт розслідується військовою прокуратурою?

- Дійсно, основним підрозділом, який залишив місце розташування біля Амвросіївки, був 5-й батальйон територіальної оборони "Прикарпаття". Він був у другому кільці, недалеко від місця проведення АТО. Коли почався обстріл, бійці покинули позицію і перемістилися в Запорізьку область, повністю оголивши фланг.

Батальйон був мобілізований в травні і проблеми почалися з моменту його створення, коли понад 60 осіб після формування в Івано-Франківську відмовилися їхати в зону АТО. На початку червня особовий склад отримав зброю і на автобусах і вантажівках у кількості 400 осіб відправився в зону АТО, де перебував до 23 серпня. Наскільки я знаю, за цей період двох бійців вбили, п'ятьох поранили - один середньої тяжкості, решта отримали не важкі поранення.

- Батальйон намагалися повернути на позицію, але невдало. Чому?


- Незважаючи на наказ командування АТО зупинитися, вони відмовилися виконувати накази і виявили бажання відправитися в Івано-Франківськ. Я разом з командувачем Сухопутними військами вилетів на переговори, і на Кіровоградщині біля Знам'янки чотри години ми, м'яко кажучи, обговорювали з бійцями ситуацію.

Вони говорили, що у них не було важкої зброї, їх позиції обстріляли, техніку розбили, і вони були змушені покинути місце дислокації. Це не зовсім правда. Вони виїхали звідти на 17 автобусах, 14 вантажівках і 7 легкових автомобілях або без розпізнавальних знаків, або з номерами серії АН (Донецька область - ред.). Яким чином ці легкові машини потрапили їм в руки - невідомо.

- Чим закінчилися переговори?

- Командувач Сухопутних військ запропонував прослідувати в найближчу військову частину, здати зброю і боєприпаси, отримати медичну допомогу та гарячу їжу і всім учасникам відбути в короткострокову відпустку. Вони категорично відмовилися, бо розуміли, що скоїли військовий злочин. Сказали, що будуть їхати зі зброєю через всю Україну, так як повинні її здати там, де отримували. Нам вдалося переконати здати важку зброю - гранатомети, які не перебували на штатному озброєнні. Де вони їх узяли теж незрозуміло, це стане предметом вивчення слідством. У підсумку вивантажили УРАЛ з причепом і ще один автомобіль з гранатами і гранатометами. З такою кількістю важкого озброєння можна було б зупинити танковий батальйон - який згодом і заїхав в Новоазовськ.

Батальйон доїхав до Івано-Франківська, там здали зброю і отримали відпустку на 7 діб. Йде слідство. Допитано більше 30 чоловік. Решта бійців також будуть допитані, хоча і діють за принципом: моя хата скраю...

Для мене, як для людини, яка виросла на Західній Україні, дезертирство вихідців з Прикарпаття в будь-якому вигляді - це велике горе і ганьба.

- Причини, що спонукали батальйон покинути позицію, вже зрозумілі?

- Я можу зрозуміти і розумію людей, які не мали досвіду участі у військових діях, не потрапляли під обстріли важкої військової техніки. Але в таких випадках зобов'язані діяти командири, а вони виявилися не на висоті. І в цьому, на мою думку, безпосередня вина військового комісара Івано-Франківської області, який під час мобілізації при підборі і призначенні на посаду командирів цього батальйону зобов'язаний був перевірити морально-ділові та психологічні якості людей, а також їх організаторські навички та здібності.

В процесі розслідування з'ясувалося, що один з командирів роти взяв на себе роль командира батальйону, який самоусунувся від командування, і наполіг на поверненні додому. Ним виявилася людина, яка закінчила військове училище в Росії, брала участь в Чеченській і Абхазькій війнах на боці Росії. З 1995-му жив в Україні, одружився, має дітей, а коли почався конфлікт, пішов добровольцем в цей батальйон. Висновки робіть самі.

- Вважаєте, що він саботував цілеспрямовано, зі злим умислом?


- Це стане предметом слідства. На даний момент (1 вересня) ця людина за місцем проживання поки відсутня. На мій погляд, сусідня країна давно і системно готувалася до такого сценарію подій. Як вже стало відомо, асиміляція офіцерського складу, в силу різних причин, почалася ще з 1994 року через повернення в Україну російських військовослужбовців. Їх добровільний похід в українську армію, думаю, не випадковість.

- Схоже на теорію змови.

- Це не конспірологія, повірте мені. З 2010 по 2014 роки було внесено більше 600 кардинальних змін до законів, нормативних актів, які істотно послабили систему оборони України.
З 2010 по 2014 роки було внесено більше 600 кардинальних змін до законів, нормативних актів, які істотно послабили систему оборони України 
- Скільки всього справ розслідує військова прокуратура?

- На сьогодні військова прокуратура розслідує 1113 кримінальних проваджень, які скоїли 4592 військовослужбовців з часу початку антитерористичної операції. Це досить велика цифра. За статтею 402 КК (непокора) відкрито 82 кримінальних провадження стосовно 881 військовослужбовців. За самовільне залишення військової частини (ст. 407 КК) - 350 проваджень проти 514 військових. За статтею дезертирство (408 КК) - 109 проваджень, підозрюються 2605 осіб. Є випадки, коли люди дезертирували до Росії або в анексувати Крим. Це не велика частина, кілька десятків людей. За ухилення від військової служби - 36 проваджень і близько сотні військовослужбовців. Як правило, це ті, хто пішов у звільнення або короткочасну відпустку і не повернулися.

- Як пости, коментарі і фотознімки, які публікують в соціальних мережах учасники бойової операції в Донбасі, впливають на режим секретності АТО?


- Коментарі в соцмережах і мобільні телефони в зоні АТО - найбільша біда української армії. Порушений принцип закритості інформації при проведенні бойових дій. Заборона на використання мобільних телефонів в зоні АТО повинен бути введений наказом міністра оборони. При висуванні в район виконання бойових завдань телефони повинні здаватися, а зв'язок, в першу чергу закритий, повинні мати тільки командири.

Обстріли важкою зброєю (артилерія, "Гради", реактивні снаряди) є страшним психологічним деморалізуючим фактором для невійськової людини, що перебуває в зоні військових дій. Якщо людина ніколи не чула постріли підствольного гранатомета або установки "Град", вона може і, природно, впадає в істерику, неадекватно реагує на дійсність. А скупчення телефонів відстежується радіорозвідки РФ через базові мобільні вишки і ефір - потім туди летять снаряди.

- Оскільки офіційно Росія не веде війну з Україною, які кримінальні злочини скоюють росіяни, воюючі проти українських солдат в зоні АТО?

- Несанкціонований перетин кордону - це адміністративне порушення. Але якщо він перетинається на транспорті, з бойовими комплектами - це вже контрабанда, незаконне поводження зі зброєю та тероризм.

- Багато шпигунів було виявлено в штабі АТО та інших військових відомствах?

-Державна зрада - це юрисдикція СБУ. У мене є ця статистика, але я не хотів би її озвучувати. Скажу лише, що цифра не настільки критична, як пишуть про це в ЗМІ.

-За фактами обстрілу мирних міст українськими силовиками були відкриті кримінальні провадження?


- 27 серпня приїздив помічник генсека ООН з прав людини Іван Шимонович, відбулася зустріча з керівництвом Генпрокуратури. Задавалися питання по фактах обстрілу українськими військовослужбовцями мирного населення. Таких фактів не з'являлися, звернень з боку мирного населення не надходило. Ми воюємо за свою землю, а не з мирним населенням, яке на 70-80% підтримує українську армію.

- У вас є дані про заниження кількості загиблих в ході АТО?


- Прокурорами військових гарнізонів місцевих і регіональних прокуратур закінчена перевірка всіх медичних установ на території України. Випадків заниження або неподання достовірних даних про кількість убитих і поранених, які беруть участь в АТО, не зафіксовано.

- Ви ведете рахунок призовників-ухильників?


- З моменту початку АТО в військкомати не з'явилися понад 14 тисяч осіб.

- Це що означає?

- Вони не прийшли за повісткою. Це адміністративна відповідальність. Причини різні: проживання поза місцем прописки, літо, перебування на заробітках і т.д. Однак тих, хто не з'явився за місцем служби після проходження медкомісії, за весь період тільки близько 1,5 тисячі осіб. Щодо них проводяться розшукові заходи.

- Планується чергова хвиля мобілізації?

- Я не верховний головнокомандувач. Але на даний момент, виходячи з нормативних обгрунтувань і даних, якими я володію, необхідності в цьому немає.

- Як проходять розслідування щодо колишніх міністрів оборони?

- Було відкрито провадження за фактами розбазарювання бюджетних коштів, які мали б піти на потреби армії, стосовно Михайла Єжеля, який зараз є послом України в Білорусі. Він з'явився на допит, де йому повідомили про підозру. Протягом 72 годин він повинен був прийти в суд для обрання запобіжного заходу. Згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом України у нас не було підстав для його затримання. Таким є Закон. Він поїхав в Білорусь збирати речі, там його наздогнав гіпертонічний криз, у нього передінсультний стан. Згідно з довідкою військового, підкреслюю, центрального військового госпіталю Міноборони Білорусі, Єжель перебуває в критичному стані. Після одужання та повернення в Україну будемо робити те, що ми зобов'язані робити за законом.

- Що стосується інших міністрів оборони?

- Відкрито кримінальні провадження, розслідуються злочини, пов'язані із знищенням обороноздатності країни з 2000 по 2014 роки. В рамках розслідування вивчається діяльність кожного міністра оборони за цей період. Є багато складнощів, пов'язаних, до речі, з численними змінами нормативних актів. Це дозволило посадовим особам на законних підставах робити ті чи інші речі і не нести відповідальності за свої дії. Розслідування цієї складної справи не може проводитися за один день, тим більше що в період АТО доводиться вирішувати більш нагальні питання.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини