RU

"Альфа - хірурги цієї війни. Ми захистимо безпеку країни"

28.04.2016, 17:13
Начальник Центру спеціальних операцій СБУ "Альфа" Олександр Устименко

Інтерв'ю з главою ЦСО "А" СБУ Устименком. Будинок профспілок, Корбан, Одеса, війна, політзамовлення, боротьба з патріотами: що - правда, що - брехня

Начальник Центру спеціальних операцій СБУ "Альфа" Олександр Устименко - одна з ключових фігур в команді глави Служби безпеки України Василя Грицака. Всього таких фігур кілька. Всі вони - бойові офіцери, які прийшли на керівні посади з полів російсько-української війни. Ще одна людина з найближчого оточення Грицака - його заступник і голова АТЦ (курирує операцію в Донбасі) Віталій Маліков. Всі разом вони створюють фактично нову Службу і нову "Альфу". У липні 2015 го року Маліков в інтерв'ю ЛІГА.net  справив враження людини, якій чужі кабінети в Києві. Устименко справляє таке ж враження. Про багато епізодів бойових виходів "Альфи" говорити не можна. Деякі, навпаки, широко висвітлювалися в ЗМІ. Наприклад,  зіткнення  під Семенівкою, коли загинули двоє офіцерів ЦСО. Устименко був серед учасників операції і ризикував життям нарівні з іншими. Але є й інша сторона його біографії. Устименко керував одним з підрозділів "Альфи" в лютому 2014-го року на Майдані і разом зі своїми бійцями штурмував Будинок профспілок. Що він відчуває тепер і чи міг вчинити інакше? До сучасної "Альфи" теж є питання. Масштабний штурм маєтку і арешт Геннадія Корбана на бронемашинах, скандал за участю Михайла Саакашвілі, звинувачення у виконанні політичних замовлень, звинувачення у витісненні патріотів з СБУ і багато іншого - на все це Устименко відповів у відвертому інтерв'ю для ЛІГА.net.

- Одна з основних проблем реформи Служби, на мій погляд, грошове забезпечення співробітників. Як ви вважаєте, чи може нинішній рівень забезпечення мотивувати професіоналів йти в Альфу?

- Складне питання. Звичайно, зарплата повинна дозволяти людині не озиратися по сторонах. Вона повинен відчувати себе захищеною. Є ще ситуації з втратою здоров'я, пораненням і так далі. Так що зарплата в нашій справі - це лише одна з ланок. До недавнього часу зарплата оперативного співробітника була навіть менше, ніж зарплата рядового ЗСУ. Зараз зарплата підрівнялась. Офіцер без вислуги і з двома роками в армії заробляє близько 12000 гривень. Далі - залежно від ряду показників. У АТО - більше. На передовій лінії і участь в бою - плюс тисяча в день. Плюс надбавка за участь в операціях в районі АТО в цілому. Чому? Тому що бійці багато працюють і ризикують на звільненій території. Захід бійця в будинок десь в Дружківці, де збройна ДРГ - це не менший ризик, ніж на лінії розмежування. Крім того - відпустка, оздоровлення. Ну і не менш важливе - соціальний статус. Бути офіцером "Альфи" - це престижно.

- Як патріоту потрапити на службу в "Альфу"?


- Треба звернутися до кадрового апарату СБУ, написати заяву, яку нам передадуть. Після цього ми починаємо з людиною працювати. Перше: визначаємо чи туди вона прийшла, куди хотіла. Друге: медична комісія. Вимоги не космічні. Третє: психологічний відбір. Складний етап, але генієм бути не потрібно. Четверте: курс відбору. Кілька разів на рік з числа тих, хто пройшов попередні етапи, ми відбираємо людей, яких запрошуємо на курс. Формуємо групу і проводимо роботу протягом 10 днів. Програма розписана складна. З ними постійно працюють психологи. Три дні вони здають загальні тести. Хто не набрав потрібний бал - пропонуємо їм відповідну роботу або вони йдуть. Хто набрав необхідну кількість - йде далі. Далі шість днів дуже важких. Мало сплять, багато бігають, копають, ходять, пірнають і так далі - великий комплекс завдань. На кожного пишеться характеристика. І ось той, хто дійде до кінця, кому це буде під силу - той, можливо, отримає шанс на службу в "Альфі". Психологи дають свої рекомендації, інструктори - свої. Ми приймаємо рішення в комплексі.

Ще до цього з кандидатом працює перевірка: документи, судимості, родичі, зв'язки, соціальні мережі. Повний комплекс, включно з перевіркою по лінії зв'язків в Росії, близьких родичів в РФ. Кандидат проходить детектор брехні, де його чекає дуже багато питань про Росію, терористичні організації ДНР/ЛНР і так далі. Зараз це обов'язково для всіх, хто хоче служити в "Альфі". Якщо є хоч найменший сумнів в людині - кандидата ми не вивчаємо.

- З десяти чоловік скільки проходять випробування?

- Проходять менше половини - троє, четверо. Ми шукаємо мотивованих, фізично міцних і психологічно стійких бійців. При складанні комплексу відбору ми вивчали досвід і підхід передових держав. В "Альфі" зараз ми застосовуємо кращий світовий досвід у галузі підготовки та пошуку кращих з кращих.

Раніше цього курсу взагалі не існувало. Ми його ввели тільки в минулому році. У підсумку в 2015-му провели шість таких курсів відбору. Ми задоволені результатом. І ті хлопці, які пройшли, дійсно знають, навіщо вони йшли на Службу, вони патріоти, сильні духом і тілом. Потенціал дуже хороший.

Якщо людина нам повністю підходить і пройшла всі етапи, то першим ділом вона потрапить в зону АТО. Це обов'язково. Звідти для бійця все починається, там він проходить підготовку на базі одного з підрозділів.

Фізпідготовка, психологічні випробування, документи, судимості, родичі, зв'язки, соціальні мережі - перевірка кандидатів в Альфу включає повний комплекс, в тому числі по лінії зв'язків і родичів в РФ. Кандидат також проходить детектор брехні, де його чекає дуже багато питань про Росію, терористів ДНР і ЛНР. Все здав? Відправляємо в АТО, звідки все починається. Тільки троє з десяти мають пройти відбір в Альфу  

- За моєю інформацією, за останні два роки "Альфа" пережила серйозний кадровий струс: багато хто пішов, багато хто прийшов. Що зараз собою являє сучасна "Альфа"?

- З точки зору штатної розстановки у нас дуже великий некомплект. Це пов'язано з реформою "Альфи", яку ми провели в минулому році - починаючи від регіональних відділів, закінчуючи центром. Тепер у нас уніфікована структура, що дозволяє нам полегшувати логістику, управління і так далі. Крім того, ми створили нові підрозділи. Про якісь говорити можна, про якісь - не можна. Стало більше снайперів, з'явилися підрозділи безпілотної розвідки. Грубо кажучи, наш некомплект пов'язаний з тим, що нам тепер потрібно більше людей під нові завдання. Міфи про те, що з "Альфи" звільнилася половина співробітників не відповідають дійсності. Просто люди не володіють достовірною інформацією.

У спекотні місяці 2014-го року, коли країна була в критичній ситуації, треба було терміново вживати заходів для боротьби з агресором. І ми тоді свідомо знизили бар'єр, щоб якомога більше охочих могли присвятити себе справі захисту Батьківщини. Ми брали в "Альфу" багатьох з тих, хто вже сьогодні не пройшов би критерії відбору по здоров'ю. Але тоді це перекривалося їх бажанням допомогти країні.

Сьогодні наші підрозділи, в тому числі, наповнюються мотивованими патріотами з числа демобілізованих бійців ЗСУ і Нацгвардії. Ми відстежуємо кращих і запрошуємо до себе. І в основному зараз формування підрозділів йде саме за рахунок хлопців, які пройшли АТО. Всім їм я кажу: хлопці, ви сюди приходите не на рік, не на п'ять і не на десять.

- Технічне оснащення оперативників "Альфи": з перших днів АТО цим займалися всі громадяни України через волонтерів. Як сьогодні йдуть справи?

- Волонтери внесли колосальний внесок. Неможливо переоцінити те, що було зроблено. Велике спасибі всім і кожному за підтримку, я радий можливості зараз про це сказати. Завдяки їм держава мала час зміцніти. Сьогодні вона підключилася в процес і допомагає нам стати сильніше технічно. Деталі однозначно не можуть бути озвучені. Але кожен співробітник оснащений тим, що необхідно. Суворий побут - так, але це терпимо. А технічній досконалості, зрозуміло, межі немає. Її треба нарощувати і посилювати, щоб Служба була в будь-який момент готова відповісти агресору з максимальною ефективністю. Світ не стоїть на місці. Ми повинні технічно перевершувати ворога. Нам є, куди розвиватися.

- Оцінюючи технічне оснащення ворога і наше - воно порівнюване?


- Якщо взяти як приклад оснащення нейтралізованих співробітників ГРУ РФ Александрова і Єрофєєва, то ми бачимо стандартну екіпіровку військовослужбовця спецпризначення Міністерства оборони РФ. Нічого надприродного. Але ми говоримо про індивідуальну екіпіровку. Але в цілому технічне оснащення на окупованих територіях Донбасу треба оцінювати значно ширше, адже йдеться і про засоби радіоелектронної боротьби, розвідки і так далі. Ворог досить серйозно забезпечений.

Ми зобов'язані вийти на рівень, коли будемо не купувати готові вироби, а вкладемо гроші у виробництво в Україні власних пристроїв та обмундирування, яке потрібно Службі. У нас немає прагнення до бренду. Нам потрібно те, що якісно працює і допомагає виконувати завдання.

- До російсько-української війни багато оперативників "Альфи" СБУ не приховували своїх дружніх зв'язків з російськими колегами з однойменної "Альфи" і "Вимпела" - бойове братство і так далі. Потім українським бійцям довелося робити вибір. Чи залишилися під вашим керівництвом лояльні до Росії співробітники?

- Нерозумно приховувати, що цього не було. Десь до 2012-2013-го року тривали спільні навчання і тренінги. Зараз відносини з росіянами - я далекий від думки, що хтось в "Альфі" їх підтримує. На початковому етапі були випадки, коли окремі люди займали протилежну Україні позицію. Вони більше не служать в "Альфі".
На початковому етапі були випадки, коли окремі співробітники займали протилежну Україні позицію. Вони більше не служать в Альфі. Ми створили потужний фільтр від випадкових людей і зрадників. Але стовідсоткового захисту не існує  

- Вам доводилося сперечатися зі співробітниками з приводу російсько-української війни?

- На етапі активних бойових дій нічого подібного не було. У мене позиція однозначна. Тому що є межа. І ця грань перейдена, коли група озброєних людей починає захоплювати склади зі зброєю та державні будівлі.

- Ймовірно, найяскравіші приклади зради трапилися в анексованому Криму та на окупованих територіях в Донбасі. Наприклад, зрада Ходаковського. Що ви робите для того, щоб такі люди не з'явилися в рядах Служби надалі?

- Як я вже говорив, сьогодні ми створили потужний фільтр для того, щоб випадкових людей або зрадників в наших рядах не було. Але проблема агентів актуальна для будь-якої країни. Стовідсоткового захисту не існує. Те, що ми робимо - ми робимо правильно. А Ходаковський... Він зробив свій вибір - він зрадник.

"Альфа - хірурги цієї війни. Ми захистимо безпеку країни"


- Штурм Будинку профспілок в Києві. Пройшло багато часу. Як ви сьогодні оцінюєте те, що трапилося і які висновки "Альфа" повинна для себе зробити?


- Ми жодної хвилини не приховували своєї ролі в цій операції. Я командував однією з груп, яка брала участь в цій операції. Це факт. Хід подій не має сенсу описувати. Скажу одне: те забарвлення, яке ця тема набула... Ось, мені кажуть: просто скажіть, що "Альфа" нікого не вбивала і це вирішить ситуацію. Ні, це нічого не вирішить. Я це розумію. Я знаю, що мої слова не сприймаються, які б я аргументи не приводив. Жодного бойового пострілу "Альфи" в Будинку профспілок не було. Це факт. Саму пожежу і її виникнення - я знаю, що моїм словам не повірять - але правда в тому, що вона була спровокована не "Альфою". Слідство дасть свою оцінку.

З точки зору моралі ...

- Ви відчуваєте свою особисту відповідальність за все, що сталося?

- Звичайно. Але... Нас звинувачували, що ми служили Януковичу. Це не правда. "Альфа" виконувала завдання. Але ніхто нас ніколи не посилав вбивати людей. І такий наказ не міг бути виконаний.

Я відчуваю особисту відповідальність за те, що сталося в Будинку профспілок. Але ми не служили Януковичу. Не підпалювали будівлю. Не стріляли в людей  

- У вас не виникало бажання сказати, що ви не будете виконувати цей наказ?

- Ні, не виникало, тому що я чітко знав, що ми повинні робити. При інструктажі ми позначили, що вогнепальну зброю застосовувати не будемо. Крім того, не було завдання спалити будівлю. Не було завдання по захопленню беззбройних людей. Зустрівши на восьмому поверсі один з підрозділів Майдану - здається, 15-а сотня - один з начальників відділу вступив в переговори: "Ми - підрозділ антитерору" - "Що ви тут робите?" - "Є інформація, що тут озброєні люди застосовують зброю" - "Так?" - "Так" - "Так а нам що робити?" - "Нічого не робити - йдіть, центральний вхід вільний". Вони розвернулися і пішли. Так розвивалися події на восьмому поверсі. Всі люди є, дають свідчення в прокуратурі.

- Що ви можете сказати про снайперів на Майдані?

- Я чітко знаю одне, що снайпери "Альфи" зброю не застосовували. Всі співробітники київського снайперського підрозділу знаходяться в Україні. Ніхто не втік до Криму або в Росію. Один співробітник звільнився і поїхав до Криму пізніше - він сам кримчанин. Але снайпери всі на місці. Я не був присутній при постановці завдань. Але з тих переговорів і тому, що я знаю, зброя нашими бійцями не застосовувалася. Я в цьому впевнений на сто відсотків.

- Губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі звинуватив "Альфу" в штурмі Іллічівської поліції, що нібито бійці СБУ звільнили "затриманого за розбій і багаторазово судимого громадянина". Можете прокоментувати?

- Це емоційна заява. Підрозділ отримав оперативне завдання і виконав його в рамках закону. Це штатна ситуація. Таких заходів в день підрозділ виконує кілька десятків по всій території України. Ми ланка правоохоронної системи, і якщо є завдання - забезпечуємо дію оперативних підрозділів, проводимо затримання і в судах, і в прокуратурі, і в поліції. Маса затримань.

- Питання у суспільства виникло тому, що не кожному затриманому дано мати можливість викликати на допомогу "Альфу"
.

- Ні, все не так. Для залучення наших підрозділів встановлено певний порядок. Повинно бути рішення суду, має бути постанова прокуратури, слідчого, завдання від оперативного підрозділу СБУ. І тільки після всіх цих дій "Альфа" може бути задіяна. Щоб не виникало сумнівів. Після публічних або не публічних заяв зі скаргами завжди є етап перевірки. Є звернення громадян та адвокатів. Ми надаємо документи, які підтверджують законність наших дій. "Альфа" - це не банда, яка заходить, куди захоче. Є регламентований і підтверджений документами процес. Саме по Іллічівську перевірка не встановила будь-яких порушень з боку оперативників.

Саакашвілі зробив емоційну заяву. В Іллічівську наші оперативники спрацювали без порушень  

- Ще один закид на адресу "Альфи" - масштабне затримання Геннадія Корбана. Його затримали, судили, відпустили. Пляма залишилася на ролі служби. Ця втрата репутації "Альфи" вартувала її?

- По Корбану СБУ виконувала доручення Генеральної прокуратури. Пояснюю процедуру: Генпрокуратура має право дати доручення Службі провести обшуки в зазначених місцях, провести затримання. Ми - інструмент. І якщо є питання - треба адресувати їх прокуратурі.

Наша кухня - питання організації. Так, до нас виникала претензія за кількістю задіяних співробітників. Але в той день в Дніпропетровську проводилося близько 50 обшуків. Якщо ми забезпечуємо слідчі дії в приватному будинку, де проживає людина, яка може мати вогнепальну зброю - скільки співробітників повинні забезпечувати цю операцію? Скільки має бути оперативників, які зможуть забезпечити можливість для слідчих провести слідчі дії? Ну явно не один і не два.

З чим ми могли зіткнутися? За оперативною інформацією, опір могли надати збройні люди у великій кількості. Щоб потрапити на територію, якщо замкнені ворота, зрозуміло, потрібна техніка. Застосування бронетехніки для захисту і прикриття особового складу в таких операціях - це загальносвітова практика, візьміть американський S.W.A.T. Простий автомобіль не захистить від кулі.

- У вас не виникає враження, що "Альфу" намагаються використовувати в політичних цілях?


- Ми забезпечили проведення слідчих дій, затримали людину. Чи правомірно це було і хто за це повинен відповідати? Є сумніви в законності дій? Це питання не до "Альфи". Будь ласка, є Генеральна прокуратура, задавайте їй питання. Знову повторюся: ми - інструмент. Ми не можемо сказати: ні, вибачте, ви вже якось самі забезпечте собі можливість проведення слідчих дій, навіть якщо там озброєні люди опиняться. Ми так не можемо сказати. Ми зобов'язані виконувати.

Ми затримали Корбана. Є сумніви в законності - задавайте питання Генпрокуратурі. Альфа - інструмент. Ми виконали те, що нам доручила ГПУ  

- Все-таки я ще раз запитаю: чи не виникає у вас враження, що "Альфу" намагаються використовувати в політичних цілях? І чи здатна "Альфа" сказати "ні" незаконним вимогам?

- Мораль має бути присутня - це однозначно. Політика... Зараз абсолютно все може мати політичне забарвлення. Ми "отримуємо" від суспільства і будемо "отримувати" далі. У людей недовіра до правоохоронної системи в цілому. Можливо, ця недовіра формує ставлення до подій в цілому. Я це розумію. І я також розумію, що аргументи не почують. Але якщо я не буду говорити те, що я зараз говорю - люди будуть додумувати.

- Смерть Лісника і загибель бійця "Альфи" Кузьменка. Що зараз відбувається із цією справою?

- Не можу це прокоментувати, тому що не володію інформацією. Справа розслідується. Я можу розповісти, як розвивалися події, оскільки отримав дозвіл слідчого. Давайте я розкладу по поличках, що відбувалося. Нехай кожен сам зробить висновки.

Оперативна інформація: підозрюваний знаходиться на Оболоні за конкретною адресою. Проживає в одній квартирі з господарем квартири, дружиною господаря і малолітньою дитиною. Інші члени групи Мужчиля проживали поруч. Інформація була про двох-трьох людей з вогнепальною зброєю. Плюс жінка, яка проживала на Лівому березі. Ось вам склад групи.

На етапі планування було прийнято однозначне рішення про неприпустимість дій оперативників в квартирі. З урахуванням всіх невідомих величин - це був крайній варіант і виключався. За наявними даними, Мужчиль повинен був виїжджати до Харкова, де готувався теракт. Викликав таксі. Ми пропрацювали легенду. Взяли "швидку допомогу", в якій розмістили штурмову групу. Коли чоловік в темний час доби підійшов до таксі, було складно впізнати, Мужчиль це був чи ні. Чоловік переговорив з таксистом, сів і поїхав. "Швидка" природним чином заблокувала проїзд, вийшли наші хлопці і затримали чоловіка в таксі. Виявилося, що це не Мужчиль, а господар квартири.

Опитування чоловіка дало нові дані: в квартирі Мужчиля немає, там тільки дружина і дитина, а де Мужчиль - він не знає. Для перевірки інформації група разом із цим чоловіком піднялася на поверх - в штурмовому одязі, зі щитами заблокували сусідні поверхи. Господар квартири відкрив передбанник, покликав дружину. Вона вийшла, двері залишилася відкритими, дитина перебувала в коридорі. Діалог між ними був досить гучний.

- Про що розмовляли?

- Про те, щоб дати оперативникам можливість зайти в квартиру для проведення слідчих дій. При цьому дружина перебувала біля відкритого дверного отвору, дитина бігала по коридору в середині квартири, наші хлопці були зовні квартири. Дружина каже - нікого в квартирі більше немає. Господар першим заходить в квартиру, відразу за ним заходить наш співробітник. І тільки боєць перетинає поріг - постріл. Смертельний для бійця "Альфи". Співробітник, який стояв поруч, миттєво відреагував і відкрив вогонь у відповідь. Господар квартири забіг в глиб квартири, дитина слідом. Група евакуювала пораненого співробітника, дружину. Через якийсь час господар квартири, залишивши свою дитину там, виповз в коридор. За ним група під прикриттям щитів евакуювала дитину. От і все.

- Помилки?


- Те, як діяли бійці - я вважаю, співробітники "Альфи" мали повне право на вогонь у відповідь.

- Історія з підполковником "Альфи" Андрієм Дубовиком. Що ви можете сказати про його звинувачення? Для читачів нагадаю: Дубовик стверджує, що з "Альфи" видавлюють патріотів, а на керівні посади ставлять виключно лояльних до влади людей. У тому числі Дубовик згадує Устименка як саме такого керівника для "Альфи".

- Андрій написав рапорт на звільнення за станом здоров'я. За день до виходу цього інтерв'ю, де він все це говорить, Дубовик прийшов з пропозицією розглянути кандидатуру його сина для проходження служби в "Альфі". Скажіть, будь ласка, якби все було так, як він каже - став би він бажати синові служити в таких умовах, як він описує? Це перший аспект. Другий - з приводу видавлювання патріотів. У підрозділі зараз служать хлопці, які пройшли Майдан. Вони не вороги! Це все нісенітниця. Видавлювати патріотів? Ну, це ж неправда. Кому лояльний?

- Можливо, він мав на увазі лояльність президенту, можливо - Грицаку. Напевно, він вважає, що ви виконаєте будь-який наказ, нехай навіть незаконний. Мені складно судити - можу тільки припустити.

- Я не хочу з ним дискутувати. Це позбавлене сенсу. Андрій, при всіх його нюансах, був нашим бойовим товаришем.

- І залишається?

- Мені вже складно судити. Це від нього залежить. Я не розумію, навіщо треба це протистояння і який сенс. Так, тут в Службі ті ж проблеми, що і в суспільстві. Ми окремо від соціуму не існуємо. Так, ми повинні прагнути до ідеальної моделі. Так, ми визнаємо, що багато треба міняти. Але як він може коментувати по тому ж Ліснику, якщо він в принципі не знає деталей?

- Він виходить з особистого знайомства.

- Ми нормально з ним спілкувалися після перестрілки з Лісником. Ми говорили про це. Я питав: "Андрій, навіщо йому треба було стільки вибухівки в житловому будинку в Києві? Навіщо йому потрібна була вогнепальна зброя? Навіщо він відкрив вогонь по бійцям "Альфи"? Ти можеш відповісти?". Не може.

Ну, не застосував би Мужчиль зброю. Щоб було? Його ж ніхто не йшов "усувати", як висловлюються деякі. Послухайте, якщо це "усунення патріотів", то хто може всерйоз повірити, що саме так це робиться - в житловому будинку і на очах у сім'ї? Маячня!

Мужчиль не повинен був стріляти в бійців Альфи. Його ніхто не йшов "усувати", як деякі висловлюються. Якщо це "усунення патріотів", то хто може всерйоз повірити, що саме так це робиться - в житловому будинку і на очах у сім'ї  

- Які зараз операції виконує "Альфа" в зоні АТО? Я знаю, що ваші бійці працюють вздовж всієї передової. В основному, снайперами.

- Як висловлюється глава Служби, ми - хірурги в зоні проведення антитерористичної операції. Це правда.

- Скільки загиблих?

- Шість бійців за два роки.

- Я знаю, що в Донецькому аеропорту воював один боєць "Альфи".

- Так це так. Навіть у відпустку туди їздив. Справжній офіцер. Він зараз керівник одного з наших підрозділів. Зараз в "Альфі" служить п'ять кіборгів, які перейшли до нас з інших підрозділів - це як яскрава ілюстрація до "боротьби з патріотами" в Службі. Один з підрозділів повністю укомплектований добровольцями-патріотами і виконує найскладніші завдання.

- Як змінився характер бойових дій в Донбасі за останній рік? Наскільки активно терористичне підпілля в прифронтовій зоні?

- Профілактика на звільнених територіях проходить постійно. Ми весь час працюємо.

- Терористичне підпілля все ще існує на звільнених територіях?

- Так, воно все ще працює. Але ми цим займаємося. Зараз війна в основному позиційна. Активність груп, які працюють на тактичній глибині, ми бачимо в районі Донецька, Мар'їнки. Я щодня переглядаю звіти. Як рік тому затримували з автоматами і гранатометами диверсантів, так і зараз. По-великому рахунку для нас нічого не змінюється.

Терористичне підпілля на звільнених територіях продовжує діяти. Як рік тому затримували з автоматами і гранатометами диверсантів, так і зараз. Для нас нічого не змінюється  

- Ваша оцінка рівня терористичної і диверсійної загрози в Харкові та Одесі. У соціальних мережах наростає істерика - нібито Одесу готують до повторення подій 2-го травня.

- У минулому році ми провели три великі хвилі операцій в Одесі, в тому числі проти так званої "бессарабської народної республіки" і так далі і тому подібне. Було багато затримань. Зараз в Одесі теж проводиться маса заходів, покликаних припинити будь-які провокації в зародку. Ефект від цих дій давайте подивимося 3-го травня. Служба поводиться дуже активно. Залучено бійців Одеського управління і не тільки. Крім того, Служба тісно працює з Національною поліцією.

По Харкову. Не буду повторюватися - ми застосовуємо заходи, які дозволяють тримати ситуацію під контролем. Противник робить нестандартні кроки - це гібридна війна. Але я впевнений, що у нас вистачить кмітливості оперативно припинити будь-які дії проти інтересів державної безпеки.

Ми активно працюємо в Одесі і Харкові. Ефект побачите 3-го травня. Противник робить нестандартні кроки. Але нам вистачить кмітливості припинити провокації  

- Проблема контрабанди в зоні АТО. Ви можете поручитися, що ваші офіцери не займаються кришуванням цього промислу? Дуже часто саме СБУ дорікають в цьому.

- Можу поручитися: офіцери "Альфи" кришуванням контрабанди не займаються. Це виключено і мені навіть складно собі це уявити.

- Ваша оцінка захисту Києва від диверсій: наскільки розвинені можливості агресора в столиці?

- Можливості у противника колосальні. І не тільки в Києві. Справа в тому, що на мирній території люди живуть нормальним життям. Це ж не міста, захоплені гібридними військами. Візьміть Горлівку: 22:00 - вимкнули світло, руху нуль, транспорт доглядається і так далі. Ми працюємо в інших умовах. Простий приклад - Краснов. Машина з вибухівкою могла спокійно заїхати в Київ.

- Хто винен?

- Ніхто не знімає з себе відповідальності, повірте. Нам держава довірила - ми повинні свою роботу виконувати. Я говорю про інше. Суспільство має розуміти, що відбувається в країні. І будь-який громадянин повинен розуміти рівень загрози. Треба звертати увагу на якісь очевидні речі, інформувати поліцію і Службу про підозрілі явища. Ми не можемо ввести комендантську годину і перевірити кожен автомобіль. Нам доводиться працювати в складних умовах і без підтримки і сприяння простих громадян це неможливо.

- Ваша думка щодо найімовірнішого розвитку ситуації в Донбасі: придністровський варіант, Нагорний Карабах, Абхазія або сектор Газа? Це складне питання і навряд чи є об'єктивна відповідь.


- Так. Давайте я видихну і відповім, що не можу відповісти. Заморожений конфлікт? Якщо застосовують гаубиці, ну, хіба це заморожений конфлікт? Протистояння не припиняється.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net в Twitter и Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини