RU

Адвокат Тимошенко: Євросуд поставив владу перед складним вибором

30.04.2013, 15:11
Адвокат Тимошенко: Євросуд поставив владу перед складним вибором - Фото
Валентина Теличенко

Бліц-інтерв'ю із захисником екс-прем'єра в Страсбурзькому суді Валентиною Теличенко

Європейський суд з прав людини сьогодні оголосив рішення по першій скарзі  Юлії Тимошенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
- екс-прем'єр скаржилася на незаконність і політичні мотиви арешту 5 серпня 2011 року, неналежну медичну допомогу, тортури і цілодобове відеоспостереження. Незважаючи на пріоритетний режим розгляду скарги, Страсбургу знадобилося більше півтора років, щоб вивчити всі обставини і винести рішення - задовольнити частково. Український уряд ситуацію навколо справи Тимошенко поки не коментує - спочатку треба ретельно вивчити документи. Україна ще може оскаржити рішення ЄСПЛ - на це суд відводить три місяці.

Про те, що міститься в рішенні Європейського суду, як це вплине на долю ув'язненої Тимошенко і чому суд не повірив у тортури екс-прем'єра, у бліц-інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
розповіла її адвокат Валентина Теличенко.

- Що ховається за юридичними термінами і визначеннями в оголошеному сьогодні рішенні Європейського суду з прав людини - порушення яких прав Юлії Тимошенко визнав Страсбург?


- Європейський суд визнав порушення статті 5 європейської конвенції про права людини за декількома пунктами - зокрема, про незаконність арешту Юлії Тимошенко в період судового слідства і наявності політичних мотивів цього арешту. Це найголовніше, - тим самим Євросуд фактично встановив, що довіряти судді Родіону Кірєєву, який згодом виносив вирок у газовій справі, не можна. В одному з параграфів свого рішення ЄСПЛ чітко вказує, що йому дуже складно виділити наявність мотивації у частковому рішенні суду щодо арешту.

- Тобто рішення по Тимошенко аналогічне рішенню по
Юрію Луценку?

- Так, аналогічне.

- Чому ЄСПЛ відхилив скаргу Тимошенко на тортури і незаконне відеоспостереження?

- Насправді, розбіжність у цьому питанні - всього один голос, чотири судді проти трьох. Європейський суд дійшов висновку, що умови перебування Тимошенко у в'язниці не були відповідними, однак це ще не тортури в розумінні тортур. Але, якщо ви пам'ятаєте, 15 березня минулого року ЄСПЛ виносив за клопотанням Тимошенко окреме рішення - згідно з правилом 39 регламенту суду вказав уряду України на необхідність її лікування за межами колонії, в лікарні. Оскільки Україна впоралася з цим завданням, - Тимошенко все-таки госпіталізували і забезпечили доступ до неї німецьких лікарів, - то суд дійшов висновку, що тортури до неї не застосовувалися.

Луценко і Тимошенко йшли до Євросуду не за грошовою компенсацією, для них було дуже принциповим визнання політичних мотивів кримінального переслідування 
- Кожен пункт скарги Тимошенко голосувався окремо?

- Звичайно. І за статтею конвенції про тортури обговорювали кожен описаний епізод тортур окремо. Таких епізодів було кілька: нанесення тілесних ушкоджень під час спроби її транспортування до лікарні, несвоєчасна госпіталізація та ненадання медичної допомоги в належному обсязі. І це при тому, що Тимошенко не дуже здоровою потрапила вже в СІЗО, добре, що її діагнози були не такими складними, як у Луценка.

- Що рішення Європейського суду означає Тимошенко, воно на ній хоч якось відіб'ється?


- Сподіваюся, що відіб'ється. Якщо уряд України не буде оскаржувати рішення ЄСПЛ в апеляційному порядку, то вже через три місяці воно набере законної сили. У будь-якому випадку судова система України і уряд будуть поставлені перед складним вибором. Варіантів два: або вчинити відповідно до закону і скасувати вирок Кірєєва, чи не очікуючи нового рішення Європейського суду за скаргою Тимошенко про порушення її права на справедливий суд, або в останній або передостанній день тримісячного терміну оскаржити рішення ЄСПЛ і ще на два місяці відстрочити його вступ в законну силу. Але якщо судова система буде вперто чекати, то це погано позначиться на репутації України. А Тимошенко весь цей час змушена буде залишатися під вартою.

Для держави це, як мені здається, далеко не найоптимальніша поведінка.

- Чому Тимошенко не вимагала грошової компенсації?

- Луценко теж не вимагав, Європейський суд її сам призначив (15 тис. євро, - ред.). Просто ці заявники йшли в Європейський суд не за компенсацією, а тому, що для них дуже принциповим було визнання політичних мотивів кримінального переслідування. Те, що суд вирішив не призначати компенсацію Тимошенко, - це нормально.

Досьє на Юлію Тимошенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>


Рішення Євросуду за скаргою Тимошенко: що порушила Україна

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини