RU

Адвокат Сухов: Тимошенко перед вироком - в бойовому настрої

11.10.2011, 10:36
Адвокат Сухов: Тимошенко перед вироком - в бойовому настрої - Фото
082d7ef0cb7437588a8eacabc939f675.jpg

Фізично Тимошенко дуже погано почувається, а морально - їй набагато краще… Вихід для тих, хто приймає рішення у справі Тимошенко - залишити питання невирішеним... Тимошенко можуть, в тому числі, і звільнити прямо в залі суду з-під варти

Сьогодні Печерський райсуд Києва вирішить долю Юлії Тимошенко - і не тільки чисто людську, але ще й політичну. Обвинувальний вирок у "газовій справі" може поставити жирний хрест на її майбутньому у Верховній Раді і потенційних претензіях на крісло президента. Захист екс-прем'єра розгублений: навіть тепер, в "судний день", він не береться передбачити, яким буде вердикт судді Родіона Кірєєва. У будь-якому випадку, політичних рішень адвокати не приймають: їх підзахисній потрібен тільки виправдальний вирок. Інакше - апеляція і, можливо, Європейський суд з прав людини.

Про те, в якому настрої Тимошенко прийде заслуховувати власний вирок, які політичні і юридичні варіанти розв'язання ситуації і що може Європейський суд, в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів адвокат Тимошенко Юрій Сухов.

- Вчора ви їздили до Лук'янівського СІЗО. Чи вдалося вам зустрітися з Тимошенко? Як вона тримається перед оголошенням вироку?

- Вдалося. Фізично вона погано почувається - там скрізь протяги, холодно, у неї запалився нерв в хребетній частині. А морально, як завжди, в бойовому настрої.

- Якісь останні настанови вам дала - або, може, ви їй?

- Та які вона може давати останні настанови? Просто поговорили, вона спитала нашу думку як адвокатів, що буде, ось і все.

- І що буде?

- Єдине, що я підтвердив - що залишаюся з нею до кінця і буду домагатися справедливого рішення. Яким воно буде у виконанні Печерського суду - незрозуміло.

- На думку колишнього генпрокурора Святослава Піскуна, варіантів розвитку подій всього три: повернення кримінальної справи Тимошенко на дорозслідування, виправдальний вирок або обвинувальний. Який варіант найбільш вірогідний?

- Як на мене, з точки зору закону, має бути виправдальний вирок. Але аналізуючи все, що відбувалося на цьому процесі, - а відбувалося суцільне порушення закону, - більш вірогідні два варіанти: обвинувальний вирок або дорозслідування, щоб не напружувати ситуацію, оскільки світова спільнота вкрай негативно дивиться на всі ці речі. Тобто можуть, на жаль, повернутися на стадію судового слідства, щоб залишити все в підвішеному стані і не приймати жодного конкретного рішення.

- Чому на жаль? Все ж краще, ніж в'язниця...

- Тому що це вихід для тих, хто приймає рішення у справі Тимошенко - залишити питання невирішеним.

- Зараз обговорюється ще один варіант, четвертий. Суд ухвалює обвинувальний вирок, а що робити з Тимошенко, вирішать пізніше, - можливо, все-таки внесуть зміни до Кримінального кодексу і декриміналізують статтю, за якою її судять.

- Ми взагалі не пов'язуємо декриміналізацію з вироком. Юридично єдино прийнятним є тільки виправдальний вирок. Все інше - політичні виходи. Їх також може бути декілька. Наприклад, можливе повернення справи на дорозслідування, про яке я щойно говорив - також політичне рішення, а не юридичне. Або, як варіант, вирок, не пов'язаний з реальним позбавленням волі. Ну і, нарешті, декриміналізація після виголошення вироку.

- Хто автор ідеї декриміналізації "статті Тимошенко"? Кажуть, до цього міг докласти руку глава Адміністрації президента Льовочкін

- Я знаю, що перший законопроект щодо декриміналізації статті 365 Кримінального кодексу був внесений народним депутатом Швецом (фракція БЮТ, - ред.). Загалом таких законопроектів три, вони внесені, наскільки я знаю, від опозиційних або так званих опозиційних сил. Так що формально це ініціатива опозиції. А як насправді це відбувалося, що рухало депутатами при внесенні законопроектів - я не можу сказати, я не займаюся політичною діяльністю, тому особливо цим навіть не цікавлюся.

- Заступник Тимошенко по партійній лінії Олександр Турчинов вчора заявив, що поки навіть суддя Кірєєв не може прогнозувати рішення у справі Тимошенко, він його нібито отримає в останній момент. Прокоментуйте цю думку.

- Це чисто політична заява, мені складно її коментувати. Я не присутній в дорадчій кімнаті і не знаю, яким чином, з якою мотивацією і яке конкретно рішення у справі Тимошенко приймає пан Кірєєв.

- Якщо Кірєєв оголосить обвинувальний вирок - що далі?

- Також незрозуміло. Обвинувальний вирок може як передбачати реальне позбавлення волі, так і не передбачати: з виправним терміном або умовно. Тимошенко при такому вироку можуть, в тому числі, і звільнити прямо в залі суду з-під варти. Але будь-який обвинувальний вирок, навіть якщо це буде звичайний штраф, - що, в принципі, навряд чи можливо, хоча у нас все можливе, - ми оскаржимо.

- Заготовка апеляційної скарги на цей випадок вже готова? Для економії часу.

- Наші виступи в судових дебатах - це вже частина апеляційної скарги. Ми уважно аналізували всі порушення, в тому числі і ті, які мали місце під час самого процесу. Але остаточний варіант апеляції буде готовий тільки після того, як ми отримаємо на руки рішення Печерського районного суду Києва, оскільки основною частиною апеляції повинен бути саме аналіз рішення.

- Що точно потрапить в апеляційну скаргу?

- Мені дуже складно аналізувати наперед ситуацію, оскільки ми не бачимо жодних підстав для обвинувального рішення. Чим його буде мотивувати суд, нам також дуже цікаво. У матеріалах справи є все для того, щоб суд ухвалив єдино законне рішення - виправдальний вирок. Там є думка про відсутність складу злочину не тільки захисту, але й відомих вчених і економістів України, які робили експертизи, плюс висновки Датської Хельсинської правозахисної групи.

У будь-якому випадку, в апеляції буде вказано, що в діях Тимошенко відсутній склад злочину. Я готував науково-правовий аналіз з цього питання. Крім того, мій колега Олександр Плахотнюк проаналізував всі процесуальні порушення, які були допущені і є мотивом для неможливості визнання будь-яких відомостей, висунутих прокуратурою, в якості доказів. Скажімо, основні документи в справі, на які посилається обвинувачення, залучені протоколом, датованим неіснуючим днем - 31 квітня. Прокуратура заявила, що вони були складені не 31 квітня, а нібито 30-го. Але жодних доказів, крім голослівних заяв, вона не дала. Я в суді питав: а чому прокуратура говорить, що 30 квітня? Чому не скаже, що це було 1 травня або, припустимо, 31 березня - може, там місяць неправильно вписали, а не дату? Як може суд встановити, коли був складений протокол? Суд просто не може посилатися на ці документи як на доказ - він не встановив дату їх виготовлення.

Тому якщо буде виноситися обвинувальний вирок, то мені з професійної точки зору дуже цікаво подивитися, який абсурд записаний в цьому рішенні.

- Під час Інтернет-конференції на порталі ЛІГА.net ви заявили, що в разі поразки в українських судах підете в Європейський…

- У нас для цього є всі підстави, і це говоримо не тільки ми. Представники європейських держав також сходяться на тому, що, безумовно, було порушене конвенційне право Тимошенко на доступ до справедливого суду. Як наслідок, не може бути і справедливого вироку. Європейський суд з прав людини, безумовно, все це врахує.

- Але Євросуд не може відмінити обвинувальний вирок.

- Євросуд встановить факт відсутності доступу до правосуддя і реалізації права на справедливий суд, а в мотивувальній частини опише, чому, в зв'язку з якими порушеннями це сталося. Звичайно, це рішення повинен легалізувати на території України Верховний суд, це його повноваження. У Верховному суді всі позиції Європейського суду будуть досліджені і, я думаю, вирок буде відмінено.

- А що з попередньою скаргою у справі Тимошенко в Європейський суд, яку готували представники Харківської правозахисної групи?

- Так, було таке звернення. На жаль, я це питання не відстежую, оскільки не займаюся ним.

- Ви нещодавно заявили, що розчаровані українською правовою системою і після закінчення справи Тимошенко маєте намір взагалі піти з адвокатури. Куди підете - у передвиборчий список Батьківщини?

- Ні. Я не займався і не займаюся політичною діяльністю.

- Кар'єра народного депутата вас не цікавить?

- Принаймні, у мене думок на цю тему ще не було. Не знаю. Може, я розчаруюся, в тому числі, і у відсутності порядку, і вони у мене виникнуть.


- А пропозиції надходили?

- Не надходили. Хоча колись мене (до речі, в безпартійному статусі) включали до списку Батьківщини, це було на попередніх виборах. Я не пройшов. У наступний список, до Верховної Ради нинішнього скликання, я відмовився входити. Поки я не думав над цим питанням, хоча, звичайно, сидіти осторонь всього того, що відбувається, я не буду.

- Якби ви були народним депутатом - на чому б зосередилися?

- На вдосконаленні законодавчої бази і правоохоронної системи України. У мене для цього досить великий досвід. Тим більше, я був урядовим уповноваженим з антикорупційної політики, займався розробкою нормативно-правової бази в сфері боротьби з корупцією. Я би приділив основну увагу цьому, оскільки вважаю себе людиною, яка в цих питаннях має певні знання.

Валерія КОНДРАТОВА

Юрій Сухов: біографія, новини>>>
Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини