RU

Адмірал Кабаненко: В України достатньо сил протистояти Росії

28.03.2014, 13:59
Адмірал Кабаненко: В України достатньо сил протистояти Росії - Фото
Ігор Кабаненко

Про тактичні помилки в Криму, керівництво Міноборони, перспективи повномасштабної інтервенції РФ і варіанти виходу з військово-політичної кризи

Адмірал Військово-морських сил України, у минулому - перший заступник командувача ВМС та заступник Генштабу Збройних Сил Ігор Кабаненко розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ про те, як варто було б протистояти російській агресії.

У грудні 2013-го Кабаненко був звільнений президентом Віктором Януковичем з військової служби. Міністром оборони на той момент був Павло Лебедєв Приводом для рішення президента послужило позбавлення наприкінці жовтня Службою безпеки України допуску адмірала до державної таємниці з формулюванням "допущення грубих порушень чинного законодавства у сфері державної таємниці". Своє відсторонення Кабаненко назвав політично вмотивованим. Сьогодні адмірал Кабаненко виступає в якості військового експерта.

- Прокоментуйте перестановки в керівництві Міноборони - Михайло Коваль замість Ігоря Тенюха?

- Ми повинні оцінювати державних службовців за результатами їх роботи. За минулі три тижні керівництво Міноборони вчинило ряд серйозних помилок. Приймалися половинчасті рішення, які тільки провокували противника йти далі.

Новому міністру я бажаю успіхів і адекватних кроків у роботі  але оцінювати треба буде за результатами. Ситуація, в якій він призначений - важка.

Хочу сказати, що багато завдань стоїть перед Укроборонпромом. В останні роки ця структура працювала в основному на експорт, але сьогодні цей підхід повинен бути змінений - вона повинна посилювати нашу армію і обороноздатність країни.

- Які саме помилки були здійснені Міністерством оборони в попередні три тижні?

- Була упущена ініціатива і час на перших етапах кримської кризи. Можна було блокувати кордону, перекрити поромну переправу, можна було перекрити дії російських військ в пунктах базування відповідним нарощуванням наших військ на нашій території. Між іншим, такі плани були. Чому вони не реалізовані - це для мене секрет.

- Є думка, що Крим просто здали.

- Це думка має бути предметом серйозного розслідування. Вона важлива і для того, щоб не допустити промахів у майбутньому.

- Чи допускаєте повноцінну інтервенцію з боку Росії?


- Така небезпека існує - цю думку поділяють всі серйозні військові експерти. Це не здогадки, а висновки, засновані на фактах. Індикатори, які ми аналізуємо, мають тенденцію до наростання. Це активізація наступальних компонентів російських військ - 3-а і 20-а армії, 4-а Кантемировська дивізія, перекидання систем "Ураган" і фронтових бомбардувальників СУ-24 з повним завантаженням.

Тимчасове затишшя не повинно нас розслабляти, бо Росії вірити не можна. Ми повинні пам'ятати досвід Чечні, Грузії та Придністров'я. Також потрібно розуміти, що удар в такому випадку припаде на центр управління країною - столицю.

- Непротивлення при захопленнях в Криму - вірне рішення?

- З одного боку, форми і способи, які використовували російські війська - діючи із-за спин мирного населення, не дозволили нашим військовим діяти жорстко. З іншого боку  керівництво Міноборони, крім команди "Стояти!" та моральної підтримки "Тримай!", не зробило для військових нічого. Керівництво пішло шляхом мінімізації ризиків будь-яку ціну, а це неприйнятно. У сьогоднішній ситуації мінімізація ризиків коштувала Україні фактичної капітуляції в Криму.

- Яка ситуація на кордоні з Придністров'ям, є загроза нападу?

- Є небезпека. Найближче завдання російського вторгнення - це південно-східна смуга України. Придністров'я росіяни розглядають як допоміжний плацдарм у разі повної інтервенції.

Варто відзначити, що аналізуючи ситуацію і будуючи прогнози, більшість експертів намагаються розглядати дії Путіна з точки зору логіки і здорового глузду. Але нам варто змиритися з тим, що у нього одна логіка - всі засоби хороші. Військові дії з боку Росії - це не тільки сил , а й обман, зрада, віроломство, шантаж. Тому вірити обіцянкам і заявам Росії не можна, і готуватися потрібно до всього, а це означає - до гіршого.
Багато освічених й тверезомислячих російських військовослужбовців та військових експертів розуміють злочинність дій військ РФ, але приймають правила гри, граючи в імперських офіцерів 
- Українське керівництво здатне адекватно відреагувати на виклики?

- Здатне, але я б рекомендував робити це оперативніше, ніж у минулі тижні, більш ефективно і результативно.

- Ви консультіруете когось з керівництва країни?


- В останні дні такий контакт з'явився. До цього він теж був, але не на рівні людей, які приймають рішення. Конкретизувати я б не хотів.

- Що конкретно ви пропонуєте робити сьогодні?

- Я вважаю, що Рада повинна прийняти рішення про те, що все що відбувається - це військова агресія. Деякі називають її "дивною війною", але дивна вона не тому, що це не війна, а тому що ведеться з використанням нестандартних форм і способів, на які Україна не змогла вчасно відреагувати.

Під час конфлікту на Тузлі, в 2003-му, Україна діяла набагато ефективніше. Досвід у нас є, чому ми його не використовуємо?

Далі - необхідна повна мобілізація. Чи не тотальна - до рушниці все чоловіче населення від 18 до 60 років, а повна в тому сенсі, що необхідно повністю укомплектувати і посилити всі діючі військові частини, наші сили оборони. А також створити частини територіальної оборони. У нас колосальний мобілізаційний потенціал - понад 700 тисяч людей з досвідом військової підготовки.

Повинна бути, нарешті, створена ставка верховного головнокомандувача.

Армія повинна стати професійною. В Україні необхідно поставити на озброєння ракетну зброю - на це потрібен час, але такі можливості є. Якби ми мали у розпорядженні системи з дальністю дії в 2,5 або хоча б 1,5 тисячі кілометрів, Володимир Путін тричі б подумав перед анексією Криму.

Також необхідно ввести режим надзвичайного стану, організувати безпольотної зони в окремих регіонах південного сходу. Я розумію всі ризики, але це необхідно робити.

Економіка теж повинна бути орієнтована на оборону. Це має зрозуміти не тільки уряд, але також суспільство і бізнес.

Розумію, що багато хто може не розуміти необхідність таких жорстких заходів - адже за вікном начебто мирно, люди ходять в ресторани, приймають гостей, взагалі - кругом весна. Але важливо зрозуміти, що над Україною сьогодні нависла реальна загроза тотальної окупації - російським військам для цього потрібно кілька годин.

- Захід нам допоможе?


- У випадку, якщо Україна продемонструє готовність оборонятися, реалізуючи можливості, про які я сказав, західне співтовариство може допомогти технікою, озброєнням, посиленням санкцій проти агресора, дипломатичним і політичним сприянням. Але ніхто не допомагатиме тому, хто сам себе не захищає. Ніхто за нас воювати теж не буде - не потрібно плекати ілюзій.

- Який бюджет потрібен армії?

- Семи мільярдів, які вже виділені, достатньо для забезпечення зазначених заходів. Звичайно, в тому випадку, якщо не красти і розумно використовувати.

Щоб не було таких божевільних вчинків, як минулого року, коли Міноборони за міністра Лебедєа нібито повернуло державі 1,8 млрд. По-перше, не зрозуміло, куди пішли ці гроші, по-друге  що значить "повернули"? У нас що, армія не потребує грошей? Цей факт потрібно серйозно розслідувати.

- Який
варіант оборонної стратегії ближче Україні - польський, швейцарський або ізраїльський?

- Такі дискусії відбуваються, вони не дуже активні, так як питання перспективи менш актуальні, ніж відображення сьогоднішньої загрози. Проте, особисто я схиляюся до польської моделі. Вона ближче і реалістичніше для реалізації в українських умовах (головний критерій - якість краще кількості; до складу бойових з'єднань входять всього три тисячі осіб, але укомплектовані вони найсучаснішою технікою, - ред.) . У той час як швейцарський варіант у нас не реалістичний чинності геополітичних особливостей регіону.

Крім того, впевнений, що Україна повинна бути елементом колективної безпеки. Якби ми були в системі колективної безпеки вже сьогодні, то проблема Криму навіть не виникла б.

- Ви спілкуєтеся з колегами з Росії? Як російські офіцери в приватних бесідах розцінюють те, що відбувається?


- Віднедавна спілкування припинилося - надто позначається вплив російської пропаганди. Причому, багато освічених і тверезомислячих військовослужбовців та військових експертів розуміють злочинність дій російських військ, але при цьому приймають правила гри, граючи в імперських офіцерів. Це їх усвідомлений вибір.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини