RU

"Зростають у гніздечку соросята": як Джорджа Сороса роблять головним ворогом України

07.02.2020, 10:10
Джордж Сорос (колаж - LIGA.net)

Соросята всюди. Так створюється міф світової змови транснаціонального капіталу проти бізнесменів-патріотів і особисто Зеленського. Навіщо?

Є така штука - "форсед мем (forced meme)". Це коли ті чи інші люди дуже хочуть зробити слово або словосполучення популярним, і тому постійно повторюють його в засобах масової інформації, надійно вбиваючи в голови громадян.

І зараз в українське медіаполе вбивають один такий об'єкт. Форсед мем "соросята". Тобто - діти Сороса. Мем цей зневажливий. Їм обзиваються.

Спробуємо розібратися, хто їм обзивається, навіщо він це робить і при чому тут взагалі Сорос.

Хто такий містер Сорос

Відомий американський фінансист, майже 90-річний, за походженням - угорський єврей. Великий меценат, відомий, в першу чергу, створенням і підтримкою ряду культурних і науково-освітніх фондів, які так чи інакше просувають цінності ліберальної демократії, особливо в країнах Центральної і Східної Європи. Впливовий лобіст у США, що підтримує одне з крил Демократичної партії.

Із Соросом дуже люблять воювати в Росії. Там він, поряд із "планом Даллеса" - один із символів того, хто вічно шкодить країні, яка "встає з колін". У 2015 році Генпрокуратура РФ визнала його фонди "Відкрите суспільство" і "Сприяння" небажаними організаціями. Білорусь заборонила діяльність його фондів ще в 1997 році.

Окрема війна розгорнулася на малій батьківщині мецената, в Угорщині, де наступ на його структури оголосив президент країни Віктор Орбан, звинувативши Сороса в спробах зруйнувати країну, наповнивши її мігрантами.

У схожих речах, але щодо своїх країн, звинувачували Сороса ініціатор Брекзиту Найджел Фарадж та італійські правопопулісти, а президент Туреччини Реджеп Ердоган і зовсім вважає його ключовою фігурою світової єврейської змови.

Грубо кажучи, Сороса у ролі мема використовують ті, кому серйозний статус не дозволяє оперувати терміном "жидомасони". А так мова про те ж саме - про впливового діяча, який руйнує нації, розмиваючи їхні традиційні підвалини. Ще й єврейського походження.

З іншого боку, Сорос публічно виступав як друг України, закликав надавати їй макроекономічну допомогу, фінансував у ній ряд корисних проектів через свій фонд "Відродження" і отримав із рук екс-президента Петра Порошенка Орден Свободи.

Ось така неоднозначна особистість.

Одна проблема.

До лайки "соросята" Сорос має дуже опосередковане відношення. А часом і зовсім ніякого.

Насправді

Насправді Сорос тут - ширма-страшилка. Коли говорять про соросят, не мають на увазі людей, які працюють саме на Сороса або структури, якось з ним пов'язані, на зразок того ж "Відродження". Коли форсять цей мем, говорять про інше. Про більш широке.

Яке ж значення ті, хто постійно повторює це слово, в нього вкладає?

Значення дуже старе. Схожу лайку просували ще з кінця позаминулого століття багато діячів, що включали в себе навіть дідуся Леніна - у них це називалося "компрадорською буржуазією". Проблема в тому, що навіть те, що міг сприймати мозок балтійського революційного матроса, вже деколи занадто складно для деякої частини українських телеглядачів. Тому - "соросята".

Соросята, вони ж компрадорська буржуазія - це, у розумінні авторів терміна, такі злі люди, які грають на руку інтернаціональному капіталу. Тобто зарубіжним бізнесменам. На противагу національному капіталу, тобто місцевому. Це представляється як співпраця з імперіалістами проти патріотів.

Цитую (вибачте! для справи треба!) Енциклопедію марксизму:

"У країнах, що розвиваються, склалося дві групи буржуазії — національна і компрадорська. Остання пов'язана з іноземним монополістичним капіталом і феодально-поміщицькою верхівкою в своїй країні, служить провідником інтересів іноземного капіталу, перешкоджає боротьбі своїх народів за національну та економічну незалежність. Національна буржуазія, страждаючи від іноземного і компрадорського капіталу, займає, як правило, прогресивні позиції в боротьбі з міжнародним імперіалізмом, підтримує національно-визвольний рух і народні революції".

Он як.

Але, як завжди, при зустрічі теорії з практикою можливі нюанси.

У нашому випадку "соросятами" кличуть:

- уряд Гончарука,
- міжнародні фонди (усі),
- неурядові організації, крім орієнтованих на РФ або українських олігархів.

Ось це, значить, наші "компрадори", тобто соросята.

А хто ж їхні противники? Хто ж наша національна буржуазія? А ви їх знаєте поіменно. Власне, це українські олігархи і є.

Наскільки прогресивні позиції займає ця група - це вже ви самі судіть. Виходячи з власної оцінки ситуації у країні.

І ось тут виходить, що в нашому, українському контексті, все якось виглядає не так, як в Енциклопедії, вибачте, марксизму. Звинувачення на адресу соросят, по суті, звучить як, що "ці нехороші люди хочуть завезти сюди Форди, Ікеі і Лакшмі Мітталів, підірвавши позиції наших, рідних Ланосів, АТБ й Ігорів Рінатовичів".

Жах який.

Хто і навіщо форсить

Відповідно, обзиваються цим словом люди, які виступають на боці національного капіталу. Або капіталу, що позиціонує себе таким.

Так, дуже любить це слово та частина фракції "Слуга народу", що ближче всіх до Ігоря Валерійовича Коломойського.

Чому ж вона так часто повторює його?

Бачите, коли ви хочете створити відносно когось ірраціональну ненависть, потрібно придумати конкретне зневажливе слово. І хизуватися їм до втрати пульсу.

Так, наприклад, Михайло Саакашвілі таранив опонентів словом "бариги".

Гарне слово. Звучить образливо, і саме собою не дуже осмислено. Занадто розпливчасте обвинувачення. Довести, що ти не барига - все одно, що довести, що ти не поганець. Це спочатку потрібно вимагати від опонента визначення поганця, потім доводити, чому воно на тебе не налазить... Загалом, до кінця розгляду у всіх уже буде стояти знак рівності між твоїм прізвищем та цим словом. "А, цей? Той, хто так ретельно доводив, що не поганець?.."

До деякого часу ці ж люди таранили опонентів маркером "порохобота". Навіть людей, вкрай негативно налаштованих до попереднього президента. А ти доведи, що не порохобот?

Тепер цей мем трохи застарів. Валити все на попереднього президента, нинішнього голову відносно невеликої парламентської фракції - це вже трохи абсурдно. Потрібен лиходій вселенського масштабу.

Сорос! І діти його - соросята!

Вже не колишній президент, який намагається повернути владу. Вже ціла світова змова транснаціонального капіталу проти бізнесменів-патріотів. І конкретно всіх цих прозахідно налаштованих людей у синіх піджаках проти Зеленського та України. Треба терміново їх зняти і замінити перевіреними людьми - з національно-капіталістичної тусовки. Ну, самі розумієте, з якої саме її частини.

Тут, звичайно, трохи іронічно виходить. Бо в Туреччині, в Росії, в Угорщині, Соросом зазвичай лякають специфічну аудиторію - відкрито або латентно антисемітську, і ще зазвичай додаючи - "єврейську". А у нас навпаки, більшість таких людей, зазвичай, самі єврейського походження. Можливо, тому поки не дуже заходить - звучить дещо штучно.

Але вони дуже стараються.

Тому не варто дивуватися, що про "соросят" говорять і люди, які раніше не були помічені в клеймуванні ліберального Заходу і світової закуліси. Так працює пропаганда. Навіть дивні речі, які повторюються багато разів, задають дискурс.

Що ми зараз і бачимо.

Автор - Віктор Трегубов, журналіст, співзасновник партії "Демократична Сокира"

Читайте російською: "Зростають у гніздечку соросята": как Джорджа Сороса делают главным врагом Украины

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини