RU

Життя під наглядом. Навіщо влада посилює реєстрацію громадян

29.05.2012, 12:52
Життя під наглядом. Навіщо влада посилює реєстрацію громадян - Фото
Влада стверджує, що зміни не ускладнять життя українців. Опозиція побоюється поборів, поліцейської держави й фальсифікацій на виборах

Що криється за прийнятими й відправленими на підпис президенту змінами закону про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні

"Суворість законів російських пом'якшується необов'язковістю їх виконання". Цей старовинний афоризм, що характеризує ситуацію в Російській імперії, актуальне до сих пір для багатьох пострадянських країн. Українська влада намагається відновити імперсько-радянський інститут прописки. Спостерігачі вважають, що ситуація буде розвиватися саме відповідно до бородатих афоризмів.

Депутати внесли зміни до Закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". Представники влади запевняють - документ прийнятий на вимогу Євросоюзу і відкриє нам шлях до Шенгену. Нічого подібного - заявляють в опозиції. Мета змін - створити умови для побудови поліцейської держави. А заодно і для фальсифікації на майбутніх виборах в Раду. У свою чергу експерти не бачать у законі реальних механізмів, за допомогою яких можна змусити громадян реєструватися.

Закон за п'ять хвилин

Депутати закон прийняли в другому читанні і в цілому в четвер, 17 травня. Опозиція з ранку покинула зал пленарних засідань. Як пояснив лідер фракції БЮТ Андрій Кожем'якін, щоб не бути статистами і не освячувати своєю присутністю голосування більшості. У такій обстановці рішення приймаються пачками, практично без обговорення.

Розгляд проекту змін до закону про свободу пересування почалося о 13:51. Вже о 13:56 "за" проголосувало 250 карток народних обранців. В суть проекту мало хто вникав, тому перші коментарі виявилися вельми суперечливими. І сам документ тут же обріс суперечливими оцінками - від введення тотального контролю над громадянами до незначної корекції законодавства, що стосується тільки військовозобов'язаних і тих, хто перебуває в судових тяжбах або має різні боргові зобов'язання.

Навіть сам автор проекту регіонал Володимир Олійник плутався в деталях. Спочатку сказав журналістам, що документ прийнятий тільки в першому читанні, потім виправився. Чомусь став запевняти, що реєстрація передбачена безкоштовна. Хоча в законі чорним по білому написано, що до органу реєстрації потрібно пред'явити квитанцію про сплату держмита.

Нічого нового

Імперсько-радянський інститут прописки скасували в Україні в 2001 році за рішенням Конституційного суду. Однак тут же був замінений у підзаконних актах реєстрацією громадян. В 2003-м депутати прийняли закон про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, в якому зафіксували обов'язкову реєстрацію місця проживання та місця перебування. Зазначимо, що перше відрізняється від другого строком - більше шести місяців протягом року.

Тим не менш, це не заважало українцям, зареєстрованим в одному регіоні (що підтверджується штампом в паспорта), жити і працювати в іншому. Виникали деякі труднощі. Наприклад, з медичним обслуговуванням або зарахуванням дитини в дитсадок. Але вони швидко вирішувалися після добровільної фінансової допомоги установі. Що стосується голосування на виборах, то спочатку внутрішні мігранти користувалися відкріпними талонами. Потім, після прийняття Закону "Про Державний реєстр виборців", вони отримали можливість обирати або змінювати виборчу адресу за заявою до органів, адмініструють реєстр.

На перший погляд, зміни прийняті минулого тижня, не повинні зруйнувати цієї ідилії свободи пересування. Положення про реєстрацію (перебування, а не місця проживання) посилюються тільки відносно іноземців, а також українців, які мають будь-які зобов'язання перед судом, військкоматом і кредиторами. Насправді це не зовсім так. Так, в головному юридичному управлінні Верховної Ради знайшли загрозу навіть для тих, хто по суду визнаний безвісти зниклим.

Підводні камені


Фахівці парламентського юруправління звертають увагу на те, що, коригуючи систему реєстрації, влада не враховує європейську практику. Відповідно до такого втручання держави в реалізацію громадянами їх конституційних прав повинно бути зведене до мінімуму. Тим часом, реєстрація закріплюється як платна адміністративна послуга. При цьому зміни вступають в протиріччя з чинними законами.

Так, зняття з реєстрації без вісті зниклого, згідно з новим законом, передбачено за рішенням суду. У той час як відповідно до Цивільного та Цивільного процесуального кодексів в такому разі призначається опікун над майном. Тобто нововведення можуть призвести до позбавлення права на житло. А реєстрація військовослужбовця у військовій частині несе в собі ризики порушення його права на житло за адресою реєстрації на громадянці.

Дивно було б очікувати, що після внесення змін до закону про пересування і ймовірного підписання їх президентом українці масово кинуться в паспортні столи реєструватися. Законодавець передбачив і цей момент. Первинне наповнення реєстру буде проводитися без участі громадян. Для цього разово буде використана "частина бази даних Державного реєстру виборців ... і Державного реєстру фізичних осіб - платників податків". А ось тут парламентські юристи бачать вже порушення законодавства про захист персональних даних.

В Європу - через реєстрацію

Автор законопроекту Олійник запевняв журналістів, що головна мета законопроекту - зрушити з місця процес лібералізації візового режиму з Євросоюзом. Дійсно, Україна має для цього ввести облік іноземців на своїй території. Маються на увазі, в першу чергу, зовнішні мігранти з проблемних країн, які транзитом через Україну прагнуть потрапити до країн ЄС. Але в законі, природно, йдеться про всіх іноземців без винятку.

У нардепа-бютівця Олександра Сочки своє трактування "європейської спрямованості" документа. На його думку, Державна міграційна служба просто вирішила заробити на вболівальниках, які вже скоро приїдуть на Євро-2012. Ті з них, хто планує провести в Україні понад 10 днів, повинні будуть реєструватися. Природно, не безкоштовно.

Депутат звернув увагу на те, що проект розроблений Державною міграційною службою, але поданий його колегою-нардепом, а це порушення процедури й типова лобістська схема. Міграційна служба повинна була б направити свої пропозиції в уряд. А Кабмін, після узгодження всіх зацікавлених міністерств і відомств, - внести на розгляд Ради. Але в такому випадку до початку футбольного єврочемпіонату закон прийняти не встигли б.

Контроль та облік

Навіщо в одному законі змішувати мігрантів і громадян України? Регіонал Олійник пояснив це прагненням упорядкувати відносини між громадянами й державою. Відповідаючи на питання журналістів, як бути тим, хто орендує квартири, будучи зареєстрованими за іншими адресами, депутат радісно пообіцяв добратися й до тих, хто квартири здає. Мовляв, оскільки, якщо орендодавець не хоче реєструвати у себе квартиронаймача, значить, житло він здає нелегально й податків з такого доходу не платить.

Реагуючи на зауваження кореспондента ЛІГАБізнесІнформ про те, що владі слід було б спочатку вирішити питання доступного житла для громадян, Олійник здивовано підняв брови й запитав: "А як це?".

Опозиціонери впевнені - влада намагається побудувати поліцейську державу, налагодити контроль за будь-якими рухами тіла громадян. Так прокоментував ЛІГАБізнесІнформ прийняті зміни нунсівець Юрій Кармазін. На думку депутата, закон суперечить Конституції, яка гарантує громадянам свободу пересування.

"Деякі норми нагадують чи не відновлення прописки", - вважає позафракційний депутат Тарас Чорновіл. Втім, він зазначив, що не бачить механізмів, за допомогою яких закон можна було б привести в дію. Більшість опитаних кореспондентом ЛІГАБізнесІнформ юристів теж зійшлися на тому, що закон в частині внутрішньої реєстрації як не працював, так і не запрацює. До речі, і адмінштраф за порушення правил реєстрації залишився тим самим - від 17 до 51 грн.

Туга за "каруселлю"

Ще один кошмар опозиціонери вбачають у можливості фальсифікацій на виборах. Вони побоюються, що влада відновить "каруселі" зразка 2004 року, дозволивши групам підконтрольних виборців голосувати і за місцем постійної, і за місцем тимчасової реєстрації. А у непідконтрольних громадян, які зареєстровані в одному місці, а виборча адреса (у реєстрі виборців) отримали в іншому, можуть виникнути проблеми з реалізацією права голосу.

У Центральній виборчій комісії ризиків для виборців і підсумків виборів поки не бачать. "Будь-які зміни у зв'язку із цим законом, якщо він вступить в силу, не вплинуть на існуючу виборчу адресу, а підстави для зміни виборчої адреси визначені виключно законом про Держреєстр виборців. І будь-який інший законодавчий акт регулюватиме ці питання не може", - заявив у коментарі ЛІГАБізнесІнформ заступник голови ЦВК  Андрій Магера.

Тим не менш, в опозиції побоюються, що влада спробує внести необхідні для маніпуляцій зміни й до закону про вибори, і в закон про реєстр виборців ще на поточній парламентській сесії. Втім, щоб цього не допустити або хоча б дізнатися про те, що сумнівні зміни готуються та виносяться на голосування, нардепам-опозиціонерам як мінімум потрібно регулярно ходити на роботу.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини