RU

Зеленський і "заслані козачки" Коломойського. Що стоїть за вигнанням Дубінського

15.03.2021, 21:17
 Зеленський і
Володимир Зеленський (колаж – Аліна Подлєсна, LIGА.net)

Слуга народу виключила Дубінського з партії. Як це вплине на фракцію і на відносини Зеленського з Коломойським

Слідом за Віктором Медведчуком Володимир Зеленський  оголосив публічну війну  Ігорю Коломойському. Слуга народу вигнала лояльного олігархові нардепа Олександра Дубінского з партії. На черзі інші нардепи з орбіти Коломойського чи сам олігарх? Кому з президентом не по дорозі і чому Зеленський лише зараз побачив деструктивність людей Коломойського, – в короткому розборі  LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. Після американських санкцій Слузі народу знадобився майже місяць, щоб виключити Дубінського з фракції. Ще більше часу зайняло вигнання Дубінського з партії. У цьому питанні "слугам"  мав допомогти партійний з'їзд 13 березня.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Однак у цей день Дубінський залишився членом партії. Більш того, його кандидатуру затвердили до нового партійного органу – Нацради громад. Глава партії Олександр Корнієнко пояснив журналістам, що не може виключити Дубінського з партії, прикрившись "принципом субсидіарності": спочатку його має зняти київський обласний осередок.

У той же час на з'їзді було затверджено нову версію статуту партії, що надало керівництву механізми для вигнання Дубінського. Після з'їзду Корнієнко скликав засідання київського обласного осередку, який 14 березня зняв Дубінського з посади. А 15 березня розпорядженням Корнієнка Дубінського було виключено з партії.

Съезд партии Слуга народа (фото – пресс-служба партии)

З'їзд партії Слуга народу (фото – пресслужба партії)

"Партія Слуга народу починає новий період... Ми поступово очищаємо команду від засланих козачків і випадкових людей", –  сказав Зеленський на з'їзді 13 березня. І запевнив: "Ми готові рухатися далі".

Читайте також: "Завжди 226". Зеленський розповів "слугам", як голосувати за "принципові речі"

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Зеленський продовжує спроби боротися з впливом олігархів на свою партію. Зокрема, на з'їзді було затверджено новий склад політради СН, де до умовно лояльних Коломойському людей можна віднести хіба що міністра культури Олександра Ткаченка.

"У політраді немає людей Коломойського. Немає людей  Іллі Павлюка. Немає людей  Разумкова. Склад політради показав, що головні Зе-солдати – це дійсно незалежні списочники. Це приклад деолігархізації партії зсередини", – заявив LIGA.net  співрозмовник у керівництві партії.

На думку нардепки і членкині політради СН Людмили Буймістер, після санкцій США проти Коломойського всі лояльні до нього депутати "мають серйозно задуматися, на якій стороні історії вони хочуть опинитися". "Ніколи не пізно покаятися і робити правильні проукраїнські кроки", – говорить вона в коментарі  LIGA.net 

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Вигнання Дубінського на Банковій пов'язують виключно з деконструктивного поведінкою самого Дубінського. "Зеленський здивований, коли члени його команди встромляють ножі в спину. Для нас це боляче. Лерос, Дубінський. Вони забули, ким були півтора роки тому і як прийшли в політику", – зазначив співрозмовник  LIGA.net у керівництві ОП. Разом з тим уточнив: самому Коломойському "мало що загрожує".

Нардепка від СН Марина Бардіна вважає, що заява президента адресована тим її колегам, які ставлять себе в опозицію до президента. "Багато з моїх колег – це молоді та перспективні люди, які займалися реформами ще за часів попередніх урядів, але потім зайшли в Раду, познайомилися з Дубінським і групами впливу та стали адвокатами їхніх інтересів. Час стрепенутися і бути опорою президента, а не олігархів", – повідомила вона в коментарі LIGA.net.

Читайте також: Коломойський став токсичним. Данилюк про справу ПриватБанку, роль Венедіктової і націоналізацію

ЩО ДАЛІ. Судячи із заяви президента, із "засланими козачками" і "випадковими людьми" в СН ще не покінчено. Опитані  LIGA.net нардепи не називають конкретних прізвищ тих, кого Зеленський мав на увазі.

"Вважаю, що це робота для СБУ. Вона має встановити чіткі зв'язки депутатів з олігархами", – заявила Буймістер. Водночас вона сумнівається, що слідом за Дубінським із фракції і партії почнуть виходити люди, лояльні до Коломойського.

"Для монобільшості нам потрібно 226. Зараз у фракції 245. Якщо частина депутатів вирішить самостійно залишити фракцію або їх виключать, у нас все одно залишається можливість бути монобільшістю", – впевнена Бардіна.

Співрозмовник  LIGA.net в ОП не такий оптимістичний: "Якщо всі люди Коломойського вийдуть із фракції, то у нас будуть проблеми з голосуванням, що може призвести до розпаду Ради". За оцінками трьох співрозмовників LIGA.net у керівництві ОП і фракції СН, умовна група Коломойського може налічувати 25-27 депутатів.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

Журналіст  LIGA.net запитав у "слуг" із приводу нардепів Максима Бужанського та Євгена Шевченка, у яких іноді виникають ідеологічні розбіжності з колегами. Останній у лютому вихвалявся візитом на захід із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком.

"Одна справа, коли депутати просто висловлюють свою думку. Але коли це шкодить процесу реформування країни, то партія може досить жорстко на це реагувати", – так відповіла  LIGA.net Буймістер.

Розвинув її думку й один із керівників Офісу президента: "Багато хто називає Бужанського, Шевченка і Качуру. Ідеологічно у нас є розбіжності. Але чисто математично вони голосують те, що нам треба. Вони страждають більше, ніж інші, але голосують".

Нардеп  Олександр Качура підтверджує  LIGA.net, що у нього "були претензії щодо технічних питань, зокрема до партбудівництва", але наразі "у партії відкрилося нове дихання" після обрання керівних органів. На питання, чи думає він про вихід із партії/фракції, Качура відповів: "Подивимося. Буду робити все можливе до кінця. На сьогоднішній день я не збираюся виходити з партії і фракції".

Нардепи від СН сумніваються, що Зеленський особисто ініціюватиме виключення когось із "групи Коломойського". "У фракції немає тоталітаризму, але дисципліна має бути. І депутати, яких пов'язують із Коломойським, повинні вирішити: вони прийшли виконувати обіцянки президента або вони використовували впізнаваність президента, щоб пролізти в СН і допомагати Коломойському. І це в той час, коли США сигналізують , що будуть допомагати Україні в боротьбі з олігархатом", – вважає Бардіна.

Однак виникає логічне запитання: чому президент вирішив боротися з олігархами лише зараз, адже про лояльних до того ж Коломойського людей було відомо ще на етапі формування виборчого списку СН у 2019 році.

На думку Буймістер, причина в зміні геополітичної ситуації: "Ми бачимо поступове ослаблення Росії, особливо після американських виборів. Це дає більше впевненості в діях проти явно проросійських олігархів, до яких відносяться Медведчук і Коломойський... Ми розуміємо, що ніхто на Заході не буде вставляти палиці в колеса".

У свою чергу співрозмовник  LIGA.net  у керівництві ОП скептично ставиться до демонізації олігархів. "Хочете ви чи ні, але вони найбільші платники податків. Але ми повинні встановити для них єдині правила гри. Зеленський їм прямо говорить: давайте міняти правила або порвемо країну. Президент натякнув, що відступати не збирається. І якщо олігархи продовжать грати не за правилами, то наступними після Медведчука будуть вони", – підсумував він.

Читайте також: Історія | Медіакілер Коломойського, піарник Арбузова, політик Зеленського. Хто такий Дубінський

Читайте матеріал російською: Тема дня | Зеленский и "засланные казачки" Коломойского. Что стоит за изгнанием Дубинского

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини