RU

Збити Трампа. Які настрої консервативних еліт в США

23.03.2016, 19:31
Збити Трампа. Які настрої консервативних еліт в США - Фото
Мар'ян Заблоцький

Мар'ян Заблоцький про консерваторів в американській політиці

Голова Українського товариства економічних свобод (УТЕС) Мар'ян Заблоцький побував на щорічному з'їзді американських консервативних організацій (Conservative Political Action Conference або CPAC 2016). Він ділиться своїми враженнями про ключові тренди в цьому спектрі політичної системи США.

Не секрет, що зараз економічна (і не тільки) політика України перебуває під значним впливом Вашингтону, а під чиїм впливом перебуває власне сам Вашингтон? Хто впливає на ідеологію правлячої більшості американського Конгресу, які суспільні групи і як само впливають на порядок денний, пріоритети, стратегічні рішення американського політикуму? Це питання, відповіді на які я шукав, відвідуючи у перший тиждень березня столицю Сполучених Штатів на запрошення американських друзів і партнерів УТЕСу. Звичайно, я не міг не відвідати один з ключових заходів, який є визначальним для політичного життя Республіканської партії і всього американського політичного істеблішменту – щорічну конференцію американських консерваторів СіПЕК (2016 Conservative Political Action Conference), яка відбулася 2-5 березня цього року у пригороді Вашингтону, містечку під назвою Нейшнл Харбор (штат Мериленд).

Ідеологія консервативного руху у Сполучених Штатів, як це не парадоксально звучить для європейського вуха, це – свобода особистості, вільний ринок, мінімізація ролі держави в житті людини та мінімальні податки, а також сімейні цінності, недоторканість приватної власності та невтручання у приватне життя. Іншими словами це те, заради чого кількасот років назад сміливці і відчайдухи виривалися з під влади європейських абсолютних монархій у нові землі Північної Америки. Це те, що батьки-засновники Сполучених Штатів закладали у 18-му столітті до конституційних основ американської державності. Кумири кожного консерватора – Томас Джефферсон, автор Декларації незалежності та, особливо, – президент Рональд Рейган – з величезною повагою цитуються або згадуються тут кожні 10-15 хвилин.

Саме консерватори і їх ідеї є основою сучасної Республіканської партії США, яка наразі контролює обидві палати Конгресу США, державного інституту, де приймаються рішення щодо фінансової підтримки нашої країни, а також органу, який на противагу американській виконавчий владі (її наразі обіймає Демократична партія) змушує американську адміністрацію не «заспокоюватися» і не втрачати інтерес до того, що ми робимо і проти чого боремося в Україні. Тому для нас дуже важливо було бути на СіПЕК. Саме тут можна без зайвої «політкоректності» розповісти найактивнішій частині американського суспільства про те, хто такі українці, що ми робимо, за що і проти чого ми боремося. Тут ви відразу одержуєте відгук і запрошення до співпраці із людьми, від думки і підтримки яких залежить доля американських конгресменів та кандидатів у президенти США.

Тепер до самого заходу. Конференція збирається щорічно, починаючи з 1973 року, і є найбільшим публічним заходом американських консерваторів. Тут навчаються, об'єднуються і «заряджаються» на політичну боротьбу тисячі учасників з провідних консервативних організацій, починаючи від студентів коледжу до президентів Сполучених Штатів. Конференція складається із широких пленарних дебатів, а також з кількох десятків тематичних семінарів, дискусійних клубів, круглих столів, виступів, обговорень, робочих груп та інше. Саме тут виробляється, корегується та узгоджується програма консервативних сил всієї країни. Рональд Рейган 12 разів виступав на СІПАКу, учасниками і спікерами цього заходу в різні часи були президент Джорж Буш старший, віце-президент Дік Чейні, сенатор Джон МакКейн.

Звісно, тема цього року, – президентські вибори у США. І на СіПАК було гаряче.

Справа в тому, що від республіканців лідером президентської гонки на праймеріз наразі є Дональд Трамп, що спричиняє дуже серйозний конфлікт всередині партії. Велика частина республіканців категорично не хоче перемоги Трампа і більшість консервативних лідерів намагаються його зупинити. Багаті донори партії (так званий істеблішмент) постійно збираються та виробляють плани, як «збити» Трампа. Вони впевнені, що якщо Трамп виграє, то це може означати непоправний удар по Республіканській партії. Адже екстравагантний мільярдер має славу цинічної людини, яка насправді не виріть у цінності вільного суспільства і належить до старого покоління самозакоханих «бізнес-знаменитостей» зразка 1990-х.

Крім того, Трамп вважається людиною проросійських поглядів, що категорично не сприймається консервативними активістами США. В той час, як лідери консервативного руху сенатори від республіканців Марко Рубіо та Тед Круз представляють молоду частину республіканської партії із чіткими поглядами щодо економічної та зовнішньої політики, не приховують своє вкрай негативне ставлення до сучасного російського лідера і його зовнішньополітичного курсу, спрямованого на руйнування системи міжнародних відносин і нехтування міжнародним правом. До того ж фактично Дональд Трамп, завдяки своїм заявам стосовно міграційної політики, набув слави расиста, і якщо він стане офіційним представником партії на президентських виборах, республіканці будуть змушені його підтримувати, а це створить шлейф негативу для партії в цілому на десятиліття вперед.

Читайте також - Силіконова коаліція. Американський бізнес проти Трампа

Безпрецедентним є той факт, що попередній кандидат в Президенти США Мітт Ромні (який був основним опонентом Барака Обами на минулих виборах) публічно виступив проти кандидатури Трампа. В США це вважається рухом проти власної партії, і є непопулярним кроком, але він це зробив – настільки великою проблемою є Трамп для консервативних республіканців.

На відміну від українських політиків, їх американські колеги не мають можливості «перебігати» до нових політичних проектів кожні декілька років і «забувати» про своє минуле. Тому тут відносяться до репутаційних ризиків набагато серйозніше та далекоглядніше.

На конференції було й своє голосування, на якому Трамп прогнозовано зайняв далеке третє місце (переміг Тед Круз, другим став Марко Рубіо). Трамп навіть скасував свій виступ на конференції за день до призначеної дати, очевидно не маючи аргументів для розмови з аудиторією. До речі, відмова від попередньо запланованого виступу без поважних причин – для кандидата у президенти США є доволі рідкісним і образливим явищем. Таке рішення Трампа викликало на Конференції хвилю негативних відгуків у діапазоні від обурення до відвертого глузування.

На республіканських праймеріз Трамп поки набирає не більшість, а просто більшу кількість голосів серед всіх кандидатів. І республіканці зараз намагаються зробити так, щоб ніхто не став однозначним переможцем у виборах. У такому випадку відбудеться те, що називається Contested Convention – нове загальне голосування, на якому делегати від різних штатів будуть голосувати декілька разів до тих пір, поки один з кандидатів не набере більше 50% голосів. Процедура дуже нагадує те, як обирають Папу Римського. В результаті передбачається, що другий за популярністю кандидат – губернатор Техасу Тед Круз – зможе перемогти Трампа і стати опонентом кандидата від демократів – ймовірніше за все, Гілларі Клінтон.

Внутрішньопартійні дебати вразили у першу чергу своїм рівнем підготовки – вони разів в 50 професійніші за ті, що є в нас. Коли в нас відбуваються політичні дискусії, приміром на телешоу, то складається враження, що це 3,5 години філософії від 10 людей, де вони просто діляться тим, що їм цікаво. А там, коли слухаєш будь-якого кандидата, незалежно від того, кого він представляє, хочеться, щоб він просто зібрав свої речі та миттєво переїхав в Україну та почав працювати на наших виборців.

В кандидатів дуже гарно побудовані промови. Навіть у найменш рейтингових кандидатів вони звучать у 20 разів краще, ніж найгарніші промови українських політиків. Вони висловлюються дуже чітко, зрозуміло, роблять наголос на спільних цінностях, активно використовують цитати відомих людей. Запалюють публіку, мають прекрасну манеру спілкування, за якою зрозуміло, що кандидат поважає і слухає інших людей.

Якщо казати про неформальні комунікації, то республіканці доволі активно читають пресу, цілком в курсі наших корупційних скандалів, питають про Надію Савченко, про війну, тобто загальна інформація про країну в них є. На мене велике враження справив республіканець Пітер Роскам, який вже в’пяте обраний конгресменом від штату Іллінойс – дуже професійний політик з величезним досвідом. Він сам декілька разів був в Україні, уважно слідкує за тим, що у нас відбувається.

Взагалі, з лідерами громадських організацій в США, якщо ти поділяєш їхню ідеологію, говорити легко. Адже ці організації не відпрацьовують зарплату від того чи іншого пройдисвіта чи олігарха національного чи мікрорайонного масштабу, не «освоюють бюджети» міжнародних «філантропів» чи іноземних урядів, а самі є джерелом ідеології, самі її розвивають, оскільки абсолютно впевнені, що від їх наполегливості залежить хто і як буде приймати рішення в уряді, що стосуватимуться них самих і їхніх родин.

Всі ці люди повністю підтримують Україну і українців в нашому прагненні відстояти свою незалежність, економічну і політичну свободу, оскільки бачать в нас дух і прагнення, притаманні їхнім дідам і прадідам, які самовіддано боролися проти тиранії.

Автор - голова Українського товариства економічних свобод (УТЕС) Мар'ян Заблоцький

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини