RU

Замість Онопенка - Самсін. Влада готується заполучити Верховний суд

07.10.2011, 10:17
Замість Онопенка - Самсін. Влада готується заполучити Верховний суд - Фото
1ac4ae38181571e7a514b9bcffcc2c9d.jpg

На місце голови Верховного суду претендує людина, лояльна до опозиції. У влади свій кандидат на місце голови ВСУ і свої плани на роль інституту, від якого може залежати доля Тимошенко і результати майбутніх парламентських виборів

Сутичка за встановлення контролю над останнім стовпом судової системи України загострюється. Верховний суд, навіть з критично урізаними судовою реформою повноваженнями, для влади - об'єкт стратегічний. Хоча б в світлі швидкого вироку у справі Юлії Тимошенко або майбутніх парламентських виборів. Однак головою суду на другий термін планує залишитися Василь Онопенко - чоловік, лояльний до опозиції, колишній нардеп-бютівець, що має серйозний вплив на суддівський корпус і для влади непередбачуваний.

Як стало відомо ЛІГАБізнесІнформ, виконуючий обов'язки голови ВСУ і соратник Онопенко Анатолій Ярема опротестував нещодавню заборону на вибори нового голови ВСУ. Але влада збирається воювати за головну судову інстанцію до повної перемоги. Крім того, вона начебто остаточно визначилася зі своїм кандидатом на пост голови: джерела називають ім'я Ігоря Самсіна.

"А це правда, що у вас суд нижньої інстанції заблокував вибори голови Верховного суду?" Це просте, але незбагненне для нормальної юридичної логіки питання 30 вересня задавав секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт під час телефонних переговорів зі своїми українськими знайомими.

Абсурдна, на перший погляд, заборона, через яку 30 вересня пленум ВСУ не зміг обрати нового голову, стала ще однією віхою у війні за Верховний суд між владою і Онопенко, який намагається зберегти пост. І бойові дії, що ведуться останній рік, схоже, підходять до логічного завершення.

У минулий понеділок, за даними ЛІГАБізнесІнформ, прихильники Онопенко зробили відчайдушну спробу (і, вочевидь, одну з останніх) відстояти свого голову: в.о. голови ВСУ Ярема подав в Київський апеляційний адміністративний суд скаргу на визначення Окружного адмінсуду Києва від 23 вересня, що накладає заборону на проведення пленуму (копія документа є в розпорядженні редакції). Однак цей контрзахід, скоріш за все, не здобуде дії. Влада, контролююча всі суди, крім Верховного, налаштувалася на те, що ні Онопенко, ні будь-який інший не залежний від неї кандидат не повинні бути обрані. І для цього готова ввести в дію широкий спектр інструментів.

Юридична практика

Формально виток юридичної війни за контроль над Верховним судом, що спостерігається нині, почався 22 вересня. У цей день суддя ВСУ Микола Пінчук, відряджений на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), подав позов до Окружного адміністративного суду Києва (копія документа є в розпорядженні редакції). Відповідачами по позову виступав пленум Верховного суду (що дивно, оскільки пленум - не орган влади, отже, не може виступати суб'єктом адміністративного права) і практично всі судді ВСУ.

У позові Пінчук зазначив, що 30 вересня повноваження Онопенко закінчуються. Отже, не пізніше 16 вересня ВСУ був зобов'язаний повідомити Пінчука про проведення пленуму. Однак письмового повідомлення суддя не отримав.

24 вересня Окружний адміністративний суд розглянув заяву Пічука і задовольнив його вимоги. А саме - наклав заборону на організацію і проведення пленумів ВСУ до розгляду справи по суті. 29 вересня члени Верховного суду на зборах вирішили відмінити пленум. І зобов'язали його секретаря повідомляти Пінчука і відрядженого на посаду голови ВККС суддю ВСУ Самсына (він також залишився без запрошення на пленум) про всі засідання пленуму. Таке рішення суддівських зборів, скоріш за все, буде використано як один з аргументів в Апеляційному суді.

Як зазначили джерела редакції в ВСУ, Самсіна і Пінчука не запросили на засідання пленуму через те, що вони, згідно ст. 92 закону "Про судоустрій і статус суддів", будучи відряджені на адміністративні посади, не можуть виконувати професійні обов'язки по основному місцю роботи, тобто брати участь в засіданнях суду.

Проте, цей факт повинен розглядатися як другорядний. Справа в тому, що Самсін - неформальний лідер "антионопенківського" крила ВСУ. Аналогічна ситуація, до речі, склалася, на пленумі Верховного суду 11 березня цього року, коли частина суддів спробувала відправити Онопенка у відставку. Тоді Пінчук і Самсін також не були допущені до його роботи.

Потрібно зауважити, що останні події навколо Верховного суду - продовження розпочатої президентом рік тому судової реформи, яка, по суті, стала операцією влади по перехопленню оперативного контролю над судами. У ході реформи голова ВСУ втратив можливість впливати на призначення суддів. А сам орган позбавився основних повноважень. Зараз ВСУ, який раніше був вищою і остаточною інстанцією в розгляді будь-яких справ, в принципі, не має можливості вести процес. Він не проводить власний розгляд, не може приймати рішення по суті справи, володіючи лише повноваженнями скасовувати рішення по деяких справах з подальшою їх відправкою в один з вищих спеціалізованих судів.

Кандидат від партії

Згідно із законом, вибори нового голови ВСУ мають пройти в місячний термін після завершення повноважень попереднього. Тобто нового голову має бути обрано не пізніше 30 жовтня. Навіщо владі необхідно було заблоковувати проведення пленуму 30 вересня?

Справа в тому, що для відставки Онопенка у Банкової не вистачає прибічників всередині самого суду. Непрямо цю тезу можна підтвердити тим, що під час весняного голосування по відставці Онопенка "за" висловилися 17 делегатів пленуму при необхідних 24. Зі слів наших співрозмовників в юридичному середовищі, нинішня влада непопулярна серед суддів ВСУ: адже вона майже звела нанівець їх повноваження, отже, і фінансові можливості, які супроводжували ці повноваження.

При цьому судова реформа була розкритикована Венеціанською комісією. Але перед поверненням повноважень Верховному суду влади необхідно, передусім, призначити лояльного голову.

Що стосується можливого кандидата від влади, то, за даними ЛІГАБізнесІнформ, таким на сьогодні є голова ВККС Самсін. Його зацікавленість в зміщенні Онопенка підтверджується тим, що саме він був одним з авторів березневого подання про відставку голови Верховного суду.

Раніше Самсіна називали 100-відсотковою креатурою керівника Головного управління по судоустрою Адміністрації президента Андрія Портнова. Однак це твердження правдиве лише наполовину. Голова ВККС зручний не тільки Портнову, але і його конкуренту - одному з керівників неформального юридичного департаменту Партії регіонів, народному депутату і керівнику парламентського комітету з питань правосуддя Сергію Ківалову.

Якщо з Портновим Самсіна пов'язують нетривалі професійні відносини, то з Ківаловим він знайомий давно. Наприклад, саме Ківалов був науковим керівником судді під час написання дисертації в Одеській юридичній академії. Нардеп і екс-ректор Одеської юракадемії в коментарі ЛІГАБізнесІнформ підтвердив цю інформацію. Але зауважив, що чув про іншого кандидата: нібито головою ВСУ може стати Віктор Кривенко. "Він захищав одну зі своїх спеціалізацій в Одеській академії. І, наскільки я знаю, зараз він є узгодженим кандидатом на пост голови ВСУ. Його кандидатуру підтримав і Самсін", - сказав Ківалов.

Проте, наші джерела в ВСУ запевняють, що Кривенко, "від і до" людина Ківалова, навряд чи буде схвалений Портновим. Хоч остаточно скидати його кандидатуру з рахунків не варто.

Механізм усунення

Поки проведення пленуму знаходиться під забороною, у влади є тайм-аут для переговорів з непевними суддями. Враховуючи Самсіна і Пінчука, зараз у неї є, щонайменше, 19 голосів. Отже, якимось чином треба заручитися підтримкою ще п'яти суддів. Один зі способів впливу - пообіцяти повернути втрачені повноваження. Благо, необхідний законопроект №9151 за авторством Ірини Бережної буквально вчора було проголосовано у першому читанні.

Крім того, в юридичній тусовці ходять чутки про те, що суддям, які вагаються, за їх голос може бути запропонована фінансова компенсація в розмірі до $1,5 млн.

А ще може бути нанесений удар по самому Онопенку, який планує обиратися на другий термін і користується серед колег досить високим авторитетом. Його зять, екс-заступник міністра юстиції Євген Корнійчук в лютому вийшов із СІЗО, але досі перебуває під слідством. Не варто забувати і про те, що раніше Генпрокуратура вже порушувала кримінальну справу стосовно дочки Онопенка Ірини.

Як би там не було, наші джерела в ВСУ налаштовані песимістично. Вони вважають, що свій останній бій Онопенко, скоріш за все, програє. Сам претендент на пост голови Верховного суду коментувати ситуацію, що склалася, відмовився.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини