RU

"Загнати народ назад у концтабір уже не вдасться". Що буде з протестами в Білорусі

22.09.2020, 18:43
Протести в Білорусі (Колаж – Дмитро Шелестинський/LIGA.net)

У Білорусі не вщухають протести, влада як і раніше жорстко придушує мітинги і точково переслідує опозицію. Що буде далі – розбиралася LIGA.net

Протести в Білорусі тривають уже півтора місяці. Тихановська каже, якщо знадобиться, то вони будуть тривати роками. Масштаб акцій не зменшується, але  Лукашенко поки не збирається нікуди йти. Силовики, на яких спирається режим, як і раніше жорстко придушують протести, але до цього додалися і точкові переслідування лідерів опозиції. Ситуація патова. LIGA.net  попросила експертів спрогнозувати, як далі будуть розвиватися події у Білорусі.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Андрій Єгоров, старший аналітик Центру європейської трансформації


Люди налаштовані на довгу боротьбу. Ми проводили інтерв'ю з людьми під час масових протестів, вони кажуть: "Так, ми готові боротися до кінця, до перемоги". Питали, скільки це може зайняти часу, вони відповідали: "Три місяці, півроку, рік". Люди розуміють, що можливо швидкі зміни не пройдуть, влада не погодиться на діалог прямо зараз, і вони готові боротися поки не переможуть.

Зараз у Білорусі склався тимчасовий паритет сил. З одного боку, протести тривають, але вони не можуть змусити режим піти на поступки, однак і держава теж нічого не може зробити з цими протестами: міліція намагається не дати людям зібратися у великі натовпи, але їх тактика неуспішна.

Є купа опозиційних лідерів, які працюють у територіальних общинах, локальних групах. З'явилися і громадські лідери, які не виходять на перший план, але вони є. Весь цей процес протестів децентралізований, ніхто ним не командує, тому його і задавити складно.

Водночас відсутність командного центру – палиця з двома кінцями. З одного боку, децентралізований протест неможливо розгромити, а з іншого – протест створює умови для можливості політичного процесу. І тут не можна обійтися без лідерів, які представляють учасників протесту, вступають у переговори з держструктурами, ведуть дипломатичну роботу ззовні.

Цей вакуум (відсутність командного центру. – Ред.) хтось заповнить: або Координаційна рада опозиції перейде до більш відчутних дій – з її складу висуватимуться нові лідери, або КР буде діяти нерішуче, тоді сформується якийсь інший центр.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

Андрій Санніков, екскандидат у президенти Білорусі


Режим продовжує намагатися збити протести за всяку ціну, застосовуючи грубу силу. Режим убивав людей, ми до цього часу не знаємо кількості вбитих. Ми знаємо, що багато пропали без вісти і боїмося, що вони вже не живуть.

Історична пам'ять відіграла свою позитивну роль. Білоруси згадали про партизанський рух – стали самоорганізовуватися невеликими загонами, але не для якоїсь підривної діяльності, а для творчого протесту. Явна перевага у протестувальників – вони довели, що це не акція-одноденка, а протест, що глибоко йде корінням у народ проти недоумкуватого диктатора.

Компроміс можливий, але без Лукашенка. Компроміс між тими, хто сьогодні знаходиться при владі, в самому режимі – він можливий. Деякі перебігли вже – це свідчить про те, що на цьому шляху і знайдуть розв'язку, на шляху створення коаліційного уряду за участю нинішніх функціонерів.

Протести на роки аж ніяк не розтягнуться, тому що найближчим часом буде знайдено рішення. Я думаю, що спроби придушити протест нічим не закінчаться. Коли повстав увесь народ, то загнати його назад у концтабір уже не вдасться. Але тут багато що залежить від наших партнерів. Повинна бути жорстка реакція, а не ось ці "соплі", які ми сьогодні спостерігаємо з боку демократичних держав, зокрема, ЄС.

Найгірший сценарій – придушення протестів, але на короткий час. Придушити протести остаточно можна тільки за допомогою ЄС і США. Тут РФ не є ніяким фактором. Відсутність жорстких санкцій – це свідоме заохочення до жорстоких дій Лукашенка. Потрібні не якісь там точкові, а жорсткі економічні санкції, довічна заборона на виїзд усіх карателів із Білорусі.

Сценарій оптимістичний – найближчими місяцями відбудуться серйозні розмови між поміркованою частиною офіційної Білорусі і реальною опозицією. Для цього потрібно домагатися звільнення реальних лідерів опозиції – Статкевича, Северинця, Тихановської, Бабарики. Вони зможуть бути ключовим фактором у переговорах із нинішніми представниками влади, але без Лукашенка.

Підписуйтесь на розсилки Liga.net – тільки головне у вашій пошті

Ігар Тишкевич, експерт Українського інститута майбутнього

Білорусь увійде в формат конституційної реформи, що була запланована заздалегідь, оскільки політична криза в прихованому вигляді в країні почалася 2017 року. Зараз просто публічний прояв цієї кризи.

Ще з 2019 року білоруська влада опрацьовувала систему зміни конституції, перерозподілу повноважень між парламентом, президентом і урядом. Робота велася і над можливим транзитом влади, коли Лукашенко йде, за казахським або іракським сценарієм, на якусь іншу посаду, яка дозволяє впливати на стратегічні рішення, але не вимагає участі в тактичній роботі.

Є три базових сценарії – усі три ведуть до конституційної реформи. Перший буде намагатися продати Лукашенко – можливий транзит влади/перезавантаження на ще один президентський термін. Буде створено діалоговий майданчик, імовірно, при парламенті. На нього будуть запрошувати представників продержавних організацій і для масовості одну-дві опозиційні партії, або одного-двох опозиційних лідерів. Нова конституція буде демократичнішою, ніж та, що є сьогодні, і Лукашенко винесе її на референдум.

Другий сценарій відбудеться, якщо трапляться тригерні ситуації на вулиці – раптове зростання насильства. В такому випадку може початися гра оточення Лукашенка на проведення конституційної реформи, але вже без транзиту влади. Конституція буде майже така ж, але без посади т.зв. "білоруського аятоли".

Третій варіант – з Лукашенком щось відбувається: зникає, вмирає, серцевий напад абощо. У такому випадку буде дуже короткий період боротьби різних груп у провладних елітах, далі та ж сама конституційна реформа і перерозподіл влади. І тут основне питання в тому, хто стане учасником політичного процесу.

Читайте також: Якщо потрібно – будемо протестувати роками. Тихановська в Європарламенті закликала до санкцій

Ганна Медвєдєва, експерт Центру Нова Європа


Затяжні протести виснажують мітингувальників емоційно; позитивної динаміки і значних досягнень протест не має. Суспільство другий місяць поспіль перебуває у стані правової невизначеності, а економіка продовжує падіння – символічні $1,5 млрд допомоги від РФ не вирішують ситуацію із зовнішнім боргом Білорусі, а бажаючих надавати гроші Лукашенкові небагато. Все це аж ніяк не свідчить на користь тези про те, що протести триватимуть роками.

Зустріч Лукашенка з Путіним і погіршення відносин із Заходом кажуть, що він все ж вирішив іти на певні поступки Росії. Лукашенко скоро може почати конституційну реформу й ініціювати проведення нових виборів, перемогу в яких може отримати хтось із опозиції.

Цей сценарій влаштує Лукашенка, який збереже обличчя і піде не через вимоги вулиці, а після програшу на виборах, і протестувальників, які вважають силове втручання РФ у білоруські події основною загрозою, а послуги росіян в якості медіаторів швидше вітають.

Ескалація протесту, перехід до більш радикальних форм опору неминуче зустріне жорстку відсіч силовиків, і якщо їхньої кількості буде недостатньо, Лукашенко звернеться по допомогу до РФ.

Читайте також: Протести і страйки проти Лукашенка. Хроніка революції в Білорусі

Читайте матеріал російською: Разбор | "Загнать народ обратно в концлагерь уже не удастся". Что будет с протестами в Беларуси

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини